چگونه از حجم کل معاملات بیت کوین هر روز با خبر شویم؟ Bitcoins Days Destroyed (BDD) چیست؟
0

چگونه از حجم کل معاملات بیت کوین هر روز با خبر شویم؟ Bitcoins Days Destroyed (BDD) چیست؟

بازدید : 1946

Bitcoin Days Destroyed چیست؟

آمار در دنیای بیت کوین بخشی اساسی از تلاش برای ایجاد وضوح و شفافیت اتفاقات بلاکچین است. و به همین منظور، جامعه ابزارهای مختلفی را ایجاد کرده است. یکی از آنها Bitcoin Days Destroyed است. این ابزار به ما کمک می کند تا بدانیم واقعیت معاملات بیت کوین و تأثیر آنها بر اکوسیستم چیست.

برای دریافت ایده ای از حرکت اقتصادی بیت کوین، لازم است حجم معاملات روزانه را مطالعه کنید. و این دقیقاً همان کاری است که Bitcoin Days Destroyed یا BDD انجام می دهد. این مولفه تقریباً یک واحد اندازه گیری دقیق است که کل حجم معاملات انجام شده بیت کوین در روز را بیان می کند.

شاخص BDD
شاخص BDD

این ایده در سال 2011 متولد شد. و در نتیجه نیاز به اندازه گیری دقیق تر حجم واقعی روزانه توسط گروهی از کاربران Bitcointalk.org ارائه شد.

هدف شاخص BDD

هدف از ایجاد BDD یا حجم کل معاملات انجام شده بیت کوین شناسایی تعداد بیت کوین های روزانه است. تعداد کم BDD به معنای ذخیره یا از بین رفتن بیت کوین بیشتری است. در حالی که تعداد زیاد، به معنای استفاده از کوین های بیشتر است. دومی، به حجم واقعی شبکه کمک می کند.

شاخص BDD با ضرب تعداد بیت کوین‌های موجود در تراکنش با مدت زمان روزانه،  که از آخرین استفاده آنها در تراکنش می‌گذرد، محاسبه می‌شود. این شاخص، بیانگر این مسئله است که بیت کوین‌ ها برای چه مدتی در حساب‌ ها بدون استفاده باقی ‌مانده‌ اند. همانطور که می بینید، این یک فرمول محاسبه نسبتاً ساده است.

بنابراین، برای مثال، اگر 1 بیت کوین داشته باشیم که طی 100 روز هزینه نشده است. ما فقط باید 1 بیت کوین را در 100 روز ضرب کنیم. که در نتیجه 100 BDD است. از آنجا که می توانید فکر کنید این روزهای بیت کوین یا «روزهای بیت کوین» به مرور زمان جمع می شوند تا زمانی که یک تراکنش اتفاق بیفتد. اندازه گیری واقعی Bitcoin Days Destroyed یا “Bitcoin days lost” نامیده می شود. بنابراین 100 روز بیت کوین نابود خواهد شد.

حجم معاملات انجام شده بیت کوین
شاخص BDD – حجم کل معاملات انجام شده بیت کوین

با این حال، این به معنای واقعی کلمه، «نابودی» بیت کوین نیست. بلکه اصطلاح «نابود شده» یا Destroyed برای اشاره به این واقعیت استفاده می شود که کوین های بیت کوین درگیر در تراکنش دیگر به حساب نمی آیند. زیرا هنگام استفاده، تعداد روزهای ذخیره شده آن به صفر برمی گردد. یعنی همان تعداد روزهای Destroyed است.

Bitcoin Days Destroyed یا BDD به ما اجازه ی انجام چه کاری را می دهد؟

BDD به ما امکان می دهد تا آن دسته از بیت کوین هایی را که به راحتی “bounce” می کنند، بدون اینکه واقعاً به مقصدی بروند، فیلتر و از آمار حذف کنیم. یا آن بیت کوین هایی که شخص برای آزمایش و یادگیری سیستم از آن استفاده می کند؛ ارسال مداوم آنها از یک آدرس مشخص به آدرس مشخص دیگر. با این کار می توان قیمت را دستکاری کرد، زیرا حجم مصنوعی در شبکه ایجاد می شود.

سپس، BDD این احتمال را از بین می برد ، زیرا شاخصی است که حجم واقعی تراکنشهای انجام شده را با دقت بیشتری نشان می دهد. بنابراین اعتقاد بر این است که نمودار BDD، سطح واقعی تری از فعالیت در اقتصاد بیت کوین را نشان می دهد. در جایی که منعکس می شود به طور مداوم افزایش می یابد.

آیا شاخص BDD قابل اعتماد است؟

هیچ شاخصی کامل و بی نقص نیست. BDD نیز از این قاعده مستثنی نیست. این معیار به عنوان یک مقدار دقیق تر و نزدیک به فعالیت اقتصادی واقعی شبکه بیت کوین پیشنهاد شده است. اما فقط از روزهای ذخیره سازی بیت کوین های درگیر در یک تراکنش استفاده می کند. این مقیاس تراکنش های ساختی و تورم ساز را حذف می کند. زیرا به نظر می رسد این فعالیت ها باعث افزایش حجم عملیات اما فقط و فقط به صورت ساختگی می شود.

شاخص BDD
شاخص BDD – حجم کل معاملات بیت کوین

بنابراین ، Bitcoin Days Destroyed یک معیار کامل نیست. ممکن است که برخی از شرکت ها با تعداد زیادی تراکنش روزانه در شبکه بیت کوین فعالیت کنند. که یک حرکت واقعی اقتصادی را نشان می دهد و هنوز هم BDD پایین دارد. برعکس، این حالت ممکن است رخ دهد که یک دارنده ارزهای رمزنگاری شده، دارایی خود را به صورت پراکنده بین آدرس های مشابه دیگر خود حرکت دهد. و باز هم موفق به کسب یک شاخص BDD بالا شود. بدون اینکه این نشان دهنده فعالیت اقتصادی واقعی به عنوان شبکه باشد.

BDD تنظیم شده یا Adjusted BDD  چیست؟

Adjusted BDD، نوعی معیار سنجش است که به منظور امکان نمایش واقعی تر فعالیت های اقتصادی در بیت کوین ایجاد شده است. در این حالت ، فرمول استفاده شده برای محاسبه Adjusted BDD به شرح زیر است:

BDD تنظیم شده = BDD / ذخیره فعلی

با استفاده از این فرمول سه نکته بسیار مهم توضیح داده شده است:

  1. در ابتدا، فعالیت های اضافه را توضیح می دهد و ایده واضح تری از فعالیت اقتصادی واقعی بیت کوین به ما می دهد.
  2. از طرف دیگر، این معیار توضیح می دهد که چگونه هولدرهای بلند مدت، یا سرمایه گذاران بزرگ، همیشه می توانند بیت کوین خود را با قیمت بالای بازار بفروشند.
  3. و سرانجام به ما امکان می دهد تقاضای UTXO را برون یابی کنیم و قیمت آینده بیت کوین را به همراه هاوینگ بعدی بیت کوین پیش بینی کنیم.

بی شک، Bitcoin Days Destroyed ابزاری قدرتمند برای جامعه برای مطالعه رفتارهای اقتصادی بیت کوین است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x