بیت کوین کش (BCH) چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟
0

بیت کوین کش (BCH) چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

بازدید : 259

بیت کوین کش چه مشکلاتی را بهبود بخشید؟

قبل از آشنایی با بیت کوین کش باید اطلاعات کافی در مورد بیت کوین داشته باشید. بیایید قبل از بیت کوین کش نیم نگاهی به بیت کوین بیندازیم. همانطور از قبل می دانیم، پروتکل بیتکوین به گونه ایست که ماینرها به بیتکوین موجودیت میبخشند.ماینرها از طریق نود این فعالیت را انجام میدهند. نود، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا می‌کند وبا کمک این نرم افزار معاملات و بلاک‌ها را تأیید می‌کند. از آنجا که شبکه بیت کوین غیر متمرکز است، همه این نودها مسئول تأیید تراکنش‌های معلق هستند.بعضی از نودها استخراجگر هستند که معمولاً به آنها نود ماینر گفته می‌شود. این ماینرها تراکنش‌های زیادی را به بلاک‌ها ارسال کرده ونهایتا آنها را به بلاک چین اضافه می‌کنند. حدوداً ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا یک بلاک حل شود.

بیت کوین کش
بیت کوین کش

چرا ۱۰ دقیقه؟ از نظر ماینرها این دقیقاً همان زمانی است که با روند ثابت و نزولی استخراج کوین‌های جدید مطابقت دارد. یعنی انتظار می‌رود حداکثر تا سال ۲۱۴۰، تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شده باشد. اولین ماینری که هش صحیح را به دست آورد، پیروزی خود را به بقیه شبکه اعلام می‌کند. پس تمام ماینرها بلافاصله کار روی آن بلاک را متوقف کرده و سعی می‌کنند بلاک دیگری را حل کنند. ماینر پیروز در ازای کارش مقداری بیت کوین پاداش می‌گیرد

Bitcoin Cash (BCH)  ارز دیجیتال جهانی و سیستم پرداخت دیجیتال است. بیت کوین کش نتیجه یک اختلاف طولانی مدت در مورد شیوه‌ی مقیاس پذیری بیت کوین است و به واسطه‌ی هارد فورک بلاکچین اصلی بیت کوین در 1 آگوست 2017 ساعت 13:36به وقت آمریکا ایجاد شد. با تغییرات پیشنهادی انتظار می رفت که بر برخی از مشکلات بیت کوین غلبه کند. این مشکلات در ادامه ی این مقاله به تفصیل بررسی شده اند.

اندازه‌ی بلاک

یکی از مشکلات بیت کوین این بود که، پردازش تراکنش‌ها در آن به آرامی انجام می‌شد. این نتیجه محدودیت یک مگابایتی برای سایز هر بلاک بود. پروتکل SegWit2x قرار بود محدودیت سایز بلاک را به ۲ مگابایت افزایش دهد. از طرف دیگر، بیت کوین کش SegWit نداشت و از ابتدای ظهورش محدودیت اندازه بلوک ۸ مگابایت را در سال ۲۰۱۷ داشت، که به آن امکان می‌دهد تراکنش‌ها را با سرعت پردازش کند. که این محدودیت در سال ۲۰۱۸ به ۳۲ مگابایت افزایش یافت.

کارمزد تراکنش و سرعت تراکنش

بیت کوین کش کارمزد تراکنش ارزان‌تری دارد (تقریباً ۰.۲ دلار در هر تراکنش) ، بنابراین در مقایسه با بیت کوین، انجام تراکنش‌ها در بیت کوین کش باعث صرفه جویی در هزینه شما می‌شود. به دلیل مقیاس پذیری کم بیت کوین، هزینه های معامله بسیار زیاد است. از نظر توسعه دهندگان بیت کوین کش، این اقدام علیه ایجاد انبوه و استفاده از پرداخت های خرد است.

هر دوی این مشکلات در بیت کوین به خوبی شناخته شده است و در واقع پیشنهادهای زیادی برای بهبود حل آن‌ها ارائه شد. اما همه‌ی پیشنهادها رد شدند. این به دلیل تغییرات عمیق و ناسازگار ناشی از بلاکچین است که منجر به ایجاد یک فورک بیت کوین می شود، دقیقاً چیزی که تیم اصلی و جامعه آن نمی خواستند.

بیت کوین کش در سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر از بیت کوین است. برای مثال برای تأیید هر تراکنش مثل بیت کوین نیست که لازم باشد ۱۰ دقیقه صبر کنید. البته میزان حجم نقل و انتقالات بیت کوین کش به اندازه بیت کوین نیست و این مساله غیر قابل پیش بینی است که اگر بیت کوین کش هم حجم بالایی داشته باشد آیا باز هم می تواند سرعت بالایی در تایید تراکنش داشته باشه یا نه.

پشتیبانی پروژه

اشخاص مشهور در اکوسیستم بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده که بیشترین پشتیبانی را از این تغییرات و فورک داشتند از این قرار است: راجر ور، به دلیل ترویج استفاده از بیت کوین از ابتدای تاسیس آن، “Bitcoin Jesus”  یا «مسیحِ بیتکوین» شناخته می شود. وی Bitcoinstore.com  را در سال2012  به عنوان اولین فروشگاه دیجیتال، راه اندازی کرد. در این سایت می توانستید با بیت کوین محصول خریداری کنید. او همچنین به عنوان یک سرمایه گذار در مراحل اولیه در برخی از شناخته شده ترین شرکتهای بیت کوین شرکت کرد. جیانان وو ، یک سرمایه گذار چینی است که از همان ابتدا از بیت کوین پشتیبانی کرد. او یکی از بنیانگذاران Bitmain و بزرگترین استخر استخراج بیت کوین، یعنی Antpool است.

بیت کوین کش
بیت کوین کش

کریگ رایت، شخصیتی شناخته شده و جنجالی در بیت کوین است. این تاجر و دانشمندکامپیوتر اهل استرالیا بخشی از Bitcoin Core بود. و به عنوان چهره مهمی در این بازار شناخته شده است. مشکلات از آنجا شروع شد که پس از تحقیقات علنا اعلام شد که به احتمال زیاد او ساتوشی ناکاموتو است. شواهد ارائه شده توسط رایت، در میان بسیاری دیگر، توسط دن کامینسکی، محقق امنیت رایانه، ویتالیک بوترین، بنیانگذار و توسعه دهنده اصلی اتریوم و  جف گارزیک، توسعه دهنده اصلی بیت کوین، رد شد. کریگ رایت در حال حاضر از بیت کوین کش جدا شده و ارز رمزنگاری شده خود را با نام Bitcoin Cash SV (Satoshi Vision) ایجاد کرده است. وی با استفاده از آن قصد دارد دیدگاه خود در مورد آنچه بیت کوین باید واقعاً باشد را ارائه دهد. اگرچه بسیاری از متخصصان نسبت به این پروژه بی اعتماد هستند.

جدال بین طرفداران بیت کوین

تغییرات ایجاد شده توسط Bitcoin Cash (BCH) در سرتاسر جهان رمزنگاری بدون بحث نبوده است. این امر منجر به یک تقابل شدید بین کاربران ، استخراج کنندگان و توسعه دهندگان بیت کوین و بیت کوین کش شده است. مطمئناً بیت کوین مقیاس پذیری نسبتاً جدی‌ای دارد اما توسعه دهندگان آن معتقدند که باید با روش های دیگر نیز به کار گرفته شوند. این فراتر از شکستن سازگاری و ایجاد تغییرات شدید در کدهای اصلی است. از طرف خود ، توسعه دهندگان و جامعه Bitcoin Cash توسعه دهندگان Bitcoin Core را به داشتن انحصار توسعه و پیشنهاد نکردن راه حل های مشخص متهم می کنند.

نتیجه این دیدگاه های افراطی و کاملاً واگرا به خاطر تشخیص درست از غلط است. موقعیتی که وقتی ناتوانی در رسیدن به توافق در یک گروه انسانی بوجود می آید، رخ می دهد. اصطکاکی ایجاد می شود که می تواند بزرگتر شود و بسته به موقعیتی که گروه اصلی می گیرد، گروه را به دو یا چند دسته‌ی دیگر تقسیم می‌کند. وضعیتی که با وجود شواهد و نیمی از حقیقت چه در بیت کوین و چه در بیت کوین کش به وجود آمد. این عبور از اتهامات ، بین بازیگران اصلی و مدافعان هر دو ارز رمزنگاری شده، ناگزیر باعث دو قطبی شدن هر دو جامعه شد.

بیت کوین در برابر بیت کوین کش
بیت کوین در برابر بیت کوین کش

در نهایت ، آنچه در بیت کوین اتفاق افتاد عدم توافق در مورد انتخاب راه صحیح بود. گروه اقلیت که با رای گیری توسط اکثریت شبکه مخالف بودند ، طرحی را برای اجرای یک فورک و ایجاد بلاکچین اختصاصی خود با ارز اختصاصی خود در تصویر و شکل بیت کوین فعال کردند. با تغییراتی که آنها را در نظر گرفتند قرار شد در این مدل جدید بیت کوین تا آنجا که ممکن است بهینه شود.

مشخصات فنی بیت کوین کش

ماینینگ

از آنجا که بیت کوین کش یک هارد فورک بیت کوین است، استخراج آن با بیت کوین یکسان است. برای فرآیند استخراج ، پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) در کنار هش SHA-256نیاز است. این بدان معناست که از تجهیزات استخراج بیت کوین برای استخراج بیت کوین کش با اعمال تغییرات ساده‌ای استفاده می شود. این اصولاً برای کسانی که استخراج در بیت کوین کش را شروع کردند قابل توجه بود.

با این حال ، در سال 2018 این وضعیت به طرز چشمگیری تغییر کرد. در آن زمان ، ماینرهای BCH با توجه به سود حاصل از آن بسیار گران تمام می‌شد. این امر منجر به تنظیم مجدد برای حفظ سطح سود ماینرها شد. با این وجود، استخراج Bitcoin Cash همچنان مزایای کمی دارد.

استخراج بیت کوین کش  تقریباً مانند استخراج بیت کوین است. این بدان معناست که شخصی که استخراج بیت کوین کش را انجام می‌دهد سود بسیار کمتری نسبت به شخصی که بیت کوین را با همان تجهیزات استخراج می‌کند، به دست می‌آورد. بنابراین بیت کوین ماینرهای زیادی دارد و شبکه‌ای کاملا غیرمتمرکز است. اما بیت کوین کش چون ماینرهای زیادی ندارد، شبکه متمرکزتری است.

اندازه بلاک

بیت کوین کش در طول حیات خود در اندازه بلاک های خود تغییراتی داشته است. در مرحله اول، محدودیت بلاک روی 8 مگابایت تنظیم شد. با این اندازه بلاک ، بیش از 8 برابر ظرفیت تراکنش بیت کوین ، یعنی حدود 20.000 تراکنش ، می تواند در هر بلاک پردازش شود. این امر تأثیر زیادی در مقیاس پذیری خواهد داشت. سپس ، در ماه می 2018 ، تغییر دیگری در اندازه بلاک ها رخ داد که حداکثر آن 32 مگابایت است. با این کار ، هر بلاک توانست تا 40000، تراکنش را در خود جای دهد.

اما با وجود این اعداد، واقعیت مقیاس پذیری بسیار متفاوت است. بیت کوین کش که هر بلاک را در فواصل 10 دقیقه ای تولید می کند مطمئناً سریعتر از بیت کوین است ، اما میزان استفاده از شبکه آن نیز بسیار کمتر است. علاوه بر این ، با وجود اندازه عظیم بلاک ها ، بیشتر آن فضا خالی است. ظرفیت متوسط اشغال شده در هر بلوک BCH فقط حدود 240 کیلوبایت است. این بدان معنی است که هر بلاک حداکثر 2-3٪ از ظرفیت کاملش استفاده می‌شود. مشکل دیگر مرتبط با این ویژگی ها این است که هزینه انتقال بلوک ها در شبکه هایی با پهنای باند کمتر است. اگر شبکه به سرعت رشد کند ، پهنای باند شبکه اشباع ‌می‌شود و به دلیل کمبود منابع منجر به از کار افتادن قسمت خدمات می‌شود.

تراکنش های 0-conf

یکی از چالش برانگیزترین ویژگی های BCH توانایی پذیرش تراکنش‌های 0-conf  است. این موارد تراکنشهایی را ذکر می کنند که بدون داشتن تأیید در بلاکچین انجام می شوند. این گزینه ای است که استفاده از آن در Bitcoin Core امکان پذیر بود، شما فقط باید معامله ای را انجام دهید و آن را بدون تأیید بپذیرید.

با این حال، این امر خطر قابل توجهی در هزینه های دوبل به وجود می آورد. با توجه به این وضعیت ، Bitcoin Core و BCH در این مرحله اختلاف یافته و ابزارهایی را برای کنترل این وضعیت ایجاد کرده اند. در مورد Bitcoin Core ، تابع RBF (Replace by Fee) ایجاد شده است. اما Bitcoin Cash این موضوع را به عنوان یک خطر غیر ضروری قلمداد می کند. در این حالت ، پاسخ Bitcoin Cash این بوده است که ماینرها می توانند تراکنش‌های mempool را با شناسه های منحصر به فرد که توسط گره ها و ماینرها اداره می شوند، حفظ کنند.

با این حال، ثابت شده است که عملکرد معاملات 0-conf مطمئناً خطرناک و قابل دستکاری است. در واقع Bitcoin Cash SV نیز دارای این قابلیت و همان نقص است که در ویدئوی بعدی خواهیم دید.

آینده بیت کوین کش

پیش ‌بینی کردن قیمت بیت کوین کش برای بازاری با این میزان از نوسانات، کار بسیار دشواری است. ارائه ی تحلیل تکنیکال برای این کار کافی نیست. زیرا برای تفهیم این مطلب نیاز است که نگاهی به روانکاوی بشر داشته باشید و آخرین اخبار در مورد ارزهای دیجیتال اساسی را پیگیری کنید.

باید دقت کنید که قیمت‌ها مبتنی بر بیت کوین هستند. با افزایش آن، رونق وارد بازار شده و رشد ارزهای دیجیتال تحریک می‌شود. بر عکس این موضوع هم درست است؛ کاهش قیمت بیت کوین باعث کاهش قیمت تمام ارزهای دیجیتال می‌شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون مردم فکر می‌کنند بیت کوین آینده نزدیک این بازار را تعیین می‌کند. به این ترتیب آینده بیت کوین کش پیوند جالبی با بیت کوین دارد. بیشتر ارزهای دیجیتال از رویه‌های منفی تاثیر می گیرند و معمولا عملکرد مستقلی نسبت به روندهای مثبت دارند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x