اندیکاتور تحلیل فاندامنتال ؛ مهمترین اندیکاتورهای فاندامنتال چیست؟

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال ؛ مهمترین اندیکاتورهای فاندامنتال چیست؟
0
بازدید : 4024

در دنیای رمزارزها، بحث و گفت‌وگوهای زیادی در خصوص استفاده از تحلیل فاندامنتال وجود دارد. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم درباره اندیکاتور تحلیل فاندامنتال و مهم‌ترین شاخص‌های آن برایتان بگوییم.

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال ؛ تحلیل بنیادی دارایی‌های رمزارزی

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال

بیشتر تحلیل‌هایی از این دست حول فعالیت شبکه می‌چرخند. اکثر دارایی‌های دیجیتال شبکه‌هایی منطقی یا فیزیکی هستند و بلاک‌چین‌ها هم مجموعه‌ای از گره‌های غیرمتمرکزند که با کد متن‌باز یکسانی کار می‌کنند. این گره‌ها برای حفظ اطلاعات شبکه و به‌روزرسانی آن با هم در ارتباط‌اند.

چنین شبکه‌هایی حالت فیزیکی دارند. دارایی‌های رمزارزی توکن‌هایی هستند که پروتکل‌ها را به راه می اندازند. کاربران آنها در شبکه با هم در ارتباط قرار می‌گیرند تا پروتکل یا خدمات را فراهم نمایند. آنها در بستری مانند اتریوم  فعالیت می‌کنند.

اما توکن‌ها به‌خودیِ خود بلاک‌چین محسوب نمی‌شوند. چنین دارایی‌هایی شبکه‌هایی از نوع منطقی یا لاجیکال (logical) هستند.

فارغ از اینکه یک رمزارز حالت شبکه‌ای فیزیکی دارد یا منطقی، ارزش آن در گروی شبکه‌بودن است. دارایی‌هایی که حالت شبکه دارند از اثر شبکه‌ای (Network Effect) بهره می‌برند. منظور از اثر شبکه، اثر مثبتی است که یک کاربر یا مصرف‌کننده بر  ارزش محصولات و خدمات دیگران می‌گذارد.

اگر اثر شبکه‌ای برای رمز ارزها هم وجود داشته باشد، پس قانون متکالف (Metcalfe’s Law) نقشی مهم و اساسی در قیمت‌گذاری و تعیین ارزش این دارایی‌ها بازی خواهد کرد.

قانون متکالف (Metcalfe’s Law) چیست؟

اگر بپذیریم که فعالیت شبکه نقش مهمی در تعیین ارزش دارایی‌های دیجیتالی و رمزارزها دارد، باید به سراغ شناخت قانون متکالف هم برویم. این قانون می‌گوید، ارزش شبکه متناسب است با مجذور تعداد کاربران متصل به آن. به‌عبارت ساده‌تر، هرچقدر که تعداد افراد بیشتری از یک دارایی دیجیتالاستفاده کنند، ارزش آن به‌خاطر اثر شبکه‌ای بیشتر می‌شود.

با افزایش خطی تعداد کاربران، ارزش شبکه به‌طور تصاعدی بالا می‌رود. برای مثال، اگر شمار کاربران متصل به یک شبکه دوبرابر شود، ارزش آن تا چهار برابر افزایش پیدا می‌کند. ظرفیت رشد غیرخطی کلید اصلی در درک ارزش دارایی‌های رمزارزی است.

لینک مفید: تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال و نسبت‌های مختلف آن

از اندیکاتورهای مهم در تحلیل فاندامنتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آدرس‌های یکتا (Unique Addresses)؛
 • ارزش تراکنش (Transaction Value)؛
 • هزینه استخراج (Mining Cost)؛ 

هر اندیکاتور یا شاخص نشان می‌دهد که روند افزایش، کاهش یا ثبات ارزش دارایی‌های دیجیتالی چگونه است. اگر قیمت‌ها صعودی است، یعنی بازار حالت گاوی دارد. اگر ارزش‌ها رو به نزول هستند، یعنی بازار حالت خرسی دارد. اگر هم ثبات و به نوعی رکود در میان باشد، بازار در حالتی خنثی به سر می‌برد.

لینک مفید: آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

نسبت‌های مورد استفاده در تحلیل بنیادی

نسبت‌های مورد استفاده در تحلیل بنیادی
 • نسبت ان‌.وی‌.‌تی (NVT Ratio)؛ اگر این نسبت کمتر از ۱۵ باشد، روند گاوی و اگر بالای ۲۵ باشد، روند بازار خرسی است.
 • نسبت ام‌.وی‌.ار.وی (MVRV)؛ اگر این نسبت کمتر از ۱.۵ باشد، ارزش دارایی زیر قیمت واقعی آن است و اگر این نسبت بیشتر از ۳.۵ باشد هم یعنی ارزش آن دارایی بیشتر از قیمت واقعی آن است.
 • نسبت ضریب میر (Mayer Multiple)؛ اگر این نسبت کمتر از ۱ باشد، بازار گاوی است و اگر بیشتر از ۲.۴ باشد هم بازار حالت خرسی دارد.
 • نسبت استخراج P/BE یا (Mining P/BE Ratio)؛ اگر این نسبت زیر ۱.۲ باشد، بازار گاوی است و اگر این بالاتر از ۳.۲ باشد هم بازار حالت خرسی دارد.

هریک از این نسبت‌ها دو آستانه دارند؛  آستانه بالا یا پایین. نسبت‌های دیگر از آستانه‌های متفاوتی برخوردارند. اما این‌ها عواملی هستند که برای تصمیم‌گیری بسیار کاربرد دارند. در ادامه درباره اندیکاتور تحلیل فاندامنتال برایتان بیشتر می‌گوییم.

لینک مفید: بازار خرسی و گاوی به چه معناست؟

نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT)

یکی از اصلی‌ترین نسبت‌ها برای برآورد قیمت بنیادی دارایی‌های دیجیتال همین نسبت ارزش شبکه به تراکنش است. در واقع، این نسبت حاصل ارزش شبکه (ارزش بازار) تقسیم بر مبلغ تراکنش‌های شبکه است.

با این نسبت رابطه میان ارزش کلی شبکه با فعالیت در شبکه مشخص می‌شود. این نسبت (P/E) نامیده می‌شود و یکی از مهم‌ترین‌ها در میان انواع اندیکاتور تحلیل فاندامنتال به حساب می‌آید.

اگر یک ارز دیجیتال ارزش شبکه بالایی داشته باشد و فعالیت شبکه‌اش پایین باشد، نرخ ارزش شبکه به تراکنش آن (NVT) بالا می‌رود. در صورتی که اگر یک دارایی دیجیتال ارزش شبکه متوسطی داشته و فعالیت شبکه آن بالا باشد، نرخ ارزش شبکه به معاملاتش(NVT) کمتر می‌شود.

لینک مفید: اصطلاحات رایج در بازار ارز دیجیتال (قسمت اول)

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال ؛ آدرس‌های یکتا

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال ؛ آدرس‌های یکتا

آدرس‌های یکتا (Unique addresses) شاخص پایه‌ای و مهمی استچون نشان می‌دهد که چند نفر در یک روز مشغول استفاده از شبکه‌اند. همچنین برای بررسی روند بازار می‌توان این اندیکاتور را زیر نظر گرفت.

اگر روند استفاده از شبکه بالا باشد، می‌توان انتظار داشت که ارزش شبکه هم بالا برود. برعکس، اگر شاهد پایین‌بودن آدرس‌های یکتا باشیم یعنی میزان استفاده از شبکه پایین است و انتظار می‌رود که قیمت هم پایین بیاید.

چنانچه دوباره نگاهی به تعریف قانون متکالف داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که تعداد کاربران نقش مهمی در تعیین ارزش شبکه دارد. به‌جای تلاش برای نسبت‌دادن ارزش شبکه‌ای دقیق به هریک از کاربران از روند بازار استفاده می‌کنیم و می‌بینیم که آیا در آن روز، افراد بیشتری از شبکه استفاده می‌کنند یا کمتر.

لینک مفید: آموزش کار با اندیکاتور میانگین متحرک +ویدئو

اندیکاتور ارزش تراکنش شبکه (Transaction Value)

اندیکاتور ارزش تراکنش شبکه نشان می‌دهد که ارزش یا سرمایه جابه‌جاشده در شبکه روبه افزایش است، حالت نزولی دارد یا به ثبات رسیده است. اگر ارزش روزانه صعودی باشد، در نتیجه ارزش کلی شبکه هم باید همین روند را طی کند و رو‌به افزایش باشد.

به‌طور برعکس، اگر ارزش حالت نزولی داشته باشد، ارزش شبکه هم نزول پیدا خواهد کرد. هرچقدر ارزش بیشتری در یک شبکه جابه‌جا شود، آن شبکه ارزشمندتر خواهد بود.

لینک مفید: قراردادن تصویر NFT ها در پروفایل به توییتر اضافه شد

اندیکاتور ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV)

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال

این نسبت نسخه تخصصی‌تری از نسبت NVT است. نسبت مذکور نسبت بین ارزش بازار شبکه به ارزش واقعی آن را نشان میدهد. ارزش واقعی یا تحقق‌یافته محاسبه ارزش بازار در نقطه‌ای است که وضعیت کوین‌ها و قیمت، مبتنی بر ارزش بازار بیت‌ کوین تعیین می‌شوند؛ زمانی که هر کوین آخرین تراکنش بلاک‌چین بوده است.

این نسبت کوین‌های گم‌شده را از میان برمی‌دارد و قیمتی را بر اساس هزینه کلی  تعیین می‌کند. بنابراین، به سرمایه‌گذاران در جهت آگاهی از قیمت‌ها براساس روندهای گذشته بازار دیدی مناسب ارائه می‌دهد. کوین‌های گم‌شده باعث اشتباه در محاسبات  میشوند و نسبت MVRV در تلاش است تا این اشتباهات را کم کند.

لینک مفید:تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ؛ آشنایی با انواع تحلیل برای معامله رمزارزها

اندیکاتور نسبت چندگانه مایر (Mayer Multiple)

نسبت چندگانه مایر بعد از نسبت NVT از اندیکاتورهای پایه‌ای و مهم است. نام‌گذاری این نسبت به خاطر فردی به نام تریس مایر (Trace Mayer) بود که از نخستین سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و تحلیل‌گران آن بوده است.

این نسبت یک تخمین آماری است که نسبت قیمت و الگوی معاملاتی در میانگین متحرک 20 روزه را نشان می‌دهد.

به‌عبارت ساده‌تر:

(متوسط تغییرات ۲۰۰روزه)۲۰۰/قیمت=نسبت مایر

اگر این نسبت از یک کمتر باشد، بازار گاوی است و اگر بیشتر از ۲.۴ باشد هم بازار حالت خرسی دارد. در ادامه از چند اندیکاتور تحلیل فاندامنتال دیگر می‌خوانید.

لینک مفید: فعالیت گسترده گوگل در کریپتو | انتصاب کارشناس سابق پی پال به عنوان مدیر Google Pay

نسبت قیمت به هزینه تمام شده استخراج -نسبت (P/BE)

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال

این اندیکاتور نسبت قیمت ارز دیجیتال به هزینه تمام شده ماینینگ را نشان میدهد. نسبت P/BE فقط برای رمزارزهای استخراج‌شده کاربرد دارد و برای مواردی که در حالت پیش‌استخراج هستند، کاربردی ندارد.

در اکثر مواقع، P/BE برای دارایی‌های معروفی مانند بیت‌کوین یا اتر استفاده می‌شود. برای مثال، اگر بیت‌کوین به ارزش ۶هزار و ۴۰۰ دلار معامله شود و هزینه تمام شده استخراج آن ۷ هزار دلار باشد، نسبت مذکور معادل ۰.۹۱ یعنی ۶۴۰۰/۷۰۰۰ خواهد بود.

دلیل ارزشمندی نسبت قیمت به هزینه سربه‌سر استخراج دو چیز است:

نخست اینکه اگر هزینه استخراج بیشتر از قیمت باشد، برخی از ماینرها به‌خاطر سودآور نبودن ماینینگ، آن را رها می‌کنند. آنها منتظر می‌مانند تا استخراج برایشان سودآور شود. اگر قیمت بسیار بیشتر از هزینه‌های استخراج باشد، سپس ماینرهای تازه‌ای که فرصت کسب سود را می‌بینند وارد بازار می‌شوند.

این ماینرهای تازه‌وارد الگوریتم‌های بازار را پیچیده‌تر می‌کنند و در نتیجه ماینینگ سخت‌تر و گران‌تر پیش خواهد رفت. 

دوم اینکه نسبت مذکور به این دلیل استفاده می‌شود که در فرایند بک‌تستینگ (Back-Testing) جوابگوست و می‌شود روی آن حساب کرد. بک‌تستینگ به آزمودن عملکرد یک استراتژی معاملاتی براساس آمار و ارقام تاریخی اشاره دارد.

اندیکاتور تحلیل فاندامنتال هزینه استخراج

هزینه استخراج هم اندیکاتور مهمی است که تصویر کلانی از وضعیت ماینینگ در مقاطع زمانی مختلف در اختیارتان قرار می‌دهد. ارائه نمایی از فعالیت‌های شبکه و کارمزد معاملات می‌تواند راهی برای پیش‌بینی قیمت‌ها باشد.

لینک مفید: تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ؛ آشنایی با انواع تحلیل برای معامله رمزارزها

در آخر

انواع اندیکاتور تحلیل فاندامنتال به سرمایه‌گذاران و کاربران مختلف کمک می‌کند که راه تصمیم‌گیری‌های درست در دنیای رمزارزها را برای خود باز کنند. اندیکاتورها و شاخص‌های مختلف قطعی نیستند و می‌توانند در طول زمان دچار تغییراتی در کارکرد و اثرگذاری خود شوند؛ اما بررسی آنهاست که معاملات را معنادار می‌کند و از ریسک ترید می‌کاهد.

نسبت NVT چیست؟

این نسبت حاصل ارزش شبکه (ارزش بازار) تقسیم بر مبلغ تراکنش‌های شبکه است.
اگر یک ارز دیجیتال ارزش شبکه بالایی داشته باشد و فعالیت شبکه‌اش پایین باشد، نرخ ارزش شبکه به تراکنش آن (NVT) بالا می‌رود. هر چه نسبت پایین تر باشد، روند آتی صعودی‌تر خواهد بود.

قانون متکالف چیست؟

قانون متکالف می‌گوید که ارزش شبکه متناسب است با مجذور تعداد کاربران متصل به آن. به‌عبارت ساده‌تر، هرچقدر که تعداد افراد بیشتری از یک بلاک چین استفاده کنند، ارزش آن به‌خاطر اثر شبکه‌ای بیشتر می‌شود.

اندیکاتور ارزش تراکنش چیست؟

اندیکاتور ارزش تراکنش (Transaction Value) نشان می‌دهد که مبلغ یا سرمایه جابه‌جاشده در شبکه روبه افزایش، کاهش یا رو به ثبات است. اگر ارزش تراکنش روزانه صعودی باشد، در نتیجه قیمت هم باید همین روند را طی کند و رو‌به افزایش باشد.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x