کیک دیفای چیست؟ نقد کامل پلتفرم کیک دیفای و راه‌های کسب سود از آن
0

کیک دیفای چیست؟ نقد کامل پلتفرم کیک دیفای و راه‌های کسب سود از آن

بازدید : 84

کیک دیفای یک استخر نقدینگی، وام دهی و استیکینگ بوده که دفتر مرکزی آن در کشور سنگاپور قرار دارد. این پلتفرم به کاربران امکان سرمایه گذاری با انواع توکن‌ها و کسب سود را می‌دهد. علیرغم اینکه واژه«DeFi» به معنای غیرمتمرکز در نام این مجموعه به کار رفته، کیک دیفای یک پلتفرم حضانتی بوده که برخی از ویژگی‌های شبکه دیفای را هم ارائه می‌دهد.

کیک دیفای دارای سه دسته اصلی خدمات بوده که شامل ارائه وام، استخراج نقدینگی و استیکینگ می‌شود. هرکدام از این موارد الزامات و همچنین نرخ‌های سوددهی متفاوتی دارند. کاربران می‌توانند از دارایی‌های دیجیتال خود مانند بیت کوین، USDC و اتریوم حدود 6.5درصد سود به دست آورده یا از استخرهای نقدینگی بیش از 80 درصد سود کسب کنند. بنابراین تا انتهای این مقاله از فکت کوینز با ما باشید تا با این پلتفرم و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شوید.

کیک دیفای چیست؟

کیک دیفای در سال 2019 توسط دکتر جولیان هاسپ و U-Zyn Chua در سنگاپور تاسیس شد. جولیان هاسپ که مدیر عامل کیک دیفای بوده شخصیت جالبی دارد. او در سال 2015، شرکت TenX را تاسیس کرد که صادر کننده یک نوع ویزا کارت با قابلیت انتقال ارز دیجیتال و یک کیف پول روی گوشی موبایل بود.

هاسپ و چوا روی فروش توکن TenX باهم کار کردند و تلاش‌های آن‌ها منجر به جمع آوری سرمایه‌ای 80 میلیون دلاری در ژوئن 2017 شد. این پروژه یکی از بزرگ‌ترین ICO‌ ها بود. با این حال، توکن TenX در نوسان‌ها و سقوط بازار ارزهای دیجیتال در سال 2018 با مشکلات بسیاری روبرو شد.

هاسپ در سال 2019 راه خود را از این پروژه جدا کرده و انتقاداتی هم در بلاگ شخصی خود به این موضوع وارد کرد. TenX قبل از اینکه برای همیشه تعطیل شود، در سال 2021 به Mimo تغییر نام داد. اینطور به نظر می‌رسید که Mimo یک پلتفرم نقدینگی و استیکینگ برای یک استیبل کوین به نام Parallel شد. چوآ هم از ژانویه 2019 محقق ارشد پروژه DeFiChain شده که نقش مهمی در اکوسیستم کیک دیفای ایفا می‌کند.

توکن DFI در شبکه دیفای

بسیاری از خدمات پلتفرم کیک دیفای با استفاده از توکن DFI انجام می‌شود. کوین DFI رمز ارز بومی شبکه دیفای چین است که از آن برای پرداخت کارمزدها، پرداخت سود وام‌‌ها و غیره استفاده می‌شود. DeFiChain یک بلاک چین کامل غیر تورینگ است که هدف آن فعال کردن تامین مالی غیرمتمرکز روی بیت کوین است. دیفای چین براساس مکانیزم PoS اجرا می‌شود و جدیدترین ریشه Merkle خود را به بلاک چین بیت کوین متصل می‌کند. توکن DFI در آگوست 2020 فعال شد و قیمت آن در آوریل 2022 به 2.34 میلیارد دلار رسید.

دیفای چین

بیشتر بخوانید: مسترنود (masternode) چیست؟ چگونه با مسترنود کسب درآمد کنیم؟

وام دهی در کیک دیفای

 مبالغ وام دهی کیک دیفای در مقایسه با رقبای دیگر خود در شبکه دیفای رقابتی است. کیک دیفای تضمین می‌دهد که اگر در طول زمان وام دهی، توکن بومی آن افزایش قیمت پیدا کند به شما هم سودی تعلق می‌گیرد.

اگر کاربران دارایی‌های دیجیتال (بیت کوین، اتریوم، USDC و USDT) را سپرده گذاری کنند و این کوین‌ها به مدت چهار هفته در قرارداد‌های آپشن قفل شوند، سپرده‌ها به صورت Batch یا دسته ای وام داده می‌شوند. این وام دسته‌ای به مدت 28 روز ادامه داشته و روز شروع و پایان آن جمعه است.

پس از دوره چهار هفته‌ای، کاربران می‌توانند به طور خودکار وارد دسته بعدی شده، کل سهم خود را برداشته، به کیف پول کیک انتقال داده یا فقط سود ویژه را دریافت کنند. کیک دیفای از کاربران خود هزینه‌ای نمی‌گیرد، بلکه مستقیما از شرکای خود کمیسیون دریافت می‌کند.

دریافت وام در کیک

طبق شرایط این پلتفرم اگر قیمت لحظه‌ای دارایی‌های شما در بازه خاصی قرار بگیرد، به شما سود تعلق میگیرد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید قیمت لحظه‌ای بیت کوین در تاریخ شروع 10 هزار دلار است.یک دسته وام مقدار 5درصد APY را برای بیت کوین ارائه می‌دهد. APY که مخفف Annual Percentage Yield بوده به معنای درصد عملکرد سالیانه است. اگر قیمت لحظه‌ای بیت کوین شما در پایان دوره 28 روزه حداقل 12500 دلار باشد، 2.5درصد اضافه‌تر APY‌ به شما تعلق می‌گیرد. ما با 10 بیت کوین وارد این Batch می‌شویم.

در این حالت شما در حدود 5درصد APY دریافت می‌کنید. بنابراین موجودی بیت کوین شما با احتساب سود آن 10.0375 بیت کوین خواهد بود. این مقدار را می‌توانید به طور کامل برداشت کنید یا تا پایان دوره بعدی هم صبر کنید.

در این حالت با وجودی که به دلیل کاهش قیمت بیت کوین، شما ضرر کرده‌اید اما بازهم 5درصد APY‌ را دریافت می‌کنید.

در این وضعیت شما 7.5درصد APY دریافت می‌کنید که از این رقم 2.5درصد آن سود اضافی است. بنابراین در پایان مجموعا 10.0565 بیت کوین خواهید داشت.

استخرهای نقدینگی

کیک دیفای، استخرهای نقدینگی مشترکی را ارائه می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند بازدهی خود را از جفت ارزی که یکی از آن‌ها یک توکن محبوب و دیگری توکن DFI است، کسب کنند. این استخرهای نقدینگی عملکرد بالاتر از 68 درصد را پرداخت می‌کنند. کیک دیفای 15درصد از این مبلغ را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

استخرهای نقدینگی کیک دیفای

پاداش‌ها در طی 12 ساعت به طور مستقیم به کیف پول شما در پلتفرم کیک واریز می‌شود. ممکن است این زمان برای اولین پاداش ها در حدود 24 ساعت طول می‌کشد. این پاداش‌ها به هر جفت ارز تعلق می‌گیرد، بنابراین اگر به عنوان مثال نقدینگی خود را به استخر بیت کوین- DFI اضافه کنید، به مقدار مساوی از هردوی این‌ها به شما پرداخت می‌شود. کاربران می‌توانند در هر زمانی که بخواهند توکن‌های خود را از استخرهای نقدینگی خارج کنند.

استیکینگ

کاربران می‌توانند در زمان‌های مناسب استیکینگ را در این پلتفرم انجام داده و پاداش دریافت کنند. کیک دیفای در حال حاضر دو مسترنود DFI (تا 31.7 درصد APY) و دش (تا 5.7درصد APY) ارائه می‌دهد.

فریز کردن

طرفداران دوآتشه کیک می‌توانند DFI خود را تا ده سال فریز کنند. آن‌ها در ازای این کار، جریان نقدینگی روزانه‌ای را از وجوه فریز شده خود به همراه 85 درصد تخفیف در هزینه‌های استیکینگ دریافت می‌کنند. برای اینکه بتوانید شما هم توکن‌های خود را فریز کنید لازم است تا DFI خود را برای مدت زمان حداقل یک ماه یا حداکثر 10 سال قفل کنید.


دارایی‌های شما به طور خودکار به استخرهای نقدینگی اختصاص داده می‌شود. پاداش‌ها هم براساس مدت زمان قفل شدن، برای شما واریز می‌شود. البته نحوه محاسبه این پاداش‌ها مبهم است.

به عنوان مثال فرض کنید 10 هزار DFI را به مدت یک ماه فریز کرده‌اید. در این شرایط 89درصد APY دریافت می‌کنید و مقداری APY فریز کردن هم حدود 92درصد خواهد بود. بنابراین برای مدت زمان یک ماه چیزی در حدود 500 توکن DFI پاداش می‌گیرید.

از طرف دیگر اگر DFI خود را ارسال کامل کنید، نتیجه متفاوتی خواهد بود. فرض کنید که در پلتفرم کیک دیفای، قیمت توکن DFI در حال افزایش است. در طول یک دوره 10 ساله، فریز کردن به شما چیزی در حدود 108درصد APY می‌دهد. در پایان دوره 10 ساله، 10 هزار DFI شما تبدیل به 42 هزار DFI خواهد شد.

نتیجه نهایی: آیا فعالیت کیک دیفای قانونی است؟

کیک دیفای در مقایسه با بازدهی ارز‌های دیجیتال، یک پیشنهاد منحصر به فرد است. همچنین یک شرکت متمرکز مانند BlockFi و Celsius است. استفاده از این سرویس اطمینان لازم را در کاربر ایجاد کرده تا از دارایی‌های خود در طول فعالیت‌های مختلف، بازده و سود دریافت کند. این سرویس برخی ضمانت‌ها را داشته البته هیچ قانون محکمی برای حمایت و پشتیبانی از کاربر در آن وجود ندارد.

با این حال، در موقعیت‌های مختلف اتفاقات متفاوتی پیش می‌آید. البته اکثر حساب هایی که برای ارز دیجیتال سود در نظر میگیرند سود مورد نظر را در قبال وام دهی داراییتان به شما اعطا میکنند. کیک دیفای به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق استخراج نقدینگی و سهام داری به بازده بسیار بالاتری دسترسی داشته باشند.

چگونه کیک دیفای می‌تواند APY 80درصد ارائه دهد؟

 مانند بسیاری دیگر از فرصت‌های استخراج نقدینگی و استیکینگ، سود شما با توکن DFI پرداخت می‌شود. بنابراین سود واقعی شما بستگی به قیمت DFI و همچنین توانایی شما برای فروش آن دارد. معروف‌ترین صرافی‌های در دسترس هم بایننس و کوکوین هستند.

این توکنومیکس در دراز مدت به نفع DFI عمل نمی‌کند بنابراین فریز کردن این توکن به مدت ده سال کار پر ریسکی به شمار می‌رود. بحث‌های مربوط به TenX را نباید نادیده گرفت اما به نظر نمی‌رسد که این محصول از اول به قصد بدی خلق شده باشد. به علاوه این شرکت خود در سنگاپور مستفر بوده که نسبت به شرکت‌های مستقر در ایالات متحده سیستم نظارتی متفاوتی روی آن اثر دارد.

با این حال علیرغم ادعاهای مشکوک مبنی بر بازگشت تضمینی و عدم پاسخ شرکت برای شفاف سازی، به نظر نمی‌رسد که فعالیت کیک دیفای غیرقانونی باشد. خود توکن در چند وقت اخیر به طرز شگفت انگیزی ارزش خود را به خوبی حفظ کرده است.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x