بررسی توکن‌های لوریج دار بایننس(BLVT)؛ این توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

بازدید : 238

توکن‌های لوریج دار به شما امکان می‌دهد تا در معرض قیمت یک ارز دیجیتالِ بدون خطر لیکوئید شدن قرار بگیرید. به این ترتیب می‌توانید از سودهای پیشرفته‌ای که یک محصول لوریج دار می‌تواند به شما بدهد لذت ببرید. این در حالی است که دیگر نگران مدیریت پوزیشن لوریج دار نیستید. یعنی شما مجبور نیستید نگران حواشی باشید. و البته عملاً خطر لیکوئید شدن وجود ندارد.

طرح اولیه توکن‌های اهرم دار  توسط صرافی مشتقات FTX معرفی شد. حضور این توکن‌ها موضوعی بسیار بحث برانگیزی بود. خصوصاً به این دلیل که عملکرد آن‌ها در دراز مدت قابل پیش‌بینی نیست. پس توکن‌های لوریج دار بایننس (BLVT) طرحی جایگزین را ارائه دادند.

منظور از توکن‌های لوریج دار بایننس  (BLVT) چیست؟

توکن‌های اهرم دار بایننس (BLVT) دارایی‌های قابل معامله در بازار بایننس هستند. هر BLVT نشان دهنده سبدی از پوزیشن های باز در بازارهای آتی دائمی است. بنابراین BLVT اساساً یک نسخه توکن‌دار از پوزیشن های آتی لوریج دار است.

اولین BLVT های موجود BTCUP و BTCDOWN هستند. BTCUP قصد دارد با افزایش قیمت بیت کوین، کاربر را به سود لوریج دار (leveraged gain) برساند. در حالی که BTCDOWN با کاهش قیمت بیت‌کوین، سود لوریج دار را نصیب کاربر میکند. مقدار لوریج بین 1.25x تا 4x است. علت این شناور بودن این است که در زمان سوددهی، مقدار سود به حداکثر رسیده و در نقطه مقابل آن یعنی هنگام ضرر، خطر لیکوئید شدن به حداقل برسد.

توکن‌های لوریج شده بایننس
توکن‌های لوریج دار بایننس

در حال حاضر، Binance Leveraged Tokens فقط در صرافی بایننس مطرح شده و قابل معامله هستند. و شما قادر به انتقال آن‌ها به کیف پول خود نخواهید بود. لطفا توجه داشته باشید که Binance Leveraged Tokens بصورت زنجیره‌ای(on-chain) صادر نمی‌شوند.

توکن‌های لوریج دار بایننس چگونه کار می کنند؟

یکی از تفاوت‌های اصلی BLVT با انواع دیگر توکن‌های اهرمی این است که BLVT سعی نمی‌کند میزان لوریج را به صورت ثابت نگه دارد. در عوض آن‌ها هدف محدوده لوریج‌ را متغیر و شناور انتخاب می‌کنند. در مورد BTCUP و BTCDOWN ، این محدوده بین 1.25x تا 4x است ، که به عنوان یک هدف لوریج همیشگی برای رمزها عمل می‌کند. ایده این است که هنگام افزایش قیمت، سود بالقوه را به حداکثر برسانیم و با پایین آمدن قیمت، خطرات لیکوئید شدن را به حداقل برسانیم.

پس این لوریج، هدف ثابت نیست و البته برای عموم نیز قابل مشاهده نیست. چرا؟ هدف اصلی جلوگیری از front-running است. اگر این توکن‌ها در فواصل از پیش تعیین شده تعادل برقرار کنند، راه های دیگری نیز می‌تواتد برای استفاده از این رویداد شناخته شده وجود داشته باشد. از آنجا که لوریج هدف ثابت نیست، توکن‌ها مجبور به ایجاد توازن مجدد نمی شوند. مگر اینکه شرایط بازار لازم بداند. بنابراین پنهان کردن لوریج هدف این استراتژی‌ها را کاهش می‌دهد. زیرا تریدرها نمی‌توانند نقاط تعادل را پیش‌بینی کنند.

توکن‌های لوریج شده بایننس چگونه کار می‌کنند
توکن‌های لوریج دار بایننس چگونه کار می‌کنند

توکن های لوریج دار در بازار بایننس معامله می‌شوند. علاوه بر این آن‌ها می‌توانند با ارزشی که نشان می‌دهند بازخرید شوند. در این صورت باید کارمزد بازخرید را پرداخت کنید. اگرچه در بیشتر موارد بهتر است به جای فرآیند بازخرید از پوزیشن خود در بازار spot خارج شوید. خروج از طریق بازخرید معمولاً گران تر از خروج از بازارهای داخلی است. مگر اینکه اتفاقی نادر (Black Swan) رخ دهد.

به همین دلیل است که تقریباً همیشه توصیه می‌شود از پوزیشن BLVT خود در بازار خارج شوید. اصطلاحی را در صفحه لوریج اعتبار مشاهده خواهید کرد به نام Net Asset Value (NAV) یا ارزش خالص دارایی. این اصطلاح به ارزش توکن‌های اهرمی شما با دلار USDT اشاره دارد. هنگامی که از توکن‌های خود استفاده می‌کنید، USDT دریافتی توسط NAV تعیین می‌شود.

چرا از توکن‌های لوریج دار بایننس استفاده می‌شود؟

یکی از عوامل اصلی سردرگمی در مورد توکن‌های اهرمی یا لوریج، مفهومی به نام کشش نوسان (volatility drag) است. به عبارت دیگر، کشش نوسانات اثر مخربی است که نوسانات بر سرمایه گذاری شما در طول زمان دارد. هرچه نوسانات بیشتر و افق زمانی بیشتر باشد، تأثیر کشش نوسانات بر عملکرد توکن‌های لوریج دار  قابل توجه‌تر است.

توکن‌های لوریج دار معمولاً در صورت ترند شدید بازار، عملکردی قابل پیش بینی دارند. با این حال، این امر در بازارهای فرعی صادق نیست. بایننس لوریج متغیر و شناور را به عنوان راه حلی برای این مشکل ایجاد کرد. BLVT ها فقط در مواقع ناپایداری شدید، نیاز به بالانس دارند و در غیر این صورت مجبور به بالانس دوره‌ای نمی‌شوند. اگرچه این مسئله مشکل را به طور کامل رفع نمی‌کند، اما تأثیرات طولانی مدت کشش نوسانات بر عملکرد BLVT را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

کارمزد استفاده از توکن‌های لوریج دار بایننس چقدر است؟

هنگامی که BLVT معامله می‌کنید، باید میزان کارمزدی را که می‌خواهید پرداخت کنید از پیش تعیین کنید. ابتدا باید کارمزدهای معاملات را پرداخت کنید. از آنجا که BLVT مانند سکه‌هایی نظیر BTC ، ETH یا BNB در بازارهای محلی معامله می‌شود، کارمزدهای مشابهی دارد.

باید کارمزدهای مدیریت را نیز پرداخت کنید. به خاطر داشته باشید که این توکن‌ها نمایانگر پوزیشن های باز در بازار آتی هستند. زمانی که توکن اهرم دار را خریداری میکنید، شما در حال خرید نسخه توکنیزه شده ی این پوزیشن ها هستید. بنابراین ، برای باز نگه داشتن این پوزیشن ها ، باید کارمزد مدیریت 0.01٪ را روزانه پرداخت کنید.که معادل سالانه 3.5٪  میباشد.

از طرف دیگر، اگر قصد بازخرید کردن توکن BLVT خود را دارید، کارمزد بازخرید 0.1 درصدی از ارزش توکن شما قابل پرداخت خواهد بود. هزینه‌های تأمین اعتبار طبق نرخ بودجه در دارایی پایه واریز می شود (یا به آن پرداخت می شود) و مستقیماً در ارزش خالص دارایی توکن های لوریج‌دار تاثیر می گذارد. بایننس هیچ هزینه ای برای انتقال هزینه بودجه نمی پردازد. پس جای نگرانی نیست زیرا این تراکنش‌ها مستقیما بین تریدرها انجام می‌شود و بایننس در آن دخالتی ندارد.

در حقیقت بایننس اجازه دارد که در هر زمان، هزینه‌های ذکر شده را به تنهایی تغییر یا ویرایش دهد. طبق این قوانین، شما با پذیرش موارد مذکور اجازه می دهید تا بایننس مبلغی را از حساب تان برای هرگونه هزینه كه در شرایط این چنین بدهكار می شود، کسر نماید.

نحوه خرید و استفاده از توکن‌های لوریج دار بایننس (Binance Leveraged Tokens)

در این قسمت می‌آموزید که چگونه BTC را بدون قرار گرفتن در معرض خطر لیکوئید شدن از Binance خریداری کنید. این توکن‌ها مانند سایر سکه‌ها در بازار Binance لیست شده‌اند. با این حال، آنها را در مکان دیگری پیدا خواهید کرد: در زیر تب ETF در رابط تجارت پیشرفته. این کار برای جلوگیری از سردرگمی و کمک به شما در تمایز این نشانه ها از سایر دارایی های قابل معامله است.

توکن‌های لوریج دار بایننس
خرید توکن‌های لوریج دار بایننس

همچنین می‌توانید صفحه Leveraged Tokens را در نوار بالای صفحه اصلی Binance پیدا کنید. در مراحل زیر نحوه خرید Binance Leveraged Tokens (BLVTs) شرح داده شده است.

 

 1. وارد Binance شوید.
 2. روی نوار بالایی بر روی Derivatives قرار بگیرید و Leveraged Tokens را انتخاب کنید.
 3. جفت تجاری BLVT را که می‌خواهید معامله کنید، انتخاب کنید.
 4. با این کار به صفحه ورودBLVT می‌روید.
 5. بر روی Buy کلیک کنید، و این شما را به رابط تجاری پیشرفته(Advanced trading interface) می رساند.
 6. قبل از شروع ، Risk disclaimer را بخوانید. اگر 18 سال سن دارید و با این گفته موافقید ، کادر را علامت بزنید و برای ادامه بر روی Confirm  کلیک کنید.
 7. در این مرحله، شما باید بتوانید BLVT ها را به همان شیوه معامله سایر سکه ها و توکن‌ها معامله کنید.

جمع‌بندی

توکن‌های لوریج دار به شما امکان می‌دهد تا در معرض قیمت یک ارز دیجیتالِ بدون خطر لیکوئید شدن قرار بگیرید. به خاطر لوریج متغیر، BLVT در طولانی مدت عملکرد مداومی دارد. در حالی که نگه داشتن BLVT به معنی نگه داشتن پوزیشن لوریج نیست، از BLVT می توان برای گسترش trading toolkit و بهبود استراتژی‌های تجاری استفاده کرد.

سوا‌ل‌های متداول

 • منظور از توکن‌های لوریج دار بایننس چیست؟

مانند سایر توکن‌ها، این توکن نیز می‌تواند در بازار معامله شود. هر توکن لوریج دار نشان دهنده سبدی از پوزیشن های قرارداد دائمی است. قیمت یک توکن لوریج دار همراه با تغییرات قیمت در بازار قرارداد دائمی حرکت می‌کند و بر این اساس، سطح لوریج بالا و پایین می‌رود. با این حال، حتی اگر نگران لیکوئید شدن هم نباشید، هنوز خطرات مرتبط با استفاده از پوزیشن های توکن‌ها وجود دارد. مانند اثرات حرکت قیمت در بازار قراردادهای دائمی، حق بیمه و نرخ بودجه.

 • سطح اهرم Binance Leveraged Tokens چیست؟

برخلاف رمزهای متعارف اهرم دار ، Binance Leveraged Tokens اهرمی ثابت را حفظ نمی کند. در عوض ، Binance Leveraged Tokens یک محدوده ثابت هدف را بین 1.25x تا 4x حفظ می کند. این امر می تواند سودآوری در هنگام افزایش را به حداکثر برساند و برای جلوگیری از تصفیه ، ضرر را به حداقل برساند.

 • آیا Binance Leveraged Tokens تعادل برقرار می کند؟

توازن Binance Leveraged Token فقط بر اساس نیاز برقرار می شود. برخلاف رمزهای عادی اهرمی ، Binance Leveraged Tokens مجبور به حفظ لوریج ثابت نیستند. از این رو ، Binance Leveraged Tokens فقط در حین حرکات شدید بازار تعادل برقرار می کند. توازن مجدد پوزیشن های Binance Leveraged Tokens توسط الگوریتم های اختصاصی Binance اداره می شود.

 • چگونه می توانم در Binance Leveraged Tokens شروع به کار کنم؟

شما باید قبل از شروع به کار در Binance Leveraged Tokens ، شرایط و ضوابط موجود در Binance Leveraged Token Disclosure را بپذیرید و با آنها موافقت کنید.

 • از کجا می توانم Binance Leveraged Tokens را معامله کنم؟

شما می توانید در رابط تجارت پیشرفته Binance spot معامله کنید. در حال حاضر ، Binance تنها صرافی است که Binance Leveraged Tokens را ایجاد و لیست می کند. اگر در سایر صرافی ها نشانه ها را لیست کنیم ، پیش از این یک اعلامیه رسمی اعلام می شود.

 • کارمزد های مرتبط با توکن‌های لوریج دار بایننس شامل چه مواردی می شود؟

کارمزد های مرتبط با توکن‌های لوریج دار بایننس به شرح زیر است:

کارمزد معاملات: کارمزد معاملاتی هنگام خرید یا فروش توکن درصرافی اخذ می‌شود و برنامه کارمزد با بازار spot یکسان است.

کارمزد اشتراک: کارمزد اشتراک هنگام انتخاب کاربران برای اشتراک توکن محاسبه می‌شود. در حال حاضر برای هر اشتراک 0.1٪ تعیین شده است.

کارمزد بازخرید: کارمزد بازخرید هنگامی که کاربران ترجیح می‌دهند از توکن‌ها استفاده کنند، پرداخت می‌شود. در حال حاضر برای هر بازخرید 0.1 درصد تعیین شده است.

کارمزد مدیریت: کارمزد مدیریت روزانه 0.01 00 در ساعت 00:00 به وقت محلی UTC تنظیم می‌شود و مستقیماً در ارزش خالص دارایی توکن‌های اهرمی موثر است.

کارمزد تأمین مالی: کارمزد مالی بر اساس نرخ بودجه به صندوق پرداخت می‌شود. و مستقیماً در ارزش خالص دارایی‌های توزیع شده منعکس می‌شود. بایننس هیچ کارمزدی برای انتقال نرخ بودجه نمی‌گیرد. این کارمزد ها مستقیماً بین تریدرها اتفاق می‌افتد.

 • چگونه می‌توان مشترک توکن‌های لوریج دار بایننس شد یا از آن استفاده کرد؟

شما می‌توانید با استفاده از ارزش روزانه 1000 USDT برای هر حساب، یک رمز اهرمی را به ارزش خالص دارایی مشترک شوید یا استفاده کنید. با این حال، ارزش آن ممکن است با توجه به شرایط حاکم بر بازار متفاوت باشد. لطفاً محدودیت‌های استفاده از کد و اشتراک را برای اشتراک به روز شده و سقف بازخرید بررسی کنید.

برای عضویت یا استفاده از آن ، به سادگی به صفحه Binance Leveraged Tokens بروید و روی “اشتراک” یا “Redeem” کلیک کنید. 0.1٪ از هزینه اشتراك یا بازپرداخت شارژ می شود و وجوه (به USDT) از كیف پول شما کسر شده یا به آن واریز می شود.

 • آیا می‌توانم توکن‌های لوریج دار بایننس را به کیف پول خود انتقال دهم؟

در حال حاضر، این توکن‌ها قابل برداشت نیستند. می‌توانید رمزارزها را با خیال راحت در حساب بایننس خود ذخیره کنید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x