آلت کوین (Altcoin) چیست؟ آلت کوین های قابل استخراج کدام اند؟
0

آلت کوین (Altcoin) چیست؟ آلت کوین های قابل استخراج کدام اند؟

بازدید : 2774

از زمان ظهور بیت کوین، مفهوم شبکه پرداخت غیرمتمرکز و همتا به همتا (P2P) الهام بخش کل دارایی­های دیجیتال بوده است. همه ارزهایی که اکنون در بازار رمزنگاری وجود دارند، می­توان گفت محصولات موفقیت‌آمیز بیت کوین هستند و این فضا که سریعاً روند رشد را طی می­کند، بیش از 9000 آلت کوین را در خود گنجانده است. آلت کوین‌­هایی که ما اکنون در اختیار داریم، درسال 2011 با هدف خلق دوباره بیت کوین، با قوانین خاص خود و برخی ویژگی­های بهبود یافته، ظهور کردند. در این مقاله از سری مقالات فکت کوینز به این سؤال پاسخ می­دهیم که آلت کوین چیست؟ و چگونه کار می­کند. با فکت کوینز همراه باشید.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین یک ارز رمزنگاری شده جایگزین بیت کوین است. از آنجا که بیت کوین به عنوان اولین ارز در نوع خود شناخته می­شود، ارزهای رمزنگاری شده جدید که بعدها توسعه داده می­شوند، به عنوان Altcoin در نظر گرفته می‌شوند. ظهور آلت کوین­ها اولین بار در سال 2011 اتفاق افتاد و اولین نسل آن‌ها از موتور مشابه بلاک چین بیت کوین استفاده کرد.

اولین آلت کوین Namecoin نام داشت، این کوین بر اساس کد بیت کوین ساخته و اولین بار در آوریل 2011 منتشر شد. این کوین در تاریخچه آلت کوین­‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نشان می­دهد که در بازارهای رمزنگاری فضای کافی برای بیش از یک نوع کوین وجود دارد. بلاک چین امروزه می‌تواند از صدها Altcoin پشتیبانی کند و آلت کوین­ هایی مانند اتریوم می‌تواند ابزار یا نوعی زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن­های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین در اختیار توسعه‌دهندگان قرار دهد.

آلت کوین چیست؟
آلت کوین

عملکرد آلت کوین­ها چگونه است؟

آیا می­دانید اساس عملکرد آلت کوین چیست؟ برای درک نحوه عملکرد Altcoin ها، خوب است ابتدا نحوه عملکرد فناوری بلاک چین که کارکرد همه ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر آن است را درک کنیم. شبکه بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که داده‌هایی مانند معاملات ارزهای رمزنگاری شده، مالکیت NFT و قراردادهای هوشمند مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ذخیره می‌کند.

این دفتر کل «زنجیره» ای شامل «بلوک­» داده‌ها است که داده‌های جدید قبل از افزودن بلوک‌ها به دفتر مورد استفاده را تأیید می‌کند. Altcoin ها نیز دقیقاً مانند ارز بیت کوین بر مبنای تکنولوژی بلاک چین کار می‌کنند. البته آلت کوین­‌هایی هم معرفی شده‌اند که نقص‌ها و کاستی‌های بیت کوین را بهبود می‌بخشند یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

مطلب مفید: آشنایی با کاربرد و مفهوم دامیننس بیت کوین

انواع آلت کوین ها

اکنون بپردازیم به این که انواع آلت کوین چیست؟ با گذشت زمان، Altcoin­ های متنوعی ایجاد و به بازار معرفی شدند که در حال حاضر اصلی‌ترین آن­ها عبارت‌اند از:

آلت کوین­های قابل استخراج (Mining-based)

آلت کوین‌­هایی که مبتنی بر استخراج هستند و مانند بیت کوین از طریق فرآیند استخراج ایجاد می‌شوند. یکی از نمونه کوین­های مبتنی بر استخراج، لایت کوین است.

استیبل کوین­ها (Stable coins)

این نوع آلت کوین‌ ­ها زیرمجموعه جدیدی از بازار رمزنگاری هستند که به منظور کاهش نوسانات به بازار معرفی می­شوند. این ارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که ارزش آن‌ها به دارایی‌های فیات و فیزیکی (خارج از زنجیره) و وثیقه­ های رمزنگاری (درون زنجیره­ ای) وابسته است. استیبل کوین­ های الگوریتمی با دارایی‌های درون زنجیره‌ای یا برون زنجیره ای پشتیبانی نمی‌شوند، بلکه اداره آن‌ها توسط یک قرارداد هوشمند در هسته خودشان انجام می‌شود.

آلت کوین چیست؟
استیبل کوین­ها

توکن­های امنیتی (Security tokens)

این آلت کوین‌ ­ها نوعی دارایی دیجیتال هستند که سهم مالکیت فرد از یک دارایی مشهود را نشان می­دهند. توکن­های امنیتی که در دفتر کل توزیع شده ذخیره می­شوند، در واقع معادل سهام بلاک چین هستند که می‌توانند نشان‌دهنده سهام فرد را در یک خودرو، اموال و یا دارایی­های دیگر باشند.

مطلب مفید: مقایسه انواع دفترکل توزیع شده (DLT)

توکن­های کاربردی (Utility tokens)

توکن­های کاربردی به هیچ نوع ارز یا دارایی ملموسی وابسته نیستند. سرمایه گذاران در ازای سرمایه خود در مراحل اولیه ICO، که توسط شرکت یا صاحب پروژه تعیین می‌شود، تعدادی از این توکن­ها را دریافت می‌کنند و می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات به عنوان کوپن استفاده کنند.

3 آلت کوین مهم سال 2021

در ادامه پاسخ به سؤال «آلت کوین چیست؟» بد نیست چند مورد از مهم­ترین آلت کوین‌ های سال 2021 را معرفی کنیم. هرچند تاکنون هیچ یک از Altcoin ها نتوانستند بیت کوین را از دور قدرت خارج کنند، اما بسیاری از پروژه‌ها به اندازه کافی خود را به جامعه جهانی سرمایه گذاران و توسعه‌دهندگان اثبات کرده‌اند، مانند:

1- آلت کوین اتریوم (ETH)

اتریوم دومین بلاک چین بزرگ در دنیای کریپتوکارنسی است که اولین بار درسال 2013 توسط ویتالیک بوترین به عنوان یک پلتفرم بلاک چین توزیع شده برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز تأسیس شد. در حال حاضر کاربران می‌توانند توسط توکن بومی اتر (ETH) با پلتفرم اتریوم ارتباط برقرار کنند. اتر را می‌توان در اکثر صرافی‌های رمزنگاری معامله کرد و برای پرداخت هزینه­ تراکنش­ها یا به عنوان وثیقه برای توکن­های ERC-20 از آن استفاده کرد. ادغام اتریوم با قراردادهای هوشمند از طریق زبان برنامه نویسی Solidity، این آلت کوین را از بیت کوین متمایز کرده است.

آلت کوین چیست؟
آلت کوین اتریوم

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که برای اولین بار درسال 2019 روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد و بنا شد تا قراردادهای هوشمند را گسترش دهد. این Altcoin قراردادهای هوشمند را با داده‌ها و خدمات برون زنجیره ­ای به هم متصل می‌کند و به طور کلی دو قسمت دارد: درون زنجیره ­ای و برون زنجیره ­ای.

  • اجزاء درون زنجیره‌ای، شامل قراردادهای اوراکل در بلاک چین اتریوم است که مسئولیت نظارت و پردازش درخواست‌های داده‌ کاربران را به عهده دارند.
  • اجزاء برون زنجیره‌ای، متشکل از گره‌های اوراکل برون زنجیره ای است که به شبکه اتریوم متصل می‌شوند و وظیفه پردازش درخواست‌های داده خارجی را دارند. این درخواست­ها بعداً به قرارداد تبدیل می‌شوند.

مطلب مفید: بیکن چین (Beacon Chain) : قلب اتریوم 2

3- آلت کوین آوه (AAVE)

آوه چیست؟ پروتکل وام‌دهی آوه این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بدون نیاز به واسطه، سپرده ارز دیجیتال داشته باشند و به وسیله آن وام بگیرند یا وام بدهند. به عنوان وام دهنده، می‌توانید سپرده‌ای را به یک قرارداد هوشمند تخصیص دهید و بر اساس عملکرد این Altcoin در بازار سود دریافت کنید. همچنین می‌توانید از سپرده خود به عنوان وثیقه برای وام استفاده کنید.

 آلت کوین چیست؟
آلت کوین آوه (AAVE)

آلت کوین آوه پس از یک ICO موفق در سال 2017، از ETHLend به آوه تغییر نام داد و از یک پلت فرم وام‌دهی همتا به همتای غیرمتمرکز به یک مدل استخر نقدینگی تبدیل شد. یعنی مبلغ وام‌ها به جای آنکه از وام‌دهندگان دریافت شود، از یک مجموعه یا اصطلاحاً استخر اخذ می‌شوند.

از سال 2020، پروتکل آوه یک پروتکل تامین نقدینگی منبع باز برای دریافت سود سپرده و استقراض دارایی‌ها به حساب می‌آید و دارندگان این ارز (سهام داران) می‌توانند با رای گیری و بحث در مورد جهت گیری این آلت کوین تصمیم بگیرند.

کلام آخر

آلت کوین ‌ها از سال 2011 پیشرفت زیادی داشته‌اند و اثبات کرده‌اند که چیزی به مراتب بیشتر از صرفاً «جایگزینی برای بیت کوین» هستند. در دنیای امروز به لطف نوآوری‌های دنیای رمزنگاری، مردم می‌توانند با خیال راحت و به صورت کاملاً قانونی Altcoin را از طریق تلفن همراه یا رایانه خود خریداری کنند. فقط کافی است قبل از سرمایه‌گذاری در آلت کوین­ها، از خود بپرسید که اصلاً می­دانید آلت کوین چیست؟ آیا به اندازه کافی تحقیق کرده‌اید و در تحقیقات خود دقت لازم را به خرج داده‌اید؟ در نهایت قبل از خرید یا معامله Altcoin ها، حتماً به توصیه‌­های متخصصان گوش دهید. شنیدن نظرات آن‌ها، ارزیابی خطرات و اهداف مالی، کلید سرمایه‌گذاری مسئولانه شما است.

آلت کوین چیست ؟

به هر ارزی غیر از بیت کوین آلتکوین گفته می‌شود.

آلت کوین های قابل استخراج کدام اند؟

تمام ارزهایی که ساز و کار آنها مبنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار باشد، قابل استخراج هستند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x