ارز دیجیتال چیست؟ با Cryptocurrency آشنا شوید

ارز دیجیتال چیست؟ با Cryptocurrency آشنا شوید
0
بازدید : 4888

ارز دیجیتال چیست ؟ ارز دیجیتال یا رمز ارز همان ارز مجازی است که امنیت آن از طریق الگوریتم رمزنگاری تامین می‌شود. این فناوری باعث می‌شود تا هکرها و کلاهبرداران نتوانند هیچگونه اقدام مخربانه بر روی بلاک چین آنها اعمال کنند. اکثر شبکه های این ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هستند و می‌توان گفت کاملا غیرمتمرکزند. بلاک چین به دفتر کل غیرمتمرکزی گفته می‌شود که به لجر معروف است، لجر هم همان شبکه‌ای از کامپیوترهای مختلف است که با یکدیگر ارتباط دارند. ویژگی منحصر به فرد این کامپیوترها این است که توسط هیچ مرجع متمرکزی مدیریت یا هدایت نمی‌شوند. پدر ادامه با فکت کوینز همراه باشید تا نحوه کار آن‌ها را برایتان توضیح دهیم.

بسیاری از افراد از رمزارزها به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذاری در کریپتو یا رمز ارز نوعی از سرمایه‌گذاری مدرن است که در حال جایگزینی انواع سنتی سرمایه‌گذاری نظیر طلا و ارزهای فیات است. در حالی که ارز دیجیتال یک کلاس دارایی جدید و مهیج است، اما سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به شدت ریسکی باشد. برای کار در این اکوسیستم نیازمند دانش، تجربه و پژوهش کافی هستید.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی یا رمز ارز

کریپتوکارنسی یک رمز ارز یا ارز دیجیتال است که توسط کریپتوگرافی پشتیبانی می‌شود. این فناوری مانع جعل و خرج شدن دوباره در اکوسیستم کریپتو می‌شود. یکی از ویژگی‌های مشخص رمزارزها این است که به طور کلی توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌شود و این ویژگی باعث می‌شود که آن‌ها از نظر تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری‌های دولت مصون باشند.

نکات کلیدی ارز دیجیتال چیست ؟

رمز ارز نوعی دارایی دیجیتالی است که بین تعداد زیادی رایانه توزیع می‌شود. ساختار غیرمتمرکز به ارزها امکان می‌دهد خارج از کنترل دولت‌ها و مقامات مرکزی وجود داشته باشند.

اصطلاح «رمز ارز» بنا بر تکنیک‌های رمزگذاری انتخاب شده است. تکنیک‌هایی که برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود. بلاکچین‌ها که روش‌های سازمانی برای اطمینان از یکپارچگی داده‌های معاملاتی هستند، یکی از اجزای اساسی رمزارزها هستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری‌های مرتبط آن باعث دگدگونی بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی یا رمز ارز

ارزهای دیجیتال به دلایلی از جمله استفاده از آن‌ها برای فعالیت‌های غیرقانونی، نوسان نرخ ارز و آسیب پذیری زیرساخت‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرند. با این حال، آن‌ها به دلیل قابلیت حمل، تقسیم پذیری، مقاومت در برابر تورم و شفافیت همیشه مورد ستایش قرار گرفته‌اند.

انواع ارز دیجیتال

اولین رمزارز مبتنی بر بلاکچین، بیت کوین بود که هنوز هم محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین ارز باقی‌مانده است. امروزه هزاران آلتکوین با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از این‌ها کلون یا فورک بیت کوین هستند. در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا جداگانه ساخته شده‌اند.

بیت کوین در سال 2009 توسط یک فرد یا گروه معروف به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) راه اندازی شد. در تاریخ 1 مارس 2021، بیش از 18.6 میلیون بیت کوین در گردش بود که کل بازار آن به ارزش حدود 927 میلیارد دلار رسید.

ارز دیجیتال چیست
کریپتوکارنسی

برخی از ارزهای دیجیتال در رقابت با بیت‌کوین ایجاد شده‌اند. آن‌ها تحت عنوان آلتکوین شناخته می‌شوند. در این میان می‌توان به لایت کوین، ریپل و همچنین اتریوم و کاردانو شاره کرد. امروز، ارزش کل رمز ارزهای موجود حدود 1.5 تریلیون دلار است – بیت کوین در حال حاضر بیش از 60٪ از ارزش کل اکوسیستم کویتوکارنسی را نشان می‌دهد.

نقدی بر کریپتو کارنسی یا رمز ارز

در ادامه مقاله ارز دیجیتال چیست بد نیست بدانید که از آن‌جا که قیمت‌های بازار رمز ارزها بر اساس عرضه و تقاضا است، نرخ تبادل ارز دیجیتال با ارز دیگر می‌تواند به طور گسترده‌ای در نوسان باشد. زیرا طراحی اصلی بسیاری از ارزهای دیجیتال به درجه بالایی از کمیابی را تضمین می‌کند. یعنی هرچه ارز کمیاب‌تر، ارزشمندتر است.

این نگرانی وجود دارد که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین وابسته به قیمت کالای واقعی نیستند. با این حال، برخی تحقیقات مشخص کرده اند که هزینه تولید بیت کوین، که به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد، با قیمت بازار آن ارتباط مستقیم دارد.

بلاک‌چین‌های رمزنگاری از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما سایر جنبه‌های اکوسیستم ارز دیجیتال، از جمله صرافی‌ها و کیف پول‌ها، از خطر هک شدن در امان نیستند. در تاریخ 10 ساله بیت کوین، چندین مبادله آنلاین مورد هک و سرقت قرار گرفته است که طی آن ها میلیون‌ها دلار سکه به سرقت رفته‌است.

ارز دیجیتال چیست
نقدی بر کریپتوکارنسی

با این وجود، مزایای بالقوه ارزهای دیجیتال بسیار است. این مزایا عبارتند از امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادلات در حالی که حمل و نقل و تقسیم آن از فلزات گرانبهایی چون طلا آسان تر است. و عملکرد آن خارج از نفوذ بانک‌های مرکزی و دولت‌ها است.

مزایا و معایب ارز دیجیتال چیست ؟

مزایا

ارمزارزها این ویژگی را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف، بدون نیاز به شخص ثالث مانند بانک یا شرکت اعتباری، انجام می‌پذیرد. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی، مانند گواهی اثبات کار یا گواهی سپرده (اثبات سهام) ، تأمین می‌شود.

و اما کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟در سیستم‌های رمزنگاری مدرن، «کیف پول» یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است. این در حالی است که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شده است. و برای امضای معاملات استفاده می‌شود. انتقال وجوه با حداقل هزینه پردازش انجام می‌شود. به کاربران این امکان داده می‌شود که از هزینه‌های سنگین پرداخت شده توسط بانک‌ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید : بهترین کیف پول های بیتکوین برای اندروید

معایب

ماهیت نیمه ناشناس معاملات کریپتوکارنسی آنها را بستری مناسب برای بسیاری از فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی می‌کند. با این حال، مدافعان رمزارز اغلب میزان ناشناس بودن آنها را بسیار بالا ارزیابی می‌کنند. لازم به ذکر است که برخی از ارزهای رمزنگاری شده خصوصی تر از بقیه هستند.

به عنوان مثال بیت‌کوین برای انجام معاملات غیرقانونی بصورت آنلاین گزینه نسبتاً نامناسبی است. زیرا همواره تجزیه و تحلیل  بلاکچین بیت کوین به مسئولان مربوطه در دستگیری و پیگرد قانونی مجرمان کمک کرده است. در این میان ارزهایی با محوریت حفظ حریم شخصی وجود دارند. مانند Dash ، Monero یا ZCash ، که ردیابی آنها بسیار دشوار است.

خطرات و ملاحظات ارز دیجیتال چیست ؟

نکته اصلی در جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه فناوری بلاکچین است. این فناوری برای نگهداری مستندات آنلاین از تمام معاملات خلق شده است. بنابراین بلاکچین یک ساختار داده برای ثبت این مستندات فراهم می‌کند. این ساختار کاملاً ایمن است و در دسترس و توافق شده است. قبل از تأیید، هر بلاک جدید ایجاد شده باید توسط گره تأیید شود. جعل تاریخ معاملات تقریباً غیرممکن است.

ارز دیجیتال چیست
فناوری بلاکچین و کریپوکارنسی

بسیاری از کارشناسان فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی برای استفاده مانند رای‌گیری آنلاین و سرمایه‌گذاری گسترده می‌دانند. موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه‌های معامله را با ساده‌سازی پردازش پرداخت امکان‌پذیر می‌دانند. با این حال، ارزهای رمزپایه مجازی هستند و در یک پایگاه داده مرکزی ذخیره شده‌اند. اگر نسخه پشتیبان از کلید خصوصی وجود نداشته باشد، ممکن است با از بین رفتن هارد دیسک، موجودی ارز دیجیتال از بین برود. در عین حال، هیچ مرجع مرکزی، دولتی یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه شما یا اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.

امیدواریم به کمک مقاله ارز دیجیتال چیست دیدگاهی نسبتا کلی از دنیای متفاوت و پر رمز و راز رمز ارزها کسب کرده باشید. برای اطلاع از جزئیات این حوزه و کسب اطلاعات تخصصی تر پیشنهاد میکنیم اخبار وو مقالاتی که به صورت روزانه در سایت ما منتشر می‌شرا از دست ندهید.

چگونه رمز ارز دریافت کنیم؟

هر سرمایه گذار می‌تواند ارز رمزنگاری شده را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال مانند کوین‌بیس(coinbase)، اپلیکیشن کَش(cash app) و غیره خریداری کند.

چگونه با رمز ارز درآمد کسب کنیم؟

تریدرها می‌توانند از طریق استخراج بیت کوین یا به سادگی با فروش بیت کوین خود با قیمت بالاتری نسبت به خرید، با ارز رمزپایه درآمد کسب کنند.

محبوب ترین ارز های دیجیتال کدامند؟

بیت‌کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است و ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم ، کاردانو ، لایت کوین ، دوج کوین و….. در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x