هارد فورک آلونزو (Alonzo) چیست؟
2

هارد فورک آلونزو (Alonzo) چیست؟

بازدید : 2610

به صورت کلی، هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که پروتکل بلاک چین به روشی غیر سازگار با گذشته تغییر می کند. فورک یا انشعاب امکان ایجاد یکپارچه سازی ویژگی های جدید در بلاک چین و ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. IOHK به عنوان توسعه دهنده شبکه نظیر به نظیر همچنان در توسعه Cardano پیشرفت می کند و به هارد فورک آلونزو (Alonzo) نزدیک می‌شود. این اتفاق برای سرمایه گذاران بالقوه چه معنایی دارد؟ تاثیر این اتفاق بر قیمت توکن بومی بلاک چین، یعنی ADA چیست؟ در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی هارد فورک آلونزو می‌پردازیم. قبل از بررسی هارد فورک آلونزو (َAlonzo) ماهیت و علل ایجاد فورک و هارد فورک را مرور می کنیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

مطلب مرتبط: منتشر شدن هارد فورک آلونزو و افزایش قیمت 20 درصدی کاردانو 

بررسی مفهوم فورک و اهمیت هارد فورک

ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین های عمومی (مانند بیت کوین و اتریوم) بدین صورت است که شرکت کنندگان در شبکه باید بتوانند در مورد وضعیت بلاک چین (دفترکل و بلاک های عمومی مشترک و پروتکل بلاک چین) به توافق برسند. اتفاق نظر در میان گره های شبکه منجر به ایجاد یک بلاک چین منفرد می شود که حاوی داده های تأیید شده (تراکنشها) است. با این حال، بسیاری از اوقات، گره های موجود در شبکه نمی توانند در مورد وضعیت آینده بلاک چین اتفاق نظر داشته باشند. این رویداد به فورک یا انشعاب منجر می شود، یعنی زنجیره ایده آل به دو یا چند زنجیره تقسیم می شود که همه معتبر هستند.

اگر تغییر به گونه ای باشد که بلاک های جدید استخراج شده بر اساس قوانین جدید (در پروتکل Blockchain) از نظر نسخه قدیمی معتبر شناخته نشوند، هارد فورک ایجاد می شود. وقتی هارد فورک اتفاق می افتد، ارز جدیدی به وجود می آید (با ارز اصلی معتبر) مانند اتریوم (اصلی: Ethereum ، جدید: Ethereum Classic) و بیت کوین (اصلی: بیت کوین ، جدید: بیت کوین کش).

به فورک هایی که با نسخه های قدیمی نرم افزار سازگار نیستند، «هارد فورک» گفته می شود. هارد فورک ها معمولاً قوانین اجماع را تغییر می دهند (به عنوان مثال اندازه بلوک، الگوریتم استخراج، پروتکل اجماع).به عنوان مثال به روزرسانی جدید Casper در Blockchain Ethereum که در آن پروتکل اجماع از نوع Proof of Work (Pow) به Proof of Stake (PoS) تغییر خواهد کرد. گره هایی که به روزرسانی Casper را نصب می کنند از پروتکل اجماع جدید استفاده می کنند. گره های کامل که نصب به روزرسانی Casper را انتخاب نکنند با گره های کامل سازگار نیستند. انتظار می رود که در آینده شاهد فورک های بیشتر و بیشتری باشیم. چرا که دنیای رمزنگاری همیشه در حال تغییر است.

مطلب مرتبط: کاردانو به یک نقطه عطف مهم دیگر نزدیک می‌شود

هارد فورک آلونزو (Alonzo)
هارد فورک آلونزو (Alonzo)

مطلب مرتبط: هارد فورک: یک اتفاق خوب یا بد برای ارزهای دیجیتال؟

اخبار جدید بنیانگذار کاردانو در مورد هارد فورک آلونزو (Alonzo)

کاردانو با عملکرد جدید قرارداد هوشمند پیشرفت می‌کند. قیمت  ADA اخیراً پس از آنکه چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، خالق کاردانو، تاریخ قطعی برای هارد فورک آلونزو را مشخص کرد، افزایش یافت. وی در ویدئویی در  تاریخ 13 آگوست، در یوتیوب خود تاریخ هارد فورک را 12 سپتامبر تعیین کرد. قیمت توکن در 7 روز بعد 24.5 درصد افزایش یافت. هاسکینسون این خبر را در یک اطلاعیه‌ی 25 دقیقه ای مطرح کرد. وی در زمینه رهبری پروژه‌های مختلف ارز دیجیتال سخت کوش و قابل اعتماد به نظر می رسد. برای برخی ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما از کامنتهای ویدئو مشخص است که طرفداران او به شدت به هاسکینسون و پروژه هارد فورک آلونزو اعتقاد دارند.

اهمیت این خبر چیست؟ به بیان ساده، هارد فورک آلونزو (Alonzo) به کاربران امکان می دهد قراردادهای هوشمندی را در کاردانو اجرا کنند. فرایندی مکرر برای آوردن قراردادهای هوشمند به کاردانو که به تازگی به نقاط عطف خود رسیده است.

مطلب مرتبط: کاردانو(Cardano) چیست؟ – همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو

تاثیر هارد فورک آلزونو (Alonzo) بر قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در طی چند روز گذشته بیش از 50 درصد جهش کرده است و با 80 میلیارد دلار سومین ارز دیجیتال برتر جهان را در اختیار دارد. در طول سفر ناگهانی کاردانو به چنین جایگاهی، بالاترین میزان قیمت خود را به 2.58 دلار رساند اما این سود تا صبح روز کمی کاهش یافت. این تجمع به دلیل ارتقاء “Alonzo” در آینده نسبت داده شده که با اضافه کردن قابلیت قرارداد هوشمند و طیف وسیعی از برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در شبکه Cardano اجرا می شود. این پیشرفت تکنولوژیکی پیشنهادی به احتمال زیاد در ماه آینده به اجرا خواهد رسید.

اکنون شبکه کاردانو که توسط چارلز هاسکینسون، ریاضیدان و مدیرعامل سابق اتریوم تاسیس شده است، به عنوان رقیبی جدی برای بلاک چین اتریوم، که در حال حاضر بر بازار خدمات DeFi تسلط دارد، معرفی می شود. به گزارش CoinMarketCap، کوین ADA از 1.70 دلار در 10 آگوست به 2.58 دلار در 20 آگوست رسید. در زمان نگارش این مقاله یعنی 27 آگوست 2021، قیمت Cardano (ADA) حدود 2.5423 دلار است. فقدان عملکرد قرارداد های هوشمند به طور گسترده ای به عنوان بزرگترین عیب کاردانو شناخته شده و در دسترس بودن آنها بزرگترین نقطه قوت برای اتریوم. این قراردادها راهی برای اطمینان از اعتبار سنجی توافق نامه هاست.

مطلب مرتبط: تاریخ دقیق هارد فورک آلونزو مشخص شد

مطلب مرتبط: افزایش قیمت کاردانو (ADA) در پی بروزرسانی آلونزو

با آغاز فعالیت هارد فورک آلونزو چه اتفاقی می افتد؟

هارد فورک آلونزو که به افتخار ریاضیدان مشهور آلونزو چرچ (Alonzo Church) نامگذاری شده، در اوایل سپتامبر به شبکه اصلی کاردانو انتقال می یابد. این هارد فورک قراردادهای هوشمند را به بلاک چین اثبات سهام می‌آورد. اتفاق به معنای پایان دوره گوگوئن (Goguen) است. Cardano به کمک این پیشرفت توانایی حضور در فضای امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) را پیدا کند و رقابت خود را با اتریوم، بایننس اسمارت چین (BSC) و سولانا آغاز می کند.

به گفته نایجل همسلی، یکی از مدیران کاردانو: «با نزدیک شدن به این هارد فورک، ما قابلیت Plutus را ارائه می‌دهیم. پلوتوس جعبه ابزاری کامل از قابلیت قرارداد هوشمند خواهد بود و سپس کار را از آنجا شروع خواهیم کرد. این هارد فورک برای ما مثل یک زیر ساخت عمل می‌کند تا بتوانیم بر روی کاردانو کار کنیم. در آینده ای نه چندان دور شاهد تعداد بیشتری برنامه غیرمتمرکز dApp و نوآوری‌های دیگر خواهیم بود.»

مطلب مرتبط: آیا کاردانو همانند سولانا رکوردشکنی خواهد کرد؟

دلایل وقوع فورک یا انشعاب در بلاک چین چیست؟

  1. اضافه کردن قابلیت های جدید: کد بلاک چین به طور مرتب ارتقا می یابد. از آنجا که اکثر زنجیره های بلوکی عمومی منبع باز هستند، توسط افرادی از سراسر جهان ساخته می شود. مشکلات ایجاد شده حل و فصل می شوند و نسخه های جدید در صورت مناسب بودن منتشر می شوند. و این مورد دقیقا دلیل اصلی ایجاد هارد فورک آلونزو است.
  2. رفع مشکلات امنیتی: بلاک چین و ارزهای دیجیتال یک فناوری نسبتاً جدید در مقایسه با ارز سنتی (اسکناس ، سکه ، چک) است . تحقیقات برای درک کامل آن هنوز ادامه دارد. بنابراین، نسخه ها بهم ریخته و به روزرسانی می شوند تا مشکلات امنیتی پیش آمده را برطرف کنند.
  3. برگشت دادن مبالغ از دست رفته

قراردادهای هوشمند کاردانو چه مزایایی برای شرکت ها خواهد داشت؟

معرفی قراردادهای هوشمند در نهایت به توسعه دهندگان و پروژه ها این امکان را می دهد تا با استفاده از ابزارهای لازم برای ارائه خدمات جامع تر به کاربران مانند DeFi Dapps ، خدمات NFT ، تأمین سرمایه جمعی و موارد دیگر، از بلاک چین Cardano به طور کامل استفاده کنند. قابلیت های امنیتی بیشتر پلوتوس (Polutus) به عنوان یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند به شرکت ها و مشاغل کمک می کند تا راه حل های متناسب با نیازهای تجاری و مصرف کنندگان خود را ایجاد کنند. مکمل قابلیتهای زبان برنامه نویسی پولوتوس، قراردادهای هوشمند قوی در کاردانو‌ هستند.

بسیاری از راه حل ها و برنامه های کاربردی شامل حواله های مبتنی بر بلاک چین (blockchain-based remittances)، مدیریت زنجیره تامین مقرون به صرفه، نظارت بر اینترنت اشیا (IoT)، صرافی‌های غیر متمرکز و بسیاری دیگر که هنوز توسط مدیران ایجاد نشده است. طلوع گوگوئن (Goguen) از طریق هارد فورک آلونزو (Alonzo) تنها آخرین نقطه عطف در مسیر توسعه کامل شبکه کاردانو است. EMURGO، به عنوان یک شرکت فناوری‌های نوظهور جهانی که راه‌حل‌های سفارشی برای شرکت‌ها و موسسات مختلف از جمله Cardano را ارائه می دهد. در حال حاضر با استفاده از EMURGO Trace به عنوان یک راه حل قابلیت ردیابی مبتنی بر بلاک چین، به این حوزه وارد شده است.

هارد فورک آلونزو بنفش یا Alonzo Purple به رنگین کمان آدا (ADA Rainbow)  پیوست!

قراردادهای نامگذاری مرتبط با پروژه های بلاک چین می تواند برای افراد تازه وارد کمی گیج کننده باشد. کاردانو با نزدیک شدن به قابلیت های قرارداد هوشمند، یک سری تکرارهای صعودی را با نام هایی برگرفته از رنگ‌ها پشت سر گذاشته است. قبل از Alonzo Purple رنگ‌های Alonzo White و Alonzo Blue بودند. آلونوز آبی یا Alonzo Blue یک آزمایش کوچکتر از قراردادهای هوشمند در شبکه Cardano بود که به 50 کاربر محدود می‌شد. این پروژه به عنوان اولین تجربه که ویژگی های قرارداد هوشمند را در بلاک چین گنجانده بود بسیار مهم بود. پس از آن آلونزو سفید یا Alonzo White، ویژگی‌های قرارداد هوشمند را به تعداد بیشتری از 500 کاربر شبکه گسترش داد.

با ظهور مرحله آزمایشی Alonzo Purple، کاردانو آزمایش قراردادهای هوشمند خود را گسترش داده است. انتظار می رود که تعداد کاربران شبکه تا حد زیادی افزایش یابد. با توجه به وب سایت Coingape.com محدودیت دقیق کاربر هنوز اعلام نشده است، اما حتما بیشتر از 500 نفر کاربرِ پروژه Alonzo White است. این پیشرفت به طور منطقی نشان می‌دهد که شبکه در مقیاس‌بندی ویژگی‌های قرارداد هوشمند از Alonzo Blue به White و اکنون به Alonzo Purple موفق بوده است. بنابراین، اگر هاردفورک Alonzo Purple طبق برنامه پیش برود، عملکرد قرارداد کاردانو به زودی مرتب می شود. این هدف Alonzo Purple است، برای حل مشکلاتی که ممکن است تا به امروز و هارد فورک Alonzo به وجود بیاید.

تغییر اساسی با هارد فورک آلونزو (Alonzo)

هنگامی که هارد فورک آلونزو (Alonzo) اتفاق می افتد و کاردانو به عملکرد قرارداد هوشمند دست می یابد، یک بازی جدید شروع می‌شود. سپس کاردانو با سولانا و اتریوم در قدرت برابری می کند. قراردادهای هوشمند دستورالعمل های ذکر شده در قراردادها را با رعایت یک سری شرایط اجرا می‌کنند. این اجرا به صورت خودکار انجام می‌شود، بنابراین عبارت «هوشمند» (smart) به کار می‌رود. نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که قابلیت قرارداد هوشمند به کاربران شبکه کاردانو اجازه می‌دهد تا عملکردها را به طور خودکار و بدون واسطه انجام دهند.

کلام آخر

با هارد فورک آلونزو (Alonzo)، کاربران کاردانو می‌توانند اطلاعات، دارایی‌ها و سرمایه را به طور خودکار با توجه به شرایط تراکنش کنند، نه با توجه به افراد. این یک جهش رو به جلو برای کاردانو است. و بسیاری از توسعه دهندگان مشغول ساختن موارد استفاده بسیار قوی تر نیز هستند. فقط زمان نشان خواهد داد که قرارداد هوشمند چه قابلیت‌هایی را برای کاردانو فعال می‌کند.
اما این اخبار هیجان زیادی را ایجاد کرده. مطمئناً تاثیر این خبر بسیار زیاد است. این یکی از دلایلیست که طرفداران ارز دیجیتال کاردانو بسیار زیادند. این اخبار می‌توانند قیمت‌ها را بالاتر ببرد و آینده روز به روز برای قیمت‌های توکن آدا (ADA) بهتر و بهتر به نظر می رسد.

0
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
حمید
2 سال ago

سلام
بسیار مفید و سودمند بود.
موفق باشید و سلامت

ریحانه کرباسی
پاسخ به  حمید
2 سال ago

سلام دوست عزیز
خیلی ممنون

بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

2
0
نظر خود را بنویسید !x