ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche) چیست؟ نقش توکن AVAX در اکوسیستم آن چیست؟
0

ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche) چیست؟ نقش توکن AVAX در اکوسیستم آن چیست؟

بازدید : 275

پلتفرم ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche)، یک پلتفرم قرارداد هوشمند انعطاف‌پذیر برای ایجاد شبکه‌های بلاک چین خصوصی و سازمانی و برنامه های غیر متمرکز (به ویژه آنهایی که بر DeFi متمرکز شده اند) است. ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche) که در سال 2020 توسط آزمایشگاه‌های آوا (Ava Labs) راه‌اندازی شد، رقیبی برای اتریوم محسوب می‌شود که ایجاد بلاک چین های سازمانی(از جمله بلاک چین خصوصی) و برنامه های غیر متمرکز (dApps) را تسهیل می‌کند. AVAX، توکن بومی و منبع ثابت این پلتفرم است. آواکس (AVAX) برای پرداخت هزینه تراکنش(گارمزدها) و برای استیکینگ در فرآیند اجماع پلتفرم ارز دیجیتال آوالانچ استفاده می‌شود. تا پایان این مقاله از فکت کوینز با ما همراه باشید.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال 

پلتفرم ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche)

ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche)
ارز دیجیتال آوالانچ (Avalanche)

آوالانچ Avalanche بستری برای ایجاد شبکه‌های بلاک چین خصوصی و برنامه های غیر متمرکز (dApps) است. پلتفرم ارز دیجیتال Avalanche که توسط آزمایشگاه های Ava ایجاد شده، یکی از پروژه‌هاییست که به دنبال حذف اتریوم به عنوان پرکاربردترین پلتفرم قرارداد هوشمند اکوسیستم بلاک چین است. آوالانچ ادعا می‌کند که مقیاس پذیری بیشتری نسبت به اتریوم از طریق توان بالای تراکنش،یعنی 4500 تراکنش در ثانیه (TPS) دارد. توکن AVAX، که محدودیت عرضه آن 720 میلیون است، نه تنها به عنوان بخشی از مکانیسم اجماع، بلکه برای پرداخت هزینه تراکنش شبکه نیز استفاده می‌شود.

آوالانچ سعی کرده به کمک توسعه اکوسیستم مالی غیر متمرکز (DeFi) خود با اتریوم رقابت کند. از این رو انواع پروژه‌های دیفای مبتنی بر اتریوم، از جمله bZx ، SushiSwap ، Reef ، Securitize و TrueUSD، با پلتفرم آن ادغام شده است. علاوه بر این، آوالانچ در حال توسعه پل ارتباطی به شبکه اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را بین دو زنجیره به طور یکپارچه منتقل کنند. نکته: آولانچ (Avalanche) توانسته است متفاوت از بقیه پروژه‌های بلاک چین، با کاهش حملات سیبیل (Sybil Attacks) و همچنین با معرفی پلتفرمی امن، مزایای بیشتری برای خود ایجاد کند. این شبکه از الگوریتم اثبات سهام (PoS) و کارایی انرژی بهینه CPI استفاده می کند.

مطلب مفید: ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ عملکرد پلتفرم وام دهی دیفای چگونه است؟

ویژگی‌های توکن AVAX

  1. AVAX توکن بومی شبکه ارز دیجیتال آوالانچ است.
  2. AVAX توکن پرداختی برای عملیات درون شبکه است و پایه امنیتی شبکه را ضمانت می‌کند.
  3. کارمزدهای تراکنش در قالب ارز دیجیتال AVAX پرداخت می‌شوند و البته بلافاصله سوزانده می‌شود. در نتیجه توکن AVAX در گذر زمان کمیاب‌ و ارزشمندتر می‌شود.

توسعه دهندگان آوالانچ

آزمایشگاه های آوا سه بنیانگذار دارند که از جمله آنها Emin Gün Sirer، دانشمند پیشکسوت کامپیوتر است که مدت‌ها با شبکه بیت کوین ارتباط داشت. Sirer مدت‌هاست که درگیر مقیاس پذیری بیتکوین است و اجماع آوالانچ نتیجه پیگیری مستقیم این تحقیق است و اجازه می‌دهد حجم تراکنش‌های آن به مراتب بیشتر از Bitcoin باشد و با درگاه‌های پرداخت مانند VISA رقابت کند. Sirer، Kevin Sekniqi و Maofan “Ted” Yin، دیگر بنیانگذاران این پلتفرم، با دانشگاه کرنل در ارتباط هستند. Sirer مشاور Yin است که دکترای علوم کامپیوتر را می‌گذراند. اعضای دیگر این تیم را متخصصان علوم کامپیوتر، اقتصاد، دارایی و حقوق تشکیل می‌دهند.

مطلب مفید: شاخص ترس و طمع (Fear & Greed ) در بازار ارز دیجیتال

معماری شبکه ارز دیجیتال آوالانچ

هسته معماری آوالانچ یک شبکه فرعی یا زیر شبکه، به نام Primary Network است. یک زیر شبکه گروهی از گره‌های تأیید کننده تراکنش است که برای رسیدن به اجماع در مورد وضعیت مجموعه‌ای از بلاک چین ها هماهنگ می‌شوند. شبکه اولیه یا Primary Network سه بلاک چین داخلی را تأمین می‌کند: زنجیره مبادله (X-Chain) ، زنجیره پلتفرم (P-Chain) و زنجیره قرارداد (C-Chain).

  1. X-Chain بستری برای ایجاد و تجارت دارایی های رمز ارز از جمله AVAX است.
  2. P-Chain اعتبار سنجی تراکنش‌ها را هماهنگ می‌کند، زیر شبکه های فعال را ردیابی می کند و ایجاد زیر شبکه های جدید و بلاک چین های سفارشی، از جمله بلاک چین خصوصی را امکان پذیر می سازد.
  3. C-Chain نیز ایجاد قرارداد های هوشمند را تسهیل می کند.

هر بلاک چین در اکوسیستم آوالانچ توسط یک زیر شبکه واحد تأیید می‌شود، اما یک زیر شبکه می تواند چندین بلاک چین را تأیید کند. به همین ترتیب، یک گره اعتبارسنج می‌تواند عضو بسیاری از زیر شبکه ها باشد. یکی از جنبه‌های کلیدی بلاک چین آوالانچ توانایی طراحی زیر شبکه‌هاییست که ویژگی‌های خاصی دارند، مانند نیاز به اعتبارسنج‌ها برای برآوردن الزامات خاص و اهداف نظارتی. به عنوان مثال، یک بلاک چین خصوصی که بر روی شبکه رمز ارز آوالانچ ساخته شده است، می‌تواند از اعتبارسنجان زیر شبکه خود برای تکمیل غربالگری KYC/AML ، زندگی در یک کشور خاص یا داشتن نوع خاصی از مجوزهای مربوط به مدیریت مالی در آن کشور، استفاده کند.

به عبارت دیگر، نه تنها زیر شبکه‌ها می‌توانند اعتبارسنجهای خود را بر اساس معیارهای خاصی محدود کنند، بلکه اعتبارسنجها (با فرض اینکه معیارهای هر زیر شبکه را رعایت کنند) می‌توانند به تعداد دلخواه از زیر شبکه ها انتخاب کنند. این فرایند «انتخاب متقابل» با اعتبار سنجی در شبکه‌هایی مانند بیت کوین، که در آن همه گره‌ها معمولاً برای تأیید همه تراکنش‌ها رقابت می‌کنند، متفاوت است. در نتیجه، هم شبکه‌های فرعی آوالانچ و هم اعتبارسنجان آن‌ها قادرند آگاهانه اکوسیستم‌هایی ایجاد کنند که به طور خاص مطابق با اولویت‌های مربوطه بوده و بر آنها متمرکز شده باشد.

زیرساخت شبکه ارز دیجیتال آوالانچ، برای فعال کردن بلاک چین های مقیاس پذیر و قابل تعامل با سایر واحدهای موجود در بلاک چین ساخته شده است. این پروژه تلاش می‌کند تا میزان بالایی از ارتباط با اتریوم و اکوسیستم گسترده بلاک چین را فراهم کند. در گذر زمان، مردم به درک نادرستی پس از مشاهده بلاک چین‌های موجود رسیده‌اند که بلاک چین‌ها کم سرعت هستند و مقیاس پذیر نیستند. پلتفرم آوالانچ برای دستیابی به استانداردهای ایمنی قوی، ضمن دستیابی به سرعت نهایی و توان بالا، بدون خدشه دار کردن تمرکز زدایی، از رویکرد جدیدی برای اجماع  استفاده می‌کند.

بر خلاف سایر شبکه‌ها که شرایط و ضوابط مشارکت شبکه را به طور یکنواخت در سیستم تحمیل می‌کنند، آوالانچ به افراد و موسسات این قدرت را می‌دهد که به راحتی برنامه‌های قدرتمند، قابل اعتماد و ایمن و شبکه‌های بلاک چین سفارشی با قوانین پیچیده ایجاد کنند یا در شبکه‌های خصوصی یا دولتی موجود متناسب با موارد استفاده آنها کار کنند. برای مثال، یک موسسه مالی تحت نظارت که می‌خواهد دارایی‌های دیجیتالی منتشر کند را در نظر بگیرید. برای آنها ممکن نیست سیستمی را راه‌اندازی کنند که بتوانند نودهای فعال در شبکه آنها را کنترل کنند؛ اما در Avalanche همان پروژه قادر است کنترل کاملی بر ماشین مجازی مورد استفاده و شرایط اجرای نود در شبکه سفارشی در دست داشته باشد.

مطلب مفید: ربات ترید ارز دیجیتال (Crypto Bot) یا ربات تریدر (Trader Bot) چیست؟

چگونه در پروسه اعتبار سنجی شبکه آوالانچ شرکت کنیم؟

معماری آوالانچ متکی بر ماشین مجازی اختصاصی VM است که به آن ماشین مجازی آوالانچ به انگلیسی Avalanche Virtual Machine و به اختصار AVM گفته می‌شود. قابل ذکر است، زیر شبکه‌های ساخته شده بر روی پلتفرم Avalanche می‌توانند از AVM برای دستیابی به اجماع با استفاده از پایگاه‌های داده سنتی “blockchain” که معمولاً در پروژه‌های ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم یا کاردانو استفاده می‌شود، استفاده کنند، اما آنها می توانند از دیگر ساختارهای پایگاه داده – از جمله Directions Acyclic Graphs (DAGs) که توسط شبکه های رمز ارز مانند IOTA ، Fantom یا Nano پیشگام شده استفاده کنند. چنین انعطاف پذیری کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که پروژه های متکی بر آوالانچ می توانند درجه بالایی از سفارشی سازی را داشته باشند و قابلیت همکاری با بسترهای مختلف انتخابی خود را حفظ کنند.

آوالاچ Avalanche از اسنوبال (Snowball) استفاده می‌کند؛ اما اسنوبال دقیقاً چیست؟ اسنوبال یک الگوریتم اجماع Proof-of-Stake (PoS) که توسط Ava Labs طراحی شده است، که کاربران را ملزم می کند تا AVAX را برای اعتباردهی خرید و فروش تبدیل کنند. اعتبارسنجان ملزم به داشتن حداقل 2000 توکن AVAX هستند تا بتوانند در اجماع شرکت کنند. شما می‌توانید با واگذاری توکن AVAX خود نیز به اعتبارسنج در اجماع شرکت کنید. برای شرکت باید حداقل 25 عدد AVAX واگذار کنید.

بر خلاف اتریوم، جایی که برنامه‌ها باید برای همان منابع محدود شبکه (که کارمزدها را برای همه شرکت کنندگان افزایش می‌دهد) رقابت کنند، برنامه‌ها در پلتفرم Avalanche می‌توانند در بلاک چین های مستقل خود که توسط یک مجموعه اعتبار سنجی پویا و معتبر تأیید شده است اجرا شوند. این شبکه‌های فرعی هنوز به اکوسیستم گسترده‌تری از زنجیره‌های آوالانچ متصل هستند؛ این نه تنها ایجاد زیر شبکه‌های خصوصی را امکان پذیر می‌کند، بلکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قوانین، اقتصاد، شرکت کنندگان و امنیت اجرای آنها را تعریف کنند.

اعتبارسنجان با توجه به زمان کارکرد و تاخیر پاسخگویی پاداش می گیرند و پاداش آنها متناسب با کل سهام آنهاست. اگر سهام خود را برای مدت طولانی تری قفل کنند، پاداش‌های اعتبارسنج افزایش می‌یابد. علاوه بر این، اگر کوین‌های AVAX خود را به اعتبارسنج واگذار کنید و اعتبارسنج پاداشی دریافت کند، شما نیز سهیم خواهید شد. سرانجام، برخلاف سایر سیستم های اثبات سهام، آوالانچ سهام گره ها را در صورت رفتارهای مخرب کاهش نمی‌دهد، بلکه در شرایطی کلا هیچ پاداشی پرداخت نمی‌کند.

مطلب مفید: آموزش گام به گام انتقال آواکس (AVAX) به کیف پول متامسک

کلام آخر

در بازار شلوغ رقبای اتریوم، پروژه ارز دیجیتال آوالانچ می‌خواهد خود را با تمرکز بر دیفای و پیشنهاد سه بعدی سفارشی سازی، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری، متمایز کند. اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این پلتفرم تهدیدی برای رقابت طولانی مدت برای اتریوم است، اما آوالانچ در مسیر توسعه اکوسیستم خود است و در میان برنامه‌های دیفای خودی نشان داده.
نظر شما چیست؟ شما این پروژه را چگونه ارزیابی می‌کنید.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x