انکر چیست؛ با Ankr بیشتر آشنا شوید
0

انکر چیست؛ با Ankr بیشتر آشنا شوید

بازدید : 116

با رشد بازار رمزارزها، توکن‌ها و ارزهای دیجیتالی تازه‌ای وارد بازار می‌شوند. انکر یکی از رمزارزهای نوظهوری است که در دنیای امور مالی غیرمتمرکز می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. به‌طور کلی پروژه انکر از پروژه‌های مهم دنیای رمزارزها و بسترهای غیرمتمرکز است که در جهت توسعه وب‌تری هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این مقاله از فکت کوینز درباره پروژه انکر و موضوعات پیرامونش صحبت خواهیم کرد.

پروژه انکر چیست؟

پروژه انکر

پروژه انکر در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و به عنوان زیرساختی برای دیفای پا به بازار گذاشت که مبتنی بر بلاک‌چین و وب‌تری فعالیت می‌کرد. هدف اصلی انکر دسترسی راحت به وب ۳ (web 3) و افزایش کارایی بلاک‌چین است. ارز دیجیتال انکر هم در بستر همین پروژه عرضه می‌شود و توکنی مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این رمزارز می‌تواند برای استیکینگ (staking)، انواع پرداخت‌ها و ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به کار رود. ضمن اینکه قابلیت این را دارد که توکنی حاکمیتی (governance) هم باشد.

انکر بیش از ۴۰ پروتکل بلاک‌چینی را برای توسعه و استیکینگ پشتیبانی می‌کند. هدف اصلی این پروژه به پیش‌راندن مفاهیم تازه دنیای فناوری‌های غیرمتمرکز نظیر وب‌تری (web3) است. چنین شکلی از وب حالتی غیرمتمرکز و بدون نظارت هسته‌های مرکزی و ارگان‌های مختلف را دارد. در این صورت، کاربران می‌توانند در محیطی امن‌تر و با حفظ حریم خصوصی‌شان در سطح اینترنت فعالیت کنند.

لینک مفید: مزایای اصلی و عمده وب 3.0 ؛ بهترین توکن های وب 3 کدامند؟
لینک مفید:  توکن حاکمیتی (Governance Token) چیست؟

انکر (ANKR) چطور کار می‌کند؟

انکر چطور کار می کند

هدف از ANKR راه‌اندازی بستری برای توسعه نسل تازه اینترنت‌ غیرمتمرکز است. برای تحقق چنین هدفی انکر داده‌هایی را از منابع مورداستفاده توسعه‌دهندگان و استیکرها(stakers) یعنی سهام‌داران رمزارزها جمع‌آوری می‌کند. این داده‌ها به قیمت اندک و از پایگاه‌های داده‌ای به دست می‌آیند. در نتیجه مشخص می‌شود که این افراد چطور از رمزارزها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده و ترازهای مالی‌شان را مدیریت می‌کنند. استیکینگ انکر با پروتکل Stkr پشتیبانی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ از آن رونمایی به عمل آمد.

این پروتکل امکان استیکینگ اتریوم را در معاوضه با aETH به وجود می‌آورد. aETH نشان‌دهنده ارزش اتریوم‌های سرمایه‌گذاری‌شده به‌اضافه بازگشت سرمایه‌ای است که سرمایه‌گذار انتظار دارد. در نتیجه، سیستمی ایجاد می‌شود که نقدینگی بالایی برای سرمایه‌گذاران آینده در Ethereum 2.0 خلق می‌کند. ANKR توکن بومی این شبکه است و کاربردهای متعددی هم دارد. از جمله این کاربردها می‌توان به پرداخت با آن و دسترسی به اپلیکیشن‌های مختلف شبکه اشاره کرد. ضمن اینکه به کمک آن، کاربران اقدام به استیکینگ یا رأی‌دهی در رأی‌گیری‌های حکومتی یا همان گاورننسی می‌کنند.

هدف انکر این است که پروتکل‌های بلاک‌چینی بیشتری را پشتیبانی کند؛ پروتکل‌هایی که مبتنی بر وب‌تری به کار خود ادامه می‌دهند.

لینک مفید: راه حل مقیاس پذیری لایه 2 اتریوم

اثبات سهام ANKR

توکن های انکر مانند رمزارزهای سنتی نیستند و قابلیت استخراج ندارند. اخیرا این رمزارز متکی بر پروتکل اثبات کار (Proof of Work) فعالیت می‌کرد که از سوی شبکه اتریوم استفاده می‌شد. این توکن از طریق استیکینگ از اتریوم پشتیبانی می‌کند. اتریوم هم روی توسعه اتریوم ۲ متمرکز شده است و بنا دارد که از حالت اثبات کار به پروتکل اقتصادی‌تر اثبات سهام (Proof of Stake) تغییر حالت بدهد.

توکن‌های انکر می‌توانند در شبکه سرمایه‌گذاری شوند. با پروتکل Stkr هم امکان سرمایه‌گذاری روی اتر و در مقابل دریافت aETH وجود دارد. Stkr مبتنی بر مکانیزم اثبات سهام است و نشان‌دهنده قدرت بازار و سرمایه‌گذاری است. استیکینگ انکر و اتریوم روی پروتکل Stkr سود قابل توجهی را نصیب کاربران میکند.

لینک مفید: اثبات سهام چیست؟

با قیمت رمزارز ANKR و کیف پول‌های مناسب برای آن آشنا هستید؟

ارزش رمزارز انکر

ANKR بخشی از بازاری پرنوسان است؛ این یعنی ارزش و قیمتش تحت‌تأثیر عوامل مختلفی نوسان و تغییر پیدا می‌کند. یکی از عوامل اثرگذار روی قیمت این توکن موجودی محدود ۱۰میلیاردی آن است. وجود منبعی محدود از یک توکن یا رمزارز می‌تواند ساختاری ضدتورمی برای آن فراهم کند. علاوه بر این موضوع، رشد و به‌روزرسانی فناوری‌های مختلف در بازار رمزارزها و بلاک‌چین هم بر ارزش انکر اثرگذار هستند. در حال حاضر یعنی در زمستان ۱۴۰۰ یا همان ماه نخست ۲۰۲۲ میلادی، ارزش انکر به گزارش مارکت‌کپ از این قرار است:

  • ارزش کنونی انکر: ۰.۰۹۱۰۵ دلار (در تاریخ ۱۷ ژانویه)

برای ذخیره و تبادل انکر هم نیاز به استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال وجود دارد. از جمله کیف‌های مناسب برای کار با انکر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در شکل زیر، شاهد نمودار تغییرات اخیر انکر (۱۷ ژانویه ۲۰۲۲) نسبت به دلار آمریکا خواهید بود:

انکر و نمودار تغییرات ارزش آن نسبت به دلار

مزایای ANKR چیست؟

همان‌طور که تا اینجا متوجه شدید، انکر رمزارز و بستر جذابی برای حضور در دنیای ارزهای دیجیتالی است. اجازه بدهید که دقیق‌تر درباره این شاخصه‌ها برایتان بگوییم:

۱. انکر بازی‌ را تغییر می‌دهد

رایانش ابری مفهوم تازه‌ای نیست و همه با این نسل از شبکه‌های تازه آشنا هستند و البته بازیگران اصلی بازارش هم پرتعداد و متنوع نیستند. این یعنی بازار در انحصار است اما انکر به میدان آمده تا چنین چیزی را از بین ببرد.

ANKR می‌خواهد سخت‌افزار کمتر استفاده‌شده از تأمین‌کنندگان رایانش ابری را بگیرد و اجاره بدهد. شرکت‌های مبتنی بر رایانش ابری می‌توانند در ازای توکن‌های انکر استفاده از  قدرت محاسباتی و پردازش‌شان را بالا ببرند. در واقع، انکر به آنها کمک می‌کند که از هدررفت منابعشان جلوگیری به عمل بیاورند.

تلاش برای کاهش هدررفت منابع اقدامی بسیار مهم است. البته این را هم در نظر بگیرید که بسیاری از بلاک‌چین‌ها توانایی چنین اقداماتی را ندارند و فقط درگیر این هستند که بیت‌کوین سالانه چقدر انرژی مصرف می‌کند(به اندازه کل انرژی مصرفی در کشور تایلند!).

پلتفرم انکر راه‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در شبکه‌ها و بسترهای مختلف در اختیار دارد و به‌جای اینکه ظرفیت‌های استفاده کاربران را از نو طراحی کند و به سیستم‌ها اضافه نماید، در تلاش است که از آنچه موجود هست، به بهترین شکل بهره ببرد.

۲. خدمات غیرمتمرکز ارائه می‌کند

اگرچه دنیای شبکه‌ها و بسترهای غیرمتمرکز مدام رو به رشد است اما باید قبول کرد که هنوز در مقایسه با شرکت‌های بزرگ متمرکز فضای کوچکی را به خود اختصاص داده‌اند.

پروژه‌هایی مانند انکر می‌توانند فضای تحت استیلای شبکه‌های متمرکز را با حضورشان از حالت انحصاری درآورند. فعالیت انکر در بستر فضاهای ابری غیرمتمرکز به توانمندسازی شرکت‌های فعال در این حوزه می‌انجامد و محدودیت‌های فعلی بازارشان را کنار می‌زند.

انکر می‌خواهد راه‌کارهایی جدید برای مشکلاتی تازه مطرح کند و این یعنی فرصتی درجه‌یک برای سرمایه‌گذاران آینده‌نگر. رشد توکن آن هم در چنین اکوسیستمی بسیار محتمل است.

۳. مرزهای استیکینگ را جابه‌جا می‌کند

از ابعاد فراهم‌آوردن شرایط برای توسعه شبکه‌های ابری غیرمتمرکز که بگذریم، انکر ارزش قابل‌توجهی برای استیکینگ به همراه می‌آورد. با استیکینگ می‌توان توکن‌ها را در پروتکلی بلاک‌چینی قرار داد یا قفل کرد تا امکان تأیید تراکنش‌ها در بستر آن شبکه به وجود بیاید.

افرادی که توکن‌هایشان را سرمایه‌گذاری می‌کنند یا به‌عبارت دیگر در فرایند استیکینگ مشارکت دارند، در ازای این کار توکن‌های بیشتری دریافت می‌کنند. چنین چیزی فرصتی برای تولید درآمد غیرفعال در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

انکر به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که با خرج مبالغ کمتری از توکن‌های خود در فرایند استیکینگ به سود برسند. محصول این پلتفرم موسوم به استیک‌فای(StakeFi) به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که با صرف مبلغ اندکی رمزارز به اندازه ۰.۵ اتر پاداش‌های استیکینگ به دست بیاورند.

اخیرا، برای استیکینگ در بیکن‌چین( beacon chain) یعنی زنجیره بلوکی اتریوم به ۳۲ اتر نیاز است. این رقم چیزی معادل ۱۲۵هزار دلار در زمان حال است.

سرمایه‌گذاری با توکن بومی این پروژه؟

وقتی صحبت از یک رمزارز می‌شود، علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران گوش‌هایشان را تیز می‌کنند و می‌خواهند ببینند که آیا اختصاص‌دادن بخشی از پورتفولیوی رمزارزی‌شان به مورد مذکور جواب می‌دهد یا خیر؟ درباره انکر می‌توان گفت که این کار به‌احتمال بسیار زیاد خروجی خوبی خواهد داشت. از آنجا که پروژه انکر بخشی از توسعه رمزارزها و بسترهای غیرمتمرکز آینده است، و با ارقام و آماری که از رشد این پلتفرم و توکن بومی‌اش به گوش می‌رسد، جای‌دادن انکر در سبد سرمایه‌گذاری فکر خوبی است.

لینک مفید: ارزش کل بازار کریپتو (Crypto Market Cap) چیست؟ کدام کوین ارزش سرمایه گذاری دارد؟

امنیت شبکه انکر چگونه است؟

امنیت شبکه انکر

شبکه ANKR از سوی قدرت و توان محاسباتی‌ای پشتیبانی می‌شود که بلاک‌های مختلف را در سطح شبکه توزیع می‌کنند و ساختاری به وجود می‌آورند که توسعه و استفاده از پروتکل‌های استیکینگ، واسط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌ها(APIs) و… را ممکن می‌سازند.

امنیت شبکه انکر در گروی تأیید نودها یا همان گره‌های مختلف حاضر در شبکه است. انتخاب این گره‌ها برای تأیید عملیات شبکه به‌طور تصادفی رخ می‌دهد و فقط سرمایه‌گذاران یا نودهایی که بیشترین تراز مالی را دارند، برای تأیید عملیات انتخاب نمی‌شوند. در واقع، انتخاب آنها از استخرهای نود (NODE POOLS) صورت می‌گیرد و پیش از آنکه به میزان سرمایه هر کاربر توجه شود، میزان مشارکت و فعالیت‌های مثبت او ملاک انتخاب است.

لینک مفید: نکات امنیتی در ذخیره رمزارزها

چطور از این رمزارز استفاده کنید؟

استفاده از انکر

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، امکان استفاده از انکر برای استیکینگ و کاربردهای مختلف وجود دارد. برای پرداخت‌های مختلف در شبکه ANKR هم می‌توانید روی این رمزارز حساب کنید. مثلا برای استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موجود در این شبکه از توکن بومی‌اش بهره ببرید.

از انکر برای رأی‌دادن به جهت شرکت در عملیات و اقدامات مختلف در سطح شبکه استفاده می‌شود. این توکن پاداشی برای سرمایه‌گذاران و فعالان شبکه هم هست و در اختیارشان قرار می‌گیرد. امکان معامله انکر در بازار رمزارزها هم وجود دارد ولی اصلی‌ترین کاربردش توانمندسازی پلتفرمی است که در سطح آن عرضه می‌شود؛‌ یعنی شبکه و پلتفرم ANKR.

لینک مفید: بهترین منابع رایگان و معتبر ارز دیجیتال کدامند؟

از کجا Ankr بخریم؟

طیف وسیعی از صرافی های ارز دیجیتال توکن ANKR  را در پلتفرم های خود لیست کرده اند، که از میان مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در آخر

انکر پروژه ارزشمندی در فضای دیفای به شمار می‌رود. در بستر این شبکه امکان استیکینگ رمزارز بومی آن یعنی انکر و اتریوم ۲ هم وجود دارد. پروژه ANKR می‌خواهد که راهی برای دسترسی بهتر و ساده‌تر به سمت استفاده از اینترنت نسل تازه دنیا یعنی وب‌تری باز کند.

ارزش این پلتفرم و رمزارز آن مدام در حال افزایش است و همین نوید رشدی قابل‌اعتنا در آینده را می‌دهد. برای همین، اگر از آن دسته سرمایه‌گذاران آینده‌نگر هستید، بهتر است که جایی در سبد سرمایه‌گذاری‌تان برای انکرها باز کنید و بدانید که احتمال رونق‌گرفتن شدیدشان در آینده‌ای نزدیک نامحتمل نیست.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x