صرافی غیر متمرکز (DEX)؛ آینده صرافی های غیر متمرکز چیست؟
0

صرافی غیر متمرکز (DEX)؛ آینده صرافی های غیر متمرکز چیست؟

بازدید : 157

DEX مخفف عبارت decentralized exchange و به معنای صرافی غیر متمرکز است؛ صرافی غیر متمرکز (Dex) به افراد اجازه می‌دهد بدون نهاد واسطه ای که دفتر کل را مدیریت و یا وجوه کاربران را کنترل کند، سفارش های خود را ثبت و رمز ارز ترید کنند. تا پایان این مقاله از فکت کوینز با ما همراه باشید.

نگاهی بر مفهوم صرافی غیر متمرکز (Dex)

صرافی غیر متمرکز (Dex)
صرافی غیر متمرکز (Dex)

ارز دیجیتال با ایجاد راهی برای تجارت سرمایه بدون نیاز به واسطه بسیاری از مردم را هیجان زده کرد. فناوری بلاک چین به افراد غریبه اجازه می دهد تا بدون نیاز به نهاد مرکزی به یکدیگر اعتماد کنند. این یک فناوری شگفت‌انگیز با پتانسیل تغییر ساختار اقتصاد و طرز تفکر بشر در مورد تجارت است. البته چالش این است که برای ورود به اکوسیستم باید با استفاده از نوعی ارز فیات که از قبل دارید، مانند دلار، یورو و غیره، مقداری ارز دیجیتال خریداری کنید. به طور معمول، شما این کار را در یکی از صرافی های اصلی مانند کوین بیس (Coinbase) یا کراکن (Kraken) انجام می دهید. با این حال، این هر دو نهاد متمرکز هستند. آنها اطلاعات شما را می گیرند، حساب های شما را مدیریت می کنند و در برابر کاهش سرعت یا حملات سایبری آسیب پذیر هستند.

صرافی های غیر متمرکز یا همان DEX ها به دنبال تغییر تجربه تجارت هستند و به کاربران راه هایی را برای یافتن یکدیگر و تجارت مستقیم روی زنجیره ارائه می دهند. هیچ صرافی غیر متمرکز عمده‌ای تاکنون درگاه فیات نداشته است، اما بسیاری از رقبا صرافی‌های غیرمتمرکزی ایجاد کرده‌اند که امکان تجارت کریپتو به کریپتو را فراهم می‌کند. در این راهنمای جامع، ما بررسی خواهیم کرد که صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست، مزایا و معایب و بازیگران اصلی در رقابت برای ساختن پلتفرم‌های DEX بادوام چه کسانی هستند.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال 

حضانتی در مقابل غیر حضانتی، متمرکز در مقابل غیر متمرکز

برای درک DEX ها، مهم است که بدانیم صرافی های ارز دیجیتال بر دو محور اساسی قرار دارند: حضانت (custody) و تمرکز (centralization).

حضانت (custody)

حضانت به شرایطی گفته می شود که افرادی کلید خصوصی حساب های موجود در بازار را در دست داشته باشند. به عنوان مثال وقتی بیت کوینی را در کوین بیس (Coinbase) خریداری می کنید، در حساب کوین بیس شما نشان داده می شود، اما شما هنوز مالک آن بیت کوین نیستید. برای اینکه این بیت کوین ها واقعاً متعلق به شما باشد، باید به فکر انتقال این وجوه از کوین بیس به یک آدرس کیف پول خارجی که کنترل آن را دارید، باشید.

اگر صرافی کوین بیس مورد هک قرار گرفت، کند شد یا مشکلات فنی پیدا کرد، نمی توانید کاری برای ایمن سازی بیت کوین های خود انجام دهید. از دیرباز این مشکل اغلب در بسیاری از صرافی‌ها وجود داشته است و عبارت “funds are safe” که در فارسی به معنای «وجوه امن هستند» به یک عبارت پرتکرار در جامعه کریپپتوکارنسی تبدیل شده است، زیرا اپراتورهای صرافی ها در پی مشکلات و تغییرات سیستم تلاش می‌کنند تا به واسطه استفاده از این عبارت به کاربران اطمینان دهند که به سرمایه آن ها آسیبی نمی رسد. یک صرافی غیر حضانتی تمام وجوه را در کیف پول شخصی کاربران خود نگهداری می کند. سپس کاربران می توانند معاملات خود را از کیف پول شخصی خود ارسال و تأیید کنند.

تمرکز (centralization)

تمرکز به فرایندی اشاره دارد که تطبیق سفارش، مسیریابی و اجرا انجام می شود مثلا در یک صرافی متمرکز، که centralization به نحو احسن انجام می شود، یک دفتر سفارش اختصاصی وجود دارد که همه سفارش‌های دریافتی را بررسی می‌کند و بین کاربران هماهنگی ایجاد می‌کند؛ سپس نرم افزار صرافی و سرورهایش تراکنش را اجرا می کنند. حال آنکه صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه ای از رایانه ها کار می کند. برخی از این صرافی ها مستقیماً در زنجیره از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند فعالیت می کنند. برخی دیگر به شبکه های لایه دوم نود های قابل اعتماد، معروف به رله ها (relayers)، برای یافتن و ایجاد تطابق سفارشات، متکی هستند.

طبق نوشته تام گلدنبرگ (Tom Goldenberg) در کوین دسک (CoinDesk)، 99 درصد از حجم معاملات در صرافی های متمرکز انجام می شود. از این تعداد، 73 درصد حضانتی یا custodial هستند. یعنی اینکه اکثریت قریب به اتفاق معاملات ارزهای دیجیتال از طریق موسسات متمرکز انجام می شوند. برای برخی افراد متمرکز بودن صرافی امری بدیهیست . در واقع، بسیاری استدلال کرده‌اند که «صرافی غیرمتمرکز» پر از ابهام است. از نظر آنها به هر حال صرافی محل تجمع مردم برای تجارت است و باید یک نهاد واحد برای تسهیل سریع تراکنش ها وجود داشته باشد. در یک مناظره، هر دو نوع صرافی شایستگی استدلال و دفاع از خود را دارند. چالش‌های ساخت یک صرافی غیر متمرکز و غیرحضانتیِ عالی بسیار زیاد است، اما رد کردن مزایای آن نیز دشوار است.

مطلب مفید: قیمت لحظه ای slp

بررسی مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز

در ادامه به بررسی مزایا و معایب Dex ها می پردازیم.

مزایای صرافی غیر متمرکز (DEX)

ترید در یک صرافی غیر متمرکز مزایای زیادی دارد که آن را برای کاربران ارزهای دیجیتال جذاب می کند. مهمتر از همه، DEX ها واسطه ها را از بین می برند؛ بدین شکل که واسطه ها را حذف می کنند و اجازه خرید وفروش آزاد و مستقیم بین شخص ثالث را می دهند. این به طور کلی با فلسفه و مأموریت غیر متمرکز کریپتوکارنسی مطابقت دارد. اما مزایای دیگری برای صرافی غیر متمرکز وجود دارد که بر اساس آنها کاربر معمولی نیز ممکن است این نوع صرافی را جذاب بداند.

ناشناس بودن

از آنجایی که صرافی غیر متمرکز در خالص ترین شکل خود فقط از اطلاعات بلاک چین استفاده می کند، تنها چیزی که برای استفاده از DEX نیاز دارید یک آدرس عمومی است. اکثر صرافی های متمرکز نیاز به یک فرآیند ثبت نام کامل با نام، ایمیل و حتی اطلاعات حساب بانکی دارند. حتی صرافی هایِ کریپتو به کریپتو ناشناس همچنان به اطلاعات مکان و سایر جزئیات شخصی برای مطابقت با مقررات و محدودیت‌های دولتی نیاز دارند. گفته می شود، اگر DEX ها به شهرت بیشتری برسند، احتمالاً با مخالفت رگولاتورها مواجه خواهند شد.

کنترل وجوه

DEX ها به طور کلی غیر حضانتی هستند، اما نه الزاما. در نتیجه، کاربران کنترل وجوه خود را در کل فرآیند انتقال تا زمانی که یک قرارداد هوشمند تراکنش را اجرا می‌کند، در دست دارند.

هک

از آنجایی که یک صرافی غیر متمرکز در سراسر شبکه ای از رایانه ها فعالیت دارد، هک کردن آن بسیار پیچیده تر می شود. هیچ نقطه ورود یا شکست واحدی وجود ندارد. این باعث می شود DEX ها به طور تصاعدی ایمن تر شوند. همچنین طراحی و آزمایش آنها را دشوارتر می کند، که یکی از دلایل کندی توسعه صرافی غیر متمرکز تا به امروز است.

توقف

از آنجایی که هیچ نقطه شکست واحدی در یک صرافی توزیع شده و غیر متمرکز وجود ندارد، احتمال توقف کامل آن نیز کمتر است. به روز رسانی ها به شکل گره به گره یا node-by-node اتفاق می افتد؛ حتی اگر نودهای جداگانه به دلیل تعمیر و نگهداری یا هک از بین بروند، نودهای باقی مانده همچنان می توانند شبکه صرافی را اداره کنند و سرپا نگه دارند.

مطلب مفید: توکن SAND چیست؛ دلایل افزایش قیمت آن را میدانید؟

معایب صرافی غیر متمرکز (Dex)

DEX ها یا صرافی های غیر متمرکز ذاتاً پیچیده تر از همتایان متمرکز خود هستند. این منجر به بروز چالش هایی می شود که صرافی های غیر متمرکز اصلی هم هنوز به طور کامل به آنها رسیدگی نکرده اند.

قابلیت استفاده

اولین و بزرگترین چالش، کاربر پسند بودن است. ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی متمرکز، فرآیندی نسبتاً ساده است و مانند برنامه‌های بانکی و کارگزاری که کاربران با آن آشنا هستند، عمل می‌کند. از طرف دیگر، استفاده از صرافی غیر متمرکز مستلزم اتصال به یک برنامه غیر متمرکز (DApp) یا حتی نصب یک کلاینت مستقل DEX است.

صرافی غیر متمرکز (Dex)
چرخه حیات یک تراکنش

در ساده‌ترین حالت، ممکن است فقط لازم باشد یک کیف پول متامسک (MetaMask) راه‌اندازی کنید، آن کیف پول را تامین مالی کنید، سپس به یک DEX DApp مبتنی بر اتریوم متصل شوید. در پیچیده ترین حالت، ممکن است مجبور شوید یک نود مستقل راه اندازی کنید و برای مدت طولانی آنلاین بمانید تا تراکنش ها را امضا کنید.

ابزارهای ترید

صرافی های متمرکز ابزارهای پیشرفته ای مانند معاملات آپشن و معاملات مارجین را ارائه می دهند. این به سادگی برای DEX های امروزی امکان پذیر نیست. معامله در یک DEX معمولاً فقط شامل سفارشات خرید یا فروش می شود.

نقدینگی کم

DEX ها حدود یک درصد از حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال را نشان می دهند. در نتیجه فقط معاملات با حجم کمِ کوین های محبوب امکان پذیر است؛ نقدینگی کافی برای انجام معاملات با حجم بالا وجود ندارد و هیچ مؤسسه متمرکزی وجود ندارد که خدمات بازارساز(AMM)را ارائه دهد.

تاخیر

وقتی در یک صرافی تراکنش انجام می دهید، دوست دارید فرایند تا حد ممکن سریع انجام شود. متأسفانه، DEX ها تاکنون لغو کُند و پردازش سفارش کُند را داشته اند چرا که همه درخواست ها باید در سراسر شبکه غیرمتمرکز منتشر شوند. در نتیجه، نوسان قیمت، یعنی تغییرات قیمت بین زمان سفارش و زمان اجرا، بسیار رایج است.

فرانت رانینگ (Front-running)

از آنجایی که برای انجام ترید باید اهداف خود را در کل شبکه اعلام کنید، این امکان وجود دارد که بازیگران بد در شبکه با اینترنت پر سرعتتر، جلوتر از شما در صف بپرند و کوین ها را با قیمت کمتر خریداری کنند و بلافاصله با قیمت بالاتری به شما بفروشند. این عمل که با عنوان فرانت رانینگ شناخته می شود، عادلانه بودن مبادله را تضعیف می کند. تاکنون هیچ راه حلی برای این مشکل پیدا نشده است.

عدم تمرکز واقعی

برخی از صرافی های غیر متمرکز همچنان از شما می خواهند که حضانت کوین های خود را به دیگری محول کنید، برخی دیگر شامل شبکه‌های نود متمرکز هستند و برخی یک دفتر سفارش خارج از زنجیره دارند که باید به نحوی توسط نهادهای شخص ثالث نگهداری شود. این موارد همگی ادعاهای صرافی ها مبنی بر عدم تمرکز را زیر سوال می برند.

مطلب مفید: بررسی وب سایت CRYPTOFREE، آیا وعده دریافت بیت کوین رایگان حقیقت دارد؟

معرفی چند صرافی غیر متمرکز

در ادامه به بررسی چند Dex می پردازیم.

صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance Dex)

صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance Dex)
صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance Dex)

بایننس صرافی غیرمتمرکز خود را فوریه سال 2019 راه‌اندازی کرد. کارمزدهای پایین این صرافی را می‌توان نقطه تمایز میان آن و دیگر رقبایش دانست. رابط کاربری مناسب و امنیت بالا از دیگر ویژگی‌های این صرافی غیرمتمرکز است. دقت کنید که صرافی بایننس به‌صورت رسمی اعلام کرده است که کاربران کشورهای تحریم‌شده از جمله ایران و آمریکا، نمی‌توانند به خدمات این صرافی دسترسی داشته باشند. بااین‌حال برخی از کاربران گزارش داده اند که با استفاده از نرم افزارهای رفع تحریم موفق به انجام معاملات در این صرافی شده‌اند.

صرافی آی دی اکس (IDEX)

"<yoastmark

IDEX که با عنوان «صرافی دارایی‌های غیرمتمرکز اتریوم» شناخته می‌شود، از جمله جدیدترین صرافی های غیرمتمرکز است که بعد از آغاز به کارش، توجه بسیاری را به‌سمت خود جلب کرد. این صرافی نوعی پلتفرم همتا به همتا برای تبادل توکن‌های ERC20 است. همچنین در این صرافی امکان سپرده‌گذاری ارزها نیز وجود دارد، قابلیتی که در کمتر صرافی غیرمتمرکزی نمونه اش را مشاهده کرده ایم.

صرافی وان اینچ (1inch.Exchange)

صرافی غیر متمرکز
صرافی وان اینچ (1inch.Exchange)

وان‌ اینچ پلتفرمی متشکل از چندین صرافی غیر متمرکز است. در حقیقت وان‌ اینچ چندین صرافی غیرمتمرکز در قالب یک پلتفرم است. امکان ثبت سفارشات محدود (Limit Order) در این صرافی وجود دارد و تنوع توکن‌های موجود نیز قابل‌ قبول است.

صرافی یونی سواپ (Uniswap)

صرافی یونی سواپ (Uniswap)
صرافی یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ (Uniswap)، برپایه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و فقط با چند گام ساده می‌توانید با قراردادهای هوشمند، اتریوم و توکن‌های ERC-20 خود را مبادله کنید.

بیشتر بخوانید: یونی سواپ چیست؟ معرفی صرافی غیرمتمرکز Uniswap

صرافی بنکور (Bancor)

تمرکز زدایی
صرافی بنکور (Bancor)

بنکور (Bancor) از یک مدل خاص در سازوکار خود استفاده می‌کند. هدف اصلی بنکور، افزایش نقدینگیِ توکن‌هایی است که ارزش بازارشان چندان زیاد نیست. شایان ذکر است که کارمزد بنکور به‌صورت کارمزد در شبکه اتریوم (GAS) محاسبه می‌شود. از طریق قراردادهای هوشمند امکان تبادل هر گونه توکن ERC-20 در این پلتفرم در دسترس است.

صرافی بالانسر (Balancer)

صرافی بالانسر (Balancer)
صرافی بالانسر (Balancer)

بالانسر خود را یک پلتفرم مدیریت سبد سرمایه‌گذاریِ غیرحضانتی و ارائه‌دهنده نقدینگی معرفی کرده است. با اتصال کیف پول ارز دیجیتال خود به این صرافی می‌توانید اتریوم و تعداد زیادی از توکن‌های مبتنی بر اتریوم را ترید کنید.

مطلب مفید: یونی سواپ چیست؟ معرفی صرافی غیرمتمرکز Uniswap

کلام آخر و آینده صرافی غیر متمرکز (Dex)

هنوز موانع فنی بزرگی در پیش روی ایجاد صرافی غیر متمرکز (Dex) وجود دارد و تمرکززدایی کامل ممکن یا حتی مطلوب به نظر نمی رسد. به احتمال زیاد، یک مدل ترکیبی در پایان غالب خواهد شد که مانند یک صرافی متمرکز سرعت بالایی داشته باشد، از فرانت رانینگ جلوگیری کند و ماهیت امنیتی و غیرحضانتی صرافی غیر متمرکز را به صورت همزمان داشته باشد. در نهایت، فناوری پشت DEX های امروزی موجی از نوآوری را در روش های مبادله کوین ها به وجود می آورد. اجرای یک صرافی کاملا غیر متمرکز خیالی است، اما اگر توسعه ادامه یابد، ما به تجارت رمز ارز به شکلی منصفانه، سریع، ارزان و ایمن دست خواهیم یافت. نظرات و سوالات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

برگرفته از وب سایت Coincentral

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x