الگوی سر و شانه معکوس چیست و چگونه آن را بخوانیم؟
0

الگوی سر و شانه معکوس چیست و چگونه آن را بخوانیم؟

بازدید : 2390

الگوی سر و شانه معکوس می‌تواند به شما در تعیین زمان روند نزولی و خرید دارایی در زمان مناسب کمک کند. این بخشی از تحلیل تکنیکال است که بر مطالعه الگوهای قیمت برای پیش‌بینی آینده بازار متکی است. روشهایی مانند این نه تنها به تریدرهایی که به دنبال کسب سود سریع هستند، بلکه به سرمایه‌گذارانی که به دنبال دارایی‌هایی با پتانسیل رشد بلندمدت هستند نیز کمک می‌کند. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی این الگو می‌پردازیم.

 

الگوی سر و شانه چیست؟

الگوی استاندارد سر و شانه دارای سه قله است که قله اول و سوم از نظر ارتفاع نزدیک به هم و قله میانی بلندترین قله است. دو قله خارجی به ترتیب «شانه چپ و شانه» راست و قله میانی نیز «سر» نامیده می‌شود. آنها توسط یک سطح حمایت که خط گردن را تشکیل می‌دهد به هم متصل می‌شوند. این الگو برای پیش‌بینی روند صعودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الگوی سر و شانه معکوس

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

الگوی سر و شانه معکوس چیست؟

الگوی مورد بحث ما در این مقاله، حالت برعکس مورد بالاست. این الگو از سه فرورفتگی تشکیل شده است که دو فرورفتگی خارجی از نظر ارتفاع نزدیک هم و دهانه میانی عمیق‌تر از دو فرورفتگی کناری است. سطح مقاومت نیز خط گردن را تشکیل می‌دهد. این الگو نشان‌دهنده وارونگی روند و صعودی شدن قیمت است.

الگوی سر و شانه معکوس
الگوی سر و شانه معکوس

مطلب مفید: کندل های بازگشتی در محدوده های حمایتی و مقاومتی +ویدئو

چگونه الگوی سر و شانه معکوس را بخوانیم؟

در ادامه این الگو را تشریح می‌کنیم:

1. شانه چپ

این قسمت از الگو نشان می‌دهد که بازار نزولی است. قیمت به دلیل فروش شدید کاهش می‌یابد، اما پس از خرید تحت فشار قرار می‌گیرد و در نتیجه یک فرورفتگی ایجاد می‌شود.

2. سر

روند نزولی بازار همچنان ادامه دارد. فروشندگان قیمت را به شدت پایین می‌آورند، زیرا معتقدند قیمت همچنان کاهش می‌یابد. در نهایت، آنها نمی‌توانند قیمت را پایین بیاورند زیرا خریداران مجدداً قیمت را به سمت بهبودی سوق می‌دهند. این دومین حفره و البته عمیق‌ترین حفره را تشکیل می‌دهد.

3. شانه راست

با ادامه روند نزولی فروشندگان، قیمت بار دیگر کاهش می‌یابد. با این حال، آنها نمی‌توانند قیمت را به همان اندازه که در حفره دوم کاهش دادند، کاهش دهند. خریداران تهاجمی قیمت را بار دیگر به خط گردن می‌رسانند، این در حالیست که فروشندگان منفعل‌تر می‌شوند. قیمت در نهایت از خط گردن عبور می‌کند. این یعنی خریداران در حال کنترل بازار هستند و روند نزولی در حال معکوس شدن است. یک شاخص تکمیلی اینست که حجم خرید احتمالاً تا انتهای الگوی الگوی سر و شانه معکوس افزایش می‌یابد زیرا فروشندگان منفعل‌تر می‌شوند و خریداران تهاجمی‌تر می‌شوند. این امر گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده صعودی شدن رون نزولی باشد، حتی قبل از اینکه قیمت از خط گردن عبور کند.

مطلب مفید: روانشناسی بازار چیست؟سال 2017 نمونه بارزی از تأثیر روانشناسی بازار بر قیمتها

مزایا و معایب الگوی سر و شانه معکوس در ترید

ترید کردن همیشه خطرات و مزایای خاص خود را دارد. یک تریدر خوب قبل از تصمیم‌گیری برای انجام معاملات، وضعیت را با دقت زیر نظر دارد. شکل‌گیری الگوهای نمودار، زمان می‌برد و همانطور که در بالا ذکر شد، رعایت الگو در بازه طولانی مدت بی‌خطر است.

الگوی سر و شانه معکوس
الگوی سر و شانه معکوس

مزایا

الگوی سر و شانه معکوس در پیش‌بینی روند معکوس نسبتاً قابل اعتماد است. یکی از مزایای اصلی استفاده از الگوی سر و شانه معکوس این است که توسط تریدرها در پیش‌بینی روند معکوس نسبتاً قابل اعتماد است. این یک الگوی کلاسیک است که اغلب در بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال دیده می‌شود. علاوه بر این، اگر تحلیل شما دقیق باشد و بازارها در جهتی که شما پیش بینی کرده‌اید حرکت کنند، می‌توانید سود بسیاری ببرید.

معایب

احتمال دارد یک روند نزولی ادامه‌دار اتفاق بیفتد. یک عیب احتمالی این است که طبیعتاً یک سر و شانه معکوس در یک روند نزولیِ کلی، اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که احتمال زیادی وجود دارد که روند نزولی به سادگی ادامه یابد. اگر از سیگنال خرید کاذب استفاده کنید، با روند نزولی مداوم روبرو خواهید شد و فرصت بسیار کمی برای بازیابی سرمایه خواهید داشت.

کلام آخر

تجزیه و تحلیل تکنیکال یک راه خوب برای بررسی و پیش‌بینی تحرکات بازار است و الگوها بخش مهمی از این نوع تجزیه و تحلیل هستند. الگوی سر و شانه معکوس یکی از الگوهاییست که می‌توانید برای اطلاع از تصمیمات تجاری خود استفاده کنید. با این حال، توجه به روندهای گسترده‌تر و زمینه بازار قبل از ورود به تجارت ضروری است. با گذشت زمان، همانطور که دانش و تجربه خود را در تجارت افزایش می دهید، شانس شما برای سودآوری افزایش می‌یابد.

الگوی سر و شانه چیست؟

الگوی سر و شانه یکی از انواع الگوهای بازگشتی محسوب می شود و در دسته الگوهایی قرار می‌گیرد که می‌تواند به ما نشان دهد یک روند صعودی تمام شده است یا خیر. الگوی سر و شانه در انتهای روند صعودی به شکل دو شانه و یک سر شکیل می‌شود.

حد سود در الگوی سر و شانه کجاست؟

فاصله اوج قله تا خط گردن حد سود الگوی محسوب می‌شود. برای مثال اگر نقطه قله سر در عدد ۱۰۰ دلار قرار داشته باشد و خط گردن در محدود ۸۰ دلار باشد. از نقطه ورود ( خط گردن) می‌توانید به اندازه ۲۰ دلار انتظار سود داشته باشید.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x