ریگ استخراج (Mining Rig) چیست؟
0

ریگ استخراج (Mining Rig) چیست؟

بازدید : 331

انواع ریگ ماینینگ

ریگ استخراج مجموعه ای از عناصر سخت افزاری مانند CPU ، GPU ، FPGA یا ASIC است که برای انجام استخراج ارز رمزپایه مورد استفاده قرار داده می گیرند. خیلی ساده است؟! بله ظاهراً این یک مفهوم بسیار ساده است. اما واقعیت بخشیدن به آن امری پیچیده است. چرا؟ زیرا فقط پیوستن عناصر کافی نیست. این کار باید به بهترین شکل انجام شود تا سرمایه گذاریتان در دراز مدت سود بخش باشد. برای رسیدن به این هدف، باید چندین فاکتور اساسی را در نظر بگیرید. ریگ‌ها را می توان بسته به نوع سخت افزار استخراجی که استفاده می کنند طبقه بندی کرد.

ریگ ماینر بر پایه کارت گرافیک است. یعنی اساسی ترین قسمت ریگ های استخراج کارت گرافیک آن هاست. ریگ های ماینینگ را می توانید هم خودتان سر هم کنید و هم اینکه آن را به صورت آماده خریداری کنید. سالها پیش زمانی که استخراج ارز های دیجیتال رواج پیدا کرد، تنها افراد جهت استخراج از کارت های گرافیک GPU و پردازنده CPU بهره می بردند. به مرور زمان، با پیدایش دستگاه های ماینینگ، افراد به سمت دستگاه های ماینر و یا اسیک ها ASIC ها متمایل شدند و پس از آن دیگر استخراج با کارت گرافیک و پردازنده در بعضی از ارز های دیجیتال موثر نبود.

بعضی از رمز ارزها را امروزه شما تنها می توانید با استفاده از ریگ های ماینینگ استخراج کنید و بعضی دیگر را هم می توانید با استفاده از ریگ ماینینگ و دستگاه های ماینر استخراج کنید. یکی از ارزهای دیجیتالی که می توانید با استفاده از هر دو مورد استخراج کنید، رمز ارز اتریوم است. البته شایان ذکر است که به گفته توسعه دهندگان این ارز، قرار است در سال 2020 الگوریتم جدیدی بر این اساس برای ارز دیجیتال اتریوم اعمال شود تا تنها امکان استخراج این ارز با ریگ ماینر امکان پذیر باشد. بیایید انواع ریگ‌ها را در ادامه بررسی کنیم

ریگ‌ CPU یا پردازنده

یکی از ساده ترین ریگ های استخراج برای نصب و پیکربندی ، CPU است. که چیزی بیش از چندین کامپیوتر نیست. آن‌ها برای استخراج ارز رمزنگاری شده خاصی روی هم نصب شده اند.

برای به حداکثر رساندن تولید، استخراج کنندگان به دنبال پردازنده های چند هسته ای یا مادربردهای چند پردازنده بودند. که همه به منظور به حداکثر رساندن قدرت استخراج بود. خوشه های محاسباتی حتی ابررایانه های کوچکی ساختند که بهینه تر بودند و عملکرد بهتری داشتند. با این حال GPU ، FPGA و ASIC به سرعت جایگزین آنها شد. گرچه ارزهای رمزنگاری شده ای مانند Monero (XMR) وجود دارد که هنوز از CPU ماینینگ سود می برند.

ماینر و ماینینگ
انواع ریگ ماینینگ

ریگ استخراج CPU ODROID XU4

ریگ‌های But پردازنده GPU امروزه از محبوب ترین ها هستند. زیرا می توانند برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریوم، اتریومِ کلاسیک، زی کش و غیره استفاده شوند. در ریگ استخراج GPU آنچه داریم رایانه‌ای است که چندین GPU یا کارت گرافیک به آن متصل شده. تا از آنها به عنوان شتاب دهنده های استخراج استفاده کنیم. هر پردازنده گرافیکی به عنوان یک گره ماینینگ ارائه می شود که انرژی زیادی را تولید می‌کند. و این قدرت در GPU های نصب شده در ریگ ضرب می شود.

ریگ‌های GPU به دلیل سهولت در مونتاژ و نگهداری کم‌دردسر، مورد علاقه‌ی ماینرهای کوچک ارزهای دیجیتال هستند. آنها بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال، اگر یک استخراج کننده در حال استخراج اتریوم با ریگ است و ریگ دیگر قابل استفاده نیست، راه حلی وجود دارد. آنها می توانند با استفاده از ریگ ، ارز رمزنگاری شده‌ی دیگری را با تغییر برنامه استخراج و هدایت آن به ارز رمزنگاری شده جدید ، استخراج را شروع کنند.

FPGA

FPGA آنها یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد برای استخراج ارزهای رمزپایه هستند. در آن زمان، آنها ظرفیت استخراج خوبی برای ارزهای رمزپایه مختلف ارائه می دادند. اما بهینه سازی استخراج GPU و ورود ASIC ها منجر به کنار گذاشتن کامل آنها شد.

ریگ استخراج ASIC

ابزاری که امروزه توسط ماینرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ASIC یا مدارهای مجتمع برای کاربردهای خاص هستند. اینها دستگاه های سخت افزاری هستند که به طور خاص برای انجام یک کار کاملاً خاص طراحی شده اند. از این رو ، ماینرهای ASIC چنان قدرتمند هستند که برای بدست آوردن حداکثر توان ممکن، برای این منظور طراحی شده اند.

چگونه می توان یک ریگ استخراج ساخت؟

در این مرحله مطمئناً سوال بزرگی که ذهن شما را آزار می دهد این است که چگونه می توانم یک ریگ استخراج ایجاد کنم؟ پاسخ به این سوال کمی پیچیده است زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید در نظر بگیرید.

به عنوان مثال ، موارد زیر را از خود بپرسید: آیا قصد استخراج از خانه را دارید؟ آیا می خواهید یک قبض برق بیش از حد زیاد داشته باشید؟ آیا فضایی برای قرار دادن ریگ استخراج دارید که مزاحمتی برای شما و همسایگان ایجاد نکند؟ چقدر قصد سرمایه گذاری دارید؟ شما در مورد عناصری که می توانند یک ریگ را تشکیل دهند چقدر دانش دارید؟ قرار است دقیقاً چه کوین‌هایی را استخراج کنید؟ می خواهید به چه میزان از قابلیت استخراج دست پیدا کنید؟

حقیقت این است که سوالات زیادی وجود دارند. اما سوالات مذکور ضروری هستند زیرا پاسخی که به هرکدام از آنها می دهید به شما ایده می دهد که چگونه باید ریگ خود را مونتاژ کنید‌. تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. به عنوان مثال، استخراج اتریوم از اتاق خود با استفاده از یک ریگ چهار پردازنده GPU، با استخراج اتریوم با یک دکل چهار ASIC یکسان نیست. از جمله اینکه شما به دلیل سر و صدای ASIC بعید است بتوانید به خواب بروید.

ماینینگ ریگ
ماینینگ ریگ

همچنین سرمایه گذاری و سود پول یکسان نیست. یک ریگ GPU برای اتریوم با استفاده از چهار AMD RX 580 ممکن است حدود 1500 یورو برای شما هزینه داشته باشد. یک دکل از این نوع می تواند حدود 1.3 یورو سود روزانه به شما بدهد. همچنین می توانید آن را در خانه خود نصب کنید و حداقل تا پایان سال آتی هم قابل استفاده خواهد بود.

برای مقایسه، یک ماینر 3 مگاهرتز بر ثانیه AntMiner E190 ASIC حدود 1300 یورو هزینه می کند. برق زیادی مصرف می کند (حدود 790 وات) و تا پایان سال 2020 دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در اینجا مشخص می‌شود که ، قدرت ASIC بالاتر است. اما توسط سخت افزارش محدود شده است. اما در عوض ، پردازنده گرافیکی ریگ انعطاف پذیری بیشتری به شما ارائه می دهد. شما می توانید با تغییر کارت های گرافیک آن را به روز کنید.

 

چه عواملی را هنگام ساخت یک ریگ باید در نظر گرفت؟

می‌شود گفت که یک سری عوامل مشترک وجود دارد که هنگام ساخت یک ریگ باید آنها را در نظر بگیرید و این عوامل عبارتند از:

نقطه کنترل ماینینگ: اگر می خواهید با Rig GPU یا ASIC استخراج کنید، باید یک نقطه کنترل داشته باشید. این نقاط بابد به شما امکان کنترل تمام استخراج را بدهند. در Rig ASIC این نقش را می توان با رایانه ای بازی كرد كه به عنوان رابط كنترل برای هر یك از ASIC ها عمل می كند. اما در GPU Rig ، همان رایانه ای که GPU ها را درایو می کند می تواند این کار را انجام دهد. در هر صورت ، شما باید در این مرحله به خصوص با GPU Rig مراقب باشید. دلیل این امر این است که کنترل این پردازنده های گرافیکی به این تیم بستگی دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نسبتاً قدرتمند و با ظرفیت RAM مناسب (حداقل 512 مگابایت RAM برای هر GPU در دکل) باشد.
انتخاب GPU یا ASIC: مهمترین نکته انتخاب GPU یا ASIC است. شما باید قبل از انتخاب هرگونه تجهیزات، مدل ها، توان تحویل داده شده، انرژی مصرف شده، سود تقریبی کسر هزینه های برق و تعمیر و نگهداری را بررسی کنید. این کار مهم است زیرا به این بستگی دارد که آیا می توانید سرمایه خود را بازیابی کنید یا نه. و بسیاری اوقات انتخاب گرانترین GPU یا گرانترین ASIC تضمین کننده سود بیشتر شما نیست. در واقع می تواند شما را به سمت مخالف سوق دهد. به عنوان مثال ، یک پردازنده گرافیکی AMD RX 580 برای استخراج اتریوم، حدود 30 مگاهرتز در ثانیه توان تولید دارد. در حالی که AMD RX 5700 XT حدود 50 مگاهرتز در ثانیه است. مشکل این است که 5700 XT می تواند 3 برابر گران تر باشد و دو برابر عملکرد شما را پس نمی دهد و گزینه ضعیفی برای استخراج است.

انواع ریگ ماینینگ
چه عواملی را هنگام ساخت یک ریگ باید در نظر گرفت؟

نرم افزار ماینینگ: نرم افزاری که برای استخراج از آن استفاده خواهید کرد، دیگر مولفه‌ی مهم است. این دستگاه باید بهینه سازی شود تا از تجهیزات استخراجی که استفاده می کنید بیشترین بهره را ببرید. اگر GPU است، باید GPU شما بهینه شود. اگر یک ASIC باشد، باز هم باید بهینه شود. در هر صورت، بهینه سازی ها به دنبال آن هستند که بهترین عملکرد را با مصرف بیشتر یا کمتر انرژی ، حسب مورد به شما ارائه دهند.
منبع انرژی: تغذیه‌ی کل این مجموعه با انرژی، امری حیاتی است. ASICبه شدت انرژی مصرف می‌کنند و GPU ها نیز تا حدودی شبیه آن‌ها هستند. در هر دو مورد ، شما باید قدرت پایدار را برای هر دو تیم تضمین کنید. این امر برای حفظ عمر وسایل شما و حفظ نظم کامل آنها همیشه ضروری است.

سیستم خنک کننده: همه تجهیزات الکترونیکی گرم می شوند و واسطه‌های استخراج بسیار داغ می شوند. بنابراین با خنک سازی، دستگاه شما به درستی کار می کند. وقتی از هر نوع گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنید، عمر دستگاه را افزایش می دهید.
کابینت یا قفسه: این آخرین عنصر ماست که باید در نظر بگیریم ، اما کمترین نیست. و دلیل آن بسیار ساده است: اگر همه چیز را در یک جعبه قفل کنید ، بهترین سیستم خنک کننده هم بی‌فایده است. ریگ ها باید در مکانهایی با تهویه عالی نصب شوند، تا از تهویه مطبوع نهایت استفاده را ببرند. نکته مهم دیگر این است که این فضا باید مقداری سطح عایق صدا را برای شما فراهم کند. این کار برای کم کردن سر و صدا مهم است و هنگام استخراج با ASIC جوابگو نیست.

هزینه ساخت ریگ استخراج چقدر است؟

بستگی دارد که از چه چیزی برای ایجاد ریگ استفاده می کنید. به عنوان مثال ، GPU Rig به طور کلی ارزان تر از ASIC Rig خواهد بود. اگرچه قدرت دومی به وضوح بالاتر است. همانطور که در بالا نشان دادیم به عوامل دیگری نیز بستگی خواهد داشت. آیا ریگ را در خانه نصب کرده اید؟ به این ترتیب در اجاره فضایی برای استخراج صرفه جویی می کنید. اما مطمئناً مجبور خواهید بود مقداری پول برای عایق صدا خرج کنید. آیا زیرزمین یا زیرزمین رها شده دارید؟ اگر دارید مجبور نیستید برای عایق صدا هزینه کنید. اما ممکن است مجبور شوید برای تهویه مطبوع هزینه کنید.

همانطور که مشاهده می کنید عوامل زیادی در قیمت نهایی سرمایه گذاری برای ساخت ریگ تأثیرگذار هستند. با این حال، یک پردازنده GPU ساده می تواند حدود 1300 یورو برای شما هزینه داشته باشد. با این کار می توانید آن را در اتاق خود نگه دارید. باعث سر و صدا می شود اما نه اینکه خیلی آزار دهنده باشد. اگر قبلاً توان خود را افزایش داده یا GPU های قدرتمند (و البته پر سر و صدایی) به آن اضافه کرده اید ، وقت آن است که یک جعبه با عایق صدا تهیه کنید. یا مستقیماً فضایی را برای ریگ های خود آماده کنید.

ماینینگ ریگ
ماینینگ ریگ

از طرف دیگر ریگ ASIC هزینه‌بر تر خواهد بود. ASIC مانند Innosilicon A10 Pro (500 مگاهرتز در ثانیه برای اتریوم) حدود 2500 یورو هزینه دارد. این ASIC برق زیادی مصرف نمی کند (750 وات). اما خیلی پر سر و صداست.
به خاطر داشته باشید که در صورت نیاز به تغییر ارز استخراج شده برای ادامه کسب سود ، ریگ‌ها به نگهداری، بررسی مداوم و تنظیم نیاز دارند. همه اینها به دانش و صرف وقت احتیاج دارد که باید هنگام داشتن یک ریگ استخراج در نظر گرفت.

با ماینینگ ریگ چه چیزی می توان استخراج کرد؟

سوال دیگری که دقیقاً به آنچه شما روی دکل خود پیاده سازی می کنید بستگی دارد. اگر به عنوان مثال یک GPU Rig نصب کنید، نمی توانید ارزهای رمزپایه‌ای را استخراج کنید که با ASIC امکان پذیر بود. این شامل ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، بیت کوین کش ، دش و سایر موارد است.

دلیلش چیست؟ پردازنده های GPU هرگز به شما توانایی لازم برای کسب سود در چنین بلاکچینی را نمی دهند ، زیرا ASIC بسیار قدرتمندتر است. در این موارد ، شما باید از Rig ASIC استفاده کنید و به اندازه کافی در تجهیزات قدرتمند سرمایه گذاری کنید تا بتوانید به صورت تضمینی استخراج انجام دهید.

اگر قصد استخراج با GPU Rig را دارید ، گزینه های شما محدودتر است. ارزهای رمزنگاری شده مانند Ethereum ، GRIN یا RavenCoin بهترین گزینه ها برای شما هستند. مطمئناً شما سود می‌کنید.

آینده ماینینگ ریگ‌ ها

گفته شد ، ریگ‌های استخراج، ساده ترین روش استخراج ارزهای رمزپایه با «هزینه کم» خواهند بود. آنها به اندازه یک مزرعه قدرتمند نیستند. اما اگر دانش کافی در این زمینه کسب کنید می تواند بسیار سودآور باشد.

با این اوصاف ، کم کم خواهیم دید که سکوهای GPU جایگاه خود را از دست می‌دهند. استخراج ASIC به سرعت در حال تبدیل شدن به ملکه استخراج در تمام ارزهای رمزپایه است. و به غیر از موارد استثنایی مانند Monero و الگوریتم آن RandomX، جی. پی. یو. یا سی. پی. یو. داخلی ممکن است طی چند سال دیگر ماملا کنار گذاشته شوند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x