نمودار عمق بازار یا Depth Chart چیست؟
3

نمودار عمق بازار یا Depth Chart چیست؟

بازدید : 341

مقدمه

نمودار عمق بازار میزان عرضه و تقاضای ثبت شده را به شما نشان می‌دهد. این نمودار تصویری از تقاضا و یا میزان موجودی یک سهام خاص، یک کالای سودمند و گاهی یک ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این مقاله می خواهیم دلیل نیاز به نمودار عمق بازار و شیوه خواندن آن را بیاموزیم.

به کمک نمودار عمق بازار متوجه می شویم که مثلا اگر بیت کوین در محدوده قیمت خاصی درحال نوسان است، بفهمیم در قیمت های بالاتر از این محدوده و پایین تر از آن چه مقدار سفارش وجود دارد. و بنابرین اطلاعات مفیدی از توزیع سفارشات خرید و فروش به دست می آوریم. استفاده از نمودار عمق بازار چشم انداز مطلوبی نسبت به میزان احتمالی عرضه و تقاضا (حمایت و مقاومت‌) و نوع واکنش خریداران و فروشندگان در آن موقعیت را ترسیم می کند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

جایگاه عرضه و تقاضا در نمودارهای عمق بازار

شاید خودتان از ارتباط بین ذخایر عرضه و تقاضا آگاه باشید. نمودارهای عمق بازار، ابزاری برای ارائه تجسمی ویژه از عرضه و تقاضاهای انجام نشده در قیمت‌های گوناگون است. یک نمودار عمق بازار برای یک بازار پیشنهاد/درخواست از دو خط تشکیل شده است. یکی از این خط‌ها برای پیشنهادات (سفارشات خرید) و خط دیگر برای درخواست‌ها (سفارشات فروش) است. نمودار زنده GDAX یک خط سبز رنگ برای سفارشات خرید و یک خط قرمز رنگ برای سفارشات فروش دارد.

نمودار عمق بازار یا Depth Chart
نمودار عمق بازار یا Depth Chart

می دانیم که یک خط روی نمودار، از اتصال نقاط تشکیل می‌شود. هر نقطه بر روی نمودار عمق بازار، نمایانگر مقدار نرخ مبادله در آن سطح است. سفارشات خرید به واحد دلار در سیستم قرار می گیرند. احتمال دارد که برای مثال من برای خرید ۲ واحد بیت کوین، مبلغ ۳۳۰۰ دلار برای هر واحد را وارد سیستم کنم. و این مبلغ ۶۶۰۰ دلار برای ترید به قیمت ۳۳۰۰ دلار و یا کمتر است. سفارشات فروش به واحد بیت کوین‌ها قرار داده می‌شوند. به عنوان مثال من برای فروش، ۳ واحد بیت کوین را به مبلغ ۳۵۰۰ دلار و یا بیشتر وارد می کنم.

الان نمودارها به صورت تصاعدی قرار داده شده‌اند. در نتیجه اگر آلیس پیشنهاد ۲ بیت کوین به مبلغ ۳۳۰۰ دلار، و بابی پیشنهاد ۳ واحد به مبلغ ۳۴۰۰ دلار را وارد کنند، پیشنهادات در مبالغ تصاعدی ۳۳۰۰ دلار، ۱۶۸۰۰ دلار خواهند بود. یعنی ۱۰۲۰۰ دلار باب و ۶۶۰۰ دلار آلیس در سطوح قیمتی خودشان برای فروش وارد می کنند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

نهنگ‌ ها و نمودار عمق بازار

جامعه نهنگ ها که متشکل از بزرگترین سرمایه گذاران ارز دیجیتال است بر شکل نمودار عمق بازار موثرند. ما می دانیم که در هر صرافی قادر به ثبت سفراش و سپس لغو آن هستیم. گاهی نهنگ ها سهم های بزرگی از ارز دیجیتال را در صرافی ثبت کرده و سپس لغو می کنند!

برای مثال شایطی را در نظر بگیرید که قیمت بیت کوین ۸ هزار دلار باشد، یکی از نهنگ‌ ها سفارشی معادل ۲۰,۰۰۰ واحد بیت کوین با قیمت ۷ هزار دلار ثبت کند. این شخص با این روش یک بازی روانی در بازار ایجاد می کند. و این گمان در سرمایه‌گذاران شکل می دهد که در قیمت ۷ هزار دلار تقاضا برای خرید بیت کوین افزایش می یابد. بنابراین یک صف خرید در این قیمت برای بیت کوین شکل می گیرد. ایجاد صف خرید در یک قیمت خاص، باعث به وجود آمدن این تفکر در بازار می‌شود که قیمت پایین‌تر از آن نمی‌آید.

بنابراین سرمایه‌گذاران کوچک هم به پیروی از نهنگ ها اقدام به ثبت سفارش خرید در قیمت‌های نزدیک ۷ هزار دلار می‌کنند و در پایان بازار در مسیری که نهنگ‌ ها مد نظر داشتند، حرکت می کند.

سفارشات استاپ لیمیت و نمودار عمق بازار

سفارشات استاپ لیمیت این امکان را فراهم می کند که بتوان در قیمت‌هایی بالاتر از قیمت فعلی سفارش خرید را ثبت کرد. مثلا وقتی که بیت کوین ۸ هزار دلار است، می‌ توان سفارش خرید را به شکلی تنظیم کرد. که با رسیدن قیمت به بالاتر از ۹ هزار دلار، سفارش خرید انجام پذیرد.

باید دقت داشت که استاپ لیمیت در نمودار عمق بازار قابل مشاهده نیست. هرچند سفارشات استاپ لیمیت، گاهی برای دستکاری بازار توسط نهنگ‌ها قرار می گیرد، اما فقدان آن‌ها در نمودار عمق بازار، تردرها را از قسمت حیاتی اطلاعات بازار محروم می‌کند. می دانیم این نوع نمودار فقط سفارشات خریدی که از قیمت خرید پایین‌ تر و از قیمت فروش فعلی بالاترند را مشخص می کند. و تریدرها با این نمودار به بخش مهمی از اطلاعات سفارشات خرید و فروش ثبت شده دسترسی ندارند.

مطلب مفید: آموزش استاپ لیمیت در صرافی بایننس +ویدئو

کلام آخر

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چگونه از بررسی نمودارهای عمق به نتیجه برسیم؟ این مسئله مطرح است که نتیجه گیری از این نوع نمودار از ریاضیات فاصله گرفته و حالت روانشناسی دارد. نمودار عمق بازار در مورد عرضه و تقاضاهایی است که هنوز انجام نگرفته اند. این نمودار در مورد آینده عرضه و تقاصای یک جفت ارز ترسیم می شود.

اگر از میان سفارشات در نظر گرفته شده برای ترسیم نمودار سفارشی لغو و یا اضافه نشود می توان دید مطلوبی از آینده حرکت قیمت ها به دست آورد.

 

0
3
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
غلام
1 سال ago

چقدر عالي و واضح توضيح داديد ممنون،

ریحانه کرباسی
پاسخ به  غلام
1 سال ago

خواهش می کنم.

عسل آبکار
پاسخ به  غلام
1 سال ago

خیلی ممنون از نظر شما دوست عزیز

محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

3
0
نظر خود را بنویسید !x