کاردانو(Cardano) چیست؟ – همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
0

کاردانو(Cardano) چیست؟ – همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو

بازدید : 231

از مارس 2021، هنوز قابلیت‌های قرارداد هوشمند توسط توسعه دهندگان ارائه نشده است. هدف کاردانو فراهم آوردن یک توسعه دهنده با یک بستر بلاکچین قوی، ایمن، مقیاس پذیر و بسیار کم مصرف است. با ارتقا برنامه‌ریزی شده در سال 2021 قرارداد هوشمند باز شد و کاردانو را یک قدم به هدف خود نزدیک کرد.

رمز ارزهای بومی بلاکچین اتریوم ، دقیقاً مانند رمز ارزهای بومی بلاکچین کاردانو آدا(‌ Cardano ADA) است. کاردانو آدا از طریق صرافی هایی مانند Coinbase قابل خرید یا فروش است. امروزه می توان از ADA برای ذخیره ارزش (به عنوان بخشی از نمونه کارهای سرمایه گذاری شما)، ارسال و دریافت پرداخت و سهام و پرداخت هزینه تراکنش در شبکه کاردانو استفاده کرد.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
کاردانو(Cardano)

تاریخچه کوتاهی از کاردانو(Cardano ADA)

کاردانو در سپتامبر 2017 توسط بنیانگذار اتریوم چارلز هوسکینسون راه اندازی شد و هدف آن پروژه ای از نسل سوم بلاکچین (یا بلاکچین 3.0) است. نوعی از فناوری که فراتر از فناوری پیشگام بیتکوین (نسل اول) و اتریوم (نسل دوم) است. هدف کاردانو این است که یک پلت فرم قرارداد هوشمند، بسیار مقیاس پذیر و کم مصرف باشد.

سازوکار اجماع اوروبورس(Ouroboros) بر اساس تحقیقات بررسی شده توسط تیمی از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه توکیو و سایر موسسات دیگر تعیین شده است. هدف آنها ساختن یک شبکه غیرمتمرکز بود که بتواند معاملات را به روشی امن و مقیاس پذیر تأیید کند. ضمن اینکه اطمینان حاصل شود که پلت فرم کاردانو تا حد ممکن از نظر انرژی کارآمد خواهد بود.

 کاردانو یا ریپل

کاردانو یک بلاک چین برای اهداف عمومی است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی و طراحی شده است. این برنامه توسط یک تیم چند رشته ای از مهندسان ، ریاضی دانان ، دانشمندان و متخصصان تجارت در حال توسعه است.

توسعه سیستم عامل همیشه با استفاده از یک رویکرد علمی انجام می شود. به گفته سازندگان آن، اصول اصلی طراحی کاردانو عبارتند از امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری.

کاردانو نسبت به ریپل سرمایه گذاری بهتری است زیرا XRP با برخی از مشکلات SEC مواجه است که فقط برای مشتریان ایالات متحده وجود دارد و نه برای کشورهای دیگر. کاردانو دارای برخی به روزرسانی های شبکه در Q1-2021 است که ممکن است قیمت کاردانو را رشد دهد.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
 کاردانو یا ریپل

آدا(ADA) چیست؟

آدا(ADA) رمز ارز بومی پلتفرم کاردانو است. کلمه آدا از نام آدا لاولیس(Ada Lovelace)، ریاضیدان قرن نوزدهم که اغلب اوقات «اولین برنامه نویس رایانه جهان» نامیده می شود، گرفته شده. توکن‌های آدا به پلتفرم کاردانو سوخت می‌دهند. دقیقا شبیه سوخت رسانی توکن‌های ETH به سیستم عامل اتریوم. آنها برای پرداخت هزینه های معامله مورد استفاده قرار می گیرند. و توسط اعتباردهندگان یا نمایندگان آنها، در ازای دریافت پاداش به حفظ امنیت و ثبات شبکه کمک می کنند، استیک می شوند. آدا در آینده نیز به عنوان رمز حکمرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به دارندگان امکان رأی دادن درباره تغییرات و ارتقا سیستم عامل کاردانو را می دهد.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
آدا(ADA) چیست؟

 

کاردانو(‌Cardano) چگونه کار می کند؟

هدف این رمز ارز ایجاد پایدارترین بستر سازگار با محیط زیست است. این سیستم از مکانیزم اجماع اثبات سهام منحصر به فردی به نام اوروبوروس(Ouroboros) استفاده می‌کند. در مقابل این سیستم منحصر به فرد، سیستم اثبات کار با صرف انرژی زیاد است که در حال حاضر توسط بیتکوین و اتریوم استفاده می شود.  اتریوم نیز از طریق به روزرسانی ETH2 به سمت سیستم اثبات سهام در حال انتقال است.

 

اثبات کار چیست؟

شبکه های رمزنگاری غیرمتمرکز باید اطمینان حاصل کنند که هیچ کس دو بار پول مشابه را بدون داشتن مرجع مرکزی مانند Visa یا PayPal خرج نمی کند. برای تحقق این امر آنها از «مکانیزم اجماع» استفاده می کنند. سازوکار اجماع رمزنگاری اصلی، اثبات کار نام دارد که برای اولین بار با استخراج بیت کوین رواج پیدا کرد.

اثبات کار به قدرت پردازش زیادی نیاز دارد، که توسط ماینرهای مجازی در سراسر جهان به عنوان اولین کسی که یک معمای ریاضی وقت گیر را حل می کند، کمک می کند.

برنده می تواند بلاکچین را با آخرین معاملات تأیید شده به روز کند و مقدار از پیش تعیین شده ای از رمز ارز را به عنوان پاداش دریافت میکند.

 

اثبات سهام چیست؟

به جای استفاده از شبکه ای از ماینرها که برای حل یک معما تلاش میکنند، از شبکه ای از شرکت کنندگان سرمایه گذاری به نام اعتبار سنج‌ها استفاده می شود. اعتبارسنج‌ها به جای کمک به پردازش، برای ایمن سازی شبکه و تأیید معاملات مانند ماینرها ، ADA خود را در استیک می‌کنند.

این شبکه بر اساس مقدار آدا(ADA) هر اعتبار سنجی در استخر و مدت زمانی که آن را در آنجا داشته اند، یک برنده انتخاب می کند. به معنای واقعی، بیشترین سرمایه گذاری برای شرکت کنندگان. هنگامی که برنده آخرین بلاک معاملات را تأیید کرد، اعتبارسنجان دیگر نیز می توانند صحت بلاک را تأیید کنند. وقتی تعداد آستانه تأییدها انجام شد، شبکه بلاکچین به روز می شود. همه اعتبارسنجان شرکت کننده در ADA پاداش دریافت می کنند که به تناسب سهام هر اعتبار سنج توسط شبکه توزیع می شود.

اعتبار بخشی مسئولیت بسیار مهمی است. اما علاقه مندان می توانند با محول کردن بخشی از رمز ارز خود به یک استخر استیکینگ که توسط شخص دیگری اداره می شود، پاداش آدا ADA کسب کنند.

زنجیره بلاک کاردانو همچنین به دو لایه جداگانه تقسیم می شود: لایه حل و فصل کاردانو (CSL) و لایه محاسباتی کاردانو (CCL). CSL که حاوی دفتر حساب و مانده است. لایه دوم جایی است که معاملات توسط سازوکار اجماع اوروبوروس(Ouroboros) تأیید می شود . لایه CCL جایی است که تمام محاسبات برنامه های در حال اجرا روی بلاکچین و از طریق عملیات قراردادهای هوشمند، اجرا می شود. ایده تقسیم بلاکچین به دو لایه این است که به شبکه کاردانو کمک کنیم تا در هر ثانیه یک میلیون تراکنش انجام دهد.

 

توکن‌های بومی کاردانو(‌Cardano) چیست؟

در اول مارس 2021، بلاکچین کاردانو توانایی ایجاد توکن های بومی را ارائه داد. مانند توکن‌های اترویوم که می تواند مواردی مانند NFT یا سکه های ثابت مانند USD Coin را شامل شود. دارایی های بومی کاردانو نیز می توانند در بلاکچین ایجاد و توزیع شوند و نیز قادر به تعامل با قراردادهای هوشمند باشند.

اما برخلاف توکن های مبتنی بر اتریوم ، توکن های بومی کاردانو از طریق قرارداد هوشمند ایجاد نمی شوند. در عوض ، آنها با همان معماری رمزنگاری آدا(ADA) کار می کنند. طبق بنیاد غیرانتفاعی کاردانو(nonprofit Cardano Foundation)، این امر دارایی های بومی کاردانو را با نام «شهروندان درجه یک» در بلاکچین قرا دهد. معماری بومی آنها از نظر تئوری می تواند این رمزها را ایمن تر کرده و هزینه های مربوط به معاملات را کاهش دهد.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
توکن‌های بومی کاردانو

عملکرد کاردانو (ADA) چگونه است؟

این ارز دیجیتال به عنوان یک بلاک چین نسل سوم طراحی شده است. هدف کاردانو حل مشکلات مقیاس پذیری نسل یک مانند بیتکوین و نسل دوم یعنی اتریوم است. طبق نظر طرفداران این طبقه بندی، بلاکچین های نسل قبل مشکلات دارند که اساساً میزان توان عملیاتی آنها را محدود می کند. این امر آنها را به گزینه ای ناکارآمد برای استفاده انبوه در سراسر جهان تبدیل می کند. در تأیید این مشکل می توان نوسان زمان معاملات BTC و ETH را بررسی کرد.

کاردانو با هدف مقایسه در مستندات خود به قدرت محاسباتی VISA ارجاع می دهد:

گزارش شده است که این شبکه به طور متوسط 1736 تراکنش پرداخت در هر ثانیه (TPS) را با قابلیت مدیریت حداکثر 24000 TPS انجام می دهد. کاردانو با چندین روش برای بهبود کارایی خود و رسیدن به هدفش تلاش میکند. یکی از مهمترین ارکان این هدف سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) به نام اوروبوروس(Ouroboros) است. اوروبوروس(Ouroboros) ضمن ارائه تضمین های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را نسبت به اثبات کار (PoW) کاهش می دهد.

راه حل لایه دوم کاردانو(Cardano’s Layer 2) برای مقیاس پذیری بیشتراست. این مولفه با نام هایدرا(Hydra) که نام موجود افسانه ای است، نامگذاری شده. ایده این است که با افزودن هر گره جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش یابد. ترکیب کننده هارد فورک همچنین از ویژگی های اصلی کاردانو است. این مولفه اجازه می دهد تا هارد فورک بدون وقفه یا راه اندازی مجدد در بلاکچین فعالیت کند. موفقیت در آپدیت شلی(Shelley update) شاهدی بر اثربخشی این روش است.

 

ویژگی های کلیدی آدا

همانطور که اشاره کردیم، نقاط قوت این رمز ارز فلسفه علمی و علمی است که در پس آن وجود دارد. تیم توسعه دهنده کاردانو بیش از 90 گزارش رسمی برای فناوری اساسی منتشر کرده است. این پروژه دارای مسیری کاملاً مشخص است.

اگرچه این تصمیم همنوز عملیاتی نشده اما بلاکچین کاردانو به شما امکان می دهد تا در آینده قابلیت قرارداد هوشمند مقیاس پذیر داشته باشید. کاردانو که از VISA به عنوان یک رقیب و از رفع محدودیت های سخت افزاری به عنوان یک هدف اصلی یاد می کند. کاردانو می تواند تمام مواد لازم برای استفاده به عنوان یک اخلالگر قدرتمند فینتک(fintech) را داشته باشد.

تقریباً مانند اتریوم، موارد استفاده از cardano بسیار زیاد است. هدف فقط این است که به عنوان یک لایه اساسی و اولیه برای برنامه هایی که در بالا ساخته می شوند، عمل کند.

با این حال این شبکه هنوز به وعده های بزرگ خود هنوز عمل نکرده است. البته این اتفاق در فضای ارزهای رمزنگاری شده به غیر از بیتکوین، بسیار عادی و متدوال است. در حالی که کاردانو از لحاظ پایه، بسیار بلند پروازانه است، اما توسعه آن نسبتاً کند عمل می کند.

 

توکن ADA چیست؟

آدا(ADA) توکن کاردانو است. 6/57 درصد از منابع ADA در یک عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع شد. که در آن کاردانو 62.2 میلیون دلار جمع آوری کرد.

این توکن هم یک ارز دیجیتال است و هم روشی برای انجام معاملات در شبکه کاردانو. درست شبیه اینکه برای معامله در اتریوم به اتر احتیاج دارید.

دارندگان ADA در شبکه کاردانو نیز سهیم هستند، که می تواند در استخرهای سهام برای ایجاد پاداش های سهام مورد استفاده قرار گیرد. کاردانو استیکینگ(Cardano staking) از طریق Binance Earn نیز در دسترس است.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
توکن ADA چیست؟

کیف پول‌های آدا 

Daedalus توسط IOHK توسعه یافته است. کیف پول نرم افزاری رومیزی منبع باز که انتخابی مناسب برای ذخیره سازی ADA است. این یک کیف پول کامل گره یا فول ناد(full node) است. فول ناد بودن یک کیف پول به این معنی که بلاکچین کاردانو باید بارگیری شود و هر معامله با حداکثر امنیت برای کاربر مورد تأیید است.

کیف پول های سبک که نیازی به بارگیری کامل بلاکچین ندارند، کیف پول Yoroi و AdaLite هستند. آدا(ADA) می تواند بر روی کیف پول های سخت افزاری سردخانه مانند Ledger و Trezor از طریق Daedalus ، Yoroi Wallet و AdaLite ذخیره شود.

 

کیف پول دسکتاپ ددالوس (Daedalus)برای کاردانو(Cardano)

ددالوس نام کیف پول رسمی کاردانو است. ددالوس یک کیف پول HD محسوب می شود. ددالوس توسط تیم توسعه این رمز ارز و به واسطه اتصال مستقیم به بلاکچین کاردانو پشتیبانی میشود. اگر با صرف ترافیک اینترنت بالا و تحمل دردسرهای راه اندازی یک کیف پول برای شما دشوار است میتوانید سراغ کیف پول دیگری بروید. البته این کیف پول در دنیای کریپتو قابلتهای حرفه ای و منحصر به فردی دارد. از همه مهمتر کنتر کلیدهای خصوصی از طریق تعیین رمز کاملا به دست خودتان کنترل میشود. اکنون ددالوس فقط از کاردانو (ADA) حمایت می‌کند؛ اما طبق گزارش‌ها در آینده پشتیبانی از بیت کوین و اتر هم به این کیف پول اضافه خواهد شد.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
کیف پول دسکتاپ ددالوس (Daedalus)

کیف پول کاردانو یورویی (Yoroi)- استیکینگ کاردانو در Yoroi

اگر  به دنیال یک کیف پول نرم‌افزاری و مطمئن برای این رمز ارز هستید. که بتوان از آن روی تلفن همراه استفاده کرد. اگر نمیخواهید کل بلاک چین کاردانو را دانلود کنید، کیف پول یورویی گزینه مناسبی است. این نرم‌افزار یک کیف پول سبک (light) برای این ارز دیجیتال است. که شرکت ایمرگو (Emurgo) آن را در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ انتشار داد. علاوه بر اینکه میتوان آن را در موبایل استفاده کرد. افزونه کروم این کیف پول، روشی آسان برای مدیریت کردن ADA است. با کیف پول یورویی شما به آسانی می‌توانید تراکنش‌های کاردانو را دریافت و ارسال کنید. کیف پول یورویی رایگان است و دارای امنیت بالایی است.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
کیف پول کاردانو یورویی (Yoroi)

همانطور که میدانید کیف پول یورویی مختص کاردانو است. برای استیکینگ کاردانو نیز راه های بسیاری وجود دارد که یکی از آنها استفاده از کیف پول یورویی Yoroi است. استیکینگ کاردانو در Yoroi گزینه مناسبی است. زیرا یورویی توسط سایت این رمز ارز معرفی شده و البته فقط توانایی نگهداری دو کوین کاردانو و ارگو را دارد.

جمع بندی- آینده کاردانو(Cardano)

این ارز دیجیتال یک پروژه جاه طلبانه است که هدف آن ایجاد زیرساخت های بلاکچین در اکوسیستم رمزنگاری است. در حالی که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می رود پیش می رود ، هدف بالاتری نیز دارد.

اما آیا در نهایت این پروژه بلاکچین نسل سوم به یک پلتفرم قرارداد هوشمند غالب تبدیل خواهد شد؟ یا اینکه خیلی دیر به بازار عرضه می شود؟ آیا بلاکچین های نسل چهارم وجود دارند که بتوانند کاری را که کاردانو انجام می دهد بهتر انجام دهند؟ با پیشرفت بیشتر کاردانو در این راه، باید برای این سوالات پاسخ مطلوبی پیدا شود.

کاردانو(Cardano) چیست؟ - همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو
آینده کاردانو

در سه ماهه دوم سال 2021، برنامه قرارداد هوشمند قرار است به سیستم عامل این ارز دیجیتال برسد. توسعه دهندگان نیز اعلام کرده‌اند که بلاکچین در اواخر سال با قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم سازگار خواهد شد. این قراردادها امکان می دهد طیف گسترده ای از برنامه های موجود را اجرا کند. به توسعه دهندگان اجازه می دهد. با استفاده از زبان برنامه نویسی آشنای سالیدیتی(Solidity) در پروژه هایش کار کنند.

این شبکه از طریق اجرای حاکمیت جامعه محور و سیستم خزانه داری خودکار اداره می شود. در نتیجه برای تأمین بودجه آینده شبکه، به طور کامل غیرمتمرکز خواهد شد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x