مدل EUTXO کاردانو چیست؟ مبادله قراردادها در دو بلاکچین مختلف
0

مدل EUTXO کاردانو چیست؟ مبادله قراردادها در دو بلاکچین مختلف

بازدید : 196

کاردانو، یکی از بلاکچین‌های پرطرفدار در صنعت ارزهای دیجیتال است و به تازگی اولین صرافی غیرمتمرکز با مدل EUTXO و میان زنجیره‌ای را در تست نت عمومی راه اندازی کرده است. با استفاده از طراحی منحصر به فرد مدل EUTXO در این صرافی و امکان‌پذیر شدن معاملات میان زنجیره‌ای، کاربران می‌توانند به صورت خودکار قراردادها را در دو بلاکچین مختلف مبادله کنند. با فکت کوینز و آشنایی بیشتر با مدل UTXO همراه باشید.  

کاردانو مانند بیت کوین یک بلاکچین مبتنی بر خروجی خرج نشده تراکنش‌ها( UTXO ) است که نسبت به سایر بلاکچین های مبتنی بر اتریوم از مدل حسابداری متفاوتی برای دفتر کل خود استفاده می‌کند. کاردانو، مدل خلاقانه‌ای از خروجی خرج نشده تراکنش‌ را با نام EUTXO اجرا می‌کند. این مدل با ارتقای آلونزو برای پشتیبانی از دارایی‌های چندگانه و قراردادهای هوشمند معرفی شد.

معرفی مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده

در مدل خروجی خرج نشده تراکنش ها ( UTXO ) هر تراکنش دارای ورودی و خروجی است که ورودی‌ها همان خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌های قبلی هستند. در این مدل، دارایی‌ها به جای ذخیره شدن در حساب ( Account ) روی دفتر کل و در خروجی‌های خرج نشده ذخیره می‌شوند.

مطلب مفید: اولین صرافی غیرمتمرکز eUTxO ومیان زنجیره‌ای در تست نت کاردانو راه اندازی شد

به محض اینکه خروجی به عنوان ورودی یک تراکنش استفاده شود یعنی خرج شده و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. هر خروجی دو فاکتور مشخص دارد:

  • آدرس خروجی ( کلید عمومی یا هش کلید عمومی )
  • مقدار خروجی ( مقداری توکن آدا و هر مقدار توکن بومی دلخواه دیگر ).

آدرس خروجی مشخص می‌کند که کدام تراکنش‌ها مجاز به باز کردن قفل خروجی و قابل استفاده به عنوان ورودی هستند. هر تراکنش باید توسط صاحب کلید خصوصی آدرس امضا شود. اگر «آدرس» را یک «قفل» در نظر بگیریم، این قفل فقط به وسیله «کلید منحصر به خودش» یا همان «امضای درست» باز می‌شود.

هر کدام از این خروجی‌ها، اطلاعات مربوط به مقدار داریی ذخیره شده و آدرس را نشان می‌دهند. از آنجا که خروجی‌های خرج نشده تغییر ناپذیر هستند، ممکن است یک تراکنش کل خروجی را مصرف کند اما نمی‌تواند تغییری در آن ایجاد کند. به بیان ساده‌تر؛ هر تراکنش‌، خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌های قبلی را مصرف می‌کند و در نتیجه خروجی‌های جدیدی تولید می‌شود که از آنها به عنوان ورودی در تراکنش‌های آتی استفاده می‌شود.

مطلب مفید: تفاوت بین آدرس کیف پول و کلید عمومی

مدل EUTXO یا خروجی تراکنش های خرج نشده کاردانو
مدل خروجی خرج نشده تراکنش در کاردانو

کیف پول کاربر این خروجی‌های خرج نشده را نظم میدهد و سپس آن دسته از تراکنش‌های کاربر که حاوی UTXO است را پردازش میکند . هر نود بلاکچین، همیشه زیرمجموعه‌ای از همه UTXO تراکنش‌ها را ثبت و ضبط می‌کند. این مجموعه، خروجی خرج نشده تراکنش ( UTXO ) نامیده می‌شود.

از نظر فنی، یک وضعیت زنجیره‌ای ایجاد می‌شود و اطلاعات تراکنش در فهرست داده هر نود ذخیره می‌شود. هرگاه بلاک جدیدی به زنجیره اضافه شود، وضعیت زنجیره بر همان اساس آپدیت می‌شود. این بلاک جدید شامل لیستی از آخرین تراکنش‎ها ( سابقه UTXOهای خرج شده و UTXO های جدید ایجاد شده از آخرین آپدیت زنجیره ) می‌شود. هر نود، یک کپی دقیق از وضعیت زنجیره را در اختیار دارد.

مطلب مفید: سایز بلاک های کاردانو افزایش می‌یابد؛ تاثیر آن بر شبکه و قیمت ADA چه خواهد بود؟

مدل UTXO گسترده کاردانو

مدل EUTXO کاردانو به دو روش مدل UTXO بسط داده شده است:

  • با استفاده از قیاس « قفل و کلید » مفهوم « آدرس » تعمیم پیدا کرده است. در این مدل، به جای آنکه قفل به « کلیدهای عمومی » و کلید به « امضا » محدود شود، آدرس حاوی یک منطق اختیاری در قالب اسکریپت می‌شود. به طور مثال؛ زمانی که یک نود تراکنشی را تایید می‌کند، همان نود تعیین می‌کند که آیا تراکنش اجازه استفاده از مقدار مشخصی از خروجی را به عنوان ورودی دارد یا خیر. تراکنش، اسکریپت ارائه شده توسط آدرس خروجی را بررسی می‌کند. سپس، در صورتی که تراکنش بتواند از خروجی به عنوان ورودی استفاده کند آن زمان اسکریپت را اجرا می‌کند.
  • تفاوت دیگر میان مدل UTXO و EUTXO این است که خروجی‌ها می‌توانند علاوه بر آدرس و مقدار، شامل داده‌های اختیاری نیز باشند. درنتیجه، به لطف اضافه شدن اطلاعات وضعیت، اسکریپت‌ها قوی‌تر می‌شوند.

به علاوه، مدل EUTXO اجازه می‌دهد آدرس‌های خروجی با استفاده از منطق‌های پیچیده و با افزودن داده‌های سفارشی به همه خروجی‌ها تصمیم بگیرند کدام تراکنش‌ها می‌توانند قفل آنها را باز کنند.

زمانی که یک آدرس تایید می‌شود، اسکریپت به داده‌های خروجی ، تراکنش تایید شده و برخی داده‌های اضافی به نام « Redeemers» دسترسی خواهد داشت. داده های Redeemers، همان داده‎‌هایی هستند که تراکنش برای هر ورودی ارائه می‌دهد. در موقعیت‌های حساس و پیچیده، اسکریپت با درنظرگرفتن همه این اطلاعات می‌تواند برای پاسخ «بله» یا «خیر» تصمیم بگیرد.

مطلب مفید: بیت کوین یا کاردانو؛ کدام گزینه بهتری برای سرمایه گذاری است؟

مدل EUTXO، منطق اختیاری را در قالب اسکریپت اجرا می‌کند. این منطق اختیاری با بررسی تراکنش و اطلاعات تصمیم می‌گیرد که آیا تراکنش مجاز به استفاده از ورودی هست یا نه.

مدل UTXO به دلیل وجود ساختار نموداری اساسا با مدل‌های مبتنی بر حساب متفاوت است. در نتیجه،  الگوهایی که برای نرم افزارهای غیرمتمرکز در بلاکچین های مبتنی بر حساب طراحی شده‌اند، در بلاکچین کاردانو به طورمستقیم قابل استفاده نیستند. بنابراین، به دلیل ارائه متفاوت داده‌ها به طراحی الگوهای جدید نیاز است.

EUTXO از الگوی شاخه مدل UTXO در بیت کوین پیروی می‌کند. هر شاخه دنباله‌ای از تراکنش‌ها است که به دنباله‌ای از اعتبارسنج‌ها نیاز دارد. به منظور توزیع منطق در شاخه‌های مختلف و اجرای موازی سازی بیشتر، ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز ( dAPPs) و سایر راه‌حل‌های مبتنی بر UTXOهای چندگانه یک لازم به نظرمی‌رسد. همانطور که توسعه سرویس‌های بیت کوین نیازمند تقسیم یک کیف پول به زیرمجموعه است، اجرای این مدل هم از لحاظ مقیاس‌پذیری مزایایی را به همراه دارد.

مطلب مفید: تفاوت مقیاس پذیری سرور و مقیاس پذیری در بلاک چین

مدل EUTXO کاردانو چیست؟

مزایای مدل EUTXO

مدل EUTXO کاردانو یک محیط امن و همه کاره برای پردازش چندین عملیات را فراهم می‌کند البته بدون آنکه اختلال یا نقصی در سیستم به وجود آید. این مدل، علاوه بر ارائه حریم خصوصی و مقیاس پذیری بهتر، منطق تراکنش را ساده‌تر می‌کند، زیرا هر UTXO فقط یکبار قابلیت استفاده دارد و بنابراین تایید تراکنش ها بسیار آسان‌تر می‌شود.

مدل EUTXO در مقایسه با سایر مدل‌های حسابداری، مزایای منحصر به فردی دارد. شکست یا موفقیت اعتبارسنجی تراکنش فقط متکی به خود تراکنش و ورودی‌های آن است و به هیچ چیز دیگری در بلاکچین وابسته نیست. بنابراین، اعتبار یک تراکنش را می‌توان به صورت خارج از زنجیره و قبل از ارسال تراکنش به بلاکچین بررسی کرد. در صورتی که تراکنش دیگری به طور همزمان یک ورودی را مصرف کند، ممکن تراکنش ناموفق باشد اما در صورتی که همه ورودی‌ها وجود داشته باشند، موفقیت تراکنش تضمین می‌شود.

 مطلب مفید: هارد فورک واسیل کاردانو تا دو ماه دیگر اجرا خواهد شد؛ چه انتظاری داشته باشیم؟

کلام آخر

در مدل‌های مبتنی بر حساب ( مانند مدلی که در اتریوم استفاده می‌شود ) احتمال ناموفق بودن تراکنش در حین اجرای اسکریپت وجود دارد، اما چنین اتفاقی در مدل EUTXO هرگز رخ نمی‌دهد. اجرای موازی سازی به دلیل ماهیت بومی اعتبارسنجی تراکنش تا حد بالایی امکان‌پذیر است. یک نود می‌تواند به طور موازی اعتبارسنجی تراکنش را انجام دهد اما به شرطی که سایر تراکنش‌ها سعی نکنند همان ورودی را مصرف کنند. در این فرایند علاوه بر بهبود کارآیی و استدلال، آنالیز نتیجه احتمالی هم ساده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های برتر مدل EUTXO این است که پیش از ارسال یک تراکنش می‌توان هزینه‌های لازم برای یک تراکنش معتبر را پیش بینی کرد. این ویژگی منحصر به فرد در هیچ یک از مدل‌های مبتنی بر حساب وجود ندارد. بلاکچین‌های مبتنی بر حساب مانند اتریوم غیرقطعی هستند و این بدان معناست که در این بلاکچین‌ها تاثیر تراکنش بر زنجیره قابل تضمین نیست. این عدم اطمینان ریسک‌ها و مخاطراتی از قبیل؛ زیان پولی و کارمزدهای بالا و غیرمنتظره را به همراه دارد. مدل EUTXO ضمن ارائه امنیت بیشتر، قابلیت پیش‌بینی هزینه اجرای قرارداد هوشمند و موازی سازی بیشتر را فراهم می‌کند.      

 اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x