مرج اتریوم (Merge) چیست ؟ همه چیز درباره Merge اتریوم
0

مرج اتریوم (Merge) چیست ؟ همه چیز درباره Merge اتریوم

بازدید : 977

اگر برای مدتی در فضای ارزهای دیجیتال بوده‌اید، حتماً از به‌ روز رسانی آینده شبکه اتریوم با نام به‌ روز رسانی مرج اتریوم مطلع شده‌اید. این به‌روزرسانی تا حدی در حال انجام است و پیامدهای زیادی بر اتریوم و مابقی فضای ارزهای دیجیتال خواهد داشت. انتظار می‌رود راه‌اندازی نهایی شبکه جدید اتریوم در سه ماهه دوم سال 2022 انجام شود. به همین دلیل، اخیراً تبلیغات و توجه زیادی به شبکه اتریوم جلب شده است.

سرمایه‌گذاران به دلیل آگاهی از امکان افزایش قریب‌الوقوع ارزش اتریوم پس از به روز رسانی Merge ، به سمت این توکن هجوم آورده‌اند. در این مقاله از فکت کوینز بررسی می‌کنیم که به روز رسانی مرج اتریوم شامل چه مواردی می‌شود، تأثیرات آن بر شبکه اتریوم چیست و همچنین برخی ابهاماتِ شکل گرفته پیرامون به روز رسانی Merge را برطرف می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مطلب مفید: اتریوم 2.0 چیست و چرا اهمیت دارد؟

مرج اتریوم
اتریوم 2، Merge

به‌روزرسانی مرج (Merge) چیست؟

واژه Merge به معنای ادغام است و طی این به‌روزرسانی قرار است مکانیزم اثبات کار (POW) که مکانیزم فعلی شبکه اتریوم است با مکانیزم اثبات سهام (POW) ادغام شود اما چگونه؟ در ادامه با ما همراه باشید.

شبکه اصلی (فعلی) اتریوم، جایی که قراردادهای هوشمند و قوانین شبکه اتریوم در آن تعبیه شده است، به لایه‌ی اجرا یا “execution layer” تبدیل خواهد شد. زنجیره POS یا اثبات سهام، به لایه اجماع یا “consensus layer” تبدیل می‌شود؛ جایی که تراکنش‌ها از طریق مکانیسم اجماع اثبات سهام تایید می‌شوند. با این حال، هیچ توکن جدیدی صادر نخواهد شد و تمام توکن‌های ETH موجود در شبکه‌ی اتریوم قابل استفاده خواهند بود.

قابل ذکر است که بنیاد اتریوم نام Eth 2.0 را حذف کرد؛ این اقدام به دلیل سردرگمی در مورد به روز رسانی مرج اتریوم و جلوگیری از کلاهبرداران از ایجاد توکن های ETH2 جعلی و کلاهبرداری از کاربران ناآگاه بود. این انتقال از یک سیستم اثبات کار (POW) به یک مکانیسم اجماعِ اثبات سهام (POS) پیامدهای زیادی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. اصلا POW و POS چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

مطلب مفید: بیکن چین (Beacon Chain) : قلب اتریوم 2

اثبات کار (POW) چیست؟

اثبات کار یا POW، توسط بیت کوین برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اطمینان از امنیت و تمرکززدایی شبکه استفاده می‌شود. اساساً، ماینرها از قدرت محاسباتی سخت‌افزاری برای حل یک مسئله ریاضی برای یافتن هش 256 بیتی منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند که «بلاک» جدید تراکنش‌ها را نشان می‌دهد. هنگامی که یک ماینر پاسخ را پیدا کرد، این پاسخبرای مابقی ماینرها ارسال می شود تا هر نود (Node) همان بلاک تراکنش‌ها را به بلاک چین اضافه کند. ماینر در قبال این کار «جوایز بلوک» پاداش می‌گیرد، و بدین گونه بیت کوین جدید را با هر هش درستی استخراج و به چرخه وارد میکند.

مطلب مفید: الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work چیست؟ +ویدئو

اثبات سهام (POS) چیست؟

از طرف دیگر، اثبات سهام (POS) متفاوت عمل می‌کند. برای POS، به جای استفاده ماینرها از قدرت محاسباتی، کاربران می‌توانند توکن اتریوم خود را استیک کنند و به عنوان اعتبارسنج در شبکه فعالیت داشته باشند. استیکینگ ETH به برخی از اعتبار سنجی ها اجازه می‌دهد تا برای پیشنهاد تراکنش‌‌های جدید به بلاک چین انتخاب شوند. هر چه میزان اتریوم بیشتر و دوره استیکینگ طولانی تر باشد، احتمال انتخاب آنها بیشتر می‌شود.

سپس اعتبار‌سنج‌های دیگر می‌توانند اعتبار بلاک را تأیید کنند. با تأییدهای کافی، یعنی بیش از ⅔ یا 66٪ از کلِ اتریوم استیک شده، که ‘supermajority’ نامیده می‌شود، بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود. اعتبارسنج‌ها در پاداش‌های بلاک، که ‘minting’ یا ‘forging’ نیز نامیده می‌شوند، پاداش می‌گیرند.

اگر مشخص شود که یک اعتبارسنج با جعل تراکنش‌ها، یک بلاک جدید را دستکاری کرده‌ است، بخشی از اتریوم استیک شده‌ی خود را از دست می‌دهد. در حال حاضر، حداقل مقدار اتریومی که یک فرد برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج نیاز دارد، 32 اتریوم است. البته، سرمایه‌گذاران کوچک‌تر می‌توانند به استخرهای سهام بپیوندند و مقادیر کمی از اتریوم را با هم استیک کنند تا جمعاً 32 اتریوم شود.

علاوه بر انتقال از POW بهPOS ، اتریوم قصد دارد تا پایان سال 2023 (پس از Merge) شاردینگ را معرفی کند. طی این رویداد شبکه اتریوم به 64 گروه کوچکتر به نام شارد “shard” تقسیم می‌شود. هر نودی که در شبکه اتریوم شرکت می‌کند، به ذخیره و اجرای داده‌های تنها یکی از شاردها اختصاص داده می‌شود، نه کل شبکه! بنابراین، شبکه اکنون می تواند 64 تراکنش را پشت سر هم پردازش کند. این اقدام سبب افزایش سرعت تراکنش‌ها می‌شود و همچنین به کل شبکه اتریوم اجازه می‌دهد تا داده‌های بیشتری را در خود نگه دارد. جوانب مثبت و منفی این رویداد را در ادامه بحث مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مطلب مفید: هارمونی بلاکچینی برای تقویت اثبات سهام

مقایسه اثبات سهام و اثبات کار

مرج اتریوم
مقایسه اثبات سهام و اثبات کار

مکانیسم اجماع POS مزایای زیادی نسبت به POW دارد که به ندرت درباره برخی از آنها صحبت می‌شود. در یک نگاه، POS از برخی جنبه‌ها امن‌تر، سازگار با محیط‌زیست، پیشرفتی بزرگ در توکنومیکس و مسلماً غیرمتمرکزتر و مقاوم‌تر در برابر سانسور است. با این حال، POS ممکن است امنیت را در برخی جنبه‌ها تضعیف کند. https://www.caasimada.net

اولا، POS می‌تواند امن‌تر از POW باشد. برای انجام حمله به بلاک چین POW، باید 51 درصد یا بیشتر از نودهای شرکت کننده را کنترل کرد. در مورد بیت کوین، این میزان پول زیادی می‌شود که مهاجمان را از انجام این کار منصرف می‌کند.با این حال، برای بلاک چین‌های POS ، مهاجمان باید کنترل بیش از 66 درصد از اتریوم استیک شده را در دست بگیرند، که معادل بیش از 10 میلیون اتریوم است.

این به این دلیل است که همانطور که قبلاً گفته شد، برای افزودن یک بلاک به بلاک چین اتریوم، به اکثریت فوق‌العاده‌ای از تاییدیه ها نیاز است که بیش از ⅔ کل اتریوم استیک شده را تشکیل می‌دهد. بنابراین، مهاجمان مخرب باید کنترل آن مقدار اتریوم را به دست آورند تا حتی بلاک‌های جدید را دستکاری کنند. همچنین گزینه حمله 51 درصدی مانند بیت کوین وجود دارد. ویتالیک بوترین در سال 2018 محاسبه کرد که مهاجمان مخرب برای تولید 1 دلار از POW، 486 دلار هزینه می‌کنند، اما این رقم در POS، 2189 دلار است. بنابراین، به نفع همه خواهد بود که فقط شرکت کنندگان فعال شبکه اتریوم باشند. از این نظر، POS مطمئناً امن‌تر از BTC است.

علاوه بر این، توکنومیک اتریوم به شدت بهبود می‌یابد، که تأثیرات مثبت مستقیمی بر قیمت آن خواهد داشت. از آنجایی که جوایز بلاکی که قبلاً به ماینرها اعطا می‌شد به استیک کنندگان منتقل می‌شود، سود سالانه (APY) استیکینگ افزایش می‌یابد؛ با محاسباتی که انجام شده انتظار می‌رود این اراقام از 8٪ تا 12٪ باشد. این رقم بسیار بیشتر از 5 درصدِ فعلی است.

همراه با مرج اتریوم ، به‌روزرسانی‌ای به نام ‘triple halving’ اجرا می‌شود که در آن پاداش‌های بلاک از 12800 اتریوم به 1280 اتریوم در روز کاهش می‌یابد. این امر تورم سالانه عرضه اتریوم را از 4.3 درصد به 0.43 درصد کاهش می‌دهد که نشان‌دهنده کاهش 90 درصدی است که تقریباً معادل این است که نرخ تورم را سه بار نصف کنیم.

این اقدام همراه با ارتقاء اخیر EIP-1559 که در آن بخشی از کارمزد تراکنش‌های اتریوم سوزانده می‌شود و توکن‌ها از گردش خارج می‌شوند و باعث کاهش تورم عرضه اتریوم می‌شود. در واقع، با فرض ثابت ماندن نرخ توکن ‌سوزی، محاسبه می شود که 500000 اتریوم در سال، پس از به‌روز‌رسانی سوزانده می‌شود که نشان دهنده نرخ صدورِ0.5٪ است. بیت کوین در حال حاضر دارای نرخ تورم سالانه 1.77٪ است. پس این اقدامات، بی‌شک تأثیر مثبت زیادی بر قیمت اتریوم خواهیم دید.

مطلب مفید: بوترین: سازوکار اثبات سهام، راه حلی برای حل مشکلات زیست‌محیطی اتریوم است

مرج اتریوم
محاسبه بازده استیکینگ اتریوم

انتقال از POW به POS در Merge اتریوم نیاز به ریگ های استخراجی که به محیط آسیب می‌رسانند را از بین می‌برد. این امر بلاک چین اتریوم را در آینده بسیار سازگارتر با محیط زیست خواهد کرد. نکته مهم این است که با افزایش گرمایش جهانی و آسیب‌های زیست محیطی، سرمایه گذاران نهادی و دولت ها به طور فزاینده‌ای در مورد سرمایه‌گذاری ESG (محیط زیست، اجتماعی و حکومت) نگران هستند.

بنابراین، POS بودن اتریوم باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در مقایسه با بلاک چین‌های POW با آن راحت‌تر باشند. در واقع، اتحادیه اروپا اخیراً لایحه‌ای را برای ممنوعیت استفاده از تمام بلاک چین‌های POW تصویب کرده است. با تسهیل بیشتر سرمایه‌گذاری در اتریوم، تقاضا برای اتریوم افزایش خواهد داشت که برای کل این شبکه مفید است.

قابل ذکر است که با استفاده از POS، اتریوم می‌تواند شاردینگ را در لایه قرارداد یا contract layer (نه لایه اجرا یا execution layer) پیاده‌سازی کند. اتریوم لایه قرارداد را به 64 قطعه تقسیم می‌کند که می توانند تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کنند. این به تنهایی ممکن است مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم را تا حد زیادی حل نکند، اما با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 مانند Polygon یا Optimism، انتظار می رود که تراکنش‌های اتریوم در ثانیه را به 100000 افزایش دهد و هزینه های گس اتریوم را به شدت کاهش دهد.

در نهایت، بدون نیاز به دکل‌های استخراج قدرتمند و گران قیمت، POS غیرمتمرکزتر از POW است. برای اعتبار سنجی اتریوم، تنها به یک لپ تاپ و حداقل 32 اتریوم استیک شده نیاز دارید. بدون هزینه‌های مکرر و نیازی به خرج کردن وجوه! یعنی اتریومی از شما گرفته نمی شود. درب به روی همه باز است، به خصوص کسانی که قبلاً به دلیل نیازهای سخت افزاری بالا و هزینه‌های مکرر مصرف انرژی و نگهداری تجهیزات، قادر به استخراج اتریوم نبودند. این ویژگی‌ها موانع ورود را کاهش می‌دهد و به افراد بیشتری اجازه ورود می‌دهد، که در غیر این صورت نمی‌توانستند شرکت کنند. بنابراین، اتریوم غیرمتمرکزتر خواهد شد.

البته، برخی نگران هستند که POS ممکن است منجر به ظهور اعتبارسنج‌هایی با دارایی‌های عظیم شود که تأثیر بیش از حد بر تأیید تراکنش داشته باشند. بدین ترتیب، تمرکززدایی شبکه کاهش می‌یابد. علاوه بر این، برخی دیگر نگران هستند که به محض اینکه ادغام اتفاق بیفتد، ممکن است اتفاقات ناگوار پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ دهد که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد شبکه اتریوم شود. این نیز یک نگرانی مهم است. با این حال، توسعه‌دهندگان بنیاد اتریوم بارها این ادغام را آزمایش کرده‌اند، از جمله ادغام شبکه آزمایشی در Kintsugi Testnet در دسامبر گذشته و ادغام شبکه آزمایشی اخیر در Kiln Testnet در ماه مارس. در Kintsugi Testnet، چند باگ وجود داشت که برطرف شد و متعاقباً ادغام شبکه آزمایشیِ اخیر، موفقیت آمیز بود. ادغام شبکه آزمایشی Kiln آخرین ادغام شبکه آزمایشی قبل از ادغام رسمی اتریوم بود. این آینده روشنی را برای موفقیت Merge ترسیم می‌کند.

مطلب مفید: سود سهام ؛ یکی از راه های کسب درآمد غیر فعال از بازار ارز دیجیتال

کلام آخر در مورد به روز رسانی مرج اتریوم (Merge)

در مجموع، ادغام اتریوم نتیجه سختکوشی بسیار زیاد توسعه‌دهندگان است تا به نفع همه کسانی باشد که بخشی از شبکه اتریوم هستند. این ادغام تأثیرات عمیقی بر شبکه اتریوم خواهد داشت و موقعیت اتریوم را به عنوان رهبر در پلتفرم های قرارداد هوشمند لایه 1 مستحکم می‌کند. با استفاده از POS، اتریوم یک گام به حل مشکل سه‌گانه بلاک چین، یعنی تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری نزدیک‌تر خواهد شد. با این حال، توجه داشته باشید که حتی پس از این به‌روزرسانی، هنوز هم جای ایجاد بهبود شبکه اتریوم وجود دارد، مانند مشکلات مقیاس‌پذیری در لایه اجرای پایه اتریوم. همانطور که گفته شد، آینده اتریوم روشن و امیدوار کننده به نظر می‌رسد. لطفاً نظرات خود را در مورد به روز رسانی مرج اتریوم و تاثیر آن با ما به اشتراک بگذارید.

مرج اتریوم به زبان ساده چیست؟

واژه Merge به معنای ادغام است و طی این به‌روزرسانی قرار است مکانیزم اثبات کار (POW) که مکانیزم فعلی شبکه اتریوم است با مکانیزم اثبات سهام (POW) ادغام شود

آیا کارمزد تراکنش ها پس از به روزرسانی کاهش می‌یابد ؟

خیر. به روزرسانی مرج تنها تغییری در مکانیسم اجماع شبکه و انتقال از اثبات کار به اثبات سهام است.

آیا بعد از اجرای به روزرسانی مرج تراکنش های اتریوم سریع تر خواهند شد ؟

دقت داشته باشید که سرعت تراکنش ها به طرز قابل توجهی سریع تر نخواهند شد. اما چنین شایعه ای تا حدی نیز صحت دارد چرا که زنجیره بیکن به اعتبارسنج ها اجازه می‌دهد تا بلاک ها را هر 12 ثانیه یک بار منتشر کنند

11
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x