Mempool: حافظه ای برای نگهداری تراکنش های تایید نشده
0

Mempool: حافظه ای برای نگهداری تراکنش های تایید نشده

بازدید : 206

ممکن است در فرآیند تایید تراکنش ها در بلاک چین، مجبور باشید مدت زمان طولانی منتظر بمانید تا تراکنش انجام شود. نه تنها بیت کوین بلکه این اتفاق در تمام ارزهای رمزپایه اصلی دیگر نیز رایج است. ممکن است کاربران چندین ساعت یا حتی چند روز منتظر تأیید تراکنش خود  باشند. اگر از تیم پشتیبانی علت را بخواهید پاسخ آنها اینگونه خواهد بود: اندازه mempool افزایش یافته است و به همین دلیل تأیید تراکنش های شما بیش از حد معمول طول خواهد کشید. در این مقاله به بررسی سوالاتی مانند Mempool چیست، چرا مهم است و چگونه کار می کند، می پردازیم.

Mempool چیست؟

Mempool کوتاه شده ی عبارت Memory Pool به معنی استخر حافظه است. همانطور که از نام آن مشخص است مکانی است که داده ها برای پردازش در آن ذخیره می شوند.

چه نوع داده ای در Mempool ذخیره می شود؟

داده های مربوط به تراکنش هایی که منتظر تایید شدن هستند در آن قرار می گیرد  و به همین خاطر به عنوان استخر تراکنش نیز شناخته می شود. در واقع استخر تراکنش مکانی شامل تمام تراکنش های اخیر و معلق در شبکه بلاک چین است. این تراکنشها در صف منتظرند تا توسط ماینرها تأیید شوند و در بلوک بعدی بلاک چین گنجانده شوند.

آیا Mempool روی بلاکچین قرار دارد؟

استخرهای حافظه در زنجیره بلوک ذخیره نمی شوند. در عوض هر گره در شبکه دارای حافظه داخلی خود است و هر حافظه دارای ظرفیت متفاوتی است.

Mempool : حافظه ای برای نگهداری تراکنش های تایید نشده
تایید تراکنش ها و بلاک ها توسط نودهای کامل یا ماینر

خوب ، پس این گره ها همان ماینرها و نودهای در سراسر جهان هستند که یک نسخه کامل از بلاک چین را دارند.

چرا تراکنش ها باید به mempool وارد شوند و چگونه وارد آن می شوند؟

فرض کنید قصد دارید تعداد کمی بیت کوین را به آدرس دیگری ارسال کنید. کیف پول ارز دیجیتال اصلی خود را باز می کنید ، آدرس گیرنده را به همراه مبلغی که باید ارسال شود وارد می کنید، سپس هزینه تراکنش یا fee را تعیین کرده و ارسال را انتخاب می کنید.

بیت کوین شما بلافاصله به آدرس گیرنده نمی رسد. کیف پول شما باید این تراکنش ها را به گره های دیگر شبکه انتقال دهد. برای این منظور ابتدا تراکنش را با استفاده از کلیدهای خصوصی امضای دیجیتال اعمال می کنید و سپس آن را روی شبکه پخش می کنید. هنگامی که این فرآیند با موفقیت انجام شود، تراکنش به mempool اضافه می شود که مکانی برای انجام تراکنش های تایید نشده بیت کوین است.

Memory pool چگونه کار می کند؟

اکنون تراکنش شما به mempool رسیده است. نه تنها تراکنش شما، بلکه هزاران تراکنش تأیید نشده دیگر نیز وجود دارد که در mempool منتظر هستند.

همه این تراکنش های تأیید نشده در ممپول نیاز به تأیید دارند تا بتوانند در دفتر بلاک چین قرار گیرند.چه کسی تمام این تراکنش های تأیید نشده را تأیید می کند؟ ماینرها!!

برای اینکه تراکنش شما به آدرس گیرنده برسد باید حداقل یک تأیید داشته باشد. برای دریافت 1 تأیید، ماینر باید تراکنش شما را بهمراه چندین تراکنش تأیید نشده دیگر از mempool انتخاب کرده و در یک بلاک قرار دهد. سپس ماینر شروع به حل یک مسئله پیچیده ریاضی می کند. پس از یافتن راه حل، بلوکی که در آن تراکنش شما ذخیره شده است، به بخشی از بلاک چین تبدیل خواهد شد.

Mempool استخر تراکنش ها
استخر تراکنش ها

از طرف دیگر ، اگر تراکنش شما برای مدت زمان طولانی تأیید نشده باقی بماند، لغو می شود و از طرف متقابل برگردانده می شود. زمان انقضا برای 2 هفته تنظیم شده است ، یعنی اگر تراکنش شما بیش از 2 هفته در mempool باقی بماند ، وجه دوباره به کیف پول شما بازمی گردد.

تراکنش ها بر اساس چه معیارهایی از حافظه انتخاب می شوند و چرا برخی تراکنش ها به تأخیر می افتند یا انتخاب نمی شوند؟

هزینه های تراکنش

هزینه تراکنش توسط فرستنده تعیین می شود. این هزینه معمولاً ناچیز است و برای جبران خسارت ماینرها استفاده می شود. ماینرها برای حل یک بلاک پاداش می گیرند اما علاوه بر این پاداش ، انگیزه های کوچک مانند fee باعث تشویق برای انجام کار است. همچنین عدم پرداخت فی می تواند تراکنش شما را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کند و به طور کامل از حافظه پاک کند. بنابراین اگر تأیید تراکنش شما خیلی طولانی می شود ، احتمالاً هزینه تراکنش کم است. دلیل دیگر می تواند اندازه استخر حافظه باشد.

اندازه ممپول

هنگامی که یک گره، بلاک معتبری دریافت می کند، تمام تراکنش های پردازش شده که در حافظه ذخیره می شوند حذف می شوند. و فضای خالی می شود تا به تراکنش تأیید نشده جدید که باید به بلاک چین اضافه شود، اختصاص یابد. این فرایند ، باعث کاهش اندازه mempool می شود.

Mempool استخر تراکنش ها
استخر تراکنش ها

اندازه Mempool بسته به تعداد تراکنش های انجام شده متغیر است. همچنین باید توجه داشته باشید که فقط تعداد معینی از تراکنش ها که یک بلوک می تواند انجام دهد وجود دارد. تصور کنید اگر تعداد زیادی از تراکنش ها به حافظه داخلی برسد چه اتفاقی می افتد. حافظه پر خواهد شد و بنابراین تأخیر در معاملات رخ خواهد داد.

همچنین به دلیل تعداد محدودی از گره های موجود ، حافظه مورد نیاز برای ذخیره تمام تراکنش های تأیید نشده در شبکه نیز محدود می شود. بنابراین برای جلوگیری از down شدن حافظه  ممپول ، به محض رسیدن به حد مجاز ، به طور خودکار یک آستانه  تعیین می کند. هر تراکنشی که کمتر از آستانه باشد ، از Mempool حذف می شود. فقط تراکنش  های جدیدی که هزینه های ممپول را برآورده می کنند توسط ممپول پذیرفته می شوند.

از کجا می توانم اندازه Mempool و تعداد تراکنش های آن را پیدا کنم؟

برخی از کوین ها explorer  یا جستجوگر دارند. وب سایت هایی که می توانید برای مشاهده اندازه Mempool ، هزینه ها و تراکنش ها از آنها استفاده کنید.مانند https://www.blockchain.com/en/charts/mempool-size

نتیجه مطلب

mempool (حافظه) مجموعه ای از کلیه تراکنش ها است. این تراکنش ها در انتظار تأیید هستند و در بلاک بعدی گنجانده خواهد شد. هر زمان که یک تراکنش به شبکه منتقل می شود، ابتدا توسط همه گره های موجود تأیید می شود.

دلیل تاخیر در انجام تراکنش ها ممکن است اندازه بزرگ mempool باشد یا ممکن است تراکنش به دلیل fee کم در mempool  مانده باشد.

 

 

 

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x