Livepeer اولین زیرساخت غیر متمرکز استریمینگ ویدیو در دنیا
0

Livepeer اولین زیرساخت غیر متمرکز استریمینگ ویدیو در دنیا

بازدید : 192

بازار استریمینگ ویدیو در حال حاضر بیش از 70 میلیارد دلار ارزش دارد و در سال های اخیر شاهد رشد بسیار خوبی بوده است. اما در این میان پلتفرم های پخش کننده جدید ویدیوها در برابر رقبای قدیمی این صنعت مانند یوتیوب کار دشواری در پیش دارند. این پلتفرم های جدید اغلب به دلیل هزینه های زیاد برای تهیه ابزار لازم از سمت شرکت های متمرکز با مشکل رو به رو می‌شوند. با این وجود به لطف Livepeer احتمالا شاهد حرکت این صنعت به سمت غیر متمرکز شدن باشیم. در این مقاله از فکت کوینز قصد داریم شما را با پروژه Livepeer و توکن اختصاصی آن LPT آشنا کنیم.

livepeer
Livepeer چیست؟

Livepeer چیست؟

Livepeer یک زیرساخت استریمینگ ویدیو غیر متمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا ایده های خود را با هزینه ای کم عملی سازند. این پلتفرم طراحی شده است تا برای تمامی افراد در حوزه محتوای رسانه ای زیرساختی منبع باز فراهم سازد تا بدون پرداخت هزینه های گزاف یا محدودیت های پلتفرم های متمرکز بتوانند از استریم ویدیو لذت ببرند.

چگونه می‌توان از Livepeer استفاده کرد؟

از تکنولوژی Livepeer می‌توان در موارد بسیاری از جمله برنامه های پخش ویدیو غیرمتمرکز، پلتفرم های استریمینگ پرداخت در حین تماشا، برنامه های ژورنالیستی زنده و غیرقابل سانسور و همچنین کنفرانس های دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین استفاده کرد.

پلتفرم Livepeer توکن اختصاصی خود با نام LPT را نیز صادر کرده است. این توکن در حقیقت بخشی از سیستم امنیتی اثبات سهام محسوب می‌شود که کاربران با استفاده از آن توکن های استیک شده خود را به اعتبارسنج ها محول می‌کنند. این اعتبارسنج ها در فرایند تبدیل کدهای ویدیو شرکت کرده و در ازای انجام این فرآیند از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

تیم Livepeer با الهام گرفتن از دنیای ارزهای دیجیتال، در سال 2016 دو پروتکل Auction House، یک برنامه غیر متمرکز برای فروش NFT ها و TAP، یک پروتکل برای افزایش امنیت و شفافیت در تراکنش ها را بر بستر اتریوم ساختند. سپس و در پی گسترش حوزه استریمینگ ویدیو، اریک و داگ (هم بنیانگذاران Livepeer)  تصمیم گرفتند تا با ساخت پلتفرمی غیر متمرکز به توسعه دهندگان این حوزه کمک کنند.

livepeer
بنیانگذاران livepeer

مطلب مفید: مزایای اصلی و عمده وب 3.0 ؛ بهترین توکن های وب 3 کدامند؟

نحوه کار Livepeer

یکی از مشکلات و پرهزینه ترین بخش های توزیع ویدیو با زیرساخت های سنتی، تبدیل کد قابل انطباق یا به عبارتی تغییر فرمت ویدیو برای ایجاد تجربه دیداری بهینه در هر شبکه اینترنتی است. Livepeer مدعی است که زیرساخت غیر متمرکز آنها این کار را 50 برابر ارزان تر از دیگر تهیه کننده های استریمینگ ویدیو انجام می‌دهد.

این شبکه از ده ها هزار گرداننده نود تشکیل شده که در Livepeer با نام orchestrators شناخته می‌شوند. این ارکسترها قدرت لازم برای محاسبات را فراهم می‌کنند و در عوض از پخش کنندگان ویدیوها کارمزد و پاداش دریافت می‌کنند. گردانندگان نودها برای کار و پشتیبانی از استیکینگ توکن های خود با یکدیگر رقابت می‌کنند.

نودهای Livepeer علاوه بر فراهم کردن قدرت لازم برای محاسبات وظیفه پردازش ویدیوها و ایجاد فرمت های مختلف و رساندن آنها بدست پخش کنندگان را نیز بر عهده دارند. نودهای پخش کننده و واسطه از طرفی دیگر مسئول توزیع محتوا و رساندن آن به کاربران از طریق برنامه های غیر متمرکز و وب هستند.

این پلتفرم با استفاده از الگوریتم اثبات سهام نیابتی (DPoS)، ایمن شده است تا حملات احتمالی را دفع کند. شبکه برای حفظ امنیت خود تمام نودها را در بخش امنیتی خود دخالت می‌دهد و رویکردی صادقانه را در پیش می‌گیرد تا فعالیت های مخرب را تشخیص داده و از بین ببرد.

در چه مرحله ای از توسعه پلتفرم هستیم؟

تا ماه جولای 2021، Livepeer سه سال از راه اندازی پلتفرم در شبکه اصلی اتریوم گذشته است. لازم به ذکر است که این پروژه اخیرا نقشه راه آینده خود را نیز منتشر کرده و از مهم ترین اهدافش می‌توان به ایجاد یک راهکار مقیاس پذیری لایه 2 برای کاهش کارمزدهای اتریوم، بهبود استریمینگ و ابزار کاربردی تر در این زمینه و بهینه سازی قابلیت های حاکمیتی درون زنجیره ای اشاره داشت.

دلیل منحصر به فرد بودن Livepeer چیست؟

Livepeer اولین زیرساخت غیر متمرکز استریمینگ ویدیو در جهان است. بر خلاف بسیاری از پروژه های دیگر یک پوشش ظاهری نیست و قصد تبدیل شدن به آن را نیز ندارد. تمام تمرکز تیم آن ایجاد شرایط مناسب برای توسعه دهندگان برنامه های استریمینگ و همچنین زیرساختی مطمئن و قدرتمند است.

پروتکل Livepeer طراحی شده است تا مردم را به مشارکت چه از طریق اجرای نودها و یا استیکینگ تشویق کند. کاری که به شبکه کمک می‌کند تا قابل اعتماد و ایمن باقی بماند. لازم به ذکر است که در حال حاضر شبکه بیش از 70 هزار GPU توزیعی دارد. این مقدار کافی است تا Livepeer قدرت آن را داشته باشد که در لحظه ویدیوها را در فیسبوک، یوتیوب و توییچ کدگذاری کند.

Livepeer برای رسیدن به اهداف خود در حال توسعه فهرستی از دیگر ابزار پردازش ویدیو است که برای پخش کنندگان ارزشمند محسوب می‌شوند. هدف اصلی Livepeer از این اقدامات نیز فراهم کردن انواع ابزار مورد نیاز توسعه دهندگان حوزه استریمینگ در محیطی غیر متمرکز و دموکراسی گونه با هزینه ای بسیار کم است.

Livepeer
دلیل منحصر به فرد بودن Livepeer چیست؟

نقشه راه

در سال 2017 و 2018 شاهد انتشار نسخه ابتدایی نقشه راه Livepeer بودیم و این پلتفرم هدف خود را روی دو بخش متمرکز کرد. بخش اول، شبکه و ارتباط آن با پروتکل ها و رشد آنها است و بخش دوم نیز مسیر غیر متمرکز سازی است که پیشرفت این شبکه در استیک، تکنولوژی و حاکمیت را با خود همراه دارد. در طول این چند سال Livepeer برخی از این نقشه راه را تکمیل کرده و قسمت های دیگری از آن هنوز در حال تکمیل است.

مطلب مفید: راهکار لایه دوم آربیتروم چیست؟

افزایش تقاضا

بر اساس نقشه راه این پلتفرم برای سال 2022 و آینده، Livepeer به ساخت محصولات و سرویس های مختلف بر بستر این پروتکل ادامه خواهد داد تا به توسعه دهندگان در پذیرش بیشتر آن کمک کند. راه اندازی برنامه های مختلف و کاربردی در بستر Livepeer باعث خواهد شد تا آن به یکی از بهترین پروتکل های زیرساختی Web3 در کاربرد و تاثیرگذار در دنیا تبدیل شود.

گسترش تکنولوژی هسته

شبکه Livepeer در حالت کنونی تنها وظیفه خود، که عملیات تبدیل کد است را به خوبی انجام می‌دهد. این کار بسیار مهم و در مقیاس گسترده صورت می‌گیرد تا توسعه دهندگان پلتفرم های استریمینگ ویدیو صرف نظر از دستگاه و سرعت اینترنت کاربرانشان بتوانند ویدیوها را در اختیارشان قرار دهند. با این حال تیم Livepeer به شدت در تحقیقات سرمایه گذاری کرده و همچنین بررسی های تیم این پلتفرم با استفاده از اثبات مفهوم نشان داده است که GPU های فعال بر بستر پلتفرم توانایی پردازش دیگر ویدیوها را به صورت همزمان دارند.

Livepeer در تلاش است تا خدمات هزینه بر در پلتفرم های سنتی را با قیمتی بسیار ارزان تر ارائه دهد. برخی از این خدمات شامل:

  • شناسایی یک قسمت خاص در ویدیو
  • طبقه بندی سکانس ها
  • تشخیص عنوان موسیقی و اصل بودن ویدیوها و … می‌شوند.

همانطور که اشاره شد خدمات بالا در سرویس های سنتی گران هستند و Livepeer با تبدیل شدن به یک شبکه تولیدی غیر متمرکز، بسیاری از این خدمات را با هزینه ای بسیار کمتر ارائه خواهد داد. این پلتفرم همچنین با در نظر گرفتن اعتبار کاربران و دیگر پلتفرم های استریمینگ و با توجه به نیازهای توسعه دهندگان اقدام به ارائه خدمات می‌کند. مسیر تحقیق این شبکه به صورت زیر است:

«تحقیق داخلی از طریق اثبات مفهوم. طراحی همکاری آزمایشی، ادغام با نرم افزار Livepeer و وارد کردن آن به شبکه اصلی.»

علاوه بر قابلیت ها و خدمات اشاره شده، Livepeer به قدرتمندتر ساختن هسته شبکه نیز ادامه خواهد داد. به منظور انجام آن تیم این پروژه تلاش خواهد کرد تا تاخیر عملیات ها را کاهش دهد، شبکه را بیش از پیش قابل اعتماد سازد و جغرافیای بزرگ تری را پوشش دهد تا به پلتفرم های استریمینگ بیشتری خدمت رسانی کند.

حرکت به سمت غیرمتمرکز سازی

یکی از مهم ترین ارزش های Livepeer رساندن محتوا به کاربران دنیای واقعی است. در حالی که انجام آن تاکنون به معنای خدمت رسانی در پلتفرم های استریمنیگ Web2 بوده است، اما دنیا در حال تغییر است. با وجود زیرساخت های Web3 که اکنون بسیاری از پروژه های کلیدی قادر به ساختن آن هستند، شاهد استفاده پروژه ها از مکانسیم های پول سازی غیر متمرکز مانند NFT ها، پول بومی اینترنت و … هستیم.

با قرار داشتن ویدیوها در مرکز ارتباطات جهانی، کارها و سرگرمی ها، Livepeer لایه استریمنیگی است که این پلتفرم ها به آن نیاز دارند. لازم به ذکر است که تیم این پلتفرم در دنیای بلاک چین به سختی مشغول کار است و در نظر دارد تا اهدافی مانند مقیاس پذیری لایه دوم، آماده سازی برای جهانی چند زنجیره ای، کار در Web3، حاکمیت و ایجاد روش های قدرتمند و معتبر برای تایید هویت را هر چه زودتر عملی سازد.

در حالی که تیم اصلی Livepeer بیشتر کار ساخت نودهای تکنولوژی خود را انجام داده است اما بخش استفاده از ابزار، اجرای نودها و مشارکت کاربران همگی وابسته به جامعه این پلتفرم است. به همین دلیل تیم Livepeer بیان داشته است که برای تکمیل کردن نقشه راه بالا نیاز به همکاری و مشارکت اعضای جامعه دارد. امیدواریم این مقاله توانسته باشد شما را با کلیت پروژه لایو پیر آشنا سازد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x