اثبات وزن (proof of weight) چیست؟

اثبات وزن (proof of weight) چیست؟
0
بازدید : 3209

در یک بلاک چین، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب نود (گره)، جهت تایید بلاک‌ها وجود دارد. اثبات وزن یکی از راه حل های نسبتاً غیرمعمول برای این منظور و رسیدن به اجماع در بلاک چین است. در این مقاله از فکت کوینز با ما همراه باشید، چون می‌خواهیم یک الگوریتم اجماع کمتر شناخته شده و جالب را باهم بررسی کنیم.

معرفی و تاریخچه اثبات وزن

مکانیزم‌ اجماع اثبات وزن (PoWeight) اولین بار در بلاک ‌چین الگوراند (Algorand) مورد استفاده قرار گرفت. این الگوریتم توسط محققان آزمایشگاه علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی دانشگاه MIT امریکا ساخته شده است.

ایده کلی این است که در بحث اجماع، معیار مشخصی مثل امتیاز، برچسب یا وزن به نودهای شبکه داده شود. که این برچسب نشان دهنده قدرت گره (نود) برای تایید اعتبار تراکنش‌ها است.

به عنوان مثال در اثبات سهام (گواهی سپرده) هر چه نود سپرده (استیک) بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای به دست آوردن حق تایید بلاک جدید را دارد.

اثبات وزن چگونه کار می کند؟

الگوریتم PoWeight یک مکانیسم اجماع در بلاکچین است که بر اساس میزان ارز دیجیتال هر کاربر (نود)، به او یک «وزن» اختصاص داده می‌شود که نمایانگر سهم او در شبکه است. به منظور جلوگیری از حملات و اعمال متقلبانه در بلاکچین، اکثریت (بیش از دو سوم) وزن‌ها باید به کاربران صادق تعلق داشته باشد.

نودها بر اساس وزن مشخص شده برای به دست گرفتن تایید بلاک جدید انتخاب می شوند.

در نگاه اول، Proof of Weight ممکن است شباهت زیادی به الگوریتم اجماع اثبات سهام داشته باشد، اما هنگام بررسی دقیق تر، می توان متوجه تفاوت اساسی این دو شد. در یک شبکه اثبات سهام یا گواهی سپرده، تعداد توکن‌های سپرده گذاری شده (استیک شده) در کیف پول است که “وزن” کاربر و متعاقباً احتمال دریافت پاداش بلوک را برای کاربر تعیین می کند.

در مکانیزم اجماع Proof of Weight، هر مقدار قابل اندازه گیری (نه فقط مقدار توکن‌های سپرده‌گذاری شده) می‌تواند برای تعیین “وزن” کاربر استفاده شود. مثلا در یک پروژه ذخیره سازی فایل، تعداد فایل های ذخیره شده معیار وزن است.

میزان محبوبیت Powieght

اگرچه Powieght شایستگی زیادی دارد. اما مکانیزمی نیست که رمز ارزهای بزرگ بخواهند از آن استفاده کنند. انگیزه دادن به کاربران برای شرکت در چنین شبکه‌هایی بسیار دشوار است، زیرا در این روش کاربران پاداش نمی‌گیرند. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از روش‌های خلاقانه این مسئله را برطرف کنند.

جمع بندی

الگوریتم اثبات وزن (PoWeight) یک نوع الگوریتم اجماع در بلاک چین است که به کاربران بر اساس مقدار توکن‌هایی که دارند، وزن اختصاص می‌دهد. رویکرد وزن به این معنی است که شما از ترکیبی از اطلاعات از چندین منبع مستقل برای ارائه شواهد کافی برای برآوردن یک نیاز اطلاعاتی استفاده می‌کنید. گفتنی است، این الگوریتم در بلاکچین‌های آلگورند (Algorandفایل‌کوین (Filecoin) و چیا (Chia) به کار گرفته شده است.

الگوریتم اثبات وزن (PoWeight) چیست؟

اثبات وزنی (PoWeight) یک مکانیسم اجماع در بلاکچین است که بر اساس میزان ارز دیجیتال هر گره، به او یک «وزن» اختصاص می‌دهد که نمایانگر سهم و قدرت او در شبکه است.

تفاوت الگوریتم اثبات وزن با اثبات سهام چیست؟

در یک شبکه اثبات سهام، تعداد توکن‌های استیک شده در کیف پول است که “وزن” کاربر و احتمال دریافت پاداش بلوک را برای کاربر تعیین می کند. اما در مکانیزم اجماع اثبات وزنی، هر معیار قابل اندازه گیری (نه فقط مقدار توکن‌های استیک شده) می‌تواند برای تعیین “وزن” کاربر استفاده شود. مثلا در یک پروژه ذخیره سازی فایل، تعداد فایل های ذخیره شده معیار وزن است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x