ارز دیجیتال فایل‌کوین (FIL) چیست؟

ارز دیجیتال فایل‌کوین (FIL) چیست؟
0
بازدید : 3438

فایل‌کوین (Filecoin) یک بازار ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و همتا به همتا (Peer-to-Peer) است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. این پلتفرم براساس سیستم فایل بین سیاره‌‌ای یا InterPlanetary File System (IPFS) ساخته شده است و به کاربران امکان می‌دهد از فضای خالی هارددیسک خود استفاده کنند و در ازای آن توکن‌های FIL را دریافت کنند. در ادامه این مقاله خواهیم دید فایل‌کوین چگونه فضای ذخیره‌سازی آنلاین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فایل‌کوین می‌تواند یک گزینه جذاب برای خرید فضاهای ذخیره سازی Amazon S3، فضای دراپ باکس (DropBox) و قراردادهای ذخیره‌سازی ابری (Cloud Storage Contracts) باشد. با این زیرساخت‌، هرکسی می‌تواند فضای ذخیره‌سازی در شبکه Filecoin را با تعیین قیمت‌ توسط خودش، خریداری کرده و بفروشد.

فایل‌کوین برای اولین بار در سال 2014 و هنگامی که خوان بنت (Juan Benet) اسناد رسمی پروژه را منتشر کرد، معرفی‌شد: فایل‌کوین یک شبکه ذخیره سازی فایل رمزنگاری شده (A Cryptocurrency Operated File Storage Network) است. فایل‌کوین توسط Protocol Labs ساخته شده است.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

فایل‌کوین یک لایه تشویقی بر اساس فناوری IPFS نیز شناخته می‌شود. یعنی کاربران تشویق می‌شوند تا فضای ذخیره‌سازی خود را با پرداخت توکن‌های FIL اجاره‌دهند. IPFS یک پروتکل ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات همتا به همتا (P2P) است که با استفاده از یک رویکرد غیرمتمرکزتر ساخته شده است. فایل‌کوین برخلاف HTTP یا HTTPS، برای ذخیره داده‌ها به سرورهای متمرکز متکی نیست.

فایل‌کوین در عرضه اولیه کوین(ICO) سال 2017 خود بیش از 250 میلیون دلار سرمایه جمع کرد که در آن زمان یک رکورد بود. شبکه اصلی فایل‌کوین متعاقباً در اکتبر 2020 راه اندازی شد.

نحوه کار فایل کوین (Filecoin)

زیرساخت فایل‌کوین یک شبکه توزیع شده‌ی P2P است. هدف اصلی آن فراهم آوردن روشی جدید برای سازمان‌ها و افراد برای ذخیره‌سازی داده‌ها در سراسر جهان است. وقتی افراد فضای ذخیره‌سازی رایگان در دسترس داشته‌باشند، می‌توانند به استخراج کنندگان فضای ذخیره‌سازی تبدیل شوند. آن‌ها اساساً مسئول ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه فایل‌کوین هستند. مشتریان هم برای ذخیره و بازیابی داده‌ها توکن‌های FIL می‌پردازند.

ماینرهای بازیابی (Retrieval miners) گروه دیگری از اعضای این شبکه است. آن‌ها فرایند بازیابی اطلاعات بین مشتریان و استخراج‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی را تسهیل می‌کنند و همچنین مقدار کمی توکن FIL در ازای خدمات خود دریافت می‌کنند. فایل‌کوین از رمزگذاری انتهابه‌انتها (end-to-end encryption) استفاده می‌کند. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره سازی به کلیدهای رمزگشایی دسترسی ندارند. از آنجا که این یک سیستم توزیع شده‌است، فایل‌ها در چند مکان ذخیره‌سازی امن نگه‌داشته می‌شوند.

حال چه چیزی باعث برتری فایل‌کوین می‌شود؟ خوب، Filecoin یک راه کار ذخیره‌سازی ابری همتا‌به‌همتا (peer-to-peer) برای مشاغل و کاربران است. فضای ذخیره‌سازی توسط فروشندگان مختلف با قیمت‌های مختلف ارائه می‌شود و در پایان کاربران از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند. در حالی که در بعضی مواقع ممکن است فضای ذخیره‌سازی کافی برای همه اطلاعات خود نداشته باشید، اما گاهی اوقات فضای ذخیره سازی شما بیش از حد نیازتان خواهد‌ بود و می‌توانید آن را بفروشید. این وعده فایل‌کوین است.

اهمیت فایل کوین در چیست؟

طی چند دهه گذشته‌، نحوه ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تغییر‌ کرده‌ است. در تجارت‌، این امر از ذخیره‌سازی در سرورهای یک شرکت به انبارهای ذخیره‌سازی داده از راه دور و فضای ذخیره سازی ابری (cloud storage) در کل جهان تغییر کرده‌ است. در حال حاضر، بیشتر مشاغل از ترکیبی از همه این‌ها استفاده می‌کنند. به همین ترتیب، ذخیره اطلاعات کاربران نیز با افزایش اعتماد و تمایل بیشتر به ذخیره‌سازی ابری تغییر کرده‌ است.

فایل‌کوین ابرقدرت‌های بازار ذخیره‌سازی ابری مانند AWS ،HPE و Dell را گردهم می‌آورد. مشتریان معمولاً یک شرکت ارائه‌دهنده فضای ذخیره سازی را انتخاب می‌کنند و سال‌ها به آن وفادار می‌مانند که این موضوع مانع از رقابت می‌شود. فایل‌کوین به مشتریانی که مایل به خرید فضای ذخیره‌سازی هستند اجازه می‌دهد تا بهترین معاملات را انجام دهند. مهم نیست که ارائه دهنده فضای ذخیره‌سازی چه کسی است. این کار احتمالاً می‌تواند بازار رقابتی‌تری برای ذخیره‌سازی ابری، ایجاد کند.

کاربرد ارز دیجیتال FIL

کاربرد ارز دیجیتال فایل کوین FIL

فایل‌کوین به کاربران اجازه می‌دهد تا بهترین گزینه ذخیره‌سازی را انتخاب‌کنند. نه این‌که مجبور شوند با قراردادهای فروشنده قفل شده یا نرخ‌های بالای ذخیره‌سازی رو به رو شوند. سازمان‌ها و افرادی که فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده دارند، می‌توانند آن را در شبکه ارائه دهند. با اشتراک منابع خود، آن‌ها توکن FIL پاداش می‌گیرند. ممکن است در ابتدا واضح نباشد. اما شما می‌توانید برنامه غیرمتمرکز یا DApps برای ذخیره سازی نیز بسازید! این‌ها شامل برنامه‌های ذخیره‌سازی کاربر، برنامه‌های DeFi، برنامه‌های ویدئویی غیرمتمرکز و موارد دیگر است.

استخراج فایل‌کوین

ماینرهای فایل‌کوین به ترتیب زیر است:

 • ماینرهای ذخیره سازی (Storage miners)
 • ماینرهای تعمیری (Repair miners)
 • ماینرهای بازیابی (Retrieval miners)

ماینرهای ذخیره‌سازی با ذخیره کردن اطلاعات کاربران FIL دریافت می‌کنند. ماینرهای بازیابی با بازیابی داده‌های کاربران پول می‌گیرند. ارزش و کارمزد فایل‌کوین‌ها با توجه به ارزش بازار آن، مشخص می‌شود. این سیستم برای تولید بلاک‌های بلاک چین به ماینرها پاداش می‌پردازد. این پاداش در ازای تولید بلاک و اثبات درستکاری ماینر از طریق الگوریتم خاص این شبکه اتفاق می‌افتد.

 کیف پول‌های فایل‌کوین

خواه در شبکه فایل‌کوین با فعالیت‌های ذخیره‌سازی، FIL خرج کرده یا مشغول تولید آن هستید یا به سادگی توکن‌های خود را معامله می‌کنید، به محلی برای ذخیره آن‌ها نیاز خواهید داشت.

 کیف پول‌های فایل‌کوین

فایل‌کوین سه کیف پول را برای ذخیره ارز FIL توصیه می‌کند. والت لوتوس (Lotus)  که می‌تواند برای اجرای گره‌های فایل‌کوین استفاده شود، قادر است به دفترکل (Ledger) نیز متصل شود. کیف پول گلیف (Glif) یک کیف پول تحت وب است. اگر نمی‌خواهید Lotus را اجرا کنید، می‌تواند به Ledger شما نیز متصل شود. و کیف پول فیل‌فاکس (Filfox)  یک کیف پول تحت وب است. شما می‌توانید از آن برای توکن‌های خود استفاده کنید.

البته می‌توانید FIL را در صرافی بایننس ذخیره کنید و از Binance Earn پاداش کسب کنید.

سخن آخر

فایل‌کوین یک راه‌حل عالی برای عدم کارایی ذخیره‌سازی اطلاعات و بازیابی فایل در سراسر جهان ارائه می‌دهد. همچنین این پلتفرم قدرت را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مشتری‌ که احتمالاً مقید به قرارداد با مشاغل بزرگ نخواهد بود.

فایل‌کوین با یک شبکه اصلی مستقیم و مجموعه‌ای از ابزارهای بهینه، بدون محدودیت در حال رشد است. موفقیت اکوسیستم فایل‌کوین به کاربردی که در جامعه ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود بستگی دارد. اما سوال اینجاست که آیا این شبکه می تواند افراد جدیدی را به دنیای وب 3.0 جذب کند یا خیر؟

فایل کوین چیست؟

فایل کوین یک سیستم غیرمتمرکز ذخیره‌سازی و شبکه اشتراک‌گذاری اطلاعات است که با بهره‌مندی از فناوری بلاک چین، کاربران عادی را در امر ذخیره سازی اطلاعات سهیم کرده است.

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال FIL خوب است؟

ارز دیجیتال FIL مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته است. اما باید گفت فایل کوین تنها پروژه‌ای نیست که به بازار ذخیره سازی غیرمتمرکز ورود کرده و رقبای دیگری مانند Storj و Sia نیز پا به این عرصه گذاشته‌اند. با این حال این ارزدیجیتال توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x