ارز دیجیتال چیست؟ با Cryptocurrency آشنا شوید

بازدید : 525

ارز دیجیتال چیست ؟ رمزارز یا ارز دیجیتال همان ارز مجازی یا دیجیتالی است که امنیت آنها از طریق علم رمزنگاری تامین می‌شود. این فناوری باعث می‌شود تا هکرها و کلاهبرداران نتوانند هیچگونه اقدام مخربانه بر روی بلاک چین آنها اعمال کنند. اکثر شبکه های این ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هستند و میتوان گفت کاملا غیرمتمرکزند. بلاک چین به دفتر کل غیرمتمرکزی گفته می‌شود که به لجر معروف است، لجر هم همان شبکه ای از کامپیوتر های متفاوت است که با یکدیگر تعامل دارند. ویژگی منحصر به فرد این کامپیوترها این است که توسط هیچ مرجع متمرکزی مدیریت یا هدایت نمی‌شوند. اما در ادامه با فکت کوینز همراه باشید تا نحوه فعالیت آن ها را برایتان توضیح دهیم.

بسیاری از افراد از آن‌ها به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذاری در کریپتو یا رمز ارز نوعی از سرمایه‌گذاری مدرن است که در حال جایگزینی برای انواع کلاسیک سرمایه‌گذاری نظیر طلا و ارزهای فیات است. در حالی که ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و مهیج است، اما سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به شدت ریسکی باشد. برای کار در این اکوسیستم نیازمند دانش، تجربه و پژوهش کافی هستید.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی یا رمز ارز

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال یا مجازی است که توسط کریپتوگرافی پشتیبانی می‌شود. این مولفه مانع جعل و صرف هزینه مضاعف در اکوسیستم کریپتو می‌شود. یکی از ویژگی‌های مشخص ارزهای رمزپایه این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شود و این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها از نظر تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری های دولت مصون باشند.

نکات کلیدی ارز دیجیتال چیست ؟

رمز ارز نوعی دارایی دیجیتالی است که بر بستر شبکه و در تعداد زیادی رایانه توزیع می‌شود. ساختار غیرمتمرکز به ارزها امکان می‌دهد خارج از کنترل دولت‌ها و مقامات مرکزی وجود داشته باشند.

عبارت «ارز رمزپایه» یا «رمز ارز » بنا بر تکنیک‌های رمزگذاری انتخاب شده است. تکنیک‌هایی که برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود. بلاکچین‌ها که روش‌های سازمانی برای اطمینان از یکپارچگی داده‌های معاملاتی هستند، یکی از اجزای اساسی ارزهای رمزپایه هستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری‌های مرتبط آن باعث اختلال در بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی یا رمز ارز

ارزهای دیجیتال به دلایلی از جمله استفاده از آن‌ها برای فعالیت‌های غیرقانونی، نوسان نرخ ارز و آسیب پذیری زیرساخت‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرند. با این حال، آن‌ها به دلیل قابلیت حمل، تقسیم پذیری، مقاومت در برابر تورم و شفافیت همیشه مورد ستایش قرار گرفته‌اند.

انواع ارز دیجیتال

اولین رمزارز مبتنی بر بلاکچین، بیت کوین بود که هنوز هم محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین ارز باقی‌مانده است. امروزه هزاران آلتکوین با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از این‌ها کلون یا فورک بیت کوین هستند. در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا جداگانه ساخته شده‌اند.

بیت کوین در سال 2009 توسط یک فرد یا گروه معروف به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) راه اندازی شد. در تاریخ 1 مارس 2021، بیش از 18.6 میلیون بیت کوین در گردش بود که کل بازار آن به ارزش حدود 927 میلیارد دلار رسید.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی

برخی از ارزهای رمزپایه در رقابت با بیت‌کوین ایجاد شده‌اند. آن‌ها با عنوان “altcoins” یا آلتکوین شناخته می‌شوند. در این میان می‌توان به لایت کوین، پیرکوین و نِیمکوین و همچنین اتریوم، کاردانو و ایاس اشاره کرد. امروز، ارزش کل رمز ارزهای موجود حدود 1.5 تریلیون دلار است – بیت کوین در حال حاضر بیش از 60٪ از ارزش کل اکوسیستم کویتوکارنسی را نشان می‌دهد.

نقدی بر کریپتو کارنسی یا رمز ارز

در ادامه مقاله ارز دیجیتال چیست بد نیست بدانید که از آن‌جا که قیمت‌های بازار رمز ارزها بر اساس عرضه و تقاضا است، نرخ تبادل ارز دیجیتال با ارز دیگر می‌تواند به طور گسترده‌ای در نوسان باشد. زیرا طراحی اصلی بسیاری از ارزهای رمزپایه درجه بالایی از کمیابی را تضمین می‌کند. یعنی هرچه ارز کمیاب‌تر، ارزشمندتر است.

این نگرانی وجود دارد که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین وابسته به قیمت کالای واقعی نیستند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده اند که هزینه تولید بیت کوین، که به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد، با قیمت بازار آن ارتباط مستقیم دارد.

بلاک‌چین‌های رمزنگاری از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما سایر جنبه‌های اکوسیستم ارز دیجیتال، از جمله صرافی‌ها و کیف پول‌ها، از خطر هک شدن در امان نیستند. در تاریخ 10 ساله بیت کوین، چندین مبادله آنلاین مورد هک و سرقت قرار گرفته است که طی آن ها میلیون‌ها دلار سکه به سرقت رفته‌است.

ارز دیجیتال چیست
نقدی بر کریپتوکارنسی

با این وجود، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه ارزهای رمزپایه را می بینند. این مزایا عبارتند از امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادلات در حالی که حمل و نقل و تقسیم آن از فلزات گرانبها آسان تر است. و عملکرد آن خارج از نفوذ بانک‌های مرکزی و دولت‌ها است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیست ؟

مزایا

ارزهای رمزپایه این ویژگی را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف، بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری، انجام می‌پذیرد. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام ، تأمین می‌شود.

و اما کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟در سیستم‌های رمزنگاری مدرن، «کیف پول» یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است. این در حالی است که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شده است. و برای امضای معاملات استفاده می شود. انتقال وجوه با حداقل هزینه پردازش انجام می‌شود. به کاربران این امکان داده می‌شود که از هزینه‌های سنگین پرداخت شده توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید : بهترین کیف پول های بیتکوین برای اندروید

معایب

ماهیت نیمه ناشناس معاملات کریپتوکارنسی آنها را بستری مناسب برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی می‌کند. با این حال، مدافعان ارزهای رمزپایه اغلب میزان ناشناس بودن خود را بسیار بالا ارزیابی می‌کنند. لازم به ذکر است که برخی از ارزهای رمزنگاری شده خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال بیت‌کوین برای انجام تجارت غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً نامناسبی است. زیرا همواره تجزیه و تحلیل  بلاکچین بیت کوین به مسئولان مربوطه در دستگیری و پیگرد قانونی مجرمان کمک کرده است. در این میان سکه‌هایی با محوریت حفظ حریم شخصی وجود دارند. مانند Dash ، Monero یا ZCash ، که ردیابی آنها بسیار دشوار است.

خطرات و ملاحظات ارز دیجیتال چیست

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه فناوری بلاکچین است. این فناوری برای نگهداری مستندات آنلاین از تمام معاملات خلق شده است. بنابراین بلاکچین یک ساختار داده برای ثبت این مستندات فراهم می‌کند. این ساختار کاملاً ایمن است و در دسترس و توافق شده است. قبل از تأیید، هر بلاک جدید ایجاد شده باید توسط گره تأیید شود. جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است.

ارز دیجیتال چیست
فناوری بلاکچین و کریپوکارنسی

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی برای استفاده مانند رای‌گیری آنلاین و سرمایه‌گذاری گسترده می‌دانند. موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه‌های معامله را با ساده‌سازی پردازش پرداخت امکان‌پذیر می‌دانند. با این حال، ارزهای رمزپایه مجازی هستند و در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره شده‌اند. اگر نسخه پشتیبان از کلید خصوصی وجود نداشته باشد، ممکن است با از بین رفتن هارد دیسک، موجودی ارز دیجیتال از بین برود. در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولتی یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه شما یا اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.

امیدواریم به کمک مقاله ارز دیجیتال چیست دیدگاهی نسبتا کلی از دنیای متفاوت و پر رمز و راز رمز ارزها کسب کرده باشید. برای اطلاع از جزئیات این حوزه و کسب اطلاعات تخصصی تر پیشنهاد میکنیم اخبار وو مقالاتی که به صورت روزانه در سایت ما منتشر می‌شرا از دست ندهید.

چگونه رمز ارز دریافت کنیم؟

هر سرمایه گذار می‌تواند ارز رمزنگاری شده را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال مانند کوین‌بیس(coinbase)، اپلیکیشن کَش(cash app) و غیره خریداری کند.

چگونه با رمز ارز درآمد کسب کنیم؟

تریدرها می‌توانند از طریق استخراج بیت کوین یا به سادگی با فروش بیت کوین خود با قیمت بالاتری نسبت به خرید، با ارز رمزپایه درآمد کسب کنند.

محبوب ترین ارز های دیجیتال کدامند؟

بیت‌کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است و ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم ، کاردانو ، لایت کوین ، دوج کوین و….. در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x