توکن سوزی چیست و چه کاربردهایی در بازار ارز دیجیتال دارد؟
0

توکن سوزی چیست و چه کاربردهایی در بازار ارز دیجیتال دارد؟

بازدید : 785

اگر پیگیر بازار ارز دیجیتال باشید، قطعا عبارت توکن سوزی یا کوین برنینگ (coin burning) به گوش‌تان خورده است؛ اما توکن سوزی چیست؟ توکن سوزی روشی برای کاهش عرضه یک کوین است که حدوداً از سال 2017 رایج شد و از آن موقع اخباری در مورد سوزاندن میلیون‌ها، میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها توکن توسط توسعه دهندگان، منتشر می‌شود. در این مقاله از فکت کوینز می آموزید که سوزاندن ارزهای دیجیتال دقیقاً چیست و چرا توسعه‌دهندگان این کار را انجام می‌دهند.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی چیست
توکن سوزی

توکن سوزی یعنی ارسال عمدی مقداری توکن ارز دیجیتال به یک آدرس کیف پول غیرقابل استفاده و خارج کردن آن از گردش. آدرسِ مذکور، burn address یا eater address نامیده می‌شود؛ این آدرس قابل دسترسی نیست و به کسی اختصاص داده نمی‌شود. هنگامی که یک توکن به یک آدرس burn ارسال می‌شود، برای همیشه از بین می‌رود.

هر کسی که صاحب یک ارز دیجیتال است می‌تواند آن را بسوزاند، اما این دقیقاً کاری نیست که بخواهید بدون دلیل انجام دهید زیرا اساساً پولتان را دور می‌ریزید. به عبارتی توکن سوزی اصلا وظیفه‌ی شما نیست و توسط توسعه‌دهندگان اصلی پروژه انجام می‌شود.

بیشتر اوقات، این توسعه دهندگانِ یک ارز دیجیتال هستند که تصمیم می‌گیرند مقدار مشخصی از توکن‌ها را بسوزانند. سوزاندن توکن، عرضه را کاهش می‌دهد و توکن های آن ارز دیجیتال را کمیاب می‌کند. این کمبود می‌تواند منجر به افزایش قیمت و سود سرمایه‌گذاران شود. در مورد سوزاندن توکن باید به چند نکته اشاره کرد. coin burning همیشه تضمینی برای افزایش ارزش کریپتو نیست.

در واقع، بسیاری از کاربران از این اقدام ، سود چندانی نمی‌بینند. سوزاندن توکن ممکن است برای فریب سرمایه‌گذاران مورد استفاده قرار گیرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند ادعا کنند که توکن‌ها را می‌سوزانند، در حالی که در واقع آن توکن‌ها را به یک کیف پولی که تحت کنترل خودشان است ارسال می‌کنند. برای جلوگیری از این امر، مهم است که در مورد ارز دیجیتالی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید تحقیق کنید یا به ارزهای دیجیتال امن‌تر پایبند باشید.

توسعه‌دهندگان همچنین توکن‌ها را به عنوان راهی برای پنهان کردن نهنگ‌هایی استفاده میکنند که بخش‌های زیادی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند. فرض کنید توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال را با 1 میلیارد توکن راه‌اندازی می‌کند، 100 میلیون را نگه می‌دارد و بلافاصله 600 میلیون را می سوزاند. به نظر می‌رسد که توسعه دهنده مالک 10 درصد عرضه است زیرا عرضه اولیه 1 میلیارد بوده است. اما توسعه دهنده واقعاً مالک 25 درصد از 400 میلیون توکنی است که هنوز در گردش هستند، بدیهی است که مقدار بسیار بیشتری است.

مطلب مفید: توکن سوزی یا سوزاندن توکن چیست؟ چه کاربردی دارد؟همراه با ویدئو

توکن سوزی چگونه آغاز شد؟

قوانین و ابزارهای مختلفی در بازار سرمایه وجود دارد تا بتواند تعادل را در بازار ایجاد کند و در زمان‌های بحران، شرایط موجود را کنترل کند. ایده‌ی سوزاندن توکن به قبل از رواج صنعت کریپتوکارنسی برمی‌گردد. این اقدام شباهت بسیاری به بازخرید سهام دارد و احتمالاً از آن الهام گرفته شده است. به خرید مجدد سهام منتشره شرکتی توسط خود شرکت، بازخرید سهام گفته می‌شود و به سهام بازخرید شده، سهام خزانه می‌گویند. 

یکی از راه‌های ایجاد تعادل و کنترل شرایط، سهام خزانه است. شرکت‌ها می‌توانند در مواقعی، سهام منتشرشده خود را از بازار خریداری کنند. بازخرید سهام زمانی است که شرکتی که سهام را منتشر کرده است، سهام را به قیمت بازار بازخرید و دوباره جذب کند و تعداد کل سهام در بازار را کاهش دهد و با ایجاد کمیابی، ارزش سهام شرکت را افزایش دهد. در حالی که بازخرید سهام و توکن سوزی با هم تطابق دقیقی ندارند، اما مفاهیم مشابهی هستند که می توانند اهداف یکسانی را دنبال کنند.

در سال‌های 2017 و 2018، زمانی که چندین کوین، از جمله بایننس کوین (BNB)، بیت کوین کش (BCH) و استلار (XLM) برای کاهش عرضه و افزایش قیمت، توکن‌هایشان را سوزاندند، توکن سوزی در بین ارزهای دیجیتال رایج شد. اخیراً، این اقدام یک استراتژی رایج برای ارزهای دیجیتال جدیدتر است که با منابع عظیم توکن شروع می‌شوند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش اخیر coin burning این است که پروژه‌های ارزهای دیجیتال اجازه دارند با قیمت‌های پایین شروع به کار کنند و پس از سرمایه‌گذاری افراد، ارزش آنها را به‌طور مصنوعی افزایش می‌دهد. یک ارز دیجیتال جدید می تواند با 1 تریلیون توکن به ارزش کسری از سنت راه‌اندازی شود و به دلیل قیمت پایین، سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب کند. سپس توسعه دهندگان می‌توانند میلیاردها توکن را با هدفِ افزایش قیمت، بسوزانند.

کدام کوین‌ها قابل سوزاندن هستند؟

هر ارز دیجیتالی را می‌توان سوزاند؛ همه‌ی ارزهای دیجیتال را می‌توان به یک burn address ارسال کرد، پس امکان سوزاندن برای همه‌ی آن‌ها وجود دارد. در ادامه چند رویداد coin burning مهم را با هم بررسی می‌کنیم:

  • صرافی ارز دیجیتال بایننس در سال 2017 شروع به برگزاری رویداد توکن سوزیِ سه ماهه‌ی بایننس کوین کرد. صرافی متعهد شد که این کار را تا زمانی که 50 درصد از کل عرضه بایننس کوین از گردش خارج شود انجام دهد.
  • بنیاد توسعه استلار بیش از نیمی از عرضه استلار (55 میلیارد توکن XLM) را در سال 2019 سوزاند.
  • در تلاشی برای جلب توجه همگان، توسعه دهندگان شیبا اینو (SHIB) نیمی از عرضه را به ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیانگذاران اتریوم (ETH) در سال 2021 دادند. او به سرعت 90٪ از آن توکن‌ها را سوزاند‌ و باقی‌مانده‌اش را اهدا کرد!

مطلب مفید: ویتالیک بوترین با سوزاندن توکنهای خود ناجی شیبا اینو شد

الگوریتم اثبات سوزاندن یا proof of burn چیست؟

الگوریتم اثبات سوزاندن
الگوریتم اثبات سوزاندن

اثبات سوزاندن یک الگوریتم اجماع است که بلاک چین ها می توانند از آن برای اعتبارسنجی و افزودن تراکنش‌ها استفاده کنند. این الگوریتم برای جلوگیری از تقلب و اطمینان از اینکه فقط تراکنش‌های معتبر انجام می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلاک چین مجموعه مستند‌ی از تراکنش‌های یک ارز دیجیتال است و الگوریتم اجماع آن راهی است که تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. محبوب‌ترین الگوریتم‌های اجماع عبارتند از: اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) و اثبات سوزاندن (POB) جایگزین جدیدتری است!

با اثبات سوزاندن، استخراج‌کنندگان رمز ارز باید توکن‌های خود را بسوزانند تا حق استخراج بلاک‌های تراکنش‌های جدید را به دست آورند. هر چه توکن های بیشتری بسوزانند، بیشتر می‌توانند استخراج کنند. در مقابل، شرکت‌کنندگان از ارز دیجیتالی که استخراج می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند. برخی از ارزهای دیجیتال بر پایه الگوریتم اثبات سوزاندن، نیاز دارند که ماینر ها همان ارزی را که استخراج می‌کنند بسوزانند. برخی نیز وجود دارند که به ماینرها اجازه می‌دهند انواع دیگری از رمزارزها را بسوزانند. مزیت اثبات سوزاندن این است که روشی کارآمد برای اعتبارسنجی تراکنش‌هاست و نیازهای الگوریتم اثبات کار را ندارد.

مطلب مفید: کاربرد توکن سوزی چیست؟ بررسی کاربردهای سوزاندن کوین یا توکن سوزی

کاربردهای توکن سوزی

در ادامه کاربردهای اصلی coin burning را با هم مرور می‌کنیم:

  • coin burning می‌تواند به افزایش ارزش ارز دیجیتال کمک کند. اگرچه این امر چندان حتمی نیست، اما برخی از ارزهای دیجیتال پس از سوزاندن توکن‌ها، تغییرات قیمتی مثبتی را شاهد بوده‌اند.
  • اگر یک ارز دیجیتال نرخ تورم بالایی داشته باشد، سوزاندن توکن‌ها می‌تواند این افزایش را مهار کند.
  • coin burning راهی برای شرکت‌کنندگان است تا بلاک‌های جدیدی از تراکنش‌ها را به یک بلاک چین با رمزارزهایی با الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) اضافه کنند.

کلام آخر

در این مقاله دقیقا بررسی کردیم که توکن سوزی چیست. شما به این نکته دقت کنید که coin burning به تنهایی نمی‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق را تضمین کند. پروژه‌های ارز دیجیتال خوب و بدی وجود دارند که توکن‌هایشان را می‌سوزانند. با آگاهی از نحوه عملکرد توکن سوزی، می‌توانید ارزهای دیجیتالی که از آن‌ها استفاده می‌کنید را بهتر درک کنید. نظر شما در مورد این رویداد چیست؟ آیا توکن سوزی تاثیر یکسانی بر پروژه‌های مختلف دارد؟ چه اتفاقی می‌افتد که پروژه‌ها نتایج مختلفی از توکن سوزی می‌گیرند؟

توکن سوزی به زبان ساده چیست ؟

توکن سوزی به خارج کردن تعدادی توکن از گردش گفته میشود. این توکن ها به آدرسی که burn address نامیده میشود فرستاده میشوند.

چگونه اعتماد کنیم که واقعا پروسه توکن سوزی انجام گرفته است ؟

معمولا پروژه های قدرتمند و امن از ابتدا در نقشه راه خود جزئیاتی همچون تاریخ ، هدف و تعداد توکن سوزی خود را اعلام میکنند. ضمنا پس از انجام پروزه توکن سوزی جزئیات فرآیند را به اطلاع عموم می رسانند .

آیا همیشه توکن سوزی تاثیر مثبتی در رشد توکن دارد؟

خیر. همیشه فرآیند توکن سوزی تاثیر مثبتی در رشد توکن نخواهد داشت. بنیاد و نقشه راه قدرتمند پروژه عواملی هستند که پیش از توکن سوزی باید به آنها توجه کرد.

4
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x