وام جمعی (Crowdloan) چیست؟؛ با برگ برنده ICO ها بیشتر آشنا شوید.
0

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟؛ با برگ برنده ICO ها بیشتر آشنا شوید.

بازدید : 207

تصور کنید می‌توانید بدون پرداخت حتی یک ریال، بر روی یک پروژه غیرمتمرکز با پتانسیل سوددهی هزار درصدی، سرمایه‌گذاری کنید. آیا این فوق‌العاده نیست؟ در دنیای ارزهای دیجیتال، چنین چیزی عملاً غیرممکن نیست. در حقیقت جهت سرمایه‌گذاری بر روی یک پروژه ارز دیجیتال، شما باید توکن ها (یا پول‌های) خود را که به‌سختی به‌دست آورده‌اید، درازای توکن هایی که قصد سرمایه‌گذاری بر روی آنها را دارید، تبادل کنید. دراین‌بین، مشکل اصلی مربوط به این تبادل پول نیست، بلکه مربوط است به نبود امنیت در سرمایه‌گذاری شما و همین موضوع است که شمارا نگران خواهد کرد.

اغلب اوقات، پروژه‌ها از طریق یک عرضه اولیه سکه (ICO) تأمین مالی می‌شوند. این در حالی است که در سرمایه‌گذاری در دنیای واقعی، اغلب اوقات یک نمونه اولیه (یک محصول واقعی یا حتی ترازنامه چندماهه شرکت پشتیبان پروژه) در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده می‌شود تا از اعتبار پروژه اطمینان حاصل کنند. اما در صنعت بلاک چین هرگز چنین چیزی نیست.

تقریباً می‌توان گفت که در تمامی مواقع، صرف‌نظر از کیفیت تیمی که از یک پروژه ارز دیجیتال حمایت می‌کند، تنها چیزی که باید به استناد آن، اقدام به تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری بر روی یک پروژه رمز ارز کرد، تنها یک وب‌سایت شیک و مرتب، با اطلاعاتی در مورد تیم پشتیبانی آن پروژه با نام‌های جالب‌توجه، یک وایت پیپر (Whitepaper) با اطلاعاتی در مورد فناوری و توکن های آن پروژه و البته یک دعوت‌نامه جهت شرکت در جلسات آنلاین در راستای صحبت در مورد آن پروژه و کسب اطلاعات بیشتر است. درواقع شما باید اعتماد کنید که تیم پشتیبانی یک پروژه ارز دیجیتال به قول‌های خود مبنی بر تغییر جهان به‌وسیله پروتکل خود عمل خواهد کرد یا نه. در چنین شرایطی، اگر بعدها پاسخ این سؤال منفی بود، شما نهایتاً با جمله‌ای مثل: «متأسفیم، دفعه بعد دوباره امتحان کنید»، روبرو خواهید شد.

ماشین حساب ارز دیجیتال

این یکی از مشکلات بزرگ در حوزه رمز ارزها است؛ به‌خصوص بارونق ICO ها در سال ۲۰۱۷ که در آن سال رقم تقریبی بیست میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سکه هشتصد پروژه ارز دیجیتال مختلف جمع‌آوری شد و امروزه دیگر هیچ اثری از اکثر آن پروژه‌ها نمی‌توان دید. اما اکنون ما در روند صعودی بازار (بازار گاوی) قرار داریم و بسیاری با این امید که این پروژه‌های جدید آنها را به سود بسیار زیادی خواهند رساند، در حال سرمایه‌گذاری بر روی توکن های جدید آنها هستند. از طرفی تیم‌های توسعه‌دهنده نیز در حال جمع‌آوری صدها میلیون دلار در ICO هستند؛ بدون آنکه هیچ‌گونه تضمینی مبنی بر تحویل چنین سود پیش‌بینی شده‌ای به سرمایه‌گذاران اولیه خود بدهند.

در چنین شرایطی، آیا عالی نخواهد بود اگر شما بتوانید حتی به میزان خیلی کمی هم که شده در مورد امنیت سرمایه‌گذاری خود اطمینان داشته باشید؟ خوشبختانه، پولکادات (Polkadot) قصد دارد تا این مشکل را با ارائه یک راه‌حل منحصربه‌فرد، برطرف کند و راه‌حل این پروژه ارز دیجیتال در این مورد، وام‌های جمعی (Crowdloans) است.

در این مطلب از فکت کوینز، قصد داریم تا به‌طور کامل در مورد این مفهوم نوظهور در حوزه ارزهای دیجیتال صحبت کرده و تمامی جوانب آن را موردبررسی قرار دهیم.

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟

اساساً وام‌ جمعی را می‌توان بخشی از چهارچوب زیر لایه در شبکه پولکادات در نظر گرفت که به تیم‌های سازنده پاراچین ها کمک می‌کند تا قیمت توکن دات (DOT) را افزایش داده تا از این طریق بتوانند جایگاه خود را در مزایده های  پاراچین ها تضمین کنند. در حقیقت در شبکه‌ای مثل پولکادات، وام جمعی راهی است برای پروژه‌های جدید تا پشتیبانی لازم جهت اتصال به این شبکه ارز دیجیتال را به‌عنوان یک پاراچین به‌دست آورند.

بیشتر بخوانید: اولین پاراچین پولکادات با نام شل رسما به این شبکه اضافه شد

وام جمعی (Crowdloan) چیست؟
پیش از هر مزایده پاراچین، یک بازه زمانی بنام “وام جمعی” است که در آن، تیم توسعه‌دهنده می‌توانند توکن های DOT را از اعضای جامعه خود جمع‌آوری کرده و به‌وسیله آنها در مزایده شرکت کنند.

شاید این تعریف از وام‌ جمعی، در ابتدا برای شما نامفهوم و تا حدودی گیج‌کننده باشد. ازاین‌رو، جهت درک بهتر چنین مفهومی، باید ابتدا چند موضوع جزئی‌تر را به‌طور کامل توضیح دهیم.

پولکادات (Polkadot) چیست؟

به‌صورت کلی، پولکادات یک بلاک چین لایه صفر است که بلاک چین‌های لایه 1 را به هم متصل می‌کند. بلاک چین لایه 1 نیز نوعی بلاک چین است که مستقل از هر نوع سیستم خارجی باشد (اگرچه این بلاک چین‌ها می‌توانند از طریق پل‌ها (bridges) با سایر بلاک چین‌ها تعامل داشته باشند). ازجمله شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های بلاک چین‌های لایه ۱ می‌توانیم به اتریوم، بیت کوین، ترون، وان چین (Wanchain) و غیره اشاره‌کنیم. ازاین‌رو، باید بدانید که یک بلاک چین لایه صفر در حقیقت در زیر یک بلاک چین لایه ۱ عمل می‌کند.

از طرفی در مورد پولکادات نیز بد نیست بدانید که این پروژه، هدف خود را اتصال دیگر بلاک چین‌های لایه 1 به یکدیگر اعلام کرده است. درواقع، در بیانی ساده، پولکادات درست مثل یک لوله دایره‌ای با سوراخ‌هایی است که لوله‌های (بلاک چین‌ها) دیگر به آن متصل می‌شوند.

وام جمعی و Relay Chain
زنجیر اصلی دایره‌ای + پاراچین متصل به آن

پاراچین (Parachain) چیست؟

پاراچین ها نیز بلاک چین‌های لایه اولی هستند که به پولکادات متصل می‌شوند. درواقع به لطف ویژگی قابلیت همکاری زنجیره اصلی (Relay Chain)، پاراچین ها می‌توانند با یکدیگر در اتصال باشند. هم‌اکنون بیش از بیست بلاک چین لایه 1 در انتظار اتصال به لوله دایره‌ای هستند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

آکالا (Acala)

بلاک چینی متمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) با عملکردهای اصلی پروتکل دیفای مثل وام‌دهی یا لندینگ (Lending)، استیبل کوین، صرافی غیرمتمرکز و …

هایدرا دی اکس (Hydra DX)

بلاک چینی تا حدودی مشابه Acala، ولی با یک ایده انقلابی در قالب یک استخر آمنی(Omnipool). دقت کنید که در یونی سواپ (Uniswap) و سایر صرافی‌های غیرمتمرکز، تمام نقدینگی موجود در پروتکل به‌صورت جفت ارزها ارائه می‌شود.

توکن DOT
جفت ارزهای یک توکن DOT یا همان نقدینگی تکه‌تکه شده

این در حالی است که در صرافی غیرمتمرکز Hydra DX، هیچ جفت ارزی وجود نداشته و بدین ترتیب، نقدینگی موجود، تکه‌تکه نخواهد شد.

فالا (Phala)

فالا یک بلاک چین لایه ۱ متمرکز بر حریم خصوصی و داده است که با فراهم ساختن یک نقطه تاریک (dark spot) برای کاربران خود، این امکان را ایجاد می‌سازد تا آنها داده‌های خود را ذخیره کرده و اقدام به ایجاد قراردادهای هوشمند حفظ حریم خصوصی کنند. از طرفی محصول جدید جالبی که این بلاک چین ارائه کرده است pDiem نام دارد که درواقع یک پل ارتباطی است بین این شبکه بلاک چین با دیم (Diem) فیس‌بوک. درواقع هدف اصلی از ایجاد چنین محصولی، کمک به کاربران Diem جهت بازپس‌گیری حقوق مرتبط با حفظ حریم خصوصی در دنیای واقعی وب 3 (Web3) است.

همچنین بخوانید: شبکه IPFS؛ با ستون فقرات Web3 بیشتر آشنا شوید

مون بیم (Moonbeam) و وام جمعی

مون بیم یک بلاک چین لایه 1 قرارداد هوشمند سازگار با اتریوم است که به توسعه‌دهندگان و پروژه‌های بومی شبکه بلاک چین اتریوم، قابلیت سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و ابزارهای مرتبط با آن مثل اوراکل‌ها و کتابخانه‌ها را ارائه می‌دهد. از طرفی از ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰) تاکنون، شاهد این بوده‌ایم که پروتکل‌های اریون (Orion)، سوشی سواپ (Sushiswap)، بلنسر (Balancer) و اوشن (Ocean) و بسیاری پروژه های دیگر، از طریق Moonbeam این کار را انجام داده‌اند.

بیشتر بخوانید: پلتفرم Moonbeam با Lido برای ارائه استیکینگ شناور در Polkadot همکاری می کند

زیر لایه (Substrate) چیست؟

زیر لایه درواقع چارچوبی است که جهت ساخت پاراچین ها بر بستر شبکه بلاک چین پولکادات مورداستفاده قرار می‌گیرد. جهت درک بهتر مفهوم زیر لایه ها، به آن‌ها به‌عنوان یک سازنده بلاک چین فکر کنید. از طرفی، زیر لایه ها که به زبان برنامه‌نویسی راست (rust) نوشته میشوند، همراه با ماژول‌های ساده کشیدن و رها کردن (drag and drop) ارائه می‌شوند و از این طریق پیچیدگی و زمان ایجاد بلاک چین را از سال‌ها به هفته‌ها کاهش می‌دهند. ازجمله برخی از عملکردهایی که تیم‌های توسعه‌دهنده می‌توانند جهت ساخت بلاک چین‌های خود از طریق زیر لایه ها از آنها استفاده کنند عبارت‌اند از:

 • نظارت یا حکمرانی
 • وام جمعی
 • سهام گذاری یا استیکینگ
 • شبکه‌سازی
 • اجماع
 • و غیره.

از طرفی دقت داشته باشید که هرکدام از موارد فوق، کاملاً این قابلیت را دارند تا شخصی‌سازی شوند.

مزایده پاراچین ها (Parachain Slot Auctions) در راستای وام جمعی

اساساً ۲ دلیل عمده برای مزایده پاراچین ها وجود دارد:

 • پروژه‌های زیادی برای تبدیل‌شدن به پاراچین ها با یکدیگر بر سر رقابت هستند.
 • تنها تعداد محدودی از پاراچین ها (سوراخ‌های روی لوله دایره‌ای) در دسترس است.

روی‌هم‌رفته، این ۲ دلیل اصلی، مشکل بزرگی را جهت تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی یک پاراچین را دریافت کند، ایجاد خواهد کرد. اساساً در روح تمرکززدایی واقعی، عادلانه این است که هرکسی بتواند بر اساس پارامترهای یک پروتکل، یک پاراچین دریافت کند. به‌بیان‌دیگر، نباید هیچ‌گونه عامل انسانی مرکزی در موضوع انتخاب پاراچین ها دخیل باشد.

ازاین‌رو، مزایده پاراچین ها را می‌توان راه‌حل مناسبی برای برطرف کردن این مشکل در نظر گرفت. شبکه پولکادات از روش مزایده شمع ویژه (Special Candle Auction) جهت حل این مانع استفاده می‌کند. در حقیقت این روش از مزایده، که از درجه بالایی از تصادفی سازی (جهت جلوگیری از تقلب یکی از شرکت‌کننده‌ها در مزایده یا Auction Sniping) برخوردار است، با انتخاب بالاترین رقم پیشنهادشده، امنیت شبکه را به حداکثر می‌رساند.

از طرفی تیم‌های مختلف با استفاده از توکن های دات (DOT)، قیمت درخواستی خود برای دریافت یک پاراچین را پیشنهاد داده و در پایان مزایده، بالاترین قیمت پیشنهادی برنده پاراچین به مزایده گذاشته‌شده خواهد شد. اما اینجا است که شبکه با یک مشکل جدید روبرو میشود.

اساساً همه پروژه‌ها نمی‌توانند به‌طور مستقل از محل پاراچین خود تأمین مالی شوند؛ این موضوع به خصوص در مورد پروژه‌هایی که از سوی مؤسسات سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (venture capital investor) بیشتر صدق می‌کند. با توجه به این موضوع، اگر هرکدام از پروژه‌های غیرمتمرکز فعلی، فرصت مشارکت در مزایده را پیدا نکنند، این موضوع به‌طور قطع ماهیت غیرمتمرکز بودن چنین پدیده‌ای را از بین خواهد برد. درواقع اینجا است که مفهومی بنام وام‌های جمعی (crowdloans) پا به صحنه می‌گذارد. حال که به‌طور کامل به برخی از مفاهیم پایه‌ای پرداختیم، وقت آن رسیده که بیشتر در مورد مفهوم وام‌های جمعی صحبت کنیم.

نگاهی دقیق‌تر به مفهوم وام جمعی (Crowdloan)

پیش از هر مزایده مربوط پاراچین ها، یک بازه زمانی بنام “وام جمعی” وجود خواهد داشت که در آن، تیم توسعه‌دهنده هرکدام از پروژه‌های ارز دیجیتال می‌توانند توکن های DOT را از اعضای جامعه خود جمع‌آوری کرده و به‌وسیله آنها در مزایده پاراچین ها شرکت کنند. از طرفی از دیدگاه کاربران فرایند وام جمعی به این شکل است که در این بازه زمانی، کاربران به‌جای آنکه توکن های دات خود را در اختیار تیم توسعه‌دهنده قرار دهند، از طرف آن پروژه ارز دیجیتال، توکن های DOT خود را به پروتکل (زنجیره اصلی یا Relay Chain) خواهند داد.

پس از بازه زمانی مذکور که همان crowdloan است، پروژه ارز دیجیتال، پیشنهاد خود را با استفاده از توکن های DOT جمع‌آوری‌شده در بازه زمانی وام جمعی، ارائه می‌کند. اگر پروژه برنده مزایده پاراچین شود، آنگاه توکن های مذکور برای مدت اجاره پاراچین قفل می‌شود که مدت این قفل شدن توکن ها حداقل ۶ ماه و حداکثر ۲ سال خواهد بود. از طرفی پس از پایان این دوره قفل شدن، توکن های دات به کاربران بازخواهد گردید. دقت کنید که در هیچ‌کدام از مراحل این فرآیند، تیم سرپرستی برگزارکننده مزایده، توکن های DOT (یا توکن های KSM در مورد پروژه کاسامی) را در اختیار خود نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: پولکادات در آستانه حراج پاراچین هایش رکورد زد؛ پرواز 15 درصدی DOT

ولی قطعاً این سؤال برای شما پیش‌آمده که چرا توکن های ارزشمند DOT و KSM خود را برای یک پروژه تصادفی قفل می‌کنید؟ به‌ویژه با توجه به این واقعیت که توکن های قفل‌شده جهت اجاره یک پاراچین، رقم عجیب ۰٪ از نرخ تورم سالانه شبکه پولکادات را کسب می‌کنند. خب! این سؤال بسیار حائز اهمیت است و قطعاً نیاز است تا به آن پاسخ داده شود. در حقیقت این پرسش ما را به این موضوع می‌رساند که چرا عملکرد وام جمعی یک برگ برنده برای ICO ها خواهد بود. درواقع تیم‌های توسعه‌دهنده مجبور خواهند بود تا کاربران خود را تشویق کرده تا از طرف آنها توکن‌های خود را به شبکه قرض دهند. این در حالی است که تاکنون، محبوب‌ترین مشوق ارائه‌شده، توکن بومی خود پروژه‌ها است.

مثلاً کاربران پروژه Acala توکن های DOT خود را به مدت حداکثر ۲ سال، در پاراچین قفل کرده و در ازای آن، توکن بومی ACA کسب می‌کنند. این موضوع ازاین‌جهت فوق‌العاده جالب‌توجه است که دقیقاً مثل یک سرمایه‌گذاری کاملاً رایگان به نظر می‌آید. بااین‌حال، بسته به تعداد توکن‌هایی که پروژه ارائه می‌کند و همچنین کیفیت و اعتبار کلی آن پروژه ارز دیجیتال، قرض دادن توکن های DOT ممکن است سودی بیشتر از پاداش استیکینگ را برای کاربران به همراه داشته باشد.

اما برای اینکه ببینیم چگونه این موضوع امکان‌پذیر است، بیایید دلایل دیگری را بررسی کنیم که چرا وام‌های جمعی یک برگ برنده برای ICO ها خواهند بود.

چرا وام‌ جمعی، برگ برنده ICO ها به‌حساب می‌آید؟

الآن زمان این است که تیم‌های توسعه‌دهنده پروژه‌ها، عملی بودن پروژه خود را به کاربران نشان دهند

ازآنجایی‌که توکن‌های مورداستفاده جهت قرض دادن به مزایده  پاراچین ها، هرگز در اختیار تیم‌های توسعه‌دهنده آن پروژه ارز دیجیتال قرار نمی‌گیرند، این تیم‌ها هیچ انگیزه‌ای برای جستجوی وام جمعی ندارند، مگر اینکه کاملاً مطمئن باشند که می‌توانند از آن توکن ها در راستای کسب سود برای پروژه خود استفاده کنند. این بدان معنا است که با توجه به قوانین فعلی اعطا وام جمعی، در حال حاضر تنها برخی پروژه‌های معتبر هستند که امکان ارائه وام جمعی را به کاربران خود می‌دهند. در حقیقت هیچ راهی وجود ندارد که شما توکن های DOT یا KSM خود را به پروژه‌ای که هیچ محصول کارآمدی ندارد قرض دهید؛ مگر اینکه در ازای آن مقدار غیرقابل‌باوری توکن به شما ارائه دهند. بااین‌حال، ما هنوز در روزهای اولیه چنین پدیده‌ای در عرصه رمز ارزها هستیم و هنوز نمی‌توان دید که این موضوع دقیقاً به چه شکل در بین دیگر پروژه‌ها جا خواهد افتاد.

سود بیشتر کاربران

در مقایسه با روش سنتی مبادله توکن‌ها با توکن‌های یک پروژه جدید، روش وام جمعی، توکن اصلی کاربران را ایمن کرده، درحالی‌که کاربر، توکن‌های جدید یک پروژه امیدوارکننده دیگر را به‌دست می‌آورد. درواقع در صورت وجود چنین چیزی، این یک معامله برد-برد خواهد بود. ولی چیزی که این موضوع را جذاب‌تر می‌کند، علتی است که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

امنیت حداکثری در وام جمعی

صرف‌نظر از اینکه چه اتفاقی برای پروژه‌ای می‌افتد که برای آن توکن های DOT خود را قفل می‌کنید، به‌طور قطع تضمین می‌شود که پس از پایان اجاره پاراچین، توکن های خود را دریافت خواهید کرد. این بدان معناست که شما می‌توانید از این موضوع اطمینان داشته باشید که اولاً سرمایه‌گذاری شما کاملاً بی‌خطر است، و دوم اینکه سود شما به آینده اقتصادی پروژه وابسته نخواهد بود.

مزایای وام جمعی

وام جمعی یک فرصت عالی برای کاربران است تا از پروژه‌ای که به آن علاقه دارند حمایت کنند و در ازای این حمایت خود، توکن آن شبکه را کسب کنند. از طرفی هر پروژه پاراچینی با هر نوع وام جمعی تطابق ندارد؛ چراکه هر وام جمعی شرایط و پاداش متفاوتی با دیگری خواهد داشت. در حقیقت صرف‌نظر از واریانس در وام‌های جمعی پروژه‌های مختلف، تمامی وام‌های جمعی باید ۲ مشخصه زیر را تعیین کنند:

 • مدت‌زمان کمپین وام جمعی (اینکه وام جمعی باید چند مزایده برگزار کند)
 • سقف پاداش اعطایی به کاربران

در حقیقت کاربران باید از طریق تیم‌هایی که مزایده‌ها را اجرا می‌کنند، جزئیات مربوط به شرایط وام جمعی را جویا شوند. این موضوع ازاین‌جهت است که برای پروژه‌های ارز دیجیتال، وام جمعی می‌تواند تنها یک مکانیزم مهم جهت راه‌اندازی شبکه آنها در بلاک چین کوساما یا پولکادات باشد.

بیشتر بخوانید: آغاز مزایده پاراچین‌های کوساما از هفته آینده

با این جود ازجمله برخی از مزایای بسیار پروژه پاراچین با استفاده از وام جمعی می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • روشی کارآمد برای توزیع توکن ها به اعضای جامعه یک ارز دیجیتال که حامیان مشتاق آن پروژه به‌حساب می‌آیند
 • امکان پوشش هزینه‌های مزایده پاراچین، بدون نیاز به‌صرف زمان و منابع زیاد
 • روشی جهت سنجش میزان حمایت از یک پروژه ارز دیجیتال یا پاراچین جدید

همچنین بخوانید: رونمایی از صندوق توسعه 770 میلیون دلاری پولکادات در آستانه حراج پاراچین ها

از کجا می‌توان به وام جمعی دسترسی پیدا کرد؟

بر اساس پروژه‌هایی که تاکنون اقدام به برگزاری وام‌های جمعی کرده‌اند، اساساً ۳ راه پیش پای کاربران وجود دارد تا از طریق آنها به وام‌های جمعی دسترسی پیدا کنند:

 • مستقیماً از طریق وب‌سایت Polkadot.js
 • از طریق داشبورد سفارشی ایجادشده توسط پروژه پاراچین
 • از طریق یک رابط مثل صرافی‌های ارز دیجیتال Binance یا Kraken (جهت مشارکت از این طریق، کاربر به‌سادگی از طریق پلتفرم صرافی مدنظر خود و بر اساس دستورالعمل‌های آن صرافی، فرایند دریافت وام جمعی را انجام می‌دهد)

بیشتر بخوانید: صرافی بایننس میزبان اولین مزایده پاراچین های شبکه پولکادات خواهد بود

دقت داشته باشید که بسیاری از پروژه‌ها ترکیبی از روش‌های فوق را دنبال کرده و به کاربران این امکان را می‌دهند تا از هر روشی که برای آنها راحت‌تر است استفاده کنند.

زمان برگزاری مزایده وام‌ جمعی

شما می‌توانید جداول به‌روز شده زمان برگزاری وام‌های جمعی و روند مزایده‌ها را در وب‌سایت Polkadot و Kusama مشاهده کنید. در حقیقت جدول زمانی مربوط به مزایده‌های پولکادات و کوساما توسط کمپانی Parity Technologies تعیین و اعلام می‌شود. همچنین بد نیست بدانید که اولین مزایده کوساما در ژوئن ۲۰۲۱ (خردادماه ۱۴۰۰) رخ داد و مزایده اخیر پولکادات نیز در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ماه ۱۴۰۰) شروع شده است.

نتیجه‌گیری

درمجموع، وام‌های جمعی یک افزودنی جدید و هیجان‌انگیز به صنعت بلاک چین هستند که ۲ عملکرد را انجام می‌دهند:

 • به تیم‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های ارز دیجیتال کمک می‌کنند تا با استفاده از قدرت جامعه خود، جایگاه پاراچین ها را ایمن کنند
 • با اطمینان دادن به کاربران در مورد اینکه تیم توسعه‌دهنده پروژه، هرگز به توکن های آنها دسترسی نخواهند داشت، از توکن‌های کاربران محافظت کرده که این موضوع کیفیت تیم‌هایی را که در مزایده‌ها شرکت می‌کنند را افزایش خواهد داد.

علاوه بر این، وام‌های جمعی به کاربران کمک می‌کنند تا توکن های جدید بلاک چین‌های لایه ۱ جدید را دریافت کنند. اما دقت داشته باشید که گوین وود (Gavin Wood) که از بنیان‌گذاران پولکادات است در مورد وام‌های جمعی می‌گوید که:

باید انتظار هرج‌ومرجی زیاد و البته کمی سرگرمی را داشته باشیم.

اما وام‌های جمعی شاید کمی هرج‌ومرج در عرصه رمز ارزها ایجاد کنند، اما ارزش بالقوه‌ای که برای این اکوسیستم‌ها به ارمغان می‌آورند، غیرقابل‌انکار خواهند بود. درواقع وام‌های جمعی به کاربران این فرصت تاریخی را می‌دهند تا بخشی از راه‌اندازی یک پروژه جدید باشند. همچنین با پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان وام‌های جمعی در قالب توکن‌های بومی آن پروژه ارز دیجیتال، وام‌های جمعی ممکن است رویکردی منصفانه‌تر و پایدارتر را برای توزیع توکن ها به نسبت متدهای فعلی ترویج کنند. درواقع مشارکت گسترده در وام جمعی نه‌تنها ممکن است امنیت شبکه را افزایش دهد، بلکه از همان ابتدا جامعه‌ای پرشورتر، منصفانه‌تر و متعهدتری را ایجاد خواهد کرد.

منابع: medium, moonbeam.network

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x