قابلیت چند امضایی (multi-sig) چیست؟ این فناوری چگونه امنیت را تضمین می کند؟
2

قابلیت چند امضایی (multi-sig) چیست؟ این فناوری چگونه امنیت را تضمین می کند؟

بازدید : 172

قابلیت چند امضایی که در زبان انگلیسی به آن Multisignature و گاهی به اختصار multisig گفته می شود، با هدف افزایش امنیت در تراکنش ها ایجاد شده است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که این فناوری دقیقا در کجا استفاده می شود. قابلیت چند امضایی نوعی دسترسی چند نفره یا به عبارتی گروهی به کیف پول ارز دیجیتال است. اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم به واسطه این قابلیت، هر تراکنش قبل از انتشار به بلاک چین می بایست توسط فرد یا افرادی امضا شود. تعداد امضاهای دریافتی از کاربران در شروع و زمان ثبت تنظیمات مشخص می شود. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی این قابلیت می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

چند امضایی چیست؟

به طور کلی برای توضیح قابلیت چند امضایی باید گفت ما در شبکه بیت کوین با دو نوع تراکنش رو به رو هستیم. نوع اول تراکنش های ساده و استانداردی هستند که تنها توسط یک شخص مدیریت می شوند و آن شخص، دارنده کلید خصوصی و آدرس بیت کوین است. در این مورد امضای یک شخص برای انتشار تراکنش به بلاک چین کافیست. در مقابل شبکه بیت کوین وظیفه پشتیبانی از تراکنش های پیجیده تری را نیز دارد. در زبان تخصصیِ شبکه بیت کوین به این تراکنش ها m و n نیز گفته می شود. ارزهای دیجیتال این حساب ها فقط در صورتی به جریان می افتند که تراکنش توسط طرفین تایید شود. به نظر می رید حالا برای شما واضح شده است که کاربرد این قابلیت چیستو چه نقشی در ایجاد امنیت در تراکنش ها ایفا می کند.

طرفینِ استفاده از چنین آدرسهایی اصولا افراد، سازمان ها یا اسکریپت های برنامه ریزی شده اند. همکاری مولفه اصلی این گونه فعالیتهاست. و آزاد سازی دارایی ها فقط زمانی امکان پذیر است که اعضا به نتیجه مشترک برسند. قابلیت چند امضایی دو مزیت برجسته دارد: 1.  اسکرو بدون اعتماد 2. سود حاشیه ای بدون اعتماد و امنیت بیشتر برای اعضا، مشاغل و … حالا که تقریبا با این قابلیت آشنا شدید بیایید در ادامه این مقاله یک مثال بررسی کنیم و ببینیم چند امضایی دقیقا چه عملکردی دارد.

 

قابلیت چند امضایی (multi-sig)
قابلیت چند امضایی (multi-sig)

مطلب مفید: آیا سرقت کلید خصوصی کیف پول بیت کوین ممکن است؟

مثالی برای قابلیت چند امضایی

تصور کنید محسن می‌خواهد به امیر بیت کوین ارسال کند اما فقط در حالتی این کار را انجام می دهد که امیر کالایی که قبلا گفته است را به محسن تحویل بدهد. امیر قصد دارد مطمئن شود که هزینه کالا پرداخت می‌شود. هر دو به دوست خود سعید اعتماد دارند اما نمی‌خواهند در خصوص دارایی خود به سعید اعتماد کنند. آن ها آدرس چند امضایی 2 از 3 ایجاد می‌کنند و به هر نفر یک‌ کلید می‌دهند. اگر تراکنش بدون مشکل انجام شد نیازی به حضور سعید در تبادل وجود ندارد. اگر مشکلی در تراکنش رخ دهد، سعید می‌تواند دخالت کند و دارایی را به سمت محسن یا امیر انتقال دهد. هنگام انجام تراکنش، بیت کوین در یک نوع بلاتکلیفی قرار می گیرید و این حالت دقیقا هدف ایجاد قابلیت چند امضایی است که هیچ کس نتواند دارایی را به سمت خودش ببرد.

مطلب مفید: آیا حذف یا جعل قابلیت های امنیتی در شبکه بیت کوین ممکن است؟

چند امضایی (Multi-sig)

از ابتدای سال 2012 بیت کوین برای آدرس های تک امضا یا به عبارتی تک کلید جایگزینی در نظر داشته است. از همان آغاز نوعی از آدرس به نام پرداخت به اسکریپت هش یا P2SH ایجاد و به صورت مشخصی استفاده می شد.آدرس های اسکریپت هش به جای .1 با 3 شروع می‌شوند. توانایی آدرس های P2SH همین قابلیت چند امضایی یا نیاز به چندین کلید خصوصیست که برای انجام تراکنش مورد نیاز هستند. به این فناوری دیرین، چندامضایی یا multi¬signature اتلاق می شود.

یک آدرس P2SH می تواند از گروهی دلخواه از کلیدهای N پشتیبانی کند که M کلید از آن ها برای تراکنش الزامیست. به این حالت M از N یا (M-¬of-¬N) گفته می‌شود. در عمل، بلاک چین محدودیت هایی برای اندازه N ایجاد می‌کند. به همین علت، اکثر چند امضایی های رایج به شکل 2 از 2 یا 2 از 3 مورد استفاده قرار می گیرند. جهت ذکر نزدیک ترین تشبیه برای چند امضایی در دنیای واقعی، یک صندوق دارایی با 2 کلید را تصور کنید که یکی از کلیدها در دست کاربر و‌ کلید دیگر نزد بانک است. برای باز کردن صندوق دارایی به هر 2 کلید نیاز است. این مورد مانند آدرس 2 از 2یِ چند کلیدیست.

استفاده از قابلیت چند امضایی مزیت های بسیاری دارد. اول از همه می‌توانیم با اطمینان از این که کلیدهای آدرس مورد نظر در دستگاه های جداگانه ای تولید و محافظت می‌شوند، نقاط بلااستفاده را کاملا حذف کنیم. برای مثال یک کلید ممکن است در رایانه شخصی کاربر ایجاد شده باشد در حالی که کلید دیگر با گوشی همراه تولید شده باشد. برای انجام تراکنش وجود هر دو دستگاه نیاز است. بدافزاری که رایانه شخصی را آلوده می‌کند نمی‌تواند دارایی را بدزدد چون به کلید تولید شده در گوشی همراه دسترسی ندارد. دومین ویژگی مثبت این است که می‌توانیم چند کلید خصوصی داشته باشیم.

مطلب مفید: آدرس بیت کوین چیست؟

جمع بندی

برای درک بهتر بیایید تصور کنیم کاربر گوشی همراه خود را گم کند. چه می شود؟ اگر کلید سوم به صورت آفلاین نگهداری و از روش 2 از 3 استفاده شود، کاربر می‌تواند گم شدن هرکدام از دستگاه ها را جبران کند و هم چنان با استفاده از دستگاه باقی مانده همراه با کلید آفلاین، سرمایه خود را بازیابی کند. اعضای یک خانواده یا دوستان صمیمی می‌توانند کیف پول چند امضایی بسازند که برای انجام تراکنش به تایید تعدادی از آن ها نیاز است. برای یک همکاری چند نفره هم‌ می شود کیف پولی ایجاد کرد که برای انجام تراکنش حداقل به دو نفر نیاز باشد. علاوه بر این، با فناوری های چند امضایی، فرصت های کاملا جدیدی مهیا می شود که شاید خیلی از این مزایا و موقعیت های خاص به ذهن شما هم خطور کرده باشد. نظر شما چیست؟ شما کیف پول با قابلیت چند امضایی را ترجیج می دهید یا تک امضایی؟ چرا؟

 

0
2
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

2
0
نظر خود را بنویسید !x