اتراسکن (Etherscan) چیست و چطور کار می‌کند؟

اتراسکن (Etherscan) چیست و چطور کار می‌کند؟
0
بازدید : 3349

اتراسکن (Etherscan) محبوب‌ترین ابزار برای رصد و بررسی داده‌ها در بلاک‌چین اتریوم است و گاهی با نام Ethplorer هم شناخته می‌شود. این داده ها شامل داده‌های تراکنش، آدرس کیف پول، قرارداد هوشمند و … می‌شود. این برنامه مستقل است و بنیاد اتریوم نقشی در توسعه آن ندارد. اتراسکن توسط افراد باتجربه توسعه داده شده و باعث می‌شود دسترسی به بلاک چین اتریوم آسان‌تر باشد. تا انتهای این مطلب از فکت کوینز همراه ما باشید تا توضیح دهیم اتراسکن چیست و چه کاربردهایی دارد.

آیا اتراسکن یک کیف پول است؟

این پلتفرم یک کیف پول نیست و هیچ خدماتی مرتبط با کیف پول ارزهای دیجیتال ارائه نمی‌کند. اتراسکن با آدرس Etherscan.io در واقع یک مرورگر بلاک چین در بستر اتریوم است که با استفاده از اپلیکیشن آن می‌توان تراکنش‌های مختلف را پیگیری کرد.این برنامه نتایج جستجو را مشابه یک موتور جستجو نمایش می‌دهد. در شرایطی که رمزارز شما هنوز وارد کیف پول نشده با این ابزار می‌توانید آن را پیگیری کنید و متوجه شوید در کدام مرحله ارسال قرار دارد. برای این منظور باید کیف پول موردنظر را به اتراسکن متصل کنید البته در کمال تعجب این ابزار به صورت کاملا رایگان در اختیار عموم قرار میگیرد.

اتراسکن چیست؟
Etherscan

اتراسکن چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

با این ابزار می‌توانید همه دارایی های موجود روی کیف پول های عمومی اتریوم را بررسی کنید. تنها کافی است آدرس کیف پول را وارد کنید تا موجودی و تراکنش‌های اخیر آن را مشاهده کنید. همچنین اگر گس فی (gas fee) یا قرارداد هوشمندی در آن آدرس وجود داشته باشد نمایش داده می‌شود. علاوه بر همهی این موارد، امکانات زیر هم در دسترس شما قرار خواهد گرفت:

 • محاسبه گس فی
 • جستجو و تائید قرارداد هوشمند
 • مشاهده دارایی‌های یک کیف پول
 • مشاهده تراکنش‌های زنده و آنی در بلاک چین اتریوم
 • جستجوی یک تراکنش خاص
 • بررسی اعتبار قراردادهای هوشمند
 • تعداد قراردادهای هوشمند یک کیف پول
 • بررسی و قطع دسترسی برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) به کیف پول

کاربران می‌توانند تراکنش‌های در حال انتظار یا تراکنش‌های تائیدنشده را هم ردیابی کنند. علاوه بر این، با کلید هش یک تراکنش می‌توانید وضعیت پیشرفت آن را ردیابی کنید. با این هش می‌توانید از زمان تخمینی تائید تراکنش هم با خبر شوید.

اتراسکن یک ابزار تحلیلی نیز هست و می‌توان با آن داده‌های مختلف را در شبکه بررسی کرد. برای مثال گس فی چقدر است و چه تغییراتی در ساعت‌های اخیر داشته است. همچنین می‌توان پورتفولیو و سابقه تراکنش‌های مربوط به فعالیت‌های مشکوک را ردیابی کرد. دقت داشته باشید که تنها داده‌های عمومی بلاک چین اتریوم در دسترس هستند و داده‌هایی مانند کلید خصوصی قابل دسترسی نیست. همچنین نمی‌توانید از آن برای حل مشکلات تراکنش استفاده کنید.

مطلب مفید: اتراسکن، سرویس پیامرسان Blockscan را به پلتفرم خود افزود

آیا برای استفاده از اتراسکن به حساب کاربری نیاز است؟

اکنون که می‌دانید اتراسکن چیست سراغ استفاده از این ابزار می‌رویم. ساختن حساب کاربری در اتراسکن اجباری نیست اما با این کار امکانات بیشتری در اختیار شما قرار داده می‌شود:

می‌توانید یک تراکنش را پیگیری کنید و زمانی که تکمیل شد به شما پیام داده شود.

 • استفاده از مرورگر و API
 • قابلیت ساخت واچ لیست (Watch List)
 • تنظیم پیام هشدار

به‌صورت کلی با اتراسکن می‌توانید به تمام داده‌های خروجی و ورودی تراکنش شامل موارد زیر دسترسی داشته باشید:

 • هش تراکنش
 • تعداد تراکنش‌های موجود در بلاک و زمان تائید هرکدام
 • آدرس فرستنده و گیرنده
 • گس فی
 • مقدار ارسالی
 • مجموع هزینه تراکنش

تا اینجا به این سوال پاسخ دادیم که اتراسکن چیست و چه استفاده‌ای دارد. برای استفاده کافی است آدرس کیف پول را در قسمت بالای سایت  Etherscan.io وارد کنید. سپس می‌توانید تمام داده‌های آن تراکنش را مشاهده کنید.

مشاهده تراکنش و کیف پول در اتراسکن

برای کاوش و بررسی کیف پول باید به قسمت Transactions مراجعه کنید که در آن لیستی از تمام تراکنش‌های موجود مرتبط با کیف پول را مشاهده می‌کنید. باید آدرس کیف پول را در صفحه اصلی سایت وارد کرده و روی Search کلیک کنید و سپس به راحتی میتوانید تمام داده‌های مرتبط یعنی موجودی کیف پول و ارزش دلاری آن و تاریخچه تراکنش‌های آن را مشاهده کنید.

سپس باید وارد قسمت تراکنش‌های کیف پول یا Transactions شوید تا جزئیات تراکنش را مشاهده کنید. این جزئیات شامل شناسه تراکنش، ارتفاع بلاک و زمان تائید تراکنش است. اطلاعات بلاک نشان‌دهنده بلاکی است که تراکنش در آن قرار داده شده است که آدرس فرستنده، گیرنده و کل هزینه تراکنش نیز در آن قرار دارد.

برای بررسی یک تراکنش باید شناسه یا هش یا TxHash آن را در اختیار داشته باشید. TxHash یک رشته منحصربه‌فرد از اعداد است که برای ردیابی تراکنش استفاده می‌شود. بعد از جستجوی این شناسه لیستی از اطلاعات مربوط به آن تراکنش هم نمایش داده می‌شود.

می‌توانید برای بررسی اطلاعات بیشتر وارد سربرگ  Transactions شوید. این داده‌ها شامل موفقیت‌آمیز بودن یا نبودن، وضعیت تراکنش و کل مبلغی است که انتقال داده شده است. ارزش تراکنش بر اساس اتریوم و ارزش دلاری آن نیز نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید برچسب زمانی (Timestamp)  آن را هم مشاهده کنید.

روش بررسی گس فی با اتراسکن چیست؟

روش بررسی گس فی با اتراسکن چگونه است؟ گس در واقع کارمزدی است که برای موفقیت‌آمیز بودن هر تراکنش باید پرداخت کنید. کارمزد نجام تراکنش با نام گس فی شناخته می‌شود. اگر تعداد تراکنش ها در شبکه اتریوم زیاد شود شبکه شلوغ می‌شود و نتیجتا در این زمان گس فی هم بسیار افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط صف تراکنش‌های در انتظار تائید و تراکنش‌های شکست‌خورده افزایش پیدا می‌کند.

گس فی بر اساس بلاک تراکنش و میزان تراکم شبکه تغییر می‌کند. تخمین مقدار گس فی قبل از انجام تراکنش برای کاربران سخت است و باید از ابزارهای کمکی استفاده کرد. ردیاب گس فی در اتراسکن با نام gas tracker شناخته می‌شود و تفاوت هزینه تراکنش را در بازه‌های زمانی مختلف نمایش می‌دهد. برای اینکه از میزان شلوغی شبکه هم باخبر باشید می‌توانید از گس فی استفاده کنید.

اتراسکن تراکنش‌های در انتظار را بررسی می‌کند تا بتواند مقدار گس فی را تخمین بزند. کاربران با استفاده از این اطلاعات قبل از انجام تراکنش می‌توانند بهترین زمان ممکن را انتخاب کنند. با این کار می‌توانید مقدار زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این، در ساعت‌های خلوت احتمال تائید تراکنش‌ها بالاتر هم می‌رود. برای اطلاع از بهترین زمان انجام تراکنش پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین ساعات برای انجام تراکنش‌های اتریوم چه زمانی است؟ را مطالعه کنید.

مطلب مفید: گس یا سوخت در شبکه اتریوم چیست؟

بررسی موجودی و تاریخچه تراکنش‌های کیف پول

برای اینکه بدانید موجودی یک کیف پول در طول زمان چطور تغییر کرده است باید آدرس کیف پول را جستجو کرده و وارد قسمت Analytics شوید. در این قسمت کیف پول موردنظر تجزیه‌وتحلیل شده و اطلاعاتی مانند موجودی، تراکنش انتقال‌ها، تراکنش‌ها و هزینه‌های پرداخت شده را مشاهده کنید.

 

بررسی دسترسی به کیف پول و قرارداد هوشمند

روش بررسی قرارداد هوشمند دسترسی‌ها به کیف پول با اتراسکن چیست؟ می‌توانید بدون مجوز خاصی با اتراسکن قراردادهای هوشمند را بخوانید یا ویرایش کنید. این کار با قابلیت‌های Read Contract و Write Contract انجام می‌شود. برای دسترسی باید از قسمت سربرگ استفاده کنید و اطلاعاتی درباره توکن‌ها و قراردادهای هوشمند را مشاهده کنید. از این ویژگی می‌توان برای انتقال توکن یا تائید قرارداد هوشمند هم استفاده کرد.

با استفاده از Token Approval Checker می‌توان دسترسی یک توکن خاص به کیف پول را بررسی یا حذف کرد. زمانی که از یک Dapp برای سواپ کردن توکن استفاده می‌کنید در واقع پلتفرم موردنظر مستقیما با کیف پول شما در ارتباط است. در نتیجه این ارتباط هکرها و کلاهبردارها فرصت کافی پیدا می‌کنند.

اگر فعالیت مشکوکی وجود داشت و یا برای امنیت خودتان، می‌توانید از اتراسکن برای بررسی دسترسی‌هایی که به کیف پول شما وجود دارد استفاده کنید. با قطع ارتباط توکن‌های موجود در کیف پول از بین نمی‌رود اما برای ارتباط مجدد باید دوباره توکن‌ها را تائید کنید.

برای بررسی لیست توکن‌های تائیدشده کاربر باید آدرس کیف پول موردنظر را در اتراسکن جستجو کنید. با انجام این کار لیستی از قراردادهای هوشمند آن آدرس را مشاهده خواهید کرد. لازم است کیف پول خود را به اتراسکن وصل کنید و سپس روی revoke بزنید و دسترسی Dappها را بررسی کنید.

کلام آخر

اتراسکن یکی از ابزارهای مناسب برای بررسی و ردیابی داده‌ها در بلاکچین اتریوم است. با این ابزار می‌توانید گس فی، قرارداد هوشمند و داده‌های دیگر را به صورت زنده و آنی بررسی کنید. استفاده از این ابزار رایگان است و نیاز نیست در آن حساب کاربری داشته باشید اما برای دسترسی به اطلاعات بیشتر باید یک اکانت بسازید. اگر می‌خواهید اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورید می‌توانید از مرورگر این ابزار استفاده کنید. اکنون که می‌دانید اتراسکن چیست بهتر است هرچه زودتر از مزیت‌های آن استفاده کنید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x