NFT چیست ؟ تفاوت توکن مثلی و غیرمثلی را می‌دانید؟
0

NFT چیست ؟ تفاوت توکن مثلی و غیرمثلی را می‌دانید؟

بازدید : 1915

هیچ چیز مانند انفجار اخبار بلاک چین نمی تواند شما را به این فکر وا دارد که … «اینجا چه خبره؟» این دقیقاً سوالی است که هنگام خواندن اخبار، درباره پرداخت‌های میلیون دلاری برای NFT ها از خودتان می پرسید. درست زمانی که ما خیالمان راحت شد که همه متوجه شده‌اند خرید و فر‌وش و استخراج ارز دیجیتال چیست، مبحث جدیدی به نام NFT پدیدار شد. اکنون، پس از مدتی که از شروع NFT ها می‌گذرد، از طرفی هنوز تیترهایی را در مورد افرادی می‌خوانیم که مبالغ هنگفتی را صرف خرید یک اثر هنری در قالب NFT می کنند و از طرف دیگر اشخاصی هستند که هنوز هم درست نمی‌دانند NFT چیست ! برای اینکه در گروه دوم قرار نگیرید، تا پایان این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز با ما همراه باشید.

NFT چیست؟ NFT به چه معناست؟

NFT چیست
NFT _ توکن غیر قابل معاوضه _ توکن غیر مثلی

NFT مخفف Non-fungible token و به معنای «توکن غیرقابل تعویض» است. البته می‌دانم که الان سوالات جدیدی برای شما مطرح شد و این کلمات موضوع را برای شما روشن تر نمی کند. پس بیایید موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم. «غیر قابل تعویض» یعنی چه؟

این عبارت به این معناست که کالای مورد نظر، منحصر به فرد است و نمی تواند با چیز دیگری تعویض شود. به عنوان مثال، یک بیت کوین قابل تعویض است؛ شما می‌توانید یک بیت کوین را با بیت کوین دیگر معامله کنید و دقیقاً همان چیزی را دریافت می‌کنید که ارائه داده‌اید. با این حال، نمی‌توانید بلیط ورود به ورزشگاه آزادی را با بلیط ورود به ورزشگاهی دیگر تعویض کنید، چرا که علیرغم همجنس بودن، ارزش‌های متفاوتی دارند و نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند.

اولین پروژه NFT در سال 2015 بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شد و با افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال، علاقه به آنها نیز افزایش یافت. طبق گزارش NonFungible.com، فروش در سه ماهه اول سال 2021 از 2 میلیارد دلار فراتر رفت؛ بیش از 20 برابر حجم سه ماهه قبل. NFT ها با توجه به هزینه انرژی و ردپای کربن تولید شده در زمان تایید تراکنش های بلاک چینی انتقاداتی را به دنبال داشته اند.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

NFT ها چگونه کار می کنند؟

اکثر NFT ها بخشی از بلاک چین اتریوم هستند. اتریوم، یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین و دوج کوین است، اما بلاک چین آن از NFT ها پشتیبانی می کند؛ اطلاعات اضافی را ذخیره می کند و باعث می شود آنها متفاوت از مثلاً یک اتر کار کنند. شایان ذکر است که بلاک چین های دیگر نیز می توانند نسخه های NFT خود را پیاده سازی کنند. NFT ها می توانند هرگونه محصول دیجیتالی باشند؛ مانند نقاشی ها، موسیقی، هوش مصنوعی و … اما بسیاری از هیجانات فعلی مربوط به استفاده از تکنولوژی مدرن برای فروش هنر دیجیتال است.

بسیاری از تعاریف در مورد NFT ها از این محصولات دنیای مدرن به عنوان تکاملی در جمع آوری هنرهای زیبا و فقط به صورت هنر دیجیتال یاد می‌کنند. اما حقیقت چیست؟ NFT چیست؟ آیا هنر دیجیتال است؟ بیایید با یک مورد دور از ذهن و دور از منطق، همه چیز را به‌چالش بکشیم؛ بنیانگذار توییتر، جک دروسی، یکی از توییت‌هایش را با قیمت کمتر از 3 میلیون دلار فروخت ! آیا واقعاً مردم فکر می کنند این کار شبیه ایجاد کلکسیون هنریست؟ من مطمئنم که برخی واقعاً امیدوارند چنین باشد؛ مثلاً کسی که تقریباً 390،000 دلار برای یک ویدیوی 50 ثانیه ای از کمپانی Grimes پرداخت کرده یا شخصی که برای یک ویدیو از بیپل (Beeple)، 6.6 میلیون دلار پرداخته است.

NFT چیست
NFT – Beeple

در تصویر بالا می‌بینید که من مشغول کلیک راست روی همان فیلم Beeple و دانلود همان فایلی بودم که شخصی میلیون ها دلار برای آن پرداخت کرده است. شما می توانید هر زمان که می خواهید یک فایل دیجیتال را کپی کنید، حتی اگر NFT باشد. با این اوصاف برای خریدار متأسف باشم؟ خیر! NFT ها به گونه ای طراحی شده اند که نمی توانند کپی شوند، زیرا مالکیت اثر در این حوزه اهمیت فراوان دارد. به عبارتی دیگر، هرکسی می تواند کپی‌های موجود را بخرد یا دانلود کند، اما فقط «یک نفر» می تواند صاحب اصلی اثر باشد.

چه کسی صدها هزار دلار برای مبلغی که اساساً معادل یک کارت معاملاتی است پرداخت می کند؟ خوب، این بخشی از چیزی است که NFT ها را به یک امر چالش برانگیز تبدیل کرده است. برخی از مردم با آنها طوری رفتار می کنند که انگار آینده مجموعه هنرهای زیبا هستند. یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) یک واحد منحصر به فرد و غیر قابل تعویض از داده های ذخیره شده در دفتر کل دیجیتال (بلاک چین) است.

از NFT ها می توان از آن‌هایی که به راحتی قابل تکرار هستند مانند عکس، فیلم، صدا و سایر فایل های دیجیتالی، برای ایجاد موارد منحصر به فرد (مشابه گواهی اعتبار) بهره برد و از فناوری بلاک چین برای اثبات یک سند مالکیت تأیید شده و عمومی استفاده کرد. کپی های فایل اصلی، محدود به مالک NFT نیست و می تواند مانند هر فایلی کپی و به اشتراک گذاشته شود. عدم قابلیت تعویض، NFT ها را از ارزهای دیجیتالِ بلاک چین، مانند بیت کوین، متمایز می کند.

مطلب مفید: آشنایی با صرافی FTX؛ معرفی بازار مشتقه FTX

کاربرد NFT چیست؟

NFT چیست
کاربردهای NFT

جواب سوال بستگی به این دارد که شما یک هنرمند هستید یا یک خریدار. اگر یک هنرمند هستید، ممکن است به NFT ها علاقه مند شوید زیرا به شما راهی برای فروش کارهایی می دهد که در غیر این صورت بازار زیادی برای آن ها وجود ندارد. NFT ها دارای ویژگی هستند که می توانید آن را فعال کنید و درصورتی که NFT فروخته شود یا دست به دست بچرخد، هر دفعه درصدی به شما پرداخت می شود.

هنر دیجیتال که شامل نقاشی ها و آثار هنری ایجاد شده با تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال است، یکی از حوزه‌هایی است که از مزایای NFT ها بهره‌مند خواهد شد. چیزی که یک نقاشی در دنیای واقعی را ارزشمند می‌کند، توانایی در اثبات مالکیت آن است. در دنیای دیجیتال اثبات مالکیت یک اثر همیشه دشوار بوده است، اما حالا دیگر همه چیز فرق دارد. می‌توان به پایان سرقت آثار هنری روی اینترنت خاتمه داد. حال که جواب سوال NFT چیست را دریافتید بد نیست از ساخت NFT هم بدانیم.

این روزها هنرمندان می‌توانند در پلتفرم‌ هایی نظیر SuperRare آثار هنری دیجیتالی خود را به حراج برسانند. خریداران در حقیقت توکن این آثار را خریداری کرده و روی کیف پول ارز دیجیتال خود ذخیره می‌کنند. کلکسیونرها می‌توانند این توکن ها یا آثار هنری را بدون واسطه و خیلی پر سرعت تر از شیوه های کلاسیک، معامله کنند. هر چند از روی این آثار هنری، کپی یا دانلود شود، اگر از آنها در جایی بدون اعلام حق مالکیت استفاده شود، با استفاده از بلاک چین می‌توان مالکیت را به اثبات رساند.

اگر یک خریدار یا کلکسیونر هستید، یکی از مزایای بارز خرید هنر این است که به شما امکان می دهد از هنرمندانی که دوست دارید حمایت مالی کنید و این در مورد NFT ها، همانند هنرهای فیزیکی و غیر دیجیتالی، صادق است. NFT ها می توانند مانند هر دارایی دیجیتالی دیگری عمل کنند، محصولاتی که شما آن ها را خریداری می کنید و امیدوارید که ارزش آن روزی افزایش یابد، بنابراین می توانید آن را با سود بفروشید. هر NFT یک توکن منحصر به فرد در بلاک چین است.

مطلب مفید: صرافی کوینکس (CoinEx): بهترین صرافی برای ایرانیان در برابر تحریم

فرایند فعالیت در حوزه NFT چیست؟

از لحاظ طی فرایند، مشارکت در پروژه‌های NFT خیلی دشوار نیست و پروژه ها سعی بر تسهیل مراحل مشارکت کاربران را در نظر دارند. با این وجود، اکنون ریسک‌های زیادی متوجه کاربران این پروژه‌هاست که اکثرا به مسائل مالی بر می گردد. به نکات زیر دقت کنید:

  1. کارمزد فعالیت در این پروژه‌ها خیلی بالا است.
  2. وقتی یک توکن را خریداری می‌کنید، لزوماً فروشنده‌ای برای آن وجود ندارد. برخلاف ارزهای دیجیتال، مثلاً اگر در بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties) یک گربه با قیمت 0.5 اتر بخرید بدین معنا نیست که می‌توانید آن را خیلی سریع دوباره بفروشید
  3. در حال حاضر به حوزه NFT بیشتر به چشم یک سرگرمی نگاه می‌شود، تا یک صنعت پرسود.

با اینکه فعالیت در هر پروژه NFT با دیگری متفاوت است، اما به صورت کلی برای کار در پروژه‌های NFT فرایند زیر طی می‌شود:

ورود به وب سایت پروژه NFT

ابتدا باید به وب‌سایت پروژه موردنظر خود وارد شوید. بیشتر پروژه‌ها فقط روی نسخه دسکتاپ قابلیت اجرا دارند. بنابراین بهتر است با کامپیوتر شخصی وارد وب سایت شوید. مثلاً اگر بخواهیم در پروژه کریپتوکیتیز فعالیت کنیم، باید به سایت این پروژه‌ یعنی cryptokitties.co برویم و روی دکمه start کلیک کنیم. برخی از پروژه‌ها هم دارای نرم‌افزار مخصوص هستند که باید از وب‌سایت رسمی پروژه دانلود و نصب شوند و فعالیت از داخل نرم‌افزار آغاز خواهد شد. از معروفترین فروشگاه‌های اینترنتی NFT می تونا به زورا (Zora)، ریربل (Rarible)، سوپر رِر (SuperRare)، نیفتی گیتوی (Nify Gateway)، اوپن سی (OpenSea) اشاره کرد.

کیف پول مناسب NFT چیست؟

متامسک، کیف پول محبوب برای فعالیت در بازار NFT است. متامسک یک کیف پول متن‌باز و امن برای اتریوم شمرده می شود که به شکل افزونه روی مروگرهای کروم و فایرفاکس قابل نصب است. اگر توکنی در این پروژه‌ها خریداری کنید، آن توکن روی کیف پول متصل‌شده ذخیره خواهد شد. بهترین ولت های NFT شامل مای اتر ولت (MyEtherWallet) ، تراست ولت (TrustWallet)، متامسک (Metamask)، رین بو (Rainbow)، کوین بیس والت (Coinbase Wallet) هستند. هر پروژه ممکن است کیف پول خاصی را به کاربران خود توصیه کند، اما در بیشتر پروژه‌ها کیف پول متامسک (Metamask) بهترین گزینه است.

واریز توکن به کیف پول

در برخی از پروژه‌ها مانند کریپتوکیتیز و بازارهای آثار هنری، تنها راهی که برای فعالیت وجود دارد، خرید توکن است. مثلاً اگر بخواهید در کریپتوکیتیز فعالیت کنید، باید حتماً ابتدا با پرداخت اتر گربه بخرید. در پروژه‌های دیگر، مانند گیم ها، در ابتدا نیاز به خرید چیزی نیست و کاربران اجاره دارند به‌صورت رایگان هم فعالیت کنند.

به‌طور کلی برای فعالیت حقیقی در اغلب پروژه‌های NFT باید مقداری ارز دیجیتال در کیف پول خود داشته باشید. در بیشتر پروژه‌ها خرید و فروش با اتر انجام می‌شود، اما پروژه‌هایی هم وجود دارند که خرید و فروش با استفاده از یک توکن مخصوص انجام خواهد شد. مثلاً برای معامله زمین در پروژه دسنترالند از توکن خاصی به اسم مانا (MANA) استفاده می‌شود؛ این توکن مبتنی بر اتریوم است و کاربران باید از صرافی هایی مانند صرافی بایننس آن را خریداری کنند.

مطلب مفید: معرفی انواع کیف پول های ارز دیجیتال ؛ همه چیز در مورد ولت های رمز ارز

ویژگی‌های توکن های غیر قابل معاوضه (NFT)

NFT چیست
توکن های غیر قابل معاوضه (NFT)
  • قابلیت انتقال: برخلاف توکن های قابل معاوضه و قابل ترید، توکن های غیر قابل معاوضه در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند. با این‌ وجود ارزش آن‌ها به منحصر‌ به‌ فرد بودنشان وابسته است.
  • نماد اصالت: توکن های غیر قابل معاوضه مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین هستند، بنابراین می‎‌توانید از اصالت NFT خود مطمئن شوید.
  • حق کپی رایت یا مالکیت: این مورد هم به استفاده‌ NFT از پلتفرم های نامتمرکز اشاره دارد و نشان می دهد هیچ کس نمی تواند حق مالکیت را از مالک اصلی بگیرد.
  • کمیابی: ارزشمندی توکن های غیر قابل معاوضه ناشی از کمیاب بودن آن‌ها است. اگرچه توسعه دهندگان NFT ها هر اندازه بخواهند می‌توانند از این توکن ها بسازند؛ اما با محدود کردن تعداد آن‌ها، باعث افزایش کمیاب بودن آن‌ها می‌شوند.
  • تقسیم نشدنی: اگرچه این امر قانون نیست، ولی اغلب توکن های غیر قابل معاوضه به واحدهای کوچک‌تر تقسیم نمی‌شوند، یا کل یک اثر هنری دیجیتال را خریداری می‌کنید یا اصلا آن را نمی‌خرید.
  • یکتایی: این مورد مهم‌ترین ویژگی یک NFT است. NFT ها دارای زبانه‌ای (tab) از اطلاعات ثابت هستند که یکتا بودن آن‌ها را اثبات می‌کند. این ویژگی نوعی گواهی اصالت است.

مطلب مفید: معرفی بهترین ربات های ترید ارز دیجیتال در سال 2021

کلام آخر

در این مقاله ما پاسخ مفصلی به سوال NFT چیست دادیم. NFT ها همچون ارزهای دیجیتال، محصول جدید دنیای مدرن هستند. همانطور که پیش بینی پیدایش چنین محصولاتی دور از ذهن بود، پیش بینی آینده آن ها نیز کمی دشوار است. نمی توان با قطعیت گفت که پروژه های NFT در همین سطح باقی می مانند. آنچه به نظر می رسد این است که به دلیل استقبال روز افزون از آن ها قطعا شاهد توسعه این محصولات در آینده خواهیم بود. نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا این مقاله به سوالات شما در مورد NFT ها پاسخ داد؟ سوالات و نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x