دامیننس بیت‌کوین چیست و چرا اهمیت دارد؟
2

دامیننس بیت‌کوین چیست و چرا اهمیت دارد؟

بازدید : 266

مقدمه

 دامیننس بیت‌کوین به صورت یک نسبت نشان داده می‌شود. این نسبت، معیاری است که سهم بیت کوین از کل سرمایه بازار رمزنگاری را نشان می‌دهد. اتریوم Ethereum (ETH)، دومین ارز بزرگ رمزنگاری شده، سهم کل دارایی‌های دیجیتال را با 9.67٪ در اختیار دارد. بعد از ETH به ترتیب Ripple (XRP) و Tether (USDT) با 4.06٪ و 3.10٪ قرار دارند. کوین های باقیمانده فقط 20٪ از کل سقف بازار را به خود اختصاص می‌دهند.

وقتی دامیننس بیت‌کوین زیاد است، نشان می‌دهد که تقاضا برای BTC بیشتر از متوسط بازار است. در حالت برعکس، وقتی میانگین تقاضا برای آلت‌کوین‌ها بیش از بیت‌کوین باشد، تسلط BTC کاهش می‌یابد. تسلط بالای بیت‌کوین می‌تواند نشان دهد که سرمایه‌گذاران به جای گرفتن موقعیت‌های خطرناک در دارایی‌های دیجیتال با محدودیت بازار و نقدینگی کمتر، به سمت سرمایه‌گذاری‌های امن‌تر در قالب BTC متمایل هستند.

شاخص تسلط بیت کوین چیست
شاخص دامیننس بیت کوین

در جامعه ارزهای رمزنگاری این اتفاق نظر وجود دارد که بیت‌کوین یک سکه دروازه(gateway coin) برای تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران دارایی دیجیتال است. کاملا منطقی است! زیرا BTC به عنوان ارز رمزپایه دیرینه شهرت زیادی دارد. و دارای پوشش رسانه‌ای زیاد با کمترین نوسانات در میان دارایی‌های دیجیتال دیگر است.  بنابراین افزایش دامیننس BTC می‌تواند علاقه روزافزون به صنعت دارایی دیجیتال را نیز نشان دهد.

از طرف دیگر کاهش شاخص تسلط بیت‌کوین می‌تواند به معنای وجود گرایش در بین سرمایه گذاران برای فروش BTC و در نظر گرفتن دارایی های دیجیتال خطرناک برای بازده بیشتر باشد.

دامیننس BTC برای سرمایه‌گذاران رمزنگاری به چه معناست؟

تسلط بیت‌کوین نشان‌دهنده سهم BTC از کل محدودیت بازار رمزنگاری است. با این که بیت‌کوین موفق شد جایگاه خود را به عنوان ارز رمزپایه پیشرو با سقف بازار حفظ کند، شاخص تسلط BTC در طول تاریخ دارایی، تغییرات عمده‌ای را تجربه کرده است. هنگامی که شاخص دامیننس بیت کوین در سطح بالایی باشد‌، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران دارایی‌های دیجیتال کم خطر را ترجیح می‌دهند. یا به طور کلی علاقه به دنیای کریپتو در حال رشد است. تسلط کم بر BTC می‌تواند بیانگر آن باشد که در صورت تقاضای ارزهای رمزپایه جایگزین، فصل آلت‌کوین در راه است. شاخص دامیننس بیت کوین ابزاری مفید برای سرمایه‌گذاران رمزنگاری است. اما روش‌های محاسبه آن اشکالاتی را نیز در بر دارد.

دامیننس بیت کوین در طول تاریخ کریپتو

 در حالی که بیت‌کوین به عنوان بزرگترین ارز رمزنگاری شده با سرمایه بازار باقی مانده است.‌ این بدان معنا نیست که شرایط همیشه به همین صورت بوده است. بیت‌کوین بالاترین تسلط را زمانی که تعداد انگشت‌شماری ارز رمزنگاری شده در صنعت وجود داشت.

طبق شاخص CoinMarketCap، در ماه مه 2013 – زمانی که فقط ده دارایی دیجیتال در بازار ارزهای رمزپایه وجود داشت – تسلط BTC یکی از بالاترین نرخ‌های خود را یعنی 94٪ به دست آورد. که این درصد به بالاترین رقم خود در تاریخ یعنی 96.5٪، در ماه نوامبر 2013 رسید. بیت‌کوین موفق شد دامیننس خود را بالای 90٪ حفظ کند. تا نوامبر 2014 که سرمایه بازار XRP بیش از 13٪ افزایش یافت. در طی یک دوره موفقیت (bull run)، این سکه در کمتر از دو ماه ارزش خود را 410٪ افزایش داد.

این اتفاق تسلط BTC را به 78٪ کاهش‌داد. با این حال اندکی پس از آن، ارز رمزپایه محدودیت بازار خود را از دست داد. و تا ژانویه 2016 بین 85 تا 90 درصد حرکت کرد. این همان نقطه ای بود که اتریوم شروع به محبوب شدن کرد. اتریوم بیش از 13٪ از سهم بازار را بدست آورد و بیت‌کوین را به 76.42٪ کاهش داد. بیت کوین توانست دامیننس خود را تا 86٪ در فوریه 2017 بازیابی کند. که این آغازگر اولین فصل بزرگ آلت کوین بود.

تاثیر شاخص بیت کوین بر اتریوم
تاثیر شاخص بیت کوین بر اتریوم

به عنوان یک نتیجه مستقیم از این اتفاق، بیت‌کوین در ماه ژوئن 2017 تقریباً موقعیت پیشین خود را به اتریوم از دست داد. جالب اینجاست که هارد فورک Bitcoin Cash در آگوست 2017 تأثیر منفی قابل توجهی بر شاخص تسلط بیت‌کوین نداشت. در دسامبر سال 2017، پس از سقوط تقریباً 5 درصدی، BTC تسلط خود را بر بازار رمزنگاری به 62.80٪ افزایش داد. با این حال در ژانویه 2018، درست قبل از آغاز «زمستان رمزنگاری»، تسلط بیت‌کوین به 32.81٪ یعنی به کمترین میزان خود رسید. از آن زمان، به استثنای برخی افت‌های جزئی، دامیننس بیت‌کوین در روند صعودی قرار گرفت. و به تدریج سهم بازار ارز رمزنگاری شده به 63.65٪ رسید.

 

رابطه شاخص تسلط بیت‌کوین (Bitcoin Dominance) با فصول آلت‌کوین و سقوط بازار

از زمان معرفی 10 ارز رمزپایه اضافی، دامیننس  BTC از نظر تسلط بر بازار بیشتر از 50٪ است. تا نوامبر 2014 ، تسلط BTC بالای 90٪ بود. پس از معرفی XRP ، دامیننس شروع به سقوط کرد و زمانی که تسلط XRP در اولین فصل altcoins در 13٪ بود ، به 78٪ رسید. شاخص تسلط BTC در ابتدای سال 2016 به 90٪ نزدیک شد. تا این که ETH در صرافی‌ها ارائه‌شد که 13٪ از کل بازار را اشغال کرد و منجر به سقوط تسلط BTC به جایگاه‌اش در دهه 70 شد. به دلیل افت عمده دامیننس BTC در اواسط سال 2017، اتر-ETH به شدت محبوب شد و به نظر می‌رسید می‌تواند BTC را از قدرت برکنار کند.

شاخص تسلط بیت کوین
رابطه شاخص دامیننس بیت‌کوین با فصول آلت‌کوین و سقوط بازار

غلبه بر BTC به 38٪ کاهش یافت در حالی که تسلط اتر-ETH در ژوئن 2017 به 31٪ رسیده‌بود. در این دوره ما شاهد دستاوردهای گسترده‌ای در بسیاری از آلت کوین ها بودیم. و این یکی از موفقیت‌آمیزترین دوره های آلت کوین و همچنین BTC بود. ما دیدیم که BTC به بالاترین قیمت زمان خود یعنی تقریباً 20،000 دلار رسیده است و بسیاری از altcoin ها تا ابتدای «زمستان رمزنگاری» در ژانویه 2018 به بالاترین قیمت خود رسیدند. ما دیدیم بسیاری از سکه‌ها در یک بازه زمانی کوتاه بیش از 10 برابر کار می کنند، که به عنوان دوره ICO نیز شناخته می‌شد. در طی این رالی عظیم آت کوین، دامیننس بیت کوین را به پایین‌ترین مقدار خود یعنی 32٪ کاهش یافت.

نمونه تحلیل شاخص دامیننس بیت‌کوین در فصل آلت‌کوین

 در ماه فوریه، قیمت بیت‌کوین روند صعودی را پیش میگیرد. و ارزش ارز رمزنگاری شده را از 980 دلار به 1180 دلار افزایش می‌دهد. که نشان دهنده افزایش 20 درصدی در پایان ماه است. همانطور که سرمایه‌گذاران رمزنگاری سودهایی را در سرمایه گذاری‌های BTC خود مشاهده کردند، شروع به جستجوی آلت‌کوین‌ها برای سود بیشتر کردند. در نتیجه شاخص تسلط بیت‌کوین از ماه مارس به بعد به سرعت در حال سقوط بود. و در میان افزایش عرضه اولیه سکه (ICO) که به پروژه های رمزنگاری اجازه می‌دهد مقادیر قابل توجهی از بودجه را در سال 2017 جمع کنند، بیت‌کوین 48٪ از سهم بازار خود را به ارزهای رمزپایه دیگر از دست داد.

شاخص تسلط بیت کوین
شاخص دامیننس بیت کوین

در حالی که آلت‌کوین به رشد خود ادامه می‌داد، بیت‌کوین از اواسط ماه ژوئن تا اوایل دسامبر وارد یک دوره موفقیت بزرگ (bull run) شد و ارزش آن از 2590 دلار به 20000 دلار افزایش یافت. در این دوره شاخص تسلط BTC توانست از 38٪ به 62.80٪ صعود کند. با این حال قیمت بیت‌کوین پس از رسیدن به بالاترین حد خود در ماه دسامبر، تا 8 ژانویه روند نزولی جزئی را تجربه کرد. یعنی از 20 هزار دلار به 16 هزار دلار رسید و سرانجام نزولی شد.

با افت جزئی قیمت بیت‌کوین بین اوایل دسامبر و اوایل ژانویه 2018، قیمت آلت‌کوین در این دوره همچنان افزایش داشت. به ویژه XRP که شاخص دامیننس BTC را از 62.80٪ به 33.89٪ کاهش داد. اما قیمت بیت کوین از اوایل ژانویه شروع به نزول شدید کرد. این اتفاق نشانگر آغاز بازار خرس با دوام بود. در سال 2018، آلت‌کوین‌ها روند نزولی قیمت BTC را دنبال کردند؛ اما خیلی شدیدتر!

در حالی که BTC بین اوایل ژانویه و اوایل آوریل کاهش 55 درصدی را تجربه کردEthereum (ETH) ، Bitcoin Cash (BCH) و Ripple (XRP) به ترتیب 66 ، 74 و 80 درصد افت کردند. در حالی که آلت‌کوین‌ها به شدت ریزش می‌کردند، دامیننس بیت‌کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت. پس بیت‌کوین ضررهای خود را در طول بازار خرس بازیابی کرد.

دامیننس بیت کوین و ارتباط آن با قیمت آلت‌کوین

ممکن است چندین بار اصطلاح شاخص تسلط یا دامیننس بیت‌کوین(Bitcoin’s Dominnace)  را از زبان تاجران حرفه‌ای شنیده باشید. این عبارت چه مفهومی دارد؟ خیلی ساده است. اگر کل سرمایه بازار بیت کوین را بر کل سرمایه بازار همه ارزهای رمزپایه تقسیم کنید و ارزش را در 100 ضرب کنید، Bitcoin Dominance یا همان شاخص تسلط بیت‌کوین را به‌دست می‌آورید. با این فرمول می‌توانید میزان دامیننس یا دامیننس هر سکه را پیدا کنید.

رشد شاخص دامیننس بیت‌کوین باعث نابودی آلت‌کوین‌ها می‌شود.

 شاخص تسلط بیت‌کوین یکی از مهمترین شاخص‌ها برای سرمایه گذاری در altcoin است. وقتی سهم بازار BTC در سطح بسیار بالایی باشد، یعنی کوین‌های دیگر در تلاشند که با ارز رمزنگاری شده همگام شوند. از طرف دیگر، وقتی تسلط بیت کوین به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، می‌تواند آغاز یک فصل altcoin باشد. دوره‌ای که دارایی‌های رمزنگاری جایگزین به جای BTC سهم بیشتری بازار را به دست می‌آورند.

وقتی تسلط BTC افزایش می‌یابد، به این معنی است که سرمایه گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری سودآور و مطمئن‌تر هستند. خرید سهام A-list یا ین(YEN) در فارکس یا طلا از میان کالاها، مشابه این اتفاق است. در حالت ناپایدار بازار، سرمایه گذاران به جای سرمایه‌گذاری در altcoins با نقدینگی کم به سمت دارایی‌هایی مانند BTC تغییر جهت می‌دهند. اکثر معامله گران ارزهای رمزپایه سفر خود را با BTC به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده آغاز کرده‌اند.

تسلط بیت کوین
دامیننس بیت کوین

وقتی تسلط BTC کاهش می‌یابد، نشان دهنده آغاز آلت سیزن(altseason) است. این نشانه‌ای است که سود حاصل از افزایش قیمت BTC اکنون برای خرید altcoins استفاده می‌شود. سقوط تسلط BTC نشانه خوبی برای altcoins است. آلت کوین‌ها با توجه به نقدینگی کم و نوسان زیاد در مقایسه با BTC ، احتمال سودهای نمایی بسیار بالاتری دارند. برای مثال می توان گفت که احتمالاً یک آلت کوین مانند BAND در یک بازه زمانی بسیار کوتاه تر از 5 دلار به 15 دلار می‌رسد تا اینکه BTC در همان بازه زمانی از 10000 دلار به 30000 دلار رشد کند.

اگرچه هزاران ارز رمزنگاری شده مختلف وجود دارد، اما دامیننس بیت کوین در دهه اخیر بیش از 50٪ بوده است. وقتی تسلط بیت کوین افزایش می‌یابد، به این معنی است که تقاضا برای BTC افزایش یافته. و در نتیجه تقاضا برای آلت‌کوین‌ها کاهش می‌یابد. وقتی تسلط BTC کاهش می‌یابد، به این معنی است که تقاضا برای آلت‌کوین‌ها افزایش یافته و تقاضا برای BTC کم است.

چرا شاخص دامیننس بیت‌کوین معیار خوبی برای پیش‌بینی قیمت نیست؟

شاخص تسلط بیت‌کوین یک شاخص مناسب است که می‌تواند به سرمایه‌گذاران در جمع‌آوری بینش در مورد فصل‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری آلت‌کوین کمک کند. با این حال باید توجه داشته باشید که شاخص تسلط بیت کوین دارای برخی از نقایص است که اغلب مورد انتقاد بخشی از جامعه رمزنگاری قرار گرفته است.

مشکلات شاخص دامیننس با «سرمایه بازار»(market capitalization) شروع می‌شود. معیاری که اغلب در بازار عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. با ضرب قیمت سهام یک شرکت در کل انتشار سهام(stock issuance)، می‌توانیم با اطمینان و به طور دقیق market cap آن را که در صرافی‌ها ترید می‌شود، تجزیه و تحلیل کنیم. این معیار برای ارزهای رمزپایه نیز اجرا شده. البته روش محاسبه ارزش بازار کوین متفاوت است.

چرا شاخص دامیننس بیت‌کوین معیار خوبی برای پیش‌بینی قیمت نیست؟

 

برای رمزنگاری، محاسبه سرمایه بازار به صورت زیر انجام می شود: قیمت یک دارایی دیجیتال در تعداد کل سکه‌های در گردش ضرب می‌شود.

Price of digital asset × total number of coins in circulation = market capitalization

اولین هشدار این مدل محاسبه سقف بازار است که ما دقیقاً نمی‌دانیم برای ارز دیجیتال چند سکه وجود دارد. زیرا اعتبار کیف پول بسیاری از کاربران از بین رفته یا به سرقت رفته است. پس اینگونه دارایی‌ها برای همیشه از بازار خارج می‌شوند. این روش، نقدینگی را نیز در نظر نمی‌گیرد. در نظر گرفتن این فاکتور مهم است. زیرا بسیاری از  آلت‌کوین‌ها نسبتاً بی‌نقص هستند و برخی دیگر در صرافی‌های برجسته موفق نیستند.

در حالی که این ارزهای رمزپایه هنوز در سرمایه بازار آلت‌کوین‌ها به حساب می‌آیند، به سختی می‌توان آن‌ها را معامله کرد. مخصوصاً وقتی با بیت‌کوین (یکی از بی‌نقص‌ترین دارایی‌های دیجیتال) مقایسه می‌شوند. علی رغم نقص شاخص، دامیننس بیت‌کوین به عنوان شاخص مناسبی برای سرمایه گذاران رمزنگاری است. از این طریق آن‌ها به پیش‌بینی فصول آلت‌کوین و دوره‌های غالب BTC برای تصمیم‌گیری می‌پردازند.

دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو

نمودار دامیننس بیت کوین و کلاً دامیننس همه ی آلتکوین ها در سایت تریدینگ ویو فراهم شده است.برای مشاهده جزئیات میتوانید اینجا کلیک کنید. البته به این نکته هم توجه داشته باسید که درست است که دامیننس بیت‌کوین یک شاخص مناسب است که می‌تواند به سرمایه‌گذاران در جمع‌آوری بینش در مورد فصل‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین ها کمک کند ، اما به تنهایی bitcoin dominance را در نظر نگیریم.

یکی دیگر از دامیننس هایی که با تحلیل بر روی آن میتوانید روند حرکتی کوین ها را پیدا کنید دامینس تتر میباشد. دامیننس تتر نشان دهنده حجمیست که در بازار تبدیل به دلار شده و از بازار خارج شده است. البته در نظر گرفتن دامیننس اتریوم و دامیننس دیگری به نام others هم میتواند بسیار مؤثر باشد.

 

چگونه با استفاده از دامیننس بیت کوین و تتر خرید کنیم؟

برای خرید بر اساس این دو شاخص 4 حالت وجود دارد:

  1. اگر دامیننس بیت کوین نزولی و دامیننس تتر نزولی ، رشد قیمت آلت کوین ها بیشتر از بیت کوین خواهد بود.
  2. اگر دامیننس بیت کوین صعودی و دامیننس تتر نزولی ، رشد قیمت بیت کوین بیشتر از آلت کوین ها خواهد بود.
  3. اگر دامیننس بیت کوین نزولی و دامیننس تتر صعودی ، افت قیمت آلت کوین ها کمتر از بیت کوین خواهد بود.
  4. اگر دامیننس بیت کوین صعودی و دامیننس تتر صعودی ، افت قیمت بیت کوین کمتر از آلت کوین ها خواهد بود.

جمع‌بندی

چه زمانی می‌توان انتظار داشت که دامیننس بیت‌کوین افزایش یا کاهش یابد؟

 حال بیایید ببینیم که از تجزیه و تحلیل‌های این مقاله چه آموخته ایم.  اندکی پس از شروع روند صعودی قیمت بیت‌کوین، ممکن است یک فصل آلت‌کوین آغاز شود. در نتیجه تسلط BTC به سرعت در حال سقوط خواهد بود زیرا سرمایه‌گذاران بیشتر به دنبال سرمایه‌گذاری‌های جایگزین سکه هستند. وقتی دامیننس بیت کوین در سطح بسیار پایینی باشد، ارز رمزنگاری شده در نهایت می تواند یک دوره‌ی موفقیت بزرگ داشته باشد و در آن بخشی از سهم خود را از آلت‌کوین‌ها پس بگیرد.

افزایش و کاهش تسلط بیت‌کوین
افزایش و کاهش دامیننس بیت‌کوین

سطح معمول شاخص تسلط بیت کوین در حدود 60-80٪ بوده است. بنابراین، اگر می‌بینید که سهم بازار BTC به زیر 60٪ رسید. این اتفاق می‌تواند نشان دهد که یک فصل آلت‌کوین در حال فرارسیدن است. که ارزهای جایگزین برای دوره‌های کوتاه مدت، افزایش تقاضا را تجربه خواهندکرد. از طرف دیگر، در طول یک فصل آلت‌کوین، اگر دامیننس BTC به زیر 40٪ برسد، نشانگر این است که Bitcoin آماده است تا سهم بازار خود را از سایر ارزهای رمزپایه پس بگیرد. البته بیت کوین هنوز یک دارایی جوان است. پس زمان بیشتری برای درک دقیق چگونگی تسلط آن در سایر رویدادها در بازار نیاز است.

0
2
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

2
0
نظر خود را بنویسید !x