Play To Earn چیست؟ نحوه کسب درآمد از بازی های “بازی کن و پول به دست بیار”
0

 Play To Earn چیست؟ نحوه کسب درآمد از بازی های “بازی کن و پول به دست بیار”

بازدید : 5171

 Play To Earn  یا “بازی کن و پول به دست بیار”یک پدیده جدیدی در حوزه ارزهای دیجیتال است که این روزها بسیار پر طرفدار شده است! بسیاری از گیمرها روزهایی را به یاد دارند که شب و روز به سیستم های کامپیوتری شان چسبیده بودند و  به خاطر هدر دادن وقت سرزنش می شدند. بدون شک، ساعت ها وقت گذرانی پای بازی های کامپیوتری آسیب های خاص خودش را دارد. اما اتفاق جدید این است که چیزی که در گذشته فقط سرگرمی محسوب می شد، حالا به منبع کسب درآمد تبدیل شده است.

حالا دیگر بازی کامپیوتری همان کسب درآمد کلان است که البته لذت بخش هم هست. تعداد قابل توجهی از گیمرها به سمت بازی های Play To Earn یا همان “بازی کن و پول به دست بیار” جذب شده اند. در واقع، در این نوع از بازی های P2E، گیمرها بابت زمان و تلاشی که برای برد در بازی دارند، پاداش های مالی واقعی دریافت می کنند. بازی های P2E دنیای جدیدی از اقتصاد دیجیتال را به وجود آورده اند. در این دنیای دیجیتال، کاربران می توانند در ازای پول، دارایی های درون پلتفرمی (NFT بازی) را بسازند، بفروشند یا مبادله کنند. با فکت کوینز و آشنایی بیشتر با P2E  یا ” بازی کن و پول به دست بیار” همراه باشید. 

بازی های Play 2 Earn چیست؟

بی شک کاربرد بازی های “بازی کن و پول به دست بیاور” دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست. Play 2 Earn همان بازی هایی هستند که کاربران بابت بازی پول می گیرند. شاید در ظاهر مفهومی بسیار ساده باشد اما صنعت بازی در چندین دهه تحولاتی را پشت سر گذاشته تا به این مرحله رسیده است.

در ابتدا، بازی های سنتی در یک اکوسیستم بسته انجام می شد و توسعه دهندگان بازی قدرتشان را از تجربه شان به دست می آوردند. مثلا تصور کنید؛ ساعت ها زمان را صرف بازی مورد علاقه تان کرده اید و دارایی هایی مثل شخصیت های مختلف، سلاح، افزودنی های تزئینی و آرایشی و سایر ویژگی های بازی را به دست آورده اید. به دست آوردن این دارایی ها تا زمانی ارزشمند است که بازی ادامه داشته باشد. اما با رسیدن به مرحله آخر یا پایان یافتن مجموعه، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تمام دارایی هایی که در طول بازی به دست آورده اید ارزش خودشان را از دست می دهند. دیگر نمی توانید دارایی ها و ویژگی هایی را که در این بازی به دست اورده اید به بازی دیگری انتقال دهید یا در بازار دیگری مبادله کنید یا حتی به پول نقد تبدیل کنید. در یک بازی معمولی، گیمرها تحت تصمیم های شرکت های بازی ساز و توسعه دهندگان بازی ها هستند. درست مثل اجاره خانه و خرید خانه، گیمرها بازی را برای مدتی اجاره می کنند و نمی توانند صاحب دارایی های درون بازی باشند.

برخلاف بازی های سنتی که پاداشی دائمی به کاربران نمی دهد، بازی های “بازی کن و پول به دست بیار”  (Play To Earn)، در مرکز موتور اقتصادی بازی قرار دارند. در بازی های P2E، گیمر کنترل پویایی نسبت به دارایی های درون بازی دارد.

p2e چیست
بازی های play to Earn چیست

مطلب مفید: بازی NFT در ۲۰۲۲ ؛ ۵ بازی درخشان در سال جدید میلادی

 ویژگی های P2E 

  • مالکیت دارایی در P2E:

بر خلاف بازی های سنتی که توسعه دهندگان بازی اقتصاد درون بازی را کنترل می کردند، در بازی های ” بازی کن و پول به دست بیاور” گیمرها مالک دارایی های درون بازی هستند.

  • دارایی های دیجیتال P2E ارزش واقعی دارند:

NFT ها در بازی های P2E ، نقش اصلی و محوری دارند. گیمرها می توانند توکن های غیرقابل تعویض (Non-Fungible)بسازند و یا حتی طبق علاقه خودشان تنظیم کنند. آنها میتوانند این توکن های غیرقابل تعویض را در بازار NFT ها بفروشند، بخرند و با ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات مبادله کنند.

  • بازی های عادلانه یا Fair Play در P2E:

ماهیت بازی های مبتنی بر بلاکچین، غیرمتمرکز و شفاف است. در بازی های Play To Earn، کاربران فرصت و شانس برابری برای شرکت در تصمیم گیری های بازی و شکل دهی آینده بازی دارند.

Play To Earn چیست
چگونه از بازی های P2E درآمد داشته باشیم

بررسی نحوه عملکرد بازی های Play 2 Earn

توسعه دهندگان بازی، به سرعت و با آغوش باز به استقبال از ترند بازی های Play 2 Earn رفتند و پول واقعی را وارد دنیای بازی کردند. اکنون تبلیغات متعددی از بازی های P2E مثل؛ Axie Infinity، Gods Unchained، Splinterlands را می توان دید. بازی های “بازی کن و پول به دست بیاور” برای پشتیبانی و حفظ اکوسیستم شان مبتنی بر بلاک‌چین هستند. بازی های P2E به کاربر اجازه دسترسی به توکن های داخل بازی را می دهند و این توکن ها در خارج بازی و در دنیای واقعی دارای ارزش واقعی هستند. این پدیده، مدیون به وجود آمدن ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی، بازارهای غیر متمرکز و NFT ها است. در بازی های P2E، هر اقدام کاربر داخل بازی، از شرکت در ماموریت ها و جنگ ها تا پرورش موجودات جدید و کمک به حل مشکل جامعه، پاداش دارد.

این عناصر، داخل بازی به شکل توکن های غیرقابل تعویض (NFT) نمایش داده می شود. به عنوان مثال، اگر بخواهید آواتار جدیدی بسازید یا موجود جدیدی را پرورش دهید، می توانید توکن جدیدی ضرب کنید و توکن ضرب شده را در یک بازار آزاد بفروشید یا مبادله کنید. مزیت این توکن های غیر قابل تعویض این است که می توان آنها را با ارزهای دیجیتال مبادله و یا از طریق صرافی ها به پول نقد تبدیل کرد.

از آنجا که تمام تراکنش ها در بلاک چین اتفاق می افتد، مالکیت و اصالت دارایی های دیجیتال درون بازی همیشه قابل تائید است. به علاوه، استفاده از بلاک چین، اتقال دارایی های درون بازی به پلتفرم ها و بازی های مختلف را آسان می کند. این یعنی، کاربران یا بازیکن ها فرصت های زیادی برای کسب درآمد از مجموعه هایشان دارند و برای کسب درآمد از این دارایی ها چندین راه وجود دارد.

مطلب مفید: توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token) چیست؟

بازی های Play To Earn و کسب درآمد از آنها
نحوه کسب درآمد از P2E

روش های کسب درآمد از طریق Play 2 Earn:

  • به دست آوردن ارز دیجیتال از طریق بازی Play 2 Earn

گیمرها می توانند در حین بازی، دارایی های بازی را به دست بیاورند یا در مسئولیت ها، مسابقات، جنگ ها و رقابت ها و سایر فعالیت هایی که برای آنها پاداش در نظر گرفته شده، شرکت کنند. کاربران هر چه زمان بیشتری را صرف بهتر شدن شخصیت ها یا پرورش موجودات خود کنند، شانس آنها برای بهتر شدن در بازی بیشتر می شود.

  • به دست آوردن یا فروش دارایی های (NFT های بازی) داخل بازی:

بازی های P2E ، گیمرها را به ساخت و ایجاد محتوای اصیل برای موجودات، زمین های مجازی و افزونه ها در قالب NFT تشویق می کنند. هرچه NFT ها کمیاب تر باشند ارزش آنها بیشتر می شود. به این ترتیب، تقاضا برای NFT ها بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آنها نیز افزایش می یابد. گیمرها می توانند NFT ها را از طریق بازارهای غیرمتمرکز، بخرند، بفروشند یا آنها را مبادله کنند.

  • به دست آوردن کریپتو با سرمایه گذاری:

دارایی های درون بازیِ برخی بازی ها مثل؛ Axies محبوبیت فراونی پیدا کرده اند و قیمت های آنها به طور باورنکردنی افزایش داشته است. خوشبختانه، بسیاری از NFT ها به دارایی های مالی تبدیل شده اند و همان ارزش پول واقعی را دارند. همین مسئله موجب جذب خیل عظیمی از سرمایه گذارن در بازی های P2E شده است. اخیرا انجمن هایی به وجود آمده که پلتفرم هایی برای کمک به گیمرها هستند. این پلتفرم ها به گیمرها کمک می کنند به دارایی های درون بازی دسترسی داشته باشند و دارایی های درون بازی را در ازای سهمی از سود به بازی کن ها قرض می دهند.

درصورتی که علاقه مند به اخبار و آپدیت های بازی های Play 2 Earn هستید، Blockchain Gaming Alliance، GameFi Hunters و PlayDapp می توانند برای شما مفید باشند.

بازی های “بازی کن و پول به دست بیاور” بیش از همیشه محبوب شده اند. اما دارایی های درون بازی هم به همان اندازه محبوب‌اند. برخی از این دارایی ها به قدری ارزش دارند که برای بازی کنان معمولی به سادگی در دسترس نیستند. بازی Axies Infinity نمونه ای از همین بازی ها است که محبوبیت دارایی درون این بازی یعنی موجود “Axies” آنقدر زیاد شده که قیمت این دارایی را به 228 هزار دلار رسانده است. از آنجا که کاربران پیش از شروع این بازی P2E باید حداقل سه دارایی Axies را بخرند، یک تعهد مالی بزرگ به وجود می آید. به ویژه آنکه تعداد زیادی از بازیکنان دنیای Axie از کشورهای توسعه یافته هستند.

این جا است که نقش مهم انجمن های بازی مشخص می شود. انجمن های بلاک چین مثل؛ Avocado Guild، دارایی های درون بازی را می خرند و سپس این دارایی ها را به گیمرها قرض می دهند و در نهایت بخشی از سود بازیکن را می گیرند. بنابراین، درصورتی که علاقه مند به بازی  Axie Infinity هستید اما پول کافی برای خرید Axie را ندارید می توانید Axie را از انجمن های بازی قرض بگیرید.

این مدل درآمد مشترک، یک بازی برد – برد است، زیرا هر روز بازیکنان بیشتری به قرض گرفتن NFT رو می آورند و انجمن های بازی بیشتر مورد توجه شرکت های سرمایه گذاری قرار می گیرند.

Play To Earn گامی بلند درصنعت بازی و ارزهای دیجیتال

همانطور که مشخص است روانشانسی بازی تغییر کرده است. گیمرها می خواهند نقش مهمتر و پررنگ تری در بازی داشته باشند و دوست دارند مالکیت دارایی هایی که برایش زحمت کشیده اند و به سختی به دست آورده اند را از آن خود کنند. بازیکن ها آرزو دارند تجربه های منحصر به فردی داشته باشند و خودشان آینده بازی را شکل دهند. گیمرها از بازی های دیجیتال و مالکیت دارایی های درون بازی درامد کسب می کنند و اکنون بیش از هر زمان دیگری یک کارآفرین محسوب می شوند.

مدل بازی های Play 2 Earn این امکان را به وجود می آورد تا گیمرها خودشان محتوا و دارایی های درون بازی را بسازند و به راحتی از آنها درآمد زایی داشته باشند. سازندگان دارایی های درون بازی می توانند در هر مرحله، از ایجاد دارایی های جدید تا قیمت گذاری مشارکت داشته باشند و حتی بابت تراکنش های ثانویه ای که روی دارایی های خود انجام می دهند، پول بگیرند. این اکوسیستم جدید، تحولی در صنعت بازی، حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال است. هر روز محتوای جدید و منحصر به فردی را در خود جای می دهد که قابلیت فروش، مبادله و دریافت پول واقعی را دارد. ویژگی بارز دیگر، این واقعیت است که بازی های P2E هیجانی را به اعضای این جامعه تزریق می کند. بازیکنان می توانند ارزش خلاقیت ها و دستاوردهایشان را ببینند و همچنان با سایر بازیکنان رقابت داشته باشند.

21
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x