ارز دیجیتال پیمان (PayMon) چیست؟ پیمان (PMN) چه ارتباطی با ذخایر طلا دارد؟
0

ارز دیجیتال پیمان (PayMon) چیست؟ پیمان (PMN) چه ارتباطی با ذخایر طلا دارد؟

بازدید : 3219

در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، ایران یک ارز دیجیتال دولتی با پشتوانه طلا، با نام ارز دیجیتال پیمان PayMon (PMN) راه اندازی کرد. آیا داستان پترو ونزوئلایی تکرار می شود؟ رمزنگاری دولتی چه ارتباطی با پایداری حکومت دارد؟ پیش از مطالعه این مقاله پیشنهاد میکنم مقاله پترو (Petro) چیست؟ واحد پول دیجیتال ونزوئلا را مطالعه کنید تا با فرآیند ایجاد و سرنوشت ارز دیجیتال ونزوئلا آشنا شوید. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی دقیق این ارز دیجیتال پیمان می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

ارز دیجیتال پیمان و پترو

جامعه باید خوشحال باشد که چنین رویدادهای مهمی در این صنعت در حال وقوع است. یک استیبل کوین دولتی، با پشتوانه طلا! اما تردیدها از مجموعه رویدادهای غم انگیز ونزوئلا الهام گرفته شده است؛ جایی که استیبل کوین پترو (PTR) نیز با پشتوانه طلای سیاه، که ونزوئلا در آن غنی است، راه اندازی شد. ارز دیجیتال پترو با حمایت دائمی رئیس جمهور، نیکلاس مادورو (Nicolás Maduro) و با استفاده از اهرم اداری راه اندازی شد.

تصادفاً تظاهرات گسترده مردم خشمگین ونزوئلایی درست در آستانه گردش رایگان کوین، پس از تصمیم برای صدور حقوق به کارکنان دولت در رمزنگاری رخ داد. یکی دیگر از اتفاقات تصادفی سقوط ارز NEM بود که در این بستر Petro نیز راه اندازی شد. فروپاشی همزمان با شروع خیزش مردمی بود، بلاک چین چینی NEM تقریباً به نصف سقوط کرد.

با قیمت توکن 60 دلار (هزینه هر بشکه نفت)، 100 میلیون PTR منتشر شد که 82.4 میلیون آن فروخته شد. هدف 2.088 میلیارد دلار بود. به گفته دولت مادورو (Maduro)، این طرح البته فراتر رفت، 3.3 میلیارد دلار جمع آوری شد. بدون حسابرسی مستقل، اما مبلغ 735 میلیون دلار به عنوان مقدار واقعی وجوه جمع آوری شده به فضای اطلاعات نشت کرد. اما شک گرایان نیز به این مقدار اعتقاد ندارند. الخاندرو ماچادو (Alejandro Machado)، برنامه نویس مهاجر ونزوئلایی در توییت جذاب خود گفت که چنین وجوهی از کیف پول Petro NEM قابل انتقال نیست. به هر حال، به گفته مخالفان، قیمت PTR 60 دلار کاملاً دلخواه است. نفت سنگین ونزوئلا ارزش چندانی ندارد، نه در زمین و نه در نفتکش.

مادورو محافظه کارانه عمل کرد و هنگام اعلام راه اندازی پترو، با اعلام پشتوانه نفت، سردرگمی بیشتری را ایجاد کرد. به نظر می رسد این تصمیم پس از موفقیت ارز دیجیتال نفت برای او اتفاق افتاده است. اما هیچ تاثیری در پی نداشت. حتی مشخص نیست که آیا در مورد ذخایر طلای کشور یا میزان ذخایر طلای مورد بررسی صحبت شده است یا خیر. نتیجه نهایی چیست؟ برای اولین بار در تاریخ، یک استیبل کوین شبیه به یک کلاهبرداری بزرگ شد.

مطلب مفید: آموزش استخراج بیت کوین؛ راهنمای گام به گام استخراج

ارز دیجیتال پیمان (PayMon)
ارز دیجیتال پیمان (PayMon)

رمز نگاری ایرانی

برخلاف ونزوئلاي جوان با آزمايشات شبه سوسياليستي، ايران يكي از قديمي ترين كشورهاي جهان با سنتهاي چند هزار ساله است. ایران تاریخ داستان هایی از موفقیت ها و سقوط ها و نافرمانی ابدی در مواجهه با نیروهای خارجی است. این سرزمین غنی در محل تلاقی تمدن ها است. ایران شاید جایی شبیه به باغ عدن توصیف می‌شد. ایران باستان دائماً جنگید؛ با هلاس، روم، اسرائیل. درگیری با اسرائیل در حال حاضر نیز ادامه دارد.

از این رو نگرش خصمانه ایالات متحده به ایران است. این دقیقاً تحریم‌های بین المللی سنگین و خفه کننده‌ای بود که به ابتکار ایالات متحده علیه ایران تصویب شد و او را وادار کرد تا به دنبال راهی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال باشد. به طور خاص، ایران به فکر قطع مجدد سیستم حل و فصل بین المللی یا SWIFT افتاد. این امر تا کنون در تاریخ جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است. بدیهی است که  خاطرات ناخوشایند همچنان باقی مانده.

ارز دیجیتال پیمان (PayMon)
ارز دیجیتال پیمان (PayMon)

تفاوت ایران و ونزوئلا به تاریخ ختم نمی شود

ایران دارای یک اقتصاد نوآورانه قدرتمند است. بسیار شگفت آور است که علیرغم فشار خارجی رشد تولید ناخالص داخلی بین 5-7 حفظ می شود. ایران همچنان برنامه هسته ای، موشکی و حتی فضایی خود را دارد. به دلیل برنامه هسته ای است که اسرائیل علیرغم اطمینان تهران از برنامه هسته ای خود به صورت صلح آمیز، علیه آن مبارزه کرد. تل آویو اعلام کرد: «در جایی که صلح آمیز است، مشخص است که غیر صلح آمیز نیز وجود دارد».

در همان زمان، منافع روسیه و جامعه بین المللی با هم برخورد کردند: روسیه در حال ساخت مرحله دوم نیروگاه هسته ای در بوشهر است. مدتی پیش شایعاتی مبنی بر اینکه ایران و روسیه در حال بررسی احتمال تسویه حساب از طریق ارزهای دیجیتال هستند، وجود داشت. اما بدیهی است که روش سنتی تری همیشه ترجیح داده می شود.

اما به نظر می رسد اتحادیه اروپا که از تحریم های ایران نیز متحمل ضرر اقتصادی می شود، بدون ارز دیجیتال نخواهند ماند. فرانسه و آلمان شجاعت خود را نشان دادند و با واشنگتن مخالفت کردند و گفتند که در حال توسعه سیستم حل و فصل با ایران برای دور زدن تحریم ها هستند. این سیستم special purpose vehicle یا به اختصار (SPV) نامیده می شود ، نام رسمی آن INSTEX است، فرانسوی ها و بریتانیایی ها آن را تامین مالی می کنند و مدیریت آن به دست آلمان است. هیچ اطلاعات دیگری در مورد آن وجود ندارد.

مطلب مفید: آموزش ورود به بازار رمز ارزها و خرید ارز دیجیتال در ایران

استاندارد ارز دیجیتال پیمان

ارز دیجیتال پیمان که PayMon  و به اختصار (PMN) نیز نامگذاری شده، به فارسی «عهد» و به انگلیسی “covenant” ترجمه می شود. با وجود این که کوینی با نام Paymon (PMNT)، با اصالت استونیایی و در سال 2017 روانه بازار شد، «پیمان» را برای ارز دیجیتال ایرانی ترجیح دادند. 4 بانک ایرانی در گزارش راه اندازی PMN ظاهر می شوند – بانک ملت، بانک ملی ایران، بانک پاسارگاد و بانک پارسیان؛ بازار بدون نسخه فرابورس و چند شرکت نامحدود مانند Ghoghnoos یا Kuknos Company که در هر دو یک مدیر اجرایی وجود دارد: ولی الله فاطمی. Ghoghnoos در انگلستان ثبت شده است و سایت Kuknos فقط به زبان فارسی است.

کلام آخر

پلتفرم ارز یجیتال پیمان (PayMon)، به سفارش بانک مرکزی ایران، توسط شرکت خدمات انفورماتیک (ISC)، که مقر آن در تهران توسعه یافته است. همانطور که می بینید، اینجا ونزوئلا نیست! همه چیز جدی است! ایران معدن طلای خود را دارد با استخراج حدود 6 تن در سال. و این بخش با برنامه ریزی برای تولید 25 تن در سال در حال رشد است. بنابراین تصادفی نبود که رمزنگاری تصمیم گرفت توسط این فلز نجیب پشتیبانی شود. به طور کلی یک رمزنگاری چطور؟ مشخص است که در آوریل سال گذشته ، بانک مرکزی عملیات با رمزنگاری را ممنوع کرد. اما اکنون این ممنوعیت لغو شده است.

با این حال، انجام معاملات با ارزهای دیجیتال جهانی در داخل کشور غیرممکن است. اما اجازه استخراج، شرکت در ICO و حتی پرداخت خارج از کشور مجاز است! در اصل، در دوران ممنوعیت کامل این فعالیت ها به پایان رسیده. به گفته سهیل نیکزاد، عضو هیئت مدیره انجمن بلاک چین، معاملات بیت کوین به ارزش حداقل 10 میلیون دلار روزانه در ایران انجام می شود. به طور کلی، چشم انداز ارز دیجیتال پیمان یا طلای ایران PayMon (PMN) بد نیست. به خصوص اگر INSTEX مرموز اروپایی نیز بخشی از این پروژه باشد.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x