اثبات سوزاندن (POB) چیست؟
0

اثبات سوزاندن (POB) چیست؟

بازدید : 184

اثبات سوزاندن (POB) یک روش اجماع است که هدف آن رفع مشکلات مصرف انرژی موجود در سیستم های اثبات کار (PoW) است.

بلاک چین یک اختراع فوق العاده است. با این حال، برای عملکرد ، به یک الگوریتم اجماع نیاز دارد که هم کارآمد و هم ایمن باشد. چنین الگوریتمی اعتبار را تضمین می کند و از بلاک چین در برابر دستکاری محافظت می کند. اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) معمول ترین الگوریتم های اجماع در ارز رمزنگاری شده هستند. با این حال، تعدادی از روش های جایگزین وجود دارد که افراد کمی آنها را شنیده اند. یکی از این روشهای اجماع اثبات سوزاندن (PoB) است. کاربر نیاز دارد که در ازای دریافت امتیاز سکه ها را بسوزاند.

مقدمه

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، الگوریتم های اجماع بلاکچین وظیفه حفظ امنیت شبکه و تأیید و اعتبار سنجی معاملات را بر عهده دارند.

اثبات کار، سناریویی را ایجاد می کند که استخراج کنندگان برای یافتن راه حل معتبر با یکدیگر رقابت می کنند. اولین استخراج کننده ای که برای یک بلاک خاص راه حلی پیدا کرد، اثبات کار خود (هش بلوک) را به بقیه شبکه منتقل می کند. سپس شبکه توزیع شده گره ها تأیید می کند که آیا این مدرک معتبر است یا خیر. در صورت معتبر بودن، ماینر حق افزودن دائمی آن بلاک به بلاک چین را دارد و همچنین با بیت کوین های جدید ایجاد شده پاداش می گیرد.

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن در بلاک چین
اثبات سوزاندن در بلاکچین

وقتی صحبت از بلاکچین های Proof of Stake می شود، الگوریتم اجماع به روشی متفاوت عمل می کند. به جای استفاده از توابع هش، الگوریتم PoS از امضاهای دیجیتالی استفاده می کند که مالکیت سکه ها را ثابت می کند. اعتبارسنجی بلوک های جدید توسط ماینر انجام می شود، که به روش خاصی انتخاب می شوند. برخلاف سیستم های PoW، سیستم های PoS پاداش ارائه نمی دهند و تمام آنچه که یک ماینر از اعتبار سنجی یک بلوک بدست می آورد، هزینه های تراکنش است.

اگرچه الگوریتم Proof of Burn شباهت هایی با PoW و PoS دارد ، اما روش خاص خود را برای رسیدن به اجماع و اعتبارسنجی بلوک ها دارد.

اثبات سوزاندن (PoB) چیست؟

اثبات سوزاندن (POB)، یک الگوریتم اجماع است که توسط Ian Stewart به عنوان جایگزینی برای PoW پیشنهاد شده است. در PoW ، ماینر ها برای شرکت در فرآیند استخراج نیاز به سرمایه گذاری در ساخت یک ریگ استخراج دارند. در PoB ، استخراج کنندگان برای شرکت در روند استخراج ، باید سکه های خود را بسوزانند. سوزاندن سکه به معنای ارسال سکه به آدرس بدون کلید است که هرگز قابل استفاده نیست. بنابراین ، سوزاندن سکه ایده مشابه سرمایه گذاری برای ساخت یک ریگ استخراج است.

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن در بلاک چین
کاربر در ازای دریافت امتیاز سکه ها را می سوزاند

میزان سوزاندن سکه ها ارتباط مستقیمی با امکان انتخاب شدن برای استخراج بلوک بعدی دارد.

اساساً ، Proof of Burn مانند الگوریتم اثبات کار به نظر می رسد اما میزان مصرف انرژی را کاهش می دهد. روند اعتبار سنجی شبکه های مبتنی بر PoB نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند یا سخت افزار استخراج قوی (مانند ASIC) ندارد. در عوض ، ارزهای رمزپایه به طور عمدی به عنوان راهی برای “سرمایه گذاری” منابع در بلاکچین سوزانده می شوند ، بنابراین کاربران نیازی به سرمایه گذاری منابع فیزیکی ندارند. در سیستم های PoB ، ماینرها روی سکوهای استخراج مجازی (یا ریگ) سرمایه گذاری می کنند.

به عبارت دیگر ، با انجام سوزاندن سکه ، کاربران می توانند تعهد خود را نسبت به شبکه نشان دهند ، حق “استخراج” و اعتبار سنجی معاملات را بدست آورند. از آنجا که روند سوزاندن سکه ، قدرت استخراج مجازی را نشان می دهد ، هرچه کاربرسکه بیشتری بسوزاند ، قدرت استخراج بیشتری نیز دارد و بنابراین ، شانس انتخاب به عنوان اعتبار سنج بعدی بیشتر خواهد بود.

اثبات سوزاندن (PoB) چگونه کار می کند؟

یک ماینر سکه ها را می سوزاند تا یک دکل استخراج مجازی خریداری کند که به آن قدرت استخراج بلوک ها را می دهد. هرچه سکه های بیشتری توسط استخراج کننده سوزانده شود ، “دکل” استخراج مجازی آنها نیز بزرگتر خواهد بود.روند سوزاندن سکه شامل ارسال این سکه ها به یک آدرس قابل تأیید عمومی است که غیرقابل دسترسی و بی فایده می شوند. به طور معمول ، این آدرس ها (Eater addresses) به طور تصادفی و بدون داشتن کلید خصوصی در ارتباط با آنها تولید می شوند.

به طور طبیعی ، روند سوزاندن سکه ها از دسترسی به بازار می کاهد و کمبود اقتصادی ایجاد می کند و باعث افزایش بالقوه ارزش آن می شود. اما بیش از این ، سوزاندن سکه یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در امنیت شبکه است.

چگونه PoB از حمله 51٪ جلوگیری می کند؟

برای کنترل 51٪ یا بیشتر قدرت محاسباتی شبکه، باید 51٪ یا بیشتر ماینرهای مجازی را کنترل کرد. از آنجا که قدرت ریگ استخراج به مرور کاهش می یابد، یک مهاجم مجبور است به جای سوزاندن دوره ای سکه، مقدار بسیار زیادی از سکه ها را بسوزاند که این کار بسیار گران و مقرون به صرفه نیست.

مزایای PoB

پایدارتر هستند. مصرف برق را کاهش میدهند.

نیازی به سخت افزار استخراج نیست.

سوزاندن سکه باعث کاهش عرضه سکه در گردش (کمبود در بازار) می شود.

توزیع / استخراج سکه نیازی به داشتن واحد مرکزی ندارد.

معایب PoB

برخی می گویند PoB واقعاً سازگار با محیط زیست نیست زیرا بیت کوین های سوزانده شده از طریق استخراج PoW تولید می شوند که به منابع زیادی نیاز دارند.

ثابت نشده است که  PoB در مقیاس های بزرگتر کار می کند. برای تأیید کارآیی و امنیت آن، آزمایشات بیشتری لازم است.

تأیید کار انجام شده توسط ماینرها به تأخیر می افتد.

روند سوزاندن سکه همیشه توسط کاربر عادی شفاف و قابل تأیید نیست.

موارد استفاده از PoB

اسلیم کوین (Slimcoin):

یک ارز رمزنگاری شده است، که از ایده PoB در ترکیب با PoW و PoS استفاده می کند . بنابراین یک مکانیسم اجماع ترکیبی ایجاد می کند. از نظر الگوریتمی ، ایده آنها مشابه الگوریتم PoS زنجیر شده Peercoin است.

کانترپارتی (Counterparty):

برجسته ترین نمونه ارز رمزنگاری شده که از اثبات سوزاندن استفاده می کند. هنگام ارسال BTC به یک آدرس غیرقابل استفاده ، توکن های Counterparty (XCP) در بلاکچین Bitcoin ایجاد می شوند.

شبکه ها همچنین برای پرداخت هزینه های معاملات سکه می سوزانند. در حال حاضر چندین شبکه از این روش استفاده می کنند از جمله Ripple ،Binance و Request Network. Binance کاربران را تشویق می کند که توکن های BNB خود را به عنوان راهی برای کاهش هزینه های معامله در صرافی ارز رمزنگاری شده خود نگه دارند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x