عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟
0

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

بازدید : 316

تصور کنید شما یک شرکت استارتاپی هستید و ایده خوبی برای یک سیستم جدید ارز رمزنگاری شده دارید. تنها مشکل این است که شما به افرادی نیاز دارید که به شما پول دهند تا بتوانید ارز خود را بسازید. برای حل مشکل می توانید به یک بانک بروید یا سرمایه گذاران خطرپذیر را جلب کنید . اما اگر بخواهید بدون اینکه از مالکیت شرکت خود صرف نظر کنید تا سرمایه اولیه بدست آورید،چه می کنید؟ راه حل آن استفاده از ICO است.در این مقاله مفهوم پیشنهاد اولیه سکه یا عرضه اولیه سکه (ICO) را شرح می دهیم.

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

تیم یا استارتاپ هایی که مایل به ارائه محصولات و خدمات هستند و به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد سکه ، برنامه یا سرویس جدید خود هستند ، ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی می کند.سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از این پیشنهاد استفاده کنند و ارز جدید ارائه شده توسط شرکت را دریافت کنند. این ارز ممکن است در استفاده از محصول یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد ، فایده داشته باشد یا فقط نمایانگر سهمی در شرکت یا پروژه باشد.

عرضه اولیه سکه (ICO)
عرضه اولیه سکه

این فرآیند به عنوان مرحله سرمایه گذاری جمعی یا فاز crowdfunding عمل می کند و کاربران توکن هایی را دریافت می کنند که می توانند (بلافاصله یا در آینده) استفاده کنند ، و پروژه برای تأمین بودجه جهت توسعه اهدافش پول دریافت می کند.

تاریخچه ICO

تاریخچه ICO در سال 2013 و هنگامی که اولین مورد توسط Mastercoin (پروتکل ارتباطاتی و ارز دیجیتال) برگزار شد ، آغاز شد. که سرمایه تقریبا 5 میلیون دلاری دریافت کرد .پس از آن توسط اتریوم دنبال شد که توانست در آن زمان حدود 18 میلیون دلار سرمایه جمع کند.

از سال 2014 ، بازار ICO به طور مداوم در حال رشد بود اما تا سال 2017-2018 روند آن کاهش یافت. تنها در سال 2017 تعداد 875 ICO مشاهده شد . تقریباً 30 برابر بیشتر از سال 2016. با این وجود ، رکورد ICO برای سال 2018 با بیش از 1200 ICO بود که منجر به جمع آوری 7.85 میلیارد دلار شد.

بزرگترین ICO تا به امروز مربوط به ایاس است . یک شبکه غیرمتمرکز، که طی چندین دوره در طول 2017 و 2018 بیش از 4 میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

[irp posts=”5847″ name=”اتریوم این رایانه جهانی- قسمت دوم”]

عرضه اولیه سکه (ICO) چگونه کار می کند؟

شما یک سند ایجاد می کنید که دقیقاً نحوه کار سیستم را توضیح می دهد. (که معمولاً به آن وایت پیپر می گویند) . وب سایتی زیبا ایجاد می کنید و توضیح می دهید که چرا این یک ایده عالی است و می تواند بسیار مفید باشد. سپس ، شما از مردم می خواهید که برای شما پول بفرستند. (معمولاً بیت کوین یا اتر ، اما می توانید فیات هم بگیرید) و در عوض ، مقداری از کوین ایجاد شده خود را برای آنها ارسال می کنید. آنها امیدوارند که این کوین جدید مورد استفاده قرار بگیرد و تیراژ بالایی داشته باشد تا باعث بالا رفتن ارزش آن شود.

ICO می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات ، تیم میزبان آن یک بلاک چین کاربردی خواهد داشت که در ماه ها و سال های آینده به توسعه آن ادامه می دهند. در این حالت ، کاربران می توانند توکن هایی را که به آدرس آنها در این زنجیره ارسال می شود ، خریداری کنند.

عرضه اولیه سکه (ICO)
نحوه کار ico

ممکن است بلاک چین راه اندازی نشده باشد ، در این صورت توکن ها از روی یک سایت ثابت (مانند Ethereum) صادر می شوند. با این وجود رایج ترین روش ، صدور ارز در یک زنجیره با قابلیت قرارداد هوشمند است. باز هم ، این کار عمدتا در Ethereum انجام می شود . بسیاری از برنامه ها از استاندارد ERC-20 استفاده می کنند.

علاوه بر Ethereum ، زنجیره های دیگری نیز وجود دارد که می توانند مورد استفاده قرار گیرند . Waves ، NEO ، NEM یا Stellar چند نمونه مشهور هستند .

ICO اعلام می شود و قوانینی را برای نحوه اجرای آن مشخص می کند. که ممکن است یک بازه زمانی را برای آن مشخص کند .همچنین ممکن است یک لیست سفید وجود داشته باشد که شرکت کنندگان باید از قبل در آن ثبت نام کنند.سپس کاربران وجوه را به آدرس مشخصی ارسال می کنند . به طور کلی ، بیت کوین و اتریوم به دلیل محبوبیت آنها پذیرفته می شوند. خریداران یا آدرس جدیدی برای دریافت توکن در اختیار شما قرار می دهند ، یا نشانه ها به طور خودکار به آدرسی که پرداخت از آن انجام شده ارسال می شود.

مزایای ICO

سرمایه گذاران می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

 • فرصتی برای به دست آوردن ارز رمزپایه جدید با هزینه کم به امید کسب بازدهی خوب از سرمایه خود .
 • سکه های ICO ممکن است دارای مزایای اضافی مانند توزیع مجدد درآمد یا دسترسی به محصولات و خدمات پروژه باشند.
 • امکان پشتیبانی از پروژه ها و تیم هایی که دوست دارید.
 • در همین حال ، صادرکنندگان توکن هم مزایای زیر را دریافت می کنند:
 • دسترسی سریع به بودجه مورد نیاز با محدودیت های نظارتی کمتر.
 • فرصت ایجاد و آزمایش مدلهای نوآورانه تجاری غیرمتمرکز.

خطرات و ریسکهای ICO

نیازی به گفتن این نکته نیست که ICO دارای خطرات و ریسک هایی نیز هست. به عنوان مثال ، سرمایه گذاران ارز ممکن است با این موارد روبرو شوند:

 • وجود تیمی نسبتاً بی تجربه و بدون تضمین اینکه پروژه به وعده های خود عمل خواهد کرد.
 • بدون نظارت و تضمین بازدهی.
 • شفافیت محدود در توسعه و پیشرفت پروژه.

آیا ICO قانونی است؟

در مورد ICO هنوز هیچ چارچوب نظارتی مشخصی وجود ندارد. بنابراین ، بیشتر ICO ها باید از قوانین KYC / AML پیروی کنند . اگر ارز ارائه شده دارای کیفیت لازم باشد که هدف آن صرفاً ارزش گذاری و سود دهی به سرمایه گذاران آن است . می توان از آن به عنوان سرمایه گذاری امن یاد کرد .تا زمانی که یک چارچوب نظارتی اعمال شود ، اکثر مردم همچنان از ICO به عنوان ابزاری برای جمع آوری کمک مالی استفاده می کنند.

چگونه می توان کلاهبرداری ICO را شناسایی کرد؟

روشهایی برای شناسایی ICO متقلب وجود دارد. به عنوان مثال:

 • تیم ناشناس : بسیاری از کلاهبرداری ها تیمشان را تبلیغ نمی کنند ، بنابراین هیچ کس نمی تواند تأیید کند که چه کسانی در این پروژه شرکت دارند.
 • اگر این پروژه به شما بازدهی مضحک یا محصولات غیرممکن ارائه دهد ، این یک نشانه خطر بزرگ است.
 • نقشه راه ندارند : یک استارت آپ جدی همیشه برای آینده برنامه ریزی می کند .اگر آینده پروژه پنهان شود ، احتمالاً وجود خارجی ندارد.
عرضه اولیه سکه (ICO)
تشخیص کلاهبرداری در ico
 • یک روش قانونی برای راه اندازی ICO اعلام آن در BitcoinTalk.org است. این سایت بزرگترین مجمع برای بیت کوین و ارزهای رمزپایه است و پروژه های قانونی با کمال میل در بحث ها شرکت می کنند و به تمام سوالات پاسخ می دهند.
 • کد پروژه های معتبر خود را به Github متعهد می کنند ، جایی که همه می توانند آن را بررسی کنند.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید همه ICO ها کلاهبرداری نیستند، و همچنین روشی برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های قانونی و جالب ارائه می دهند.

با این وجود خریداران باید توجه داشته باشند که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنند. بازدهی تضمینی وجود ندارد. با توجه به جذابیت فضای ارزهای رمزنگاری شده ، چنین سرمایه گذاری هایی بسیار خطرناک است . و اگر پروژه نتواند محصولی مناسب ارائه دهد ، محافظت از آن ممکن نیست.

 

 

5
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x