اثبات وزن (proof of weight) چیست؟
0

اثبات وزن (proof of weight) چیست؟

بازدید : 136

در دنیای الگوریتم های اجماع بلاکچین، گزینه های مختلفی برای انتخاب نود، جهت تایید بلاک جدید وجود دارد. اثبات وزن یکی از راه حل های نسبتاً غیرمعمول است.

معرفی و تاریخچه اثبات وزن

سازوکارهای اجماع اثبات وزن بر اساس اولین مدل اجماع اثبات وزن مورد استفاده در ارز رمزنگاری شده الگوراند(Algorand) است. که توسط محققان آزمایشگاه علوم رایانه ای و هوش مصنوعی MIT ساخته شده است.

ایده کلی این است که در همه الگوریتم های اجماع ،معیار مشخصی مثل امتیاز،برچسب یا وزن به نودها داده می شود. که این برچسب نشان دهنده قدرت نود برای به دست گرفتن تایید بلاک جدید است.

به عنوان مثال در اثبات سهام هر چه نود سهام بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای به دست آوردن تایید بلاک جدید را دارد.

اثبات وزن چگونه کار می کند؟

اثبات وزن (PoWeight) مکانیسم اجماع بلاکچین است که بر اساس میزان ارز رمزنگاری شده ، به هر کاربر “وزن” خاصی اختصاص داده می شود. که نشان دهنده سهم کاربر در شبکه است. به منظور جلوگیری از حملات و اعمال ناخوشایند در بلاک چین ، اکثریت (بیش از دو سوم) وزن ها باید به کاربران صادق تعلق داشته باشد.

اثبات وزن (proof of weight)
نودها بر اساس وزن مشخص شده برای به دست گرفتن تایید بلاک جدید انتخاب می شوند.

در نگاه اول proof of weight ممکن است شباهت زیادی به الگوریتم اجماع اثبات سهام داشته باشد ، اما هنگام بررسی دقیق تر ، می توان متوجه تفاوت اساسی شد. در یک شبکه اثبات سهام ، تعداد سکه های نگهداری شده در کیف پول است که “وزن” کاربر و متعاقباً احتمال دریافت پاداش بلوک را برای کاربر تعیین می کند.

در مکانیزم اجماع proof of weight، هر مقدار قابل اندازه گیری دیگر ، نه فقط مقدار سکه های نگهداری شده ، می تواند برای تعیین “وزن” کاربر استفاده شود.مثلا در پروژه ذخیره سازی فایل ،تعداد فایل های ذخیره شده یک معیار وزن است.

میزان محبوبیت اثبات وزن در بلاکچین

اگرچه proof of weight شایستگی زیادی دارد. اما یک مدل اجماعی نیست که ارزهای رمزپایه اصلی بخواهند از آن استفاده کنند. انگیزه دادن به کاربران برای شرکت در چنین شبکه هایی بسیار دشوار است . زیرا در این روش کاربران پاداش نمی گیرند. توسعه دهندگان می توانند با استفاده از روش های خلاقانه این مسئله را برطرف کنند.

موارد استفاده:

آلگورند (Algorandفایل‌کوین (Filecoin)، چیا (Chia)

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x