اثبات دانش صفر (ZKP) چیست؟ قسمت دوم
0

اثبات دانش صفر (ZKP) چیست؟ قسمت دوم

بازدید : 531

همانطور که در مقاله قبلی گفته شد، اثبات دانش صفر (ZKP)، که بعضاً به آن پروتكل ZK نیز گفته می شود، یك روش تأیید است كه بین یك اثبات كننده و یك تأیید كننده صورت می گیرد. در یک سیستم اثبات دانش صفر، اثبات کننده می تواند بدون اینکه خود اطلاعات را فاش کند. ثابت کند که دانش خاصی از اطلاعات (مانند راه حل معادله ریاضی) را دارند. این سیستم های اثبات را می توان توسط رمزنگاری مدرن، برای افزایش سطح حریم خصوصی و امنیت استفاده کرد.

از اثبات دانش صفر بیشتر برای برنامه هایی استفاده می شود که در آنها حریم خصوصی و امنیت ضروری است.

ویژگی های اثبات دانش صفر

 1. کامل بودن(Completeness)

اگر عبارتی که می خواهیم اثبات شود، درست باشد و هر دو کاربر از قوانین پیروی کنند ، در این صورت تأیید کننده بدون هیچ گونه کمک خارجی قانع می شود.

 1. صحت (Soundness)

اگر عبارت نادرست باشد ، تأیید کننده در هیچ سناریویی قانع نخواهد شد. (حتی اگر اثبات کننده گفته باشد که این گزاره برای برخی از احتمالات کوچک درست است).

 1. دانش صفر

در هر دو مورد ، تأیید کننده نمی تواند اطلاعاتی فراتر از درست یا غلط بودن عبارت بدهد.

اثبات دانش صفر (ZKP)
ویژگی های اثبات دانش صفر

مزایای اثبات دانش صفر (ZKP)

 • ساده : یکی از مزایای اصلی اثبات دانش صفر این است که هیچ روش رمزگذاری پیچیده ای ندارد.
 • امن : نیاز به افشای  همه اطلاعات نداریم.

معایب اثبات دانش صفر (ZKP)

 • طولانی : در روش دانش صفر ، محاسبات زیادی وجود دارد که هر یک برای پردازش به زمان مشخصی نیاز دارند. این مهمترین عیب برای اثبات دانش صفر است.
 • ناقص بودن (Imperfect ): پیام های ارائه شده به تأیید کننده / اثبات کننده ممکن است از بین بروند یا اصلاح شوند.
 • محدود : در پروتکل دانش صفر اطلاعات محرمانه باید به شکل مقدار عددی (numerical value) باشد. درغیر این صورت، ترجمه لازم است.

انواع اثبات دانش صفر

 1. اثبات دانش صفر تعاملی (Interactive Zero-Knowledge Proof)

در اثبات دانش صفر تعاملی ، یک اثبات کننده  از مجموعه ای از احتمالات ریاضی برای متقاعد کردن تایید کننده استفاده می کند. تا تأیید کننده یک واقعیت خاص را بپذیرد.

 1. اثبات دانش صفر غیر تعاملی(Non-Interactive Zero-Knowledge Proof (NIZKP))

به این معنی است که اثبات کننده و تأییدکننده مجبور نیستند همزمان آنلاین باشند. به این معنی که اثبات کننده می تواند همه چالش ها را یک باره ایجاد کند و تأییدکنندگان می توانند بعداً پاسخ دهند. این امکان تبانی را محدود می کند. با این حال ، برای یافتن توالی آزمایشات به سخت افزار و نرم افزارهای اضافی نیاز دارد.

توجه: امکان ایجاد انتقال از ZKP غیر تعاملی به تعاملی وجود دارد.

کاربردهای اثبات دانش صفر در سیستم بلاک چین

 1. پیام رسانی

در پیام رسانی، رمزگذاری انتها به انتها ضروری است به طوری که هیچ کس ، نمی تواند پیام خصوصی شما را بخواند. برای اطمینان از امنیت ، سیستم عامل های پیام رسانی از کاربران می خواهند .هویت خود را در سرور و بالعکس تأیید کنند.اما ، با ظهور ZKP ، آنها قادر خواهند بود، بدون درز اطلاعات اضافی ، اعتماد را در دنیای پیام رسانی ایجاد کنند.

 1. احراز هویت

اثبات دانش صفر همچنین می تواند .انتقال اطلاعات حساس مانند اطلاعات تأیید اعتبار با امنیت بهتر را تسهیل کند. که می تواند یک کانال امن برای کاربران ایجاد کند تا بتوانند اطلاعات خود را بدون فاش کردن مبادله کنند. و به این ترتیب می توان از افشای داده ها در بدترین سناریوها جلوگیری کرد.

 1. حفاظت از ذخیره سازی

یکی دیگر از موارد استفاده احتمالی اثبات دانش صفر (ZKP) در زمینه ابزار ذخیره سازی است.

اثبات دانش صفر همراه با پروتكلی است كه نه تنها از واحد ذخیره سازی ، بلكه از اطلاعات موجود در آن نیز محافظت می كند.

 1. ارسال معاملات خصوصی بلاکچین

هنگام صحبت در مورد ارسال معاملات بلاکچین ، کاملاً مهم است که آن را از دسترس اشخاص ثالث دور نگه دارید. گرچه روشهای سنتی تا حدودی امن هستند ، اما ممکن است نقاط ضعفی برای افشای اطلاعات داشته باشند.

 1. مستندات پیچیده

از آنجایی که اثبات دانش صفر امکان رمزگذاری داده ها را به صورت قطعه ای دارد ، این امکان را برای فرد فراهم می کند تا بلوک های خاصی را کنترل کند تا دسترسی به یک کاربر خاص را فراهم کند ، در حالی که دسترسی دیگران را محدود می کند. به این ترتیب ، این مفهوم از اسناد پیچیده در برابر افرادی که مجاز به دیدن آنها نیستند محافظت می کند.

 1. امنیت برای اطلاعات حساس

ZKP به هر بلوک حاوی اطلاعات حساس بانکی مانند جزئیات کارت اعتباری و سوابق شما ، سطح امنیتی بالایی را اضافه می کند ، به این ترتیب که در صورت درخواست کاربر برای اطلاعات ، بانک ها باید فقط بلوک های مورد نیاز را دستکاری کنند. بلوک های دیگر دست نخورده باقی مانده و بنابراین محافظت می شوند.

موارد استفاده

 • Zcash اولین مورد استفاده گسترده و استفاده از اثبات دانش صفر در دنیای رمزنگاری است. که  از مدرک اثبات دانش صفر به نام zk-SNARK استفاده می کند که مخفف “Argument of Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive of Knowledge” است.
 • آزتک پروژه ای است که سعی دارد با ایجاد مجموعه ای از قراردادهای هوشمند متمرکز بر حریم خصوصی، اثبات دانش صفر را به شبکه موجود Ethereum بیاورد. از این قراردادهای هوشمند کاملاً خصوصی می توان برای ایجاد توکن های خصوصی Ethereum و سازمان های غیرمتمرکز (DAO) استفاده کرد.
 • سایر بلاک چین ها نیز حریم خصوصی را جدی می گیرند. Tron نسخه ای از zk-SNARK ها را در شبکه خود مستقر کرد .
 • ZoKrates یک جعبه ابزار دیجیتال است که می تواند توسط توسعه دهندگان ماهر برای ابداع و تأیید اثبات دانش صفر با استفاده از Solidity – یک زبان برنامه نویسی شی گرا برای ایجاد قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum – استفاده شود.
 • ZCoin : این شرکت از پروتکل Zerocoin که مبتنی بر اثبات دانش صفر است ، برای افزایش امنیت و ناشناس ماندن در روند معاملات استفاده می کند. با این حال ، آنچه آن را از سایر پروژه هایی که روی این مفهوم کار می کنند. متمایز می کند این است که مقیاس پذیری را نیز ارائه می دهد.

چالش هایی که هنگام ادغام ZKP در پروژه بلاکچین ممکن است با آن روبرو شوید

 1. عدم وجود استانداردها

از آنجایی که فناوری بلاکچین نوپا است ، هیچ استاندارد ، سیستم و زبان همگنی وجود ندارد که توسعه دهندگان برنامه و چشم اندازهای تجاری را قادر به تعامل با مفهوم ZKP کند و از پتانسیل آن به روشی کارآمد استفاده کند.

 1. مقیاس پذیری

چالش دیگری که استفاده از اثبات دانش صفر در محیط بلاکچین را محدود می کند مقیاس پذیری است .

5
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x