توکن های SLP چیست؟

توکن های SLP چیست؟
0
بازدید : 3183

توکن SLP یا پروتکل ساده لجر ( Simple Ledger Protocol) پروتکل جدیدی است که برای استفاده در بلاکچینِ بیت کوین کش ابداع شده است. توکن SLP روی تکنولوژی دفتر کل توزیع (Distributed Ledger Technology) شده کار می‌کند و برای دیجیتالی کردن تعدادی از دارایی‌های دنیای واقعی و مجازی استفاده می‌شود. توکن های SLP را می‌توان برای توکن سازی سهام شرکت‌ها، دارایی‌های بازی، مالکیت املاک و مستغلات و بسیاری از دارایی‌های فیزیکی دیگر استفاده کرد. برای آگاهی بیشتر با فکت کوینز همراه باشید.

قابلیت های توکن SLP

پروتکل توکن اس ال پی برای هر توکنی که با استفاده از اجماع SLP ساخته شده باشد، قابلیت‌هایی مثل؛ افزایش شفافیت، امنیت و تغییر ناپذیری را نوید می‌دهد. مهم‌ترین و برترین مزیت اس ال پی، نهایت سادگی و آسانی درک آن برای استفاده است. تمام تراکنش‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند بر روی بلاکچین انجام می‌شوند و در نتیجه حس امنیت و شفافیت را برای کاربر به ارمغان خواهند داشت.

سازندگان توکن SLP می گویند؛ قصد داشته‌اند یک اجماع توکن سازی ایجاد کنند که مانند بسیاری از پروتکل‌های دیگرِ فضای غیر متمرکز پیچیده نیست. از زمان ایجاد توکن SLP، کسب و کارهای مختلف در بخش‌های متفاوت، برای ایجاد توکن های شخصی سازی شده خودشان از این پروتکل استفاده کرده‌اند.

آیا توکن اس ال پی شبیه به توکن ERC-20 است؟

در میان صدها پروتکل توکن سازی، احتمالاً ERC-20 یکی از شناخته شده ترین و رایج‌ترین پروتکل‌ها باشد. در حقیقت،  ERC-20 پروتکل توکن سازی شده بومی شبکه اتریوم است. پروتکل SLP نیز تقریباً کاملاً شبیه به ERC-20 است و حتی در برخی استانداردها عملکرد بهتری دارد. در قیاس این دو پروتکل می‌توان گفت؛ SLP یک پروتکل جدید و مبتنی بر بلاکچین BCH است.

توکن SLP
قابلیت های توکن SLP

افراد می‌توانند از این پروتکل برای ایجاد توکن استفاده کنند و این توکن ها مانند هر ارز دیجیتال دیگری قابلیت صدور برای همه افراد، ضرب، ترید یا خرج کردن دارند. همچنین، کاربران می‌توانند با استفاده از زبان برنامه نویسی اسکریپتِ بیت کوین، قابلیت رفتار توکن سفارشی را اضافه کنند.

به علاوه، توکن SLP برای ایجاد توکن های غیرقابل تعویض (NFT) مثل؛ استاندارد ERC-721  اتریوم کاربردی است. توکن های SLP مبتنی بر توکن های غیر قابل تعویض وعده داده‌اند که دادهای متا را خارج از زنجیره (off chain) ذخیره کنند. هر توکن SLP غیر قابل تعویض، یک شناسه توکن ثابت منحصر به فرد دارد که این شناسه‌ها به عنوان شناسه تراکنش Genesis برای توکن عمل می‌کنند.

بررسی نحوه عملکرد SLP

می‌توان گفت توکن های مبتنی بر SLP، یک تراکنش، درون تراکنش هستند. زیرا تراکنش اس ال پی در یک خروجی خاص به نام OP-RETURN فعال است و این خروجی بخشی از تراکنش استاندارد Bitcoin Cash در بلاکچین محسوب می‌شود.

فرض کنید، کاربر X می‌خواهد مقدار مشخصی از توکن SLP را ارسال کند. بنابراین، کاربر حداقل مقدار BCH را ارسال خواهد کرد و این تراکنش شامل داده‌های انتقال توکن اس ال پی هم هست. هر شخصی می‌تواند با استفاده از پروتکل ساده لجر (Simple ledger Protocol) توکن شخصی سازی شده خودش را ایجاد کند.

صادر کننده توکن دو راه دارد:

 1. یکی اینکه، توکن را با صدور یکباره تولید کند که در این صورت عرضه ثابت تضمین می‌شود
 2. یا توکنی را که صدور چند مرحله‌ای دارد تولید کند.

مراحل صدور می‌تواند به طور نامحدود ادامه داشته باشد تا زمانی که صادرکننده تصمیم بگیرد آن را برای همیشه قطع کند و قابلیت‌های پایان ضرب توکن را مشخص نماید.

آیا این توکن برای پذیرش انبوه قدرت کافی دارد؟

USP که مبتنی بر توکن SLP است نشان دهنده ماهیت ساده و قدرت کافی است. اما به هر حال، این پروتکل کاملاً جدید و هنوز در مرحله بتا است. بنابراین، توصیه می‌شود فعلاً فقط برای اهداف آزمایشی آن را استفاده کنید نه برای پروژه‌های جدی. ممکن است قبل از ارائه یک نسخه پیشرفته و قابل استفاده برای دنیای واقعی، در مرحله آزمایش، باگ‌های زیادی وجود داشته باشد.

شبکه بیت کوین کش به دنبال اهداف بلند مدت و قابلیت‌های بیشتری است. بنابراین به سمت اکوسیستمی کامل حرکت کرده که برای شبکه‌اش امکان میزبانی و توکن سازی برای نرم افزارهای غیر متمرکز (Dapp) را فراهم می‌آورد.

6
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x