مسترنود (masternode) چیست؟ چگونه با مسترنود کسب درآمد کنیم؟
0

مسترنود (masternode) چیست؟ چگونه با مسترنود کسب درآمد کنیم؟

بازدید : 2069

مقدمه

مسترنودها (Masternodes) یا گره های اصلی با هدف ارائه خدمات، و ایجاد یک شکل منحصر به فرد از حکومت و اقتصاد در سراسر اکوسیستم بلاکچین، متولد شدند. از آن زمان به بعد، پروژه های بیشتری بر اجرای آن متمرکز شده اند تا بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهند.
مسترنود نوعی نود یا گره کامل است که وظیفه انجام یک سری کارها یا خدمات خاص را در بلاکچین شبکه ای که به آن متصل است،بر عهده دارد. این نودها توسط هرکسی قابل اجرا هستند. اما برای این کار باید مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده داشته باشید و آنها را در نوعی از قرارداد ذخیره کنید.
به این ترتیب، این سکه ها به عنوان «تضمین» عملیات انجام شده توسط نود، مورد استفاده قرار می گیرند. در همان زمان، اجرای مسترنود به طور کلی فرد را قادر می سازد تا بخشی از حاکمیت یا بخشی از سایر توابع مهم بلاکچین باشد.

چه کسی مسترنودها را ایجاد کرده است؟

سابقه مسترنود به سال 2014 برمی گردد. یعنی زمانی که توسعه دهنده‌ای به نام ایوان دافیلد هی Evan Duffield He ایده ای را ایجاد کرد که به او اجازه داد سطح دوم در ماینینگ را اضافه کند. این طرح روی یک هارد فورک بیت کوین که نام Xcode را به خود اختصاص داده و در حال حاضر به عنوان دیجیتال کش Digital Cash (Dash) شناخته می‌شود، عملی شد.

ایوان دافیلد هی Evan Duffield He
ایوان دافیلد هی Evan Duffield He

یکی از ارزشمندترین نتایج اجرای مسترنودها کاهش کارمزد و هزینه ها بود. یکی دیگر از قابلیت های اضافی که دافیلد از طریق مسترنودها پیاده سازی کرد، یک سیستم حاکمیت غیرمتمرکز و روند رأی گیری بین احزاب بود. این کار باعث پیدایش چیزی شد که اکنون به عنوان DAO می شناسیم. یکی دیگر از پیشرفت های ایجاد شده توسط دافیلد با استفاده از این سیستم، سیستم خزانه داری بود که به شبکه امکان می دهد از محل پاداش‌ها، بودجه تولید کند. همه اینها به منظور تأمین مالی ایده های ارائه شده برای بهبود شبکه Dash است.

این تجربیات اولیه دافیلد با مفهوم مسترنود مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان قرار گرفت. آنها فرصت مناسبی را برای پیاده سازی سیستم های مشابه در پروژه های بلاکچین خود دیدند.

مسترنود چگونه کار می‌کند؟

عملکرد مسترنود وابسته به اجرای پروتکل آن در بلاکچینی دارد که در آن اجرا می‌شود. اما به طور کلی، یک مسترنود طبق پروتکل اثبات کار Proof of Stake یا PoW عمل می‌کند. این بدان دلیل است که از طریق استکینگ، صاحب مسترنود می‌تواند ایجاد نود مذکور را امکان پذیر کند. به عنوان مثال، در Dash زمانی یک مسترنود اجرا می‌شود که صاحب نود مذکور 1000 DASH در اختیار دارد. این وجوه به عنوان تضمین عملکرد نود مذکور مسدود می‌شوند. در PivX ارز رمزنگاری شده دیگری که از مسترنود نیز استفاده می‌کند، مقدار مسدود شده 10.000 PIVX است.

مسترنود
مسترنود

مثال‌های دیگری از مسترنودها که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند را می‌توان در ارزهای رمزپایه MPower مشاهده کرد.
هنگامی که مسترنود فعال باشد، عملکردهایی را که برای آن برنامه ریزی شده است، اجرا می‌کند. باز هم این بستگی به بلاکچینی دارد که نود مذکور در آن اجرا می‌شود. از جمله متداول‌ترین ویژگی‌های مسترنودها، امکان پرداخت فوری یا ناشناس است. آن‌ها همچنین به عنوان بخشی از سیستم حاکمیت غیرمتمرکز که در آن اپراتورهای نود در مورد مسائل مربوط به توسعه مرتبط با بلاکچین مشارکت می‌کنند، استفاده می‌شوند.

همه این توابع پاداش‌ تولید می‌کنند و به اپراتورهای مسترنودها می‌توانند سود کسب کنند. در واقع، با افزایش مشارکت در ماینینگ PoS یا PoW ، پاداش‌ها بیشتر می‌شود.

چگونه با مسترنود درآمد کسب کنیم؟

مسترنودها نیز مشمول سرمایه‌گذاری هستند. زیرا می‌توانند مزایای جالبی را فراهم کنند. ROI یا بازگشت سرمایه، به ارزش اقتصادی تولید شده حاصل از انجام فعالیت‌های مختلف اقتصادی اشاره دارد. با استفاده از این داده‌ها می‌توان میزان بازدهی را که از یک سرمایه‌گذاری به دست آورده‌ایم اندازه‌گیری کنیم.

شناخت ROI مسترنود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خصوصاً با توجه به اینکه اجرای آنها مستلزم سرمایه‌گذاری بالایی است. به عنوان مثال، یک مسترنود Dash برای برخاستن و راه اندازی به 1000 DASH نیاز دارد. با قیمت فعلی، 1000 DASH 50.000 دلار است. از این رو ارزیابی میزان سودآوری اجرای مسترنود برای ارز رمزنگاری شده مشخص بسیار مهم است. با این حال در سایر آلت کوین‌های ناشناخته‌تر، مسترنودها فقط با چند صد یورو وجود دارد.

چگونه با مسترنود درآمد کسب کنیم؟
ROI مسترنود

برای محاسبه ROI یک مسترنود، عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • قیمت خرید سکه.
 • مسدود شدن پاداش یا مکانیزم تشویقی.
 • مقدار مسترنود فعال.
 • هزینه پولی میزبانی مسترنود.
 • زمان لازم برای میزبانی مسترنود
 • پیامدهای مالیاتی درآمد مسترنود.
 • قیمت فروش سکه.
 • قیمت نهایی فروش سکه.

حال این سوال پیش می آید که آیا مسترنودها نوع متمرکزی از فناوری بلاکچین هستند؟
بله، صد در صد همینطور است!
مسترنودها یا گره‌های اصلی به دلیل تنوع عملکرد و قدرت بسیار زیاد، یک نقطه مرکزی در ساختارهای بلاکچین محسوب می‌شوند. علیرغم این، مسترنودها یک راه‌حل بسیار مفید برای ارائه کارایی‌هایی هستند که در غیر این صورت پیچیده‌تر و اجرای آنها دشوارتر است. بنابراین تا زمانی که نحوه‌ی کاربرد آن‌ها واضح است، هیچ خطری برای کاربران و آزادی آن‌ها ندارند.

ویژگی های مسترنود

مسترنودها به طور کلی با موارد زیر مشخص می‌شوند:

 • آن‌ها حریم خصوصی و سرعت معاملات بهبود می‌بخشند. مسترنود ها به ارزهای رمزپایه امکان می‌دهند ناشناس بماند و سرعت معاملات را افزایش می‌دهند.
 • آن‌ها به شما امکان می‌دهند بازده بالاتری از سرمایه گذاری داشته باشید. دلیل این امر این است که مسترنود  با خدماتی که ارائه می‌دهد، حاشیه سود بهتری را ایجاد کرده است.
 • آن‌ها امکان کنترل و تسلط کارآمدتر را فراهم می‌کنند. کسانی که مسترنود خود را دارند می‌توانند در اداره شبکه مشارکت داشته و تصمیماتی بگیرند که بر آن تأثیر بگذارد.
 • آن‌ها مانع محکمی برای ورود دارند. برای ایجاد یک مسترنود لازم است که مقدار مشخصی سکه با توجه به هر ارز رمزنگاری شده داشته باشید. این امر عملکرد غیرمتمرکز در مسترنودها را دشوار می‌کند.
 • الزامات و هزینه‌های اضافی عملکرد یک مسترنود به در دسترس بودن حافظه بیشتر و اتصال ثابت و بدون وقفه به شبکه نیاز دارد.
0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x