Open Interest چیست؟ از اهمیت آن در معاملات بیت‌کوین اطلاع دارید؟
0

Open Interest چیست؟ از اهمیت آن در معاملات بیت‌کوین اطلاع دارید؟

بازدید : 296

Open Interest یا سود باز چیست؟ منظور مقدار موقعیت‌های (خرید یا فروش) بازی است که در بازار مشتقات جفت‌ارزهای بیت‌کوین/دلار وجود دارد. به‌عبارت دیگر این اصطلاح معرف شمار موقعیت‌های باز خریدوفروش است. اگر حجم و مقدار اوپن اینترست زیاد باشد، یعنی نوسانات در قیمت بیت‌کوین هم زیاد است. به‌همین خاطر، توجه به چارت چنین شاخصه‌ای برای بررسی نوسانات بازار اهمیت دارد. در این مقاله از فکت کوینز درباره سود باز بیشتر می‌خوانید.

سود باز چیست؟

سود باز

همان‌طور که گفته شد، چارت Open Interest می‌تواند برای تعیین اوج و فرودهای بازار با شاخص‌های جانبی مفید واقع شود. به صورت کلی Open Interest را میتوان به عنوان حجم کلی از تعداد قراردادهای باز برای یک ارز خاص تعریف کرد.

چه در بازار سهام و چه رمزارزها، برای درک روند بازار، معامله گران معمولاً به معیاری به نام “حجم معاملات باز یا بهره باز” که به اختصار OI گفته میشود، توجه میکنند. میتوان آن را به عنوان تعداد قراردادهای مشتقه باز یا معوقه برای یک بازار خاص توصیف کرد.

  • حالت افزایشی: افزایش نقدینگی، نوسان، و توجه + پشتیبانی از روند جاری قیمت

با بازشدن پیوسته پوزیشن های خریدوفروش و قراردادهای هوشمند، سود باز نشان می‌دهد که نوسان، نقدینگی و توجه عمومی به سمت بازارهای مشتقه می‌روند. افزایش در روند Open Interest می‌تواند از روند جاری قیمت‌ها پشتیبانی کند.

  • حالت کاهشی: خروج نقدینگی، نوسانات و توجه

با کاهش سود باز، مشخص می‌شود که موقعیت‌ها و قراردادهای هوشمند آینده در حال بسته‌شدن هستند. چنین چیزی می‌تواند باعث ایجاد فشار طولانی یا کوتاهی شود که به‌واسطه حرکت و تغییرات ناگهانی قیمت ایجاد شده‌ است.

بیشتر بخوانید: ETF بیت کوین چیست؟ ETF فیوچرز بهتر است یا اسپات؟

کاربرد Open Interest چیست؟

open intrest

رابطه میان سود باز (در نقش متغیر مستقل) و نوسان (در نقش متغیر پاسخ) به‌طور آماری مثبت و مستقیم است. در واقع، هم‌بستگی میان این دو مثبت به‌شمار می‌رود. قراردادهای آتی بیت‌کوین به تریدرها اجازه می‌دهد که بدون نیاز به داشتن این رمزارز دست به حدس و گمان‌هایی درباره قیمت آن بزنند.

تریدرها همیشه به‌دنبال اطلاعاتی هستند که به آنها قدرت اقدامات سودآور در بازار را می‌دهند. مهم‌ترین اطلاعات هم همان‌هایی هستند که به کاربران نشان می‌دهند، رقبایشان در بازار چه می‌کنند. Open Interest راهی برای نشان‌دادن اطلاعات به کاربران است و می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر آنها نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 21 واقعیت جالب درباره بیت کوین که باید بدانید

رابطه سود باز و حجم معاملات چیست؟

open intrest

حجم معاملات نهایی و Open Interest مفاهیمی مرتبط با یکدیگر هستند. حجم معاملات نشان‌دهنده کل قراردادهایی است که در دوره‌ای مشخص منعقد شده‌اند اما سود باز فقط متوجه تعداد کلی پوزیشن های باز در بازار است که افراد حاضر در بازار در هر زمانی پیش می‌برند.

سود باز با جمع‌کردن تمام پوزیشن های باز فارغ از خرید یا فروش‌بودنشان و کم‌کردن آن از پوزیشن های بسته به‌دست می‌آید. در جدول زیر با مثالی، سعی شده که مقوله Open Interest برایتان شفاف‌تر شرح داده شود:

کاربرپوزیشنمقدارتغییر در سود بازسود باز
خانم الففروش (باز)۱ BTC۱
آقای بخرید (باز)۲ BTC۳
خانم جخرید (باز)۱۰  BTC+۱۰۱۳
آقای دخرید(بسته)۳ BTCـ۳۱۰

مشخصاً Open Interest با مطرح‌شدن پوزیشن های جدید از سوی کاربران از ۱ به ۱۳ رسیده است. بنابراین، با بستن موقعیتی با ۳ بیت‌کوین از سوی آقای د، سود باز هم افت پیدا کرده است. این مثال‌ها نشان می‌دهند که چطور سود باز بنا به تعداد قراردادهای باز تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید: این 4 ارز دیجیتال پرسود 2022 بیشتر و سریعتر از بیت کوین رشد می‌کنند!

اهمیت Open Interest در معاملات بیت‌کوین چیست؟

سود باز

در بازارهای موروثی (legacy markets)، تریدرها تغییرات سود باز را به‌دقت رصد می‌کنند. تحلیل‌گران معمولا از آن به عنوان شاخصی بهره می‌برند تا قدرت پشت روندهای قیمت و جو احساسی بازار را پیدا کنند.

در واقع، سود باز نشان‌دهنده جریان سرمایه در داخل و خارج بازار است. اگر سرمایه بیشتری روانه بازار آتی بیت‌کوین شود، سود باز هم افزایش پیدا می‌کند. اما اگر سرمایه‌ای به‌میان نباشد، سود باز دچار افت و کاهش می‌شود.

معمولاً تحلیل‌گران همبستگی میان قیمت دارایی، حجم و سود باز را برای تحلیل جو و فضای احساسی بازار بررسی می‌کنند. جدول زیر رفتار بازار را براساس شاخص‌های مذکور نشان می‌دهد:

قیمتحجمOpen Interestاحساسات بازار
افزایشیافزایشیافزایشیگاوی
افزایشیکاهشیکاهشیخرسی
کاهشیافزایشیافزایشیخرسی
کاهشیکاهشیکاهشیگاوی

نگاهی به سابقه قیمت بیت‌کوین با توجه به سود باز نشان می‌دهد که رابطه مستقیم و مثبتی میان این دو وجود دارد. قیمت بیت‌کوین با سود باز در افزایش و کاهش رابطه دارد.

بیشتر بخوانید: سود سهام ؛ یکی از راه های کسب درآمد غیر فعال از بازار ارز دیجیتال

در آخر

بسیاری از تریدرهای رمزارزها و تحلیل‌گران معتقدند تفسیر درست تغییرات Open Interest می‌تواند اطلاعات مناسبی درباره احساسات بازار در اختیارمان بگذارد. برای مثال، اگر سود باز همراه با حجم و قیمت افزایش پیدا کند، این یعنی روندی گاوی در حال شکل‌گیری است.

در چنین وضعیتی، سود باز می‌تواند به تریدرها در درک جو و فضای بازار کمک شایانی کند. شناسایی فرصت‌های معامله هم از دیگر نتایج استفاده از شاخص مذکور است. اگر قصد مشارکت و فعالیت در بازارها و پلتفرم‌های رمرارزی دارید، باید شناخت خوبی نسبت به شاخص‌ها و عوامل هشداردهنده درباره قیمت‌ها داشته باشید.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x