آوه (AAVE) چیست؟ دریافت وام ارز دیجیتال در دیفای
0

آوه (AAVE) چیست؟ دریافت وام ارز دیجیتال در دیفای

بازدید : 255

مقدمه

یکی از پروژه‌های قدیمی دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز AAVE است. که در گذشته با نام ETHLend شناخته می‌شد. این پروژه بستری است که به ارائه وام غیرمتمرکز با ضمانت در ارزهای رمزپایه اختصاص یافته است. اما AAVE در طول مدت حیات خود تحت نیروهای تکاملی جهان رمزنگاری قرار داشته است. و این حقیقت آوه را به چیزی فراتر از یک سیستم عامل ساده وام رمزنگاری مبدل کرده است.
اکنون AAVE یک پلتفرم کامل دیفای با چندین ابزار است که در زیر با آنها آشنا خواهید شد.

آوه AAVE (ETHLend)، آغاز دیفای در اتریوم

ETHLend نامی بود که در سال 2017 ، پروژه AAVE با آن آغاز شد. در واقع، راه اندازی آن پاسخگوی یک ICO موفق (عرضه اولیه سکه) است. که به آنها امکان می دهد 17 میلیون دلار سرمایه جمع کنند. با این بودجه، این پروژه توانست پلتفرم خود را به جلو سوق دهد. و در پایان سال 2017، توکن لند (LEND)، یعنی قلب این سیستم عامل، راه اندازی شود.

آوه (Aave) از معرفترین پلتفرم‌های Lending در سیستم مالی غیر متمرکز یا همان دیفای محسوب می‌شود. که بر بستر اتریوم پیاده‌سازی شده است. اما Aave چیست و چگونه کار می‌کند؟ چگونه می‌توان با استفاده از آوه، از دیفای وام گرفت؟ مزایای استفاده از این پروتکل چیست و توکن شبکه آن یعنی رمز ارز AAVE (که قبلا با نام LEND شناخته می‌شد)، چه ویژگی‌هایی دارد؟

ایده‌ی پروژه خیلی ساده بود: ایجاد بازار وام غیرمتمرکز. از یک طرف کسانی بودند که می خواستند وام بگیرند و از طرف دیگر کسانی که ارزهای رمزپایه را در ازای دریافت وام قرض می‌دادند. در AAVE، کسانی که درخواست وام می کنند مجبورند وثیقه ضمانت کنند. مکانیزمی نسبتاً انعطاف پذیر که مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت.

آوه AAVE (ETHLend)، آغاز دیفای در اتریوم
آوه AAVE (ETHLend)، آغاز دیفای در اتریوم

این پلتفرم وام هایی با انواع مختلف وثیقه ارائه می داد. تمام این انعطاف پذیری‌ها، ETHLend را به یک بستر پرکاربرد در دنیای رمزنگاری تبدیل کرده است. به ویژه توسط تریدرهایی که به دنبال وام‌هایی برای استفاده از موقعیت‌های خاص خود و کسب سود بهتر بودند.

در سپتامبر 2018، توسعه دهندگان ETHLend تصمیم گرفتند تا با ارائه خدمات جدید پلتفرم را تغییر دهند و نام آن را به AAVE تغییر دهند. علاوه بر این، AAVE سیستم وام خود را به یک سیستم مبتنی بر بازارهای نقدینگی تبدیل کرد. جایی که قیمت ها بر اساس موجودی دارایی ها در این بازار محاسبه می شود. به عبارت ساده، قیمت های آوه با در نظر گرفتن تقاضا و عرضه دارایی‌ها به صورت الگوریتمی تعریف می شوند. ایده ای کاملاً مشابه ایده ای که می توانیم در Uniswap o Curves ببینیم، که با بازارهای پول خودکار (Automated Market Money یا AMM) مشترک است.

اهداف آوه AAVE

هدف آوه ایجاد یک بازار وام الگوریتمی است که در آن کاربران می توانند دو کار انجام دهند: سرمایه گذاری کردن در استخرها برای ایجاد نقدینگی. این کار به آنها امکان می دهد وام هایی را به کاربران دیگر ارائه دهند و از طریق ارائه دهندگان نقدینگی سود کسب کنند.
ایجاد بستری که توانایی ارائه وام با وثیقه های مختلف، گزینه های وثیقه گذاری و سیاست های عملیاتی را داشته باشد. این امر به منظور سازگاری با نیازهای کاربران و بازارهای مختلف است. عملکرد این دو گزینه ساده است. اول از همه، اگر می خواهید تأمین کننده نقدینگی باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پول خود را در استخرهای AAVE سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب، با هر وام جدیدی که توسط سیستم عامل اعطا می شود، سود ناچیزی کسب خواهید کرد که در نهایت به سود کل سرمایه گذاری شما تبدیل می شود.

اهداف آوه
اهداف آوه

از طرف دیگر، اگر کاربری هستید که وام می خواهید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با سیستم عامل مذکور تعامل داشته باشید. در این مرحله، AAVE در ازای ارائه وام مورد نظر به شما ضمانت می‌خواهد. اساساً شما دارایی های رمزنگاری خود را در ازای وام وثیقه قرار می دهید، پس از بازپرداخت وام، سیستم عامل تمام دارایی های رمزنگاری شده را بازپرداخت می کند.
اینها از ویژگی‌های اساسی AAVE است و همیشه زمان یک هدف مشخص و مشترک دارند: ارائه بستر وام امن و غیرمتمرکز.

مکانیزم های عملیاتی آوه AAVE

حال، آوه چگونه همه اینها را محقق می کند؟ سازوکاری که اجازه می دهد تا کل سیستم عامل شما کار کند و حفظ شود چیست؟ برای فهم این مسئله به شکلی ساده، بیایید مثال زیر را تصور کنیم:
دانیل می خواهد وامی دریافت کند که به او امکان سرمایه گذاری اندکی می‌دهد. منطقی است که انتظار سود خوبی از آن سرمایه گذاری داشته باشید. با این حال، دانیل برای سرمایه گذاری که می خواهد انجام دهد پول کافی در اختیار ندارد. اما در بین دارایی های خود خانه ای دارد. بنابراین برای درخواست وام از بانک از آن به عنوان وثیقه استفاده می کند.

در این مرحله بانک خانه را ارزیابی می‌کند. و با دانیل در مورد ارزش آن توافق می کند. پس از آن، بانک تحت شرایط خاص پرداخت و سود، به دانیل وام می دهد. به این ترتیب، دانیل پول خود را می گیرد، سرمایه گذاری می کند و پس از X ماه باید وام و سود خود را پرداخت کند، اما درآمد سرمایه گذاری را نیز بدست خواهد آورد.

مکانیزم های عملیاتی آوه AAVE
مکانیزم های عملیاتی آوه

درک این نوع مثال کاملاً ساده است. زیرا ما به شکل وام مسکن آشناییم. در موردی که به ما مربوط می شود ، AAVE دقیقاً همان کار را انجام می دهد. یعنی از شما به عنوان کاربر، ضمانتی در قالب ارزهای رمزپایه ای که برای آنها پول (سایر ارزهای رمزپایه) به عنوان وام به شما پیشنهاد می دهد، می خواهد.

وام گفته شده تحت شرایط کاملاً واضحی است، جایی که شما باید آن را در یک بازه زمانی مشخص و با سود مشخص پرداخت کنید. بنابراین، هنگام بازپرداخت وام، سیستم عامل سود خود را بدست می آورد و شما می توانید ارزهای رمزپایه خود را بدون مشکل اساسی بازیابی کنید.مزایای این مورد زیاد است اما در حال حاضر بر دو مورد تاکید خواهیم کرد:

در طول فرآیند هیچ واسطه‌ی متمرکزی وجود ندارد. شما فقط با چند قرارداد هوشمند شفاف و غیرقابل تغییر تعامل دارید.شما ارزهای رمزپایه را خرید و فروش نکردید بلکه فقط گرو گذاشتید. بنابراین مالیات آن در مقایسه با خرید / فروش بسیار متفاوت و سودآور است.
به همین دلیل، AAVE بسیار بهتر از یک بانک است و امکاناتی که به شما ارائه می دهد بسیار بیشتر از امکانات هر موسسه مالی سنتی است. با این حال، این مثال به شکل سطحی عملکرد آوه را نشان می دهد. چرا سطحی؟ زیرا در پشت آن چیزهای بیشتری وجود دارد. بیایید در ادامه‌ی این مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنیم!

استخرهای نقدینگی، جمع کردن دارایی ها برای گرفتن وام

آوه-AAVE به لطف مجموعه نقدینگی قادر به ارائه وام به کسانی است که به آن نیاز دارند. استخرهای نقدینگی گروهی از ارزهای رمزپایه هستند که به پروتکل معرفی می شوند. آنها توسط کاربرانی ایجاد شده اند که می خواهند ارزهای رمزپایه خود را در آنجا قرار دهند و در عوض، ارائه دهندگان نقدینگی یا LP نامیده می شوند.
هدف کسانی که در استخرهای AAVE نقش تأمین کنندگان نقدینگی را بازی می کنند، کسب منافع از طریق منافع حاصل از هر بار وام گرفتن ارزهای رمزپایه آنها است.
این سازوکار به عنوان انگیزه ای برای افراد و بیشتر جهت تمایل به تزریق نقدینگی و در نتیجه ارائه وام های بالاتر و کسب سود بیشتر است.

استخر نقدینگی آوه
استخر نقدینگی آوه

این استخرها در AAVE در حال حاضر ارزهای رمزنگاری شده مختلفی را نشان می دهند. در واقع ، این پروتکل از استخرهای رمزنگاری شده مانند DAI ، USDC ، TrueUSD ، USDT ، sUSD ، BUSD ، Ethereum ، YFI ، BAT ، EnjinCoin ، KNC ، LINK ، Mana ، MKR ، REP ، ZRX ، wBTC ، SNX و AAVE توکن اصلی آوه یا لند (LEND).

به طور خلاصه، در مجموع 19 توکن مختلف را پشتیبانی می کند که در زمان نوشتن این مقاله در مجموع به 1،8 تریلیون دلار ارزش قفل شده اضافه می‌شود. به عبارت دیگر ، استخرهای مختلف AAVE در حال حاضر نقدینگی 1800 میلیارد دلاری دارند.
این به ما ایده روشنی از میزان ارتباط اقتصادی AAVE در اکوسیستم فعلی دیفای می دهد. و آشکار می‌کند که بسیاری از کاربران هستند که علاقه زیادی به مدل عملیاتی AAVE نشان داده اند.

استخرها البته نه تنها برای کسب درآمد بلکه برای سودآوری نیز به کار می روند. استخرها انژکتورهای مایع با درصد سود سالانه از 4،45٪ (برای DAI) تا 0.02٪ (برای ZRX) ارائه می دهند. البته این مقادیر نیز با توجه به سطح عرضه و تقاضا در آن استخر و کل نقدینگی موجود در آن تنظیم می شوند. همه اینها توسط قراردادهای هوشمندی کنترل می شوند که دائماً این پارامترها را کنترل می کنند.

نرخ سود متغیر و پایدار

یکی دیگر از قابل توجه ترین نکات AAVE توانایی آن در ارائه نرخ های بهره متناسب با نیاز است. AAVE دو گزینه نرخ بهره (ثابت یا متغیر) به کاربران خود ارائه می دهد. شما می توانید آزادانه بین آنها یکی را انتخاب کنید. به این ترتیب، کاربر در هر زمان می تواند بهترین سود را برای وام های خود انتخاب کند و به دنبال بهترین موقعیت ممکن باشد.
به لطف از این عملکرد، AAVE خود را از سیستم عامل های دیگر بخش متمایز کرده و همچنین اجازه رشد چشمگیر در سال 2020 را داده است.

سیستم امنیتی برای وام ها

آوه یک پروتکل وام است که از وثیقه ارزهای رمزپایه استفاده می کند. همچنین دارای یک سری محافظات برای جلوگیری از بی ثباتی بازارها برای شکستن پویایی مثبت سیستم است. بیشتر این محافظات مربوط به ماژول ایمنی (SM) o AAVE Security Module است. اساساً، این سیستمی است که وظیفه نظارت بر عملکرد صحیح AAVE و کلیه زیر سیستم های پیوست شده به پروتکل را دارد (مانند مورد اوراکل ها).
این سیستم از مناطق زیر تشکیل شده است:

  • ماژول استیکینگ – Staking: که مسئول محافظت از نقدینگی پروتکل در اواسط سقوط در بازارهای ارزهای رمزپایه است.
  • ماژول حراج – Auction: که در وسط بازار کسری فعال می شود تا توکن های مسدود شده را برگردانده و ضررها را به حداقل برساند.
  • ماژول وان بک‌استاپ – One Backstop: که شامل ETH و پولهای پایدار سپرده شده قبلی است. که دارای موقعیت اولویت در حراج در صورت وقوع کسری هستند.
  • ذخیره اکوسیستم: با آن می توان خسارات را در پروتکل پوشش داد.

اوراکل‌های ارائه شده توسط چین لینک – Chainlink و پشتیبانی AAVE، و هدف آنها ارائه اطلاعات دست اول در مورد اقدامات بازار است.

به لطف این طرح عملیاتی، AAVE تضمین می کند که در میان هجوم نزولی قیمت توکن های استخرهای خود، ارائه دهندگان نقدینگی همیشه می توانند با توجه به رمزهای سرمایه گذاری شده، موقعیت مثبتی را حفظ کنند.

یونی‌سواپ در آوه

آوه استخرهای نقدینگی خاص خود را برای ارائه وام به کاربران خود دارد. اما علاوه بر این، یک امکان دیگر نیز فراهم می کند: استفاده از استخرهای یونی سواپ – Uniswap. هدف این پل با استخرهای Uniswap آوردن دارایی های نقدینگی Uniswap به عنوان وثیقه AAVE به فضای وام است.
به این ترتیب، آوه قادر به ارائه وام جدید، افزایش سطح نقدینگی خود و امکان تعامل کاربران هر دو سیستم عامل است.

حاکمیت یا گاورننس پروتکل آوه

آوه قصد دارد پروتکل را به سطح جدیدی از توسعه برساند. سیستم حاکمیتی که توسعه دهندگان آن توسط AAVENOMIC  پشتیبانی می شوند.
در حقیقت، AAVENOMICS یک سیاست اقتصادی کامل است که AAVE را به طور کامل پشتیبانی می کند. ایده اصلی این است که توکن LEND را به توکن جدید AAVE تبدیل کنید. این تبدیل در نسبت 100 وام در هر 1 AAVE انجام می شود و هدف آن کاهش گردش توکن فعلی LEND و ارزش گذاری مجدد روی توکن AAVE است.

به این ترتیب، هر دارنده رمز AAVE نه تنها توانایی رأی دادن در سیستم عامل را دارد، بلکه دارای توکنی با ارزش بالاتر نیز خواهد بود. که منشا آن در تشویق کاربرانی است که در این پروتکل فعالیت دارند. در مجموع، 16 میلیون توکن AAVE وجود دارد، از آن‌ها 13 میلیون توزیع بین کاربران و 3 میلیون در ذخیره مسدود می شود.

در ادامه، AAVE به دنبال این است که توکن جدید آن مشارکت کاربران در گاورننس را افزایش دهد و در عین حال به عنوان یک تثبیت کننده کلان در کل سیستم اقتصادی خود عمل می کند. زیرا ابزاری برای خرید و فروش در پروتکل های دیگر مانند بالانسر – Balancer است.چشم انداز این مدل حاکمیت کاملاً وابسته به ابتکار عمل است. در حال حاضر هنوز مقاله‌ای صریح در مورد عملکرد کامل این سیستم وجود ندارد.

حاکمیت یا گاورننس پروتکل آوه
حاکمیت یا گاورننس پروتکل آوه

کاربرد آوه

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا پروتکل آوه به شما امکان می دهد با استفاده از استخرهای خود و یونی سواپ عملیاتی انجام دهید؟

قطعاً همینطور است! یکی از بارزترین ویژگی های AAVE توانایی تجارت آن با استفاده از استخرهای اختصاصی و استخرهای Uniswap است. با این حال، بازار یونی‌سواپ در گزینه ها و نقدینگی بسیار محدودتر است. و این یک نشانه واضح است که کاربران AAVE ترجیح می دهند از استخرهای خود آوه در معاملاتشان استفاده کنند.

وام های سریع (Flash loans)، عملکرد درخشان آوه
طبق موارد بالا واضح است که AAVE یک پروتکل بسیار کامل است که برای ارائه بهترین ابزارهای ممکن وام طراحی شده است. با این حال، یک عملکرد درخشان در AAVE وجود دارد که به اکوسیستم دیفای ارسال شد: وام های سریع یا وام‌های فلش.

با این حال منظور از وام های سریع چیست؟ خوب، وام فلش یا وام های سریع چیزی بیش از یک وام بدون وثیقه نیست. در این نوع وام می توانید یک دارایی را قرض بگیرید. البته به شرط آنکه مبلغ وام گرفته شده (و کارمزد) قبل از پایان معامله بازپرداخت شوداین یک چیز کاملاً جدید نه تنها در دنیای مالی سنتی، بلکه در دنیای بلاکچین است. و به لطف اجرای قراردادهای هوشمند و روشی که. اتریوم EVM (ماشین حالت اتریوم) کار می کند، این امکان وجود دارد.

وام فلش یا وام سریع آوه
وام فلش یا وام سریع آوه

اساساً آنچه اتفاق می افتد این است که یک وام برنامه ریزی شده که در آن ما مقدار مشخصی از توکن‌های دارایی مورد پشتیبانی پلتفرم را درخواست می‌کنیم. در عوض، ما پرداخت آن وام را در همان عملیاتی که با قرارداد هوشمندی که در حال برنامه نویسی هستیم، انجام خواهیم داد. به طور خلاصه، در حین اجرای قرارداد هوشمندی که می بندیم، وام را درخواست می کنیم و سپس آن را پرداخت می کنیم. کل مراحل اجرای آن قرارداد هوشمند را به عنوان زمان میانی در نظر می گیریم.

در این مرحله (در حین اجرای قرارداد هوشمند) جایی است که می توانیم معاملات اضافی را در داخل یا خارج آوه با مدیریت مبلغ وام گرفته شده برنامه ریزی کنیم. نکته مهم این است که در پایان اجرای قرارداد هوشمند، پول قرض گرفته شده باید همراه با سود بازپرداخت شود.
این یک ابزار معمول برای کاربران آوه نیست. قرارداد هوشمند وام سریع باید از ابتدا ساخته شود و شرایط مورد درخواست AAVE برای پذیرش را برآورده کند. در غیر این صورت، اجرا نمی شود. با این وجود، وام های سریع یا فلش برای بسیاری از کارشناسان دیفای و کاربران پیشرفته AAVE به ابزاری که پرکاربرد، تبدیل شده اند.

مزایا و معایب پروتکل آوه

مزایای آوه – AAVE

یکی از اصلی ترین مزایای AAVE سادگی استفاده از آن در سطح کاربر است. در واقع ، از همان ابتدا ، زمانی که با نام ETHLend بود، این پروتکل به عنوان یکی از آسانترین موارد استفاده در فضای دیفای-DeFi شناخته شده. نکته دیگر به نفع این پلت فرم این است که آنها نرخ سود بسیار خوبی برای وام ها ارائه می دهند، اما نه به اندازه سود ارائه دهندگان نقدینگی. از این نظر، این پلت فرم به عنوان یک پلت فرم وام با حجم بالا طراحی شده است که می خواهد این دو جنبه پروتکل را جبران کند.

نکته‌ی دیگر حاکمیت غیرمتمرکز پروتکل است. دارندگان رمز LEND می توانند با رأی دادن در بهبود و یا تغییر مقادیر در سیستم، در روند و تکامل پروتکل مداخله کنند. این صحبت از گشودگی بزرگی در سیستم دارد که امیدواریم با گذشت زمان حفظ شود. علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی های جالب این است که به شما امکان می دهد پول خود را مستقیماً در ETH بگیرید، حتی وقتی که از وام های سریع استفاده کرده‌اید. این مولفه برای تعامل با برنامه های دیگر در دنیای دیفای اتریوم بسیار مفید است.

سرانجام امنیت AAVE یکی از بیشترین موارد مورد مطالعه در اکوسیستم دیفای است. به عنوان یکی از اولین پروتکل های اکوسیستم، بهبود مستمر آن و مطالعه قراردادهای هوشمند آن را به یکی از ایمن ترین پروتکل ها تبدیل کرده است. علاوه بر این، امنیت اقتصادی، ثبات و عملکرد خوب آن را حتی در بدترین شرایط بازار نیز تضمین می کند.

معایب آوه – AAVE

نکته منفی بهره کم ارائه شده توسط استخرهای آن است که باعث جذابیت کمتر این پروتکل برای سرمایه گذاران شده است. به ویژه برای کسانی که بهره برداری کشاورزی یا استخراج نقدینگی انجام می دهند. اگر قصد دارید این شرایط را در AAVE عملی کنید، ممکن است سود زیادی از پول خود دریافت نکنید. با این حال، AAVE می تواند از موقعیت های شما در سیستم عامل های دیگر (مانند کامپوند یا Yearn Finance) استفاده کند. و این دقیقاً کاری است که معمولاً کاربران این سیستم عامل انجام می دهند.

وام های فلش می تواند ابزاری قدرتمند با عملکردهای مختلف باشد، اما در عین حال تهدیدی مهم برای این پروتکل ها است. AAVE یکی از اولین پروتکل هایی است که این توابع را اجرا می کند. و اگرچه در حال حاضر دسترسی به داده‌های آن ناممکن به نظر می‌رسد، اما این پنجره هنوز برای مشکلات امنیتی ناشناخته باز است.

آموزش گرفتن وام ارز دیجیتال با Aave

برای گرفتن وام از آوه اول باید وثیقه ارائه دهید و سرمایه سپرده‌گذاری شده باید بیشتر از مبلغ وام باشد. همان‌طور که می‌دانید دو مولفه‌ی مهم در پروتکل‌های وام‌دهی دیفای وجود دارند. یکی «اشباع وثیقه‌‌گذاری» (Overcollateralization) یعنی وثیقه‌گذاری بیشتر از ارزش مبلغ وام داده شده. دیگر مولفه «نرخ وثیقه‌گذاری» (Collateralization Ratio) به معنی تناسب ارزش وثیقه به وام برای جلوگیری از تهدید نوسانات ناگهانی بازار برای وام‌دهنده است.

در Aave، مقدار مبلغ وثیقه به طور معمول 50 تا 75 درصد است و متقلضیان وام باید Collateralization Ratio را طبق نوسان ارزش رمز ارز وام گرفته شده و ارز وثیقه، نگه دارند. در صورت نادیده گرفتن این مولفه توسط وام‌گیرنده، وام‌دهنده می‌تواند وثیقه را جهت تسویه بفروشد.

فارغ از هدف کاربر برای قرض دادن یا وام گرفتن، کاربر بابت هر پرداخت، aTokens دریافت می‌کند. برای مثال به ازای پرداخت ده واحد رمز ارز DAI، ده واحد aToken ‌پرداخت می‌شود. پروتکل Aave در بالانسر و یونی سواپ، استخر نقدینگی دارد پس کمک بزرگی به رفع مشکل نقدینگی کرده. آوه همچنین از چین‌لینک (Chainlink) به عنوان اوراکل برای جمع کردن داده‌های قیمت استفاده می‌کند.

آموزش گرفتن وام ارز دیجیتال با Aave
آموزش گرفتن وام ارز دیجیتال با Aave

خب فرآیند وام گرفتن را چطور شروع کنیم؟
در ابتدا، به یک کیف پول وب 3.0 مانند متاماسک (Metamask) نیاز دارید. سپس به app.aave.com رفته و برای واریز وجه، والت خود را متصل کنید. الان می‌توانید، مبلغی که می‌خواهید وام دهید را انتخاب کنید و رمز ارزهای خود را به استخر واریز کنید. شما همیشه می‌توانید سود تعلق گرفته به سرمایه‌تان را از طریق اکانت آوه خود مشاهده کنید.

در این مقاله می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کیف پول متاماسک – MetaMask دریافت کنید.

همان‌طور که در بالا گفته شد، بابت واریز وجه خود aTokens دریافت خواهید کرد. aToken  آوه مثل cTokens کامپاند فایننس است. البته آن‌ها تمایزاتی نیز نسبت به‌ هم دارند. هر aToken همیشه با دارایی اصلی خود برابر خواهد بود. مثلا توکن aETH همان ارزش ETH را خواهد داشت. در کامپاند cToken ها از نظر ارزش با توجه به سود کسب شده با ارزشتر می‌شوند. در حالی که aToken ها با توجه به سود کسب شده، به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. بدین ترتیب با افزایش میزان سود شما، تعداد aToken های شما نیز افزایش می‌یابد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x