مین سواپ (Minswap) چیست؟
0

مین سواپ (Minswap) چیست؟

بازدید : 210

مین سواپ (Minswap) یک صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال (DEX) است که هدف اصلی آن، ارائه پلتفرمی جهت ترید جفت ارزها، به صورت کاملاً غیر متمرکز است.

مین سواپ (Minswap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است که بر بستر بلاک چین کاردانو ایجاد شده است. این صرافی ارز دیجیتال، دارای چندین عملکرد ارائه نقدینگی نوآورانه همچون IFO (عرضه کشت اولیه) است که در راستای کاهش ریسک و به حداکثر رساندن سود کاربران و همچنین کاهش قابل توجه کارمزدهای قابل پرداخت توسط آنها، ساخته شده است.
از این رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا مین سواپ و اکوسیستم این پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

مین سواپ
وب سایت MinSwap

مین سواپ (Minswap) چیست؟

مین سواپ (Minswap) یک DEX یا صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال (Decentralized Exchange) است. اساساً هدف اصلی یک صرافی غیر متمرکز، فراهم آوردن قابلیت خرید و فروش یا ترید جفت ارزها، بدون وجود هرگونه ناظر (ماهیتی متمرکز) است. از طرفی در صرافی های غیر متمرکز، برای هر تبادل یا سوآپ (Swap) رمز ارزها، صرافی کارمزدی را از تریدرها دریافت می کند که این کارمزد صرف پرداخت پاداش تامین کنندگان نقدینگی (LPs) می شود. همچنین، هر کاربری می ‌تواند به یک تامین کننده نقدینگی در DEX ها تبدیل شود و همین موضوع، ماهیت اختصاص دهی پاداش ها و سودها در صرافی های غیر متمرکز همچون مین سواپ را نیز غیر متمرکز می سازد.

بیشتر بخوانید: صرافی غیر متمرکز مین سواپ (Minswap) از اتمام بازبینی امنیتی خود خبر داد

جدا از این موارد، مین سواپ یک صرافی غیر متمرکز جامعه محور است؛ این یعنی توکن های این صرافی به طور کاملاً عادلانه بین کاربران این صرافی توزیع می شوند هیچ گونه سرمایه گذاری خصوصی و موسسات VC یا سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital Institute) در فرایند عرضه توکن های مین سواپ شرکت نخواهند داشت.

علاوه بر این موارد، Minswap در اجرای چندین مورد از ایده های خلاقانه جدید بر بستر اکوسیستم کاردانو (Cardano) پیشتاز به حساب می آید که از جمله این ایده ها می توانیم به مدل FISO که به عنوان منصفانه‌ترین مدل ISO یا عرضه اولیه استیک (Initial Stake Offering) در جامعه کاردانو شناخته می شود اشاره داشته باشیم. همچنین تیم این صرافی غیر متمرکز قصد دارد تا به این پیشروی های خود و ارائه خدماتی نوین بر بستر بلام چین کاردانو ادامه داده و خصوصیات منحصر به فرد دیگری را نیز در آینده ای نزدیک عرضه کند.

در حقیقت، این قابلیت های صرافی غیر متمرکز مین سواپ، هم به نفع خود این صرافی و کاربران آن خواهد بود و از طرفی نیز باعث پیشرفت بلاک چین کاردانو و طرفداران این اکوسیستم می شود. از این رو، بد نیست تا در ادامه نگاهی کلی بیندازیم به ویژگی ها و خصوصیات قابل توجه صرافی غیرمرکز ارز دیجیتال مین سواپ.

همچنین بخوانید: عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) چیست؟ با مدل تامین مالی کاردانو آشنا شوید

ویژگی های صرافی غیر متمرکز مین سواپ

اساساً Minswap دارای برخی خصوصیات و قابلیت های برجسته است که باعث شده اند تا این صرافی غیر متمرکز، به انتخاب بسیاری از کاربران فعال در بازار رمز ارزها تبدیل شود. بنابراین، در ادامه قصد داریم تا هرکدام از این ویژگی ها را مورد بررسی قرار دهیم.

Minswap
ویژگی های صرافی مین سواپ؛ منبع: minswap.org

انجمن کاملاً دموکراتیک

توکن‌های مین (MIN) که توکن بومی صرافی مین سواپ بحساب می آید، به صورت کاملاً عادلانه میان شرکت ‌کنندگان در این پروتکل و ارائه‌ دهندگان نقدینگی این صرافی توزیع می‌شوند. از طرفی، دارندگان این توکن حاکمیتی (Governance Token)، می ‌توانند در مورد تغییرات و ایده های اجرایی این صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز نظر داده و به صورت کاملاً دموکراتیک در مورد تغییرات پروتکل مین سواپ رأی دهند.

پروژه ای تماماً نوآوری محور

تیم توسعه دهنده مین سواپ توانسته تا در اجرای ایده های نوآورانه ای همچون مدل فیسو (FISO) یا توکن مینت (MINt)، بر بستر بلاک چین کاردانو پیشگام شوند و همچنین قصد دارند تا این روند خود را ادامه داده و در آینده نیز ابتکارات منحصر به فرد خود را نیز بر بستر بلاک چین این ارز دیجیتال اجرا کنند.

لانچ پول (Lunchpool) مین سواپ

اساساً صرافی غیر متمرکز مین سواپ، از ماهیت بدون مجوز (permissionless) برخوردار است. در حقیقت این قابلیت به این معنی است که هر کسی می ‌تواند توکن‌های خود را بدون نیاز به طی کردن فرایند احراز هویت (KYC)، در مین سواپ فهرست کند. علاوه بر این، تعداد زیادی از کاربران امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) کاردانو نیز هستند که به دنبال مکانی جهت خرید و فروش یا ترید توکن‌های جدید هستند؛ از این رو، تیم توسعه دهنده مین سواپ قصد دارد تا از این پروژه‌های نوپا بر بستر بلاک چین کاردانو، بوسیله فرایند هایی همچون IDO یا عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز (Initial DEX Offering) و IFO یا عرضه اولیه کشت (Initial Farm Offering) حمایت کند.

همچنین بخوانید: لانچ پد های ارز دیجیتال؛ دارایی های خود را صد برابر کنید

پشتیبانی از اپراتورهای استخر استیک

یکی دیگر از ویژگی های برجسته مین سواپ این است که بواسطه خصوصیت FISO، از SPO ها یا عرضه های استخر استیک (Stake Pool Offering) پشتیبانی می کند. در حقیقت، صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز مین سواپ قصد دارد تا این کار را با تکیه بر سیاست هایی همچون اعطای توکن های ADA به اعضای جامعه کاربران خود، تشویق SPO ها از طریق راه حل مقیاس پذیری بتچینگ (Batching) ارز دیجیتال لمینار (Laminar)، فعال سازی قابلیت تبدیل خودکار کارمزدهای مربوط به توکن بومی مین یا همان کامزد بابل (Babel Fees) و… به مرحله اجرا برساند.

سازگاری با اتریوم

در صرافی مین سواپ، کاربران می توانند با استفاده از تبدیل کننده ERC-20، توکن های ایجاد شده بر بستر بلاک چین اتریوم خود را با کارمزدی بسیار کمتر نسبت به سایر صرافی های ارز دیجیتال، مبادله کنند.

همچنین بخوانید: صرافی غیرمتمرکز ADAX در شبکه کاردانو راه اندازی شد

تیم توسعه دهنده و پشتیبانی مین سواپ

تیم توسعه دهنده مین سواپ متشکل از 4 مهندس، با تجربه کار در شرکت های بزرگی همچون آمازون، GHTK و پروژه های بزرگ منبع باز، یک مدیر بازاریابی و 2 طراح است. اگر تمایل دارید تا بیشتر در مورد تیم توسعه دهنده مین سواپ اطلاعات کسب کنید، می ‌توانید حساب های کاربری این پروژه در شبکه های اجتماعی همچون لینکدین، گیت‌هاب، و غیره را که در وب سایت رسمی مین سواپ به آدرس Minswap.org ذکر شده اند، بررسی کنید.

مین سواپ
تیم توسعه دهنده مین سواپ

از طرفی تمامی اخبار مربوط به این پروژه نیز در انجمن مین سواپ در دیسکورد منتشر می شوند. همچنین مین سواپ دارای یک کانال تلگرام نیز است که اخبار و اطلاعیه های مهم این صرافی ارز دیجیتال، در آن منتشر می شوند.

نقشه راه پروژه Minswap

سه ماهه دوم سال 2021

دریافت موفق وجوه در صندوق پنجم کاتالیست (Catalyst Fund 5)، آغاز فرایند تحقیق در مورد استخر محصول ثابت (constant-product)، تکمیل برنامه پلوتوس پایونیر (Plutus Pioneer).

نکته 1: صندوق کاتالیست (Catalyst Fund) شتاب دهنده ای است که از نوآوران فناوری در بازارهای نوظهور پشتیبانی می کند. در حقیقت این صندوق از شرکت‌های تأثیرگذار که راه‌حل‌های در دسترس، مقرون به صرفه و مناسبی را ارائه می‌کنند که برای افرادی با سرمایه اندک و شرکت‌های کوچک طراحی شده‌اند.

نکته 2: برنامه پلوتوس پایونیر (Plutus Pioneer) اساساً برنامه ای است جهت جذب و آموزش توسعه دهندگان با استعداد و استخدام آنها جهت فعالیت بر بستر اکوسیستم کاردانو. در حقیقت، با شرکت توسعه دهندگان در این برنامه، آنها در مجموعه ای از دوره ها شرکت خواهند کرد که طی آنها، اصول پایه ای کدنویسی در Haskell و Plutus، به آنها آموزش داده خواهد شد.

سه ماهه سوم سال 2021

اجرای شبکه آزمایشی Minswap و دریافت بازخوردهایی ارزشمند جهت برطرف کردن ایرادات موجود در این شبکه، راه اندازی مدل FISO (روشی نوین جهت توزیع توکن ها در میان اعضای جامعه یک پروژه ارز دیجیتال)، معرفی مکانیک توکن MINt و اطمینان از اینکه شرکت ‌کنندگان در پلتفرم مین سواپ، از طریق FISO تشویق خواهند شد تا پس از راه‌اندازی پروتکل اصلی مین سواپ، در آن شرکت کنند.

سه ماهه پایانی سال 2021

در این مدت، راه حل مد نظر مین سواپ جهت رفع مشکل همزمانی (concurrency) که همان لمینار (Laminar) بود انتشار یافت. در حقیقت هدف این راه حل، اجرای چندین باره قراردادهایی هوشمند به سبک حسابداری در یک بلوک، بدون به خطر انداختن تمرکززدایی شبکه است.
همچنین در این بازه زمانی، فرایند جمع آوری وجوه از طریق فروش عمومی توکن های Min، جهت تقویت تیم توسعه دهندگان و همچنین رشد و توسعه بیشتر پروژه Minswap نیز انجام گرفت.

لمینار و مین سواپ
راه حل مقیاس پذیری EUTxO

سه ماهه اول سال 2022

در این بازه زمانی و پس از تکمیل فرایند حسابرسی امنیتی، مین سواپ در Mainnet راه اندازی خواهد شد. همچنین در این بازه زمانی، مشوق های استخراج نقدینگی این شبکه نیز اجرا خواهند شد.

سه ماهه دوم سال 2022

مین سواپ قصد دارد تا در طی این مدت، مدیریت جامعه کاربران خود را از طریق سازمان خودگردان غیر متمرکز یا دائو (DAO) بر عهده گرفته و بدیت ترتیب، ویژگی های جدیدی همچون بازی پردازی یا گیمیفیکیشن (gamification) و اشتراک سود (Profit Sharing) را معرفی کند.

Minswap
نقشه راه Minswap

توکن های بومی مین سواپ

بصورت کلی، پروتکل Minswap در حال حاضر دارای دو نوع توکن است:

توکن MIN

این توکن که یک توکن حاکمیتی (Governance Token) بحساب می آید، توکن بومی صرافی غیر متمرکز مین سواپ بحساب می آید. البته توکن MIN در آینده ای نزدیک از کاربردهای بیشتری در این پلتفرم برخوردار خواهد شد.

توزیع توکن های مین (MIN)

اساساً 78.5٪ از تمامی توکن های MIN، در بین جامعه کاربران Minswap توزیع خواهند شد از این رقم، 70٪ آن جهت پاداش دادن به LP ها در نظر گرفته شده است. در حقیقت تیم توسعه دهندگان مین سواپ بدنبال کسب اطمینان از این موضوع هستند که جامعه کاربران این صرافی غیر متمرکز، حداکثر پاداش ممکن را دریافت کنند و هیچ توکنی به روش هایی غیر عادلانه، به دلالان و کارمندان خود صرافی مین سواپ اختصاص پیدا نکند.

توکن مین
نحوه عرضه و تخصیص توکن های MIN

نحوه کسب توکن MIN

در حال حاضر، تنها 2 راه برای به دست آوردن توکن های MIN وجود دارد:
1- شرکت در رویداد Bootrstrapping نقدینگی (LBE) مین سواپ: در این رویداد، افراد می توانند با واریز توکن های ADA خود در LBE، اقدام به دریافت توکن LP از ADA/MIN کنند که ارزش هر توکن ذکر شده، معادل نصف ارزش در لحظه توکن ADA خواهد بود.
2- خرید توکن MIN از طریق صرافی های غیر متمرکزی که در حال حاضر از این توکن پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، افرادی که تمایل به دریافت توکن های MIN دارند، می ‌توانند پس از اتمام رویداد LBE، از تاریخ 8 مارس 2022 (17 اسفند ماه 1400)، از طریق خود صرافی غیر متمرکز مین سواپ نیز اقدام به خریداری این توکن کنند.

همچنین بخوانید: توکن های SLP چیست؟

توکن MINt

توکن MINt نیز دومین توکن بومی صرافی Minswap است که با استفاده از پروتکل مین سواپ می توان آن را به توکن اصلی مین سواپ یعنی MIN تبدیل کرد. دقت داشته باشید که فرایند تبدیل توکن MINt، یک ماه پس از راه‌اندازی مزارع کشت سود مین سواپ، یعنی 14 آوریل 2022 (25 فروردین ماه 1401) در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

در ساده ترین بیان ممکن، MINt توکنی است که در صورت قفل شدن آن به مدت 45 روز در یک قرارداد هوشمند با توکن ADA، به توکن MIN تبدیل خواهد شد. اساساً، کاربری که قصد تبدیل توکن های MINt خود را داشته باشد، ابتدا به ساکن بایستی نقدینگی مد نظر را در صرافی مین سواپ تامین کند. این بدان معنا است که کاربر باید یک جفت ارز (به عنوان مثال، ADA و MELD در استخر ADA/MELD) را به یکی از مجموعه‌ استخرهای از پیش تعیین‌شده ارائه کرده و پس از انجام این کار، در مقابل، توکن های LP را دریافت می کند که نشان دهنده سهم وی از استخر بر اساس دارایی هایی است که سهام گذاری یا استیک (Stake) کرده است.

در قدم بعدی نیز، کاربر توکن‌های LP را به همراه توکن‌های MINt که قصد تبدیل آنها را دارد ، در یکی از مزارع کشت سود مین سواپ قرار می‌دهد. در اینجا، توکن‌های LP کاربر قفل شده و این بدین معنی است که وی نمی ‌تواند آنها را برای حداقل زمان 45 روزه، بازخرید کند.
از طرفی، پس از طی این مراحل، توکن‌های MINt سوزانده می‌شوند و به همان میزان معادل، توکن MIN در یک قرارداد هوشمند ذخیره می شود. این بدان معنا است که پس از 45 روز، توکن‌های LP قفل شده، باز می‌شوند، ولی توکن‌های MIN تبدیل‌ شده، 45 روز دیگر را در حالت قفل شده باقی می مانند تا به‌طور کامل بازخرید شوند. از طرفی، صرافی مین سواپ از یک رابط Web3 برای برداشت هر توکن MIN منتشر شده برخوردار است و توکن های MIN قابل برداشت، از محل پاداش های FISO پرداخت خواهند شد.

FISO چیست؟

اساساً عرضه اولیه استیک منصفانه (FISO) یک نسخه به روز شده از مدل عرضه اولیه استخر استیک (ISPO) است که اخیراً توسط صرافی مین سواپ توسعه داده شده است. در واقع، در این مدل از ISPO که بوسیله مین سواپ مورد استفاده قرار می گیرد، از الگوریتم‌ های مختلفی جهت توزیع توکن‌ها در بین نمایندگان (Delegators) به شیوه ‌ای منصفانه استفاده می شود.
بطور کلی، روش جمع آوری کمک مالی FISO که مورد استفاده صرافی غیر متمرکز مین سواپ است، به دلیل مزایایی که برای تیم های پروژه، نمایندگان و جوامع کاربری دارد، در بین اکوسیستم های مختلف بلاک چین رایج شده است. این موضوع به شکلی است که در حال حاضر، هفت پروژه فعال در حوزه DeFi بلاک چین کاردانو، از مدل ISPO جهت توزیع توکن‌های خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: استیک بهتر است یا کشت سود؟ تفاوت این دو در چیست؟

از طرفی، در مجموع 125 میلیون توکن (2.5٪ از کل توکن های عرضه شده توسط مین سواپ) به شرکت کنندگان FISO مین سواپ تعلق می گیرد. جدا از این، در هر دوره از رویداد FISO، تعداد 6.25 میلیون توکن به نمایندگان پاداش داده خواهد شد که این پاداش ها شامل 80% توکن MINt و 20% توکن MIN خواهد بود. همچنین، تعداد توکن‌هایی که یک نماینده دریافت می‌کند، بوسیله یک سیستم امتیازدهی محاسبه می‌شود.

تفاوت مین سواپ با سایر صرافی های غیر متمرکز کاردانو

اساساً Minswap رویکرد متفاوتی را به نسبت سایر صرافی های غیر متمرکز کاردانو همچون ساندای سوآپ (SundaeSwap)، کارداکس (Cardax) و ارگو دکس (ErgoDEX) ارائه می‌کند. به عنوان مثال، از جمله ویژگی‌ های برجسته‌ مین سواپ که این صرافی ارز دیجیتال را از سایر صرافی های غیر متمرکز که در بالا به آنها اشاره کردیم متمایز می کند می توانیم به استخرهای نقدینگی چند منظوره، مسیریابی چند استخره، برخورداری از کارکردی منحصر به فرد به عنوان یک اوراکل قیمت درون زنجیره ای یا بازخرید خودکار کارمزدهای بابل اشاره داشته باشیم. همچنین صرافی مین سواپ بر عکس موارد فوق، به جای جذب سرمایه بیشتر بر روی مقوله هایی مثل ساخت یک جامعه متحد و متمرکز تمرکز کرده است. با این حال، از آنجایی که هیچکدام از صرافی های ارز دیجیتال فوق، هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند، مقایسه نهایی مین سواپ با این پلتفرم های مبادلاتی، به طور قطع ممکن نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: کارداکس، صرافی غیرمتمرکز کاردانو با هدف تسخیر بازار راه‌اندازی خواهد شد

علاوه بر این موارد، مین سواپ بر توسعه انواع گوناگونی از استخرهای نقدینگی AMM یا بازارساز خودکار (Automated Market Maker) تمرکز خواهد داشت و به تریدرهای خود این اجازه را می دهد تا از کارآمدترین استخرها استفاده کنند. در حقیقت این ویژگی مسیریابی چند استخری (multi-pool routing) این پتانسیل را دارد تا بعدها به یک تجمیع کننده صرافی غیر متمرکز (DEX aggregator) نیز تبدیل شود.
همچنین، هدف اصلی تیم توسعه دهنده مین سواپ این است که بر نوک قله دیفای کاردانو قرار بگیرد و تلاش داشته تا با ارائه و اجرای ایده هایی همچون FISO، توکن MINt و LBE و طراحی ایده های خلاقانه دیگر، به این هدف خود دست پیدا کند. از جمله ایده های جذابی که قرار است تا در آینده ای نزدیک توسط مین سواپ، وارد فاز اجرایی شود نیز می توانیم به لانچ پد IFO اشاره داشته باشیم که به دیگر پروژه‌ها این اجازه را می‌دهد تا راحت تر راه‌اندازی شوند.
همچنین پروژه Minswap از یک سیاست اعطای نمایندگی دوستدار SPO نیز برخوردار است که به تمرکززدایی بیشتر شبکه نیز کمک می کند. بصورت کلی، هدف اصلی مین سواپ، این است که به برترین پلتفرم جهت فهرست کردن توکن های بومی پروژه‌های جدید بهترین حامی برای این پروژه ها بدل گردد.

کاردانو
سایر DEX های مبتنی بر بلاک چین کاردانو

سخن پایانی

اساساً هدف اصلی توسعه دهندگان Minswap، ارائه یک صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال چند مدلی و خلاقانه بر بستر بلاک چین کاردانو است. در حقیقت مین سواپ به دنبال این است تا با گردآوری بهترین مدل ‌های مربوط به خرید و فروش دارایی های دیجیتال از سراسر اکوسیستم های صرافی های غیر متمرکز در یک پروتکل، به بهترین ارائه‌دهنده نقدینگی در بازار رمز ارزها بدل گردد. در واقع، این صرافی غیر متمرکز بدنبال این است تا ترکیبی از قابلیت هایی همچون استخرهای پایدار، استخرهایی با قابلیت چند دارایی (multi-asset pools) و خصوصیت نقدینگی متمرکز، پلتفرمی را ایجاد کند که استفاده از آن هم به نفع معامله گران باشد و هم برای تامین کنندگان نقدینگی مفید واقع شود.
از طرفی، توکن مین (MIN) که توکن بومی صرافی غیر متمرکز Minswap به حساب می آید نیز به طور کاملاً عادلانه و بدون حضور هیچ گونه سرمایه گذاری خصوصی یا VC توزیع خواهد شد. در حقیقت این موضوع تضمین می کند که جامعه کاربران مین سواپ حداکثر پاداش را دریافت خواهند کرد و در فرایند عرضه توکن های MIN، شاهد هیچگونه اختصاص توکنی به واسطه ها و کارمندان خود مین سواپ نخواهیم بود.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x