فایل‌کوین Filecoin (FIL) چیست؟ -تحلیل ارز دیجیتال فایل‌کوین
0

فایل‌کوین Filecoin (FIL) چیست؟ -تحلیل ارز دیجیتال فایل‌کوین

بازدید : 561

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

فایل‌کوین یک بازار ذخیره‌سازی دیجیتال غیرمتمرکز و نظیر‌به‌نظیر(peer-to-peer) است. فایل کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. این برنامه براساس InterPlanetary File System (IPFS) ساخته شده است. و به کاربران امکان می دهد فضای دیسک سخت بدون استفاده را مورد استفاده قرار دهند. و در ازای آن توکن‌های FIL را دریافت کنند. در ادامه ی  مقاله بیایید ببینیم فایل‌کوین چگونه می‌خواهد فضای ذخیره‌سازی آنلاین را تحت تاثیر قراردهد.

فایل‌کوین می‌تواند یک گزینه جذاب برای خرید سطل های ذخیره سازی Amazon S3 ، فضای DropBox و قفل شدن در قراردادهای ذخیره‌سازی ابری(cloud storage contracts) ارائه دهد. با زیرساخت‌های مناسب، هرکسی می‌تواند فضای ذخیره سازی در شبکه Filecoin را همزمان با تعیین قیمت های خود و تنظیم قرارداد خود، خریداری و بفروشد.

فایل‌کوین برای اولین بار در سال 2014 و هنگامی که خوان بنت(Juan Benet) اسناد رسمی را منتشر کرد، معرفی‌شد: فایل‌کوین یک شبکه ذخیره سازی فایل با رمز ارز(A Cryptocurrency Operated File Storage Network) است. این پیشنهاد شبکه بلاکچینی مشابه بیت کوین است. اما جایی که گره‌های شبکه می‌توانند داده‌ها را ذخیره‌کنند، بازیابی توسط تضمین شده است. فایل‌کوین توسط Protocol Labs ساخته شده است.

فایل کوین چیست
ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

فایل‌کوین گاهی اوقات یک لایه انگیزشی بر اساس IPFS نامیده می‌شود. یعنی به کاربران انگیزه داده می‌شود تا فضای ذخیره‌سازی خود را با پرداخت پول در توکن‌های FIL اجاره‌دهند. بنابراین‌، آیا می‌توانید از فایل‌کوین برای ارسال عکس‌های کریسمس به مریخ یا ونوس استفاده کنید؟ نه هنوز. IPFS یک پروتکل ذخیره و بازیابی اطلاعات نظیربه‌نظیر(peer-to-peer) است که با استفاده از یک رویکرد غیرمتمرکزتر ساخته شده است. فایل‌کوین برخلاف HTTP یا HTTPS ، برای ذخیره داده ها به سرورهای متمرکز متکی نیست.

فایل‌کوین در عرضه اولیه کوین(ICO) 2017 خود بیش از 250 میلیون دلار سرمایه جمع کرد. که در آن زمان یک رکورد بود. شبکه اصلی فایل‌کوین متعاقباً در اکتبر 2020 راه اندازی شد.

نحوه کار  FIL

زیرساخت فایل‌کوین یک شبکه توزیع شده‌ی نظیربه‌نظیر است. هدف اصلی آن فراهم آوردن روشی جدید برای سازمان ها و افراد برای ذخیره داده‌ها در سراسر جهان است. وقتی افراد فضای ذخیره‌سازی رایگان در دسترس داشته‌باشند ، می‌توانند به استخراج کنندگان ذخیره‌سازی تبدیل شوند. آن‌ها اساساً مسئول ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه فایل‌کوین هستند. مشتریان هم برای ذخیره و بازیابی داده‌ها توکن‌های FIL می‌پردازند.

استخراج‌کنندگان بازیابی(Retrieval miners) گروه دیگری از اعضا است. همان‌طور که انتظار دارید، آن‌ها فرایند بازیابی اطلاعات بین مشتریان و استخراج‌کنندگان ذخیره‌سازی را تسهیل می‌کنند. و همچنین مقدار کمی FIL برای خدمات خود دریافت می‌کنند. فایل‌کوین از رمزگذاری انتهابه‌انتها(end-to-end encryption) استفاده می کند. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره سازی به کلیدهای رمزگشایی دسترسی ندارند. از آنجا که این یک سیستم توزیع شده‌است ، پرونده‌ها در چندین مکان ذخیره‌سازی ایمن نگه‌داشته می‌شوند.

فایل کوین
نحوه کار  FIL

بنابراین، چه چیزی باعث برتری فایل‌کوین می‌شود؟ خوب، این یک راه‌حل ذخیره‌سازی ابر همتا‌به‌همتا(peer-to-peer) برای مشاغل و کاربران ارائه می‌دهد. از آنجا که کالای مشابه (ذخیره‌سازی) توسط فروشندگان مختلف به طور بالقوه با قیمت‌های مختلف ارائه می‌شود. در پایان ممکن است کاربر از مزایای آن بهره‌مند شود. در حالی که در بعضی از مواقع ممکن است فضای ذخیره‌سازی کافی برای همه داده‌های خود نداشته باشید. اما گاهی اوقات این فضا بیش از حد مجاز خواهد‌بود و می‌توانید آن را بفروشید. این قول فایل‌کوین است.

 

اهمیت فایل کوین در چیست؟

طی چند دهه گذشته‌، نحوه ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تغییر‌کرده‌است. در تجارت‌، این امر از ذخیره‌سازی در محل، جایی که شرکت‌ها اتاق‌های سرور زیادی دارند. به انبارهای ذخیره‌سازی داده از راه دور و فضای ذخیره سازی ابر(cloud storage) در کل جهان تغییر کرده‌است. در حال حاضر، بیشتر مشاغل از ترکیبی از همه این‌ها استفاده می‌کنند. به همین ترتیب، ذخیره اطلاعات کاربر نیز با افزایش اعتماد و تمایل بیشتر به ذخیره‌سازی ابری تغییر کرده‌است.

فایل‌کوین ابرقدرت های بازار ذخیره‌سازی ابری مانند AWS ، HPE و Dell را به وجود می‌آورد. مشتریان تجاری معمولاً یک ارائه‌دهنده را انتخاب می‌کنند. و سال‌ها با آن می‌مانند که مانع رقابت می‌شود. فایل‌کوین به مشتریانی که مایل به خرید فضای ذخیره‌سازی هستند اجازه می دهد تا بهترین معاملات را انجام دهند. مهم نیست که ارائه دهنده ذخیره‌سازی چه کسی است. این کار احتمالاً می‌تواند بازار رقابتی‌تری برای ذخیره‌سازی ابر، ایجاد کند.

کاربرد  FIL

فایل‌کوین به کاربران اجازه می‌دهد تا بهترین گزینه ذخیره‌سازی را انتخاب‌کنند. نه این‌که مجبور شوند با قراردادهای فروشنده قفل شده یا نرخ‌های بالای ذخیره‌سازی رو به رو شوند. سازمان‌ها و افرادی که فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده دارند، می توانند آن را در شبکه ارائه دهند. با اشتراک منابع خود، آن‌ها در FIL پاداش می‌گیرند. ممکن است در ابتدا واضح نباشد. اما شما می‌توانید DApps برای ذخیره سازی نیز بسازید! این‌ها شامل برنامه های ذخیره‌سازی کاربر، برنامه ها DeFi ، برنامه‌های ویدئویی غیرمتمرکز و موارد دیگر است.

استخراج فایل‌کوین

استخراج کنندگان فایل‌کوین به ترتیب زیر است:

  • ماینرهای ذخیره سازی(storage miners)
  • ماینرهای تعمیری(repair miners)
  • ماینرهای بازیابی(retrieval miners)
ماینرهای فایل کوین
استخراج فایل‌کوین

ماینرهای ذخیره‌سازی با ذخیره کردن اطلاعات کاربران فایل‌کوین می‌‌گیرند. ماینرهای بازیابی با بازیابی داده‌های کاربران پول می‌گیرند. ارزش و کارمزد فایل‌کوین‌ها با توجه به ارزش بازار آن، مشخص می‌شود. این سیستم برای تولید بلاک‌های بلاک چین به ماینرها پاداش می‌پردازد. این پاداش در برابر ایجاد بلاک و ارائه اثبات صداقت از طریق الگوریتم خاص این شبکه اتفاق می‌افتد.

 کیف پول‌های فایل‌کوین

خواه در شبکه فایل‌کوین با فعالیت‌های ذخیره‌سازی، FIL خرج کرده یا مشغول ساخت آن هستید. یا به سادگی با توکن‌های خود معامله می‌کنید، به محلی برای ذخیره آن‌ها نیاز خواهید داشت.

کیف پول فایل کوین
 کیف پول‌های فایل‌کوین

فایل‌کوین سه کیف پول برای FIL توصیه می کند. لوتوس-Lotus  که می‌تواند برای اجرای گره‌های فایل‌کوین استفاده شود، قادر است به لجر- Ledger نیز متصل شود. کیف پول گلیف- Glif یک رابط تحت وب است. اگر نمی‌خواهید Lotus را اجرا کنید، می‌تواند به Ledger شما نیز متصل شود. و کیف پول فیلفاکس- Filfox  یک کیف پول تحت وب است. شما می‌توانید از آن برای توکن‌های خود استفاده کنید.

البته می‌توانید FIL را در Binance ذخیره کنید و از Binance Earn پاداش کسب کنید.

سخن آخر

فایل‌کوین یک راه‌حل عالی برای عدم کارایی ذخیره و بازیابی پرونده در سراسر جهان ارائه می‌دهد. همچنین قدرت را در اختیار مشتری قرار می دهد. مشتری‌ای که احتمالاً مقید به قرارداد با مشاغل بزرگ نخواهد بود.

فایل‌کوین با یک شبکه اصلی مستقیم و مجموعه‌ای از ابزارهای بهینه، بدون محدودیت در حال رشد است. موفقیت اکوسیستم فایل‌کوین به کاربردی که در جامعه ارزهای رمزپایه از آن استفاده می‌شود بستگی دارد. اما سوال اینجاست که آیا می تواند افراد جدیدی را به دنیای وب 3.0 جذب کند یا نه؟

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x