اثبات سوزاندن (POB) چیست؟
0

اثبات سوزاندن (POB) چیست؟

بازدید : 2505

بروزرسانی :نوامبر 22, 2020 @ 10:03 ق.ظ

اثبات سوزاندن (POB) یک روش برای رسیدن به اجماع در بلاک چین است که هدف آن رفع مشکل مصرف بالای انرژی در شبکه‌های اثبات کار (PoW) است.

بلاک چین برای عملکرد خود، به یک الگوریتم اجماع نیاز دارد که هم کارآمد و هم ایمن باشد. چنین الگوریتمی از بلاک چین در برابر دستکاری اطلاعات (تراکنش‌ها) محافظت می‌کند. اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) متداول‌ترین الگوریتم‌های اجماع در شبکه‌های بلاک‌چینی هستند. با این حال، تعدادی از روش‌های جایگزین وجود دارد که افراد کمی با آنها آشنایی دارند را شنیده‌اند. یکی از این روشهای اجماع اثبات سوزاندن (PoB) است. کاربر نیاز دارد که در ازای دریافت امتیاز سکه ها را بسوزاند.

اثبات سوزاندن (POB) چیست؟

مقدمه

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، الگوریتم‌های اجماع بلاکچین وظیفه حفظ امنیت شبکه و تأیید و اعتبار سنجی تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

در الگوریتم اثبات کار (گواهی کار)، ماینرها برای تولید بلاک و اضافه کردن آن به بلاکچین با یکدیگر رقابت می‌کنند. اولین ماینری که برای یک بلاک خاص راه حلی پیدا کرد، گواهی کار خود را (هش بلاک) به بقیه شبکه منتقل می‌کند. سپس شبکه گره‌ها تأیید می‌کند که آیا این گواهی معتبر است یا خیر. در صورت معتبر بودن، ماینر حق افزودن آن بلاک به بلاک چین را دارد و همچنین با بیت کوین های جدید تولید شده پاداش می‌گیرد.

در بلاکچین های اثبات کار (گواهی سپرده)، الگوریتم اجماع به روش متفاوتی عمل می‌کند. به جای استفاده از تابع هش (Hash)، الگوریتم گواهی سپرده (PoS) از امضاهای دیجیتالی استفاده می‌کند که مالکیت توکن‌ها را ثابت می‌کند. اعتبارسنجی بلاک‌های جدید توسط ماینرها انجام می‌شود که به روش خاصی انتخاب می‌شوند. برخلاف سیستم‌های PoW، سیستم های PoS پاداش استخراج ندارند و تمام آنچه که یک ماینر از اعتبار سنجی یک بلاک بدست می‌آورد، کارمزد تراکنش‌ها است.

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) شباهت‌هایی با PoW و PoS دارد، اما روش خاص خود را برای رسیدن به اجماع و اعتبارسنجی بلوک‌ها ارائه می‌دهد.

اثبات سوزاندن (PoB) چیست؟

اثبات سوزاندن (POB) یک الگوریتم اجماع است که توسط Ian Stewart به عنوان جایگزینی برای PoW پیشنهاد شده است. در PoW، ماینرها برای مشارکت در فرآیند استخراج نیاز به سرمایه گذاری در ساخت یک دستگاه ماینینگ دارند. در PoB، ماینرها برای مشارکت در فرآیند استخراج، باید توکن‌های خود را بسوزانند. توکن‌سوزی به معنای ارسال توکن به یک آدرس بدون کلید است که هرگز قابل استفاده نیست. بنابراین، توکن سوزی مشابه سرمایه گذاری برای ساخت یک دستگاه ماینینگ است.

کاربر در ازای دریافت امتیاز سکه ها را می سوزاند

اساساً ، اثبات سوزاندن (POB) مانند الگوریتم اثبات کار به نظر می رسد اما میزان مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. روند اعتبار سنجی شبکه‌های مبتنی بر PoB نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند یا سخت افزار استخراج قوی (مانند ASIC) ندارد. در عوض ، ارزهای رمزپایه به طور عمدی به عنوان راهی برای “سرمایه گذاری” منابع در بلاکچین سوزانده می شوند ، بنابراین کاربران نیازی به سرمایه گذاری منابع فیزیکی ندارند. در سیستم های PoB ، ماینرها روی سکوهای استخراج مجازی (یا ریگ) سرمایه گذاری می کنند.

به عبارت دیگر، با سوزاندن توکن‌ها، کاربران می‌توانند تعهد خود را نسبت به شبکه نشان دهند و حق “استخراج” و اعتبار سنجی تراکنش‌ها را بدست آورند. هرچه کاربر توکن بیشتری بسوزاند، قدرت استخراج بیشتری نیز دارد و بنابراین، شانس انتخاب او به عنوان اعتبار سنج بیشتر خواهد بود.

اثبات سوزاندن (PoB) چگونه کار می کند؟

در الگوریتم اثبات سوزاندن (POB)، ماینر توکن‌ها را می‌سوزاند تا یک ریگ استخراج مجازی خریداری کند که به او قدرت استخراج را می‌دهد. هرچه توکن‌های بیشتری توسط ماینر سوزانده شود، ریگ استخراج مجازی آنها نیز بزرگتر خواهد بود. روند سوزاندن توکن شامل ارسال این توکن ها به یک آدرس قابل تأیید عمومی است که غیرقابل دسترسی و بی فایده می شوند. به طور معمول، این آدرس‌های توکن‌خور (Eater addresses) به طور تصادفی و بدون داشتن کلید خصوصی تولید می‌شوند.

فرآیند سوزاندن توکن ها کمیابی اقتصادی ایجاد می‌کند و باعث افزایش بالقوه ارزش توکن می‌شود. اما غیر از این، سوزاندن توکن یکی از راه‌های سرمایه گذاری در امنیت شبکه است.

چگونه اثبات سوزاندن (POB) از حمله 51 درصد جلوگیری می‌کند؟

برای کنترل 51 درصد از قدرت محاسباتی شبکه، باید 51٪ یا بیشتر ماینرهای مجازی را کنترل کرد. از آنجا که قدرت ریگ استخراج به مرور کاهش می‌یابد، یک مهاجم مجبور است به جای سوزاندن دوره‌ای توکن‌ها، مقدار بسیار زیادی از توکن‌ها را بسوزاند که این کار بسیار هزینه بر است.

مزایای PoB

  • پایدارتر است و مصرف برق را کاهش می‌دهد.
  • نیازی به سخت افزار استخراج نیست.
  • سوزاندن توکن باعث کاهش عرضه در گردش و کمیابی توکن می‌شود.

معایب PoB

  • برخی می گویند اثبات سوزاندن (POB) واقعاً سازگار با محیط زیست نیست زیرا بیت کوین های سوزانده شده از طریق PoW تولید می‌شوند که به منابع زیادی نیاز دارد.
  • هنوز ثابت نشده است که  PoB در مقیاس‌های بزرگ کار می‌کند یا خیر. برای تأیید کارآیی و امنیت آن، آزمایشات بیشتری لازم است.
  • تأیید کار انجام شده توسط ماینرها به تأخیر می‌افتد.
  • روند سوزاندن توکن همیشه توسط کاربر عادی شفاف و قابل تأیید نیست.

موارد استفاده از PoB

اسلیم کوین (Slimcoin):

یک ارز رمزنگاری شده است، که از ایده PoB در ترکیب با PoW و PoS استفاده می‌کند. بنابراین یک مکانیسم اجماع ترکیبی ایجاد می‌کند. از نظر الگوریتمی، ایده آنها مشابه الگوریتم اثبات کار Peercoin است.

کانترپارتی (Counterparty):

برجسته ترین نمونه از رمزارزهایی که از اثبات سوزاندن (POB) استفاده می‌کنند، توکن Counterparty (XCP) است.

شبکه های بلاکچینی برای پرداخت کارمزدهای تراکنش نیز توکن می‌سوزانند. در حال حاضر چندین شبکه از این روش استفاده می‌کنند از جمله Ripple ،Binance و Request Network.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x