پلتفرم جاست (JUST) چیست؛ با این شبکه و توکن حاکمیتی آن بیشتر آشنا شوید
0

پلتفرم جاست (JUST) چیست؛ با این شبکه و توکن حاکمیتی آن بیشتر آشنا شوید

بازدید : 372

حوزه دیفای در حال رشد است و هر ماه شاهد ظهور پروژه های بسیاری در این بخش هستیم. با هدف قدرت بخشیدن به عموم مردم، دیفای توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و تبدیل به بنیادی برای توسعه دهندگان شده تا پروژه های خود را در این محیط بسازند و توسعه دهند. در همین راستا شاهد به وجود آمدن شبکه جاست (JUST)، شاخه ای از ترون هستیم که بسته ای از محصولات مالی مبتنی بر قراردادهای هوشمند را بستر بلاک چین ترون عرضه می‌کند. همراستا با دیگر پروژه ها، جاست نیز به دنبال رشد و گسترش اکوسیستم ترون است. در این مطلب از سری مقالات فکت کوینز قصد داریم این شبکه و ویژگی هایی که آن را منحصر به فرد می‌کند را مورد بررسی قرار دهیم.

جاست چیست؟

پلتفرم جاست توسط جاستین سان، بنیانگذار ترون و در سه ماهه سوم سال 2020 راه اندازی شد. جاست یک پلتفرم پویای دیفای است که راهکارهای مالی غیرمتمرکز مانند JustStable، JustLend، JustSwap، JustLink و توکن های میان زنجیره ای ارائه می‌کند. این سیستم همانطور که اشاره شد بر بستر بلاک چین ترون ساخته شده است و از طریق استیبل کوین غیرمتمرکز USDJ و توکن حاکمیتی JST کار خود را پیش می‌برد.

استیبل کوین USDJ که با دلار آمریکا جفت شده است، ارزهای زیادی را به عنوان وثیقه می‌پذیرد و از آن به عنوان عضو اصلی محصول مالی غیرمتمرکز این شبکه با نام JustStable استفاده می‌شود. محصول اشاره شده یک مرکز وام دهی استیبل کوین است که از طریق آن کاربران می‌توانند وام دریافت کنند. گفتنی است که با رشد ییلد فارمینگ (کشت سود) و معرفی فرصت های معاملاتی در فضای کریپتو، سرمایه گذاران زیادی به دنبال دریافت استیبل کوین ها بدون از دست دادن دیگر رمز ارزهای خود هستند.

برای مثال، اگر شخصی به استیبل کوین برای ییلد فارمینگ در یک صرافی نیاز داشته باشد باید مقداری توکن را به عنوان وثیقه به پلتفرم واریز کند. در این مورد، وی توکن بومی شبکه ترون یعنی TRX را واریز می‌کند. قرارداد هوشمند توکن های TRX را تبدیل کرده و به شخص استیبل کوین USDJ تحویل می‌دهد. زمانی که وی دوباره به TRX های خود نیاز پیدا کند، قادر خواهد بود در پلتفرم آنها را با استیبل کوین معاوضه کند.

JustLend نیز یکی دیگر از محصولات پلتفرم جاست است که به واسطه قرارداد هوشمند ترون کار می‌کند و از طریق آن کاربران با اضافه کردن ارزهایشان به استخرهای نقدینگی این سیستم قادر خواهند بود وام با بهره کم دریافت کنند. توکن های میان زنجیره ای نیز دارایی های دیگر بلاک چین ها هستند که می‌توان پس از توکنایز شدن در ترون از آنها در شبکه جاست استفاده کرد. JustSwap نیز یکی دیگر از سیستم های قرارداد هوشمند است که برای مبادله توکن ها و دسترسی به استخرهای نقدینگی به کار می‌رود.

توکن JST چیست؟

توکن JST اولین بار در ماه مه 2020 وارد گردش شد و وظیفه آن تسهیل کردن سیستم غیرمتمرکز جاست و همچنین پرداخت کارمزدها است. JST توکن TRC-20 است که به کاربران اجازه می‌دهد ثبات پلتفرم را حفظ کرده و همچنین برای تغییرات مهم جاست از جمله ثبات کارمزدها، بهره وام های پرداختی، میزان وثیقه و … تصمیم گیری کنند. از این توکن همانطور که اشاره شد برای پرداخت کارمزدها و افزایش بهره نیز می‌توان استفاده کرد.

نحوه کار جاست چگونه است؟

از آنجایی که جاست یک شاخه جدا از ترون محسوب می‌شود، برای حفظ امنیت و کاربردی بودن خود به شدت بر شبکه متکی است. به دلیل آنکه JST یک توکن TRC-20 محسوب می‌شود، پلتفرم جاست برای حفظ امنیت بلاک چین از الگوریتم اثبات سهام نیابتی استفاده می‌کند. در این سیستم، نودهایی که بلاک های داده را اعتبارسنجی می‌کنند بر اساس حجم توکن های استیک شده و نه توانایی در حل پازل های هش انتخاب می‌شوند. این سیستم نسبت به الگوریتم اثبات کار دوستانه تر با محیط رفتار می‌کند چرا که مصرف انرژی آن بسیار کمتر است.

ویژگی های کلیدی جاست

سیستم دو توکنی

اکوسیستم جاست بر اساس دو توکن JST و USDJ که خود مینت می‌کند به فعالیتش ادامه می‌دهد. JST به عنوان توکن حاکمتی ایفای نقش می‌کند و استیبل کوین USDJ محصول اصلی پلتفرم است.

محصولات متعدد

پلتفرم جاست محصولات و سرویس های مختلفی مانند JustStable و JustLend ارائه می‌دهد و کاربران، سرمایه گذاران، تریدرها و توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز می‌توانند از میان آنها گزینه مد نظر خود را انتخاب کنند.

مطلب مفید: جسمی کوین (JASMY) چیست؟ پل ارتباطی تامین کننده و کاربر داده

توکنومیکس JST

موجودی کل JST برابر 9.9 میلیارد توکن و موجودی در گردش آن نیز 7.3 میلیارد یا به عبارتی 74 % از موجودی کل و ارزش بازار آن نیز 445 میلیو ن دلار است. قیمت این ارز در زمان نگارش این مطلب در محدوده 0.061 دلاری قرار گرفته است و حجم معاملات آن نیز در شبانه روز گذشته 127 میلیون دلار بوده است.

نمودار قیمتی JST

آیا جاست برای سرمایه گذاری مناسب است؟

از ابتدای حضورش جاست از اتفاقات مختلفی سود برد. بسیاری رشد و در معرض دید قرار گرفتن این شبکه را به موفقیت های جاستین سان در پروژه قبلی اش یعنی ترون نسبت می‌دهند. باید دید که آیا سان باعث موفقیت این پروژه نیز خواهد شد یا خیر. در حالی که تنها زمان چنین چیزی را مشخص می‌کند احاساست سرمایه گذاران و همچنین چشم انداز جاست امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

مزایای جاست

تعداد برنامه های غیرمتمرکز جاست

تعداد برنامه های غیرمتمرکز بر بستر ترون بسیار زیاد است. چنین چیزی سودمند است چرا که برنامه های بیشتری برای پلتفرم نیاز است. داشتن برنامه های متعدد برای هر فعالیت یا سرویسی در پلتفرم باعث افزایش ارزش شبکه خواهد شد.

پشتیبانی قدرتمند به نام ترون

به لطف وابستگی جاست با ترون، این شبکه می‌تواند از دارایی ها و امنیت شبکه ترون استفاده کند. به همین دلیل تاکنون تعداد زیادی از توسعه دهندگان مجذوب این شبکه شده‌اند.

قراردادهای هوشمند شبکه

زیبایی پلتفرم های دیفای در قراردادهای هوشمند است که فعالیت های پیچیده و طاقت فرسا را به راحتی پردازش می‌کنند. با استفاده از جاست، کاربران می‌توانند در چند ساعت و با ساخت حساب رایگان در شبکه استیبل کوین دریافت کنند.

معایب جاست

نبود تخصص

جاست در میان برخی از کارشناسان حوزه کریپتو جایگاه خود را پیدا نکرده است. آنها معتقدند که تیم شبکه باید تمرکز خود را تنها روی یکی از پروژه ها و در حقیقت ترون بگذارد. این افراد فکر می‌کنند که جاست از نبود تخصص و ویژگی رنج خواهد برد چرا که پروژه اصلی ترون است.

استیکینگ

پلتفرم جاست به کاربران اجازه نمی‌دهد که با استیک کردن JST های خود، توکن های بیشتری دریافت کنند. در حال حاضر تنها به هولدرهای ترون اجازه می‌دهد تا با استیک کردن کوین های خود دلار بدست آورند. بدین ترتیب کاربران برای دریافت سود باید هر دو توکن TRX و JST را هولد کنند.

کاربرد توکن

توکن های شبکه جاست می‌توانند به راحتی باعث سردرگمی افراد تازه کاری شوند که با کاربردهای آنها آشنایی ندارند. برای مثال کدام توکن برای استیکینگ است و کدام یک نقش حاکمیتی را ایفا می‌کند.

خرید JST

توکن JST در صرافی های بسیاری برای خرید و فروش حضور دارد که در تصویر زیر تعدادی از آنها را می‌بینیم:

صرافی های پشتبان JST

در ادامه به نحوه تهیه این توکن در صرافی بای بیت (BYBIT) اشاره خواهیم کرد. ابتدا یک حساب معاملاتی تایید شده در این صرافی ایجاد کنید. سپس از درگاه ارزهای فیات، استیبل کوین تتر خریداری کنید. همچنین می‌توانید تترهای از قبل موجود خود را به کیف پول اسپات خود ارسال کنید. سپس وارد بازار اسپات شده و جفت ارز JST/USDT را پیدا کنید.

با استفاده از گزینه Limit Order، قیمت ورودی خود و تعداد توکن های تتری که برای خرید JST قصد فروش آنها را دارید مشخص کنید. پس از ثبت درخواست توکن های JST شما به کیف پول اسپات منتقل خواهند شد.

توکن جاست در صرافی بای بیت

کلام آخر

به نظر می‌رسد جاست با رنج گسترده ای از محصولات و معموریتش برای تبدیل دیفای به حوزه ای در دسترس برای همه مردم توجهات بسیاری را در آینده به خود جلب کند. همچنین به دلیل وجود شبکه مادر خود ترون به نظر جاست آینده درخشانی را در پیش داشته باشد. به همین ترتیب سرمایه گذاران نیز می‌توانند علاوه بر مشاهده این روند رو به رشد در شکوفایی بیشتر شبکه سهیم باشند.

این تحلیل و بررسی صرفاْ ترجمه‌ای از وبسایت بای بیت است و بیانگر نظر تیم فکت کوینز و همچنین پیشنهادی مبنی بر خرید یا فروش نیست. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک و خطر خاص خود را دارد. لذا با آگاهی از تمامی خطرات به این بازار وارد شوید.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x