ماینینگ به زبان ساده (استخراج ارز دیجیتال )
0

ماینینگ به زبان ساده (استخراج ارز دیجیتال )

بازدید : 199

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن تراکنش ها بین کاربران تأیید و به دفتر عمومی بلاک چین اضافه می شوند. روند استخراج مسئول معرفی کوین های جدید به عرضه موجود در گردش است و یکی از عناصر اصلی است که به ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر، بدون نیاز به مرجع مرکزی شخص ثالث کار کنند. در این مقاله به بررسی فرایند استخراج می پردازیم.

بیت کوین محبوب‌ترین و ثابت‌ترین نمونه ارز دیجیتال قابل استخراج است. اما شایان ذکر است که همه ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیستند. استخراج بیت کوین بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار است.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال

ماینر گره ای در شبکه است که تراکنش ها را جمع آوری کرده. و آنها را به صورت بلوکی سازمان می دهد. هر زمان تراکنشی انجام شود، همه گره های شبکه آنها را دریافت می کنند. و اعتبار آنها را تأیید می کنند. سپس، گره های ماینر این تراکنش را از حافظه جمع آوری کرده و به یک بلوک اضافه می کنند.

استخراج ارز دیجیتال
استخراج ارز دیجیتال

هش

اولین مرحله استخراج یک بلاک، هش کردن هر تراکنش از ممپول است که به صورت جداگانه انجام می شود. اما قبل از شروع فرآیند، نود ماینر یک تراکنش را به شبکه اضافه می کند. که در آن پاداش استخراج (پاداش بلوک) را برای خود ارسال می کند. به این تراکنش coinbase گفته می شود که تراکنشی است که در آن کوین ها ناگهانی ایجاد می شوند. و در بیشتر موارد، اولین تراکنش است که در یک بلوک جدید ثبت می شود.

پس از هش شدن هر تراکنش، هش ها به شکل درختی به نام مرکل (یا یک درخت هش) سازمان می یابند. پس از آن خروجی ها به صورت جفتی سازمان یافته و یکبار دیگر هش می شوند. و این روند تا رسیدن به «بالای درخت» تکرار می شود. بالای درخت را هش ریشه (یا ریشه مرکل) نیز می نامند. و در واقع یک هش منفرد است که نمایانگر همه هش های قبلی است که برای تولید آن استفاده شده است.

ریشه هش – همراه با هش بلوک قبلی و یک عدد تصادفی به نام nonce – در هدر بلوک قرار می گیرند. هدر بلوک سپس تولید خروجی بر اساس آن عناصر (هش ریشه ، هش بلوک قبلی و nonce) بعلاوه چند پارامتر دیگر هش می شود. خروجی حاصل از هش بلوک است و به عنوان شناسه بلوک ایجاد شده جدید (بلوک نامزد) عمل خواهد کرد. برای اینکه معتبر در نظر گرفته شود ، خروجی (هش بلوک) باید کمتر از یک مقدار هدف خاص باشد. که توسط پروتکل تعیین می شود. به عبارت دیگر ، هش بلوک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود.

مطلب مفید: تپ روت

مقدار هدف (The target value)

مقدار هدف (The target value) – همچنین به عنوان دشواری هش کردن شناخته می شود. – به طور منظم توسط پروتکل تنظیم می شود. تا اطمینان حاصل شود که نرخ ایجاد بلوک های جدید ثابت و متناسب با مقدار هش اختصاص داده شده به شبکه باقی می ماند. بنابراین، هر بار که ماینرهای جدید به شبکه بپیوندند و رقابت افزایش یابد، مشکل هش کردن افزایش می یابد و از کاهش متوسط ​​زمان بلوک جلوگیری می کند. در مقابل، اگر ماینرها تصمیم به ترک شبکه بگیرند، مشکل هش کردن کاهش می یابد و زمان بلوک را ثابت نگه می دارد. حتی اگر توان محاسباتی کمتری به شبکه اختصاص یابد.

در روند استخراج ، ماینرها باید هدر بلوک را بارها و بارها، با تکرار از طریق نانس، هش کنند. تا اینکه یکی از ماینرهای شبکه در نهایت یک هش بلوک معتبر تولید کند. وقتی هش معتبری پیدا شد، گره پایه بلوک را در شبکه منتشر می کند. همه گره های دیگر هم این روند را بررسی می کنند که آیا هش معتبر است یا . و اگر چنین است، بلوک را به نسخه خود از بلاک چین اضافه کنید و به سراغ استخراج بلوک بعدی بروید.

با این حال، گاهی اوقات اتفاق می افتد که دو ماینر همزمان یک بلوک معتبر را در شبکه منتشر می کنند و در پایان شبکه با دو بلوک رقابت می کند. ماینرها بر اساس بلوکی که ابتدا دریافت کرده اند شروع به استخراج بلوک بعدی می کنند. رقابت بین این بلوک ها ادامه خواهد یافت تا بلوک بعدی بر اساس هر یک از بلوک های رقابتی استخراج شود. بلوکی که متروک شود بلوک یتیم یا بلوک بیات نامیده می شود. ماینرهای این بلوک دوباره به استخراج زنجیره بلوک برنده برمی گردند.

کلام آخر

در حالی که پاداش بلوک به ماینری اعطا می شود که ابتدا هش معتبر را کشف کند. احتمال یافتن هش برابر با کل قدرت استخراج در شبکه هم وجود دارد . ماینرها با درصد کمی از توان استخراج، شانس بسیار کمی برای کشف بلوک بعدی دارند. اما استخرهای استخراج برای حل این مشکل ایجاد شده اند. این به معنای تجمع منابع توسط ماینرهایی است که قدرت پردازش خود را از طریق یک شبکه مشترک تقسیم می کنند تا پاداش را به طور مساوی و با توجه به میزان کار آنها در یافتن بلوک بین افراد موجود در استخر تقسیم کنند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x