پروتکل چین لینک (Chainlink)

بازدید : 3337

در این ویدئو به بررسی پروتکل چین لینک (Chainlink) می پردازیم .پیش نیاز این ویدئو  آشنایی با شبکه اتریوم و قراردادهای هوشمند می باشد.

پروتکل چین لینک (Chainlink) چیست و چه کاربردی دارد؟

برای شناخت چین لینک لازم هست ابتدا اوراکل ها را بشناسیم.

مفهوم اوراکل

شبکه های بلاکچین یک مشکل اساسی دارند. بلاکچین ها نمی توانند با فضای بیرون از خودشان ارتباط برقرار کرده و اطلاعاتی از فضای وب بگیرند.به داده های داخل بلاکچین onchain و به داده های خارج از بلاکچین offchain گفته می شود. داده های آف چین بر روی بلاکچین ثبت نمی شوند.برای گسترش برنامه های غیرمتمرکز نیاز داریم تا از داده های وب در داخل شبکه بلاکچین استفاده کنیم.

[irp posts=”10023″ name=”اوراکل (oracle) : پلی بین بلاکچین و دنیای خارج”]

به نوعی می توان گفت اوراکل ها یک پل ارتباطی بین فضای وب و شبکه های بلاکچین هستند .که داده های onchain و offchain را به هم متصل می کند. به طور خلاصه می توان گفت اوراکل ها در واقع اینترنت شبکه های بلاکچین هستند.

درک اوراکل با مثال

برای مثال Uber یا اسنپ هنگام نوشتن برنامه نیازی ندارند تا نقشه شهرها و خیابان ها را مستقیم از ماهواره ها بگیرند.و این اطلاعات را از API گوگل مپ می گیرند.این باعث می شود برنامه نویسان بر روی برنامه های خود بیشتر تمرکز کنند.

اگر بخواهیم در آینده Uber های غیرمتمرکز داشته باشیم ،نیاز داریم از داده های وب استفاده کنیم و API های معتبر را به کار بگیریم.پس ما به اوراکل ها نیاز داریم.

اما اوراکل ها یک مشکل بزرگ دارند و آن هم این است که ممکن است باعث متمرکز شدن شوند.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اوراکل داده های وب را برای شبکه بلاکچین ترجمه می کند.حال اگر اوراکل داده ها را از جاهای نامعتبر بگیرد و یا خطای انسانی رخ دهد به مشکل برمی خوریم.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\oracle.png
اوراکل واسطی برای بلاکچین و دنیای خارج از آن

چین لینک این مشکل را برطرف کرد. در سایت رسمی چین لینک جمله ” Connect your smart contract to the outside world ” به معنای اینکه قراردادهوشمند خود را به دنیای خارج متصل کنید، نوشته شده است.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\chain.jpg

به نوعی می توان دنیای خارج را همان “وب” در نظر بگیریم.شبکه اوراکل غیرمتمرکز چین لینک، ورودی و خروجی های قابل اعتماد و ضد دستکاری را برای قراردادهای هوشمند پیچیده در هر بلاکچین فراهم می کند.

چین لینک چگونه یک اوراکل غیرمتمرکز را به وجود می آورد؟

برای درک بهتر مثالی ارائه می دهیم.صرافی سینتتیکس (synthetix) یک صرافی غیرمتمرکز است.کنترل تمام معاملات به دست شماست و با کیف پولتان می توانید به راحتی متصل شده و خرید و فروش انجام دهید.و برای واریز پول نیازی نیست وجهی به حساب صرافی واریز شود.به صورت مستقیم با کیف پول امکان برداشت و واریز وجود دارد.در صرافی هایی که باید برای انتقال پول به حسابشان وجه واریز کنید امکان هک شدن و از دست رفتن پول وجود دارد.اما در این صرافی ها به کمک قراردادهای هوشمند با استفاده از ولت شخصی مستقیما معامله انجام می شود.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\ch2.jpg
صرافی غیرمتمرکز synthetix

اگر موجودی ولت به اندازه کافی باشد و ما گزینه confirm trade را انتخاب کنیم .یک قرارداد هوشمند بسته می شود.این قرارداد به عنوان یک واسطه عمل کرده و پس از کسر کارمزد انتقال را انجام می دهد.در اینجا ما به این قراردادها اعتماد می کنیم.چون آنها بر بستر اتریوم راه اندازی شده و قابل تغییر نیستند.

عملکرد چین لینک

نکته اینجاست که این قرارداد هوشمند در هنگام انجام معامله نیاز دارد تا از نرخ معاملات مطلع باشد.مثلا باید قیمت اتر را بداند تا بتواند معامله خرید ETHUSDT را انجام دهد.از آنجا که این قیمت ها به صورت لحظه ای تغییر می کنند ، قراردادهوشمند از یک اوراکل غیرمتمرکز به نام چین لینک استفاده می کند.چین لینک قیمت را از اوراکل های مختلف پرس و جو می کند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\ch3.jpg
استفاده از اوراکل های متفاوت برای بدست آوردن اطلاعات

هر اوراکل قیمت متفاوتی رو اعلام می کند.اوراکل داده های پرت(Outlier) را کنار می گذارد و قیمت های منطقی را انتخاب کرده و بین آنها میانگین می گیرد و یک عدد را نمایش می دهد.این همان قیمتی است که در صرافی غیرمتمرکز نشان داده می شود.اگر اوراکلی داده بسیار پرت و اشتباه را اعلام کند جریمه می شود.در ویدئو بعدی به بررسی جریمه ها خواهیم پرداخت.بنابراین به طور کلی چین لینک داده ها را از اوراکل های غیرمتمرکز می گیرد و اشتباه در آن وجود ندارد.اگر اوراکلی داده ها را با تاخیر برای قرارداد ارسال کند، با اوراکل های دیگر جایگزین می شود.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\111.jpg

نتیجه اینکه چین لینک یک پل ارتباطی بین بلاکچین و فضای بیرون است .همچنین بین داده های onchain و offchain ارتباط برقرار می کند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\ch4.jpg
پلی بین داده های onchain و offchain

بررسی وایت پیپر چین لینک

مطابق شکل زیر ابتدا قرارداد یک درخواست برای اوراکل ارسال می کند. این درخواست به قسمت oracle contract ارسال می شود.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\chainlink-workflow.jpg
ارسال درخواست قرارداد هوشمند به اوراکل

Oracle contract از یک سری نودهای اوراکل اطلاعات را دریافت کرده و در اسمارت کانترکت قرار می دهد.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\oracle-chainlink-1.jpg
دریافت اطلاعات از نودهای اوراکل

هر اوراکل هم داده های خود را از منابع مختلفی می گیرد.بین داده های اوراکل ها هم می تواند اشتراک هم وجود داشته باشد.

چین لینک در چه کمپانی هایی استفاده می شود؟

در اکوسیستم چین لینک نام های بزرگی دیده می شود. مانند SWIFT , IC3 , ORACLE , GOOGLE , Intel

این شرکت ها بزرگ و بسیار معتبر هستند.چین لینک در پروژه های بزرگی مشارکت دارد .برای مشاهده آنها می توانید به وب سایت مراجعه کنید.

عملا می توان گفت 95 درصد از پروژه های حوزه دیفای با چین لینک همکاری دارند.در حوزه کریپتو یک پروژه نیاز به همکاری گسترده به صورت دائمی دارد.اینکه یک پروژه همکاری های خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کند باعث محبوبت و بالا رفتن قیمت خواهد شد.

چین لینک در گیت هاب هم تیم محبوب و کاملا فعال دارد.دلیل محبوبیت و همکاری آن این است که عملا همه پروژه ها به چین لینک نیاز دارند.پروژها اگر نخواهند از چین لینک استفاده کنند باید اوراکل های خود را بنویسند که هزینه بر است.و این باعث اهمیت چین لینک می شود.

تیم توسعه چین لینک

این تیم از بهترین های دنیا تشکیل شده است.با موسسات تحقیقاتی همکاری دارند و یک تیم کاملا حرفه ای هستند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\ch-team.jpg
تیم توسعه چین لینک

سرگی نازارو(Sergey Nazarov) بنیان گذار چین لینک است.برخی معتقدند که سرگی نازارو همان ساتوشی ناکاموتو است.اگر دقت کنید حرف اول نام او به Satoshi Nakamoto شبیه است.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\Sergey Nazarov.png
سرگی نازارو(Sergey Nazarov) موسس چین لینک

نکته آخر این که پروتکل چین لینک (Chainlink) فقط برای شبکه اتریوم نیست و عملا برای همه شبکه ها خدماتی را ارائه می دهد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x