سندباکس (sandbox) چیست؟ با این پلتفرم بیشتر آشنا شوید
0

سندباکس (sandbox) چیست؟ با این پلتفرم بیشتر آشنا شوید

بازدید : 160

سندباکس (SANDBOX) دنیایی مجازی است که در آن بازیکنان می‌توانند بازی‌های مختلفی بسازند، به مالکیت خودشان درآورند و درآمدزایی کنند. همه این‌ها در بستر بلاک چین اتریوم ممکن می‌شود. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم درباره پلتفرم سندباکس برایتان بگوییم.

تاریخچه سندباکس (sandbox) چیست؟

سندباکس چیست

این بازی به واسطه دو نسخه‌ای معروف است که در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ روانه بازار شد. تعداد دانلودهای این بازی از سوی کاربران اندروید و IOS به ۴۰میلیون بار می‌رسد. در سال ۲۰۱۸، توسعه‌دهنده/ناشرِ پیکسول(Pixowl) تصمیم گرفت که بازی موفق مذکور را که محتوایش از سوی کاربران تولید می‌شود به سمت بلاک‌ چین ببرد.

هدف از این کار چه بود؟ با نقل‌مکان سندباکس (sandbox) به فضای بلاک‌چین رقبایی مانند ماینکرفت(Minecraft) و روبلاکس(Roblox) به حاشیه رانده می‌شدند. چرا؟ چون فضای بلاک‌چین به بازیکنان و بازی‌سازان مالکیت تمام‌وکمال اثرشان را می‌دهد و آنها می‌توانند از بازی‌های خود به عنوان دارایی‌های NFT بهره ببرند. در این مسیر درآمدزایی هم مقدور می‌شود.

لینک مفید: توکن nft ؛ ساخت این توکن چگونه و چطور انجام می‌شود؟

اکوسیستمی مبتنی بر تولید محتوا از سوی کاربران

پلتفرم بازی بلاک‌چینی سندباکس به کاربران اجازه تولید محتوا می‌دهد. این محتوا می‌تواند در قالب بازی‌های متنوعی باشد که در آنها انواع شخصیت‌ها، اشیا و آدم‌ها از سوی کاربران به‌سادگی طراحی و ساخته می‌شوند.

پس بازی در سندباکس محتوایی است که کاربر تولید می‌کند و در فضای بلاک‌چین امکان ثبت حق مالکیت(کپی‌رایت) آن هم وجود دارد. قراردادهای هوشمند و بلاک‌چین این مالکیت را ممکن می‌کنند.

واکس‌ادیت(VoxEdit)

واکس‌ادیت مدلساز واکسل سه‌بعدی و پکیج NFTساز رایگانی است که برای سیستم‌های رایانه شخصی و مک‌بوک‌ها کاربرد دارد. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که اشیا و شخصیت‌های سه‌بعدی مثلا انسان‌ها، درختان، وسایل نقلیه و… را طراحی کنند و بسازند. واکسل‌ها که پیکسل‌های سه‌بعدی مربعی هستند به کمک واکس‌ادیت تصاویر و شخصیت‌های مختلف بازی‌ها را می‌سازند. پس از طراحی و ساخت این‌ها امکان انتقالشان از واکس‌ادیت به سندباکس (sandbox) وجود دارد.

تولیدات خلق‌شده از طریق این ابزار قابلیت بدل‌شدن به NFT را دارند و می‌توانند در قالب دارایی‌های دیجیتال مورداستفاده قرار بگیرند یا به فروش برسند.

لینک مفید: آریوا ؛ با توکن جدید حوزه گردشگری و سفر آشنا هستید؟

بازار NFTهای سندباکس

nft سندباکس

پلتفرم سندباکس (sandbox) به کاربران اجازه می‌دهد که NFTهای خود را که با واکس‌ادیت ساخته‌اند، بارگذاری و منتشر کنند. امکان فروش این تولیدات هم وجود دارد. NFTهای ساخته‌شده، ابتدا در شبکه IPFS قرار می‌گیرند تا فضای ذخیره غیرمتمرکزی فراهم شود و بعد در بلاک‌چینی برای اثبات مالکیت ثبت می‌شوند.

پس از پشت‌سر گذاشتن این روند، آنچه تولید شده در دسته دارایی‌های دیجیتالی قرار می‌گیرد و کاربران دیگر می‌توانند در بازار اقدام به خرید آن کنند.

لینک مفید: ارزانترین راه برای ساخت NFT؛گام به گام آموزش ساخت NFT

بازی‌ساز سندباکس

بازی‌ساز سندباکس هم به کاربران مختلف اجازه می‌دهد که به رایگان بازی‌هایی سه‌بعدی بسازند. به‌خاطر وجود ابزارهای متن‌نویسی بصری که نیازی به کدنویسی هم ندارند، بازی‌های سه‌بعدی به‌سادگی در عرض چند دقیقه ساخته می‌شوند.

فعالیت سندباکس (sandbox) در بستر بلاک‌چین چگونه است؟

پلتفرم سندباکس

پلتفرم sandbox از انواع توکن‌ها برای چرخش پول میان کاربران مختلف استفاده می‌کند. این کاربران در نقش‌های مختلف مانند بازیکن، تولیدکننده بازی، متصدیان گرداندن بازی یا صاحبان زمین‌های مجازی در پلتفرم حضور دارند. بهتر است که با اصطلاحاتی در این زمینه هم آشنا شوید:

 • سند(Sand): توکن ERC-20 به عنوان ابزار مالی در معاملات و ارتباطات در سندباکس (sandbox) استفاده می‌شود.
 • لند یا زمین (LAND): قطعه‌ای زمین دیجیتالی در متاورس سندباکس است که بازیکنان با هدف پُرکردن آن با بازی‌ها، دارایی‌ها و تجربه‌های تعاملی دست به خریدش می‌زنند. هر لند توکن منحصربه‌فردی است که روی بلاک‌چین عمومی اتریوم قرار دارد.
 • دارایی‌ها(Assets): هر توکنی که از سوی بازیکنان تولید می‌شود یک دارایی به شمار می‌رود. دارایی‌ها استاندارد ERC-1155 دارند و امکان پیگیری‌شان در بازار خریدوفروش هم موجود است.
 • جم(Gems): الماس‌ها توکن‌هایی هستند که ویژگی‌های هر دارایی را مشخص می‌کنند. هرچقدر که یک دارایی دارای جم‌ها یا همان ویژگی‌های تعریف‌شده بیشتری باشد، ارزشمندتر هم خواهد بود.
 • کاتالیست(Catalysts): کاتالیست‌ها یا کاتالیزورها توکن‌های ERC-20 tokens هستند که میزان نادر و خاص‌بودن دارایی‌ها را مشخص می‌کنند. این‌ها می‌توانند سوکت‌هایی خالی به NFT‌هایتان اضافه کنند تا آنها را با جم‌ها پر کنید.

در ادامه درباره دنیای سندباکس بیشتر برایتان خواهیم گفت.

لینک مفید:دو توکن برجسته متاورس که سود کلانی نصیبتان میکنند

درباره لند بیشتر بدانید

لند در سندباکس

سقف تعداد لندهای موجود در سندباکس به ۱۶۶هزار و ۴۶۴ عدد می‌رسد. همه این لندها هم در نقشه‌ای که متاورس پلتفرم را می‌سازد، قرار گرفته‌اند. البته باید دقت کنید که زمین‌های سندباکس به دو دسته کلی روی نقشه‌های این پلتفرم تعریف می‌شوند:

 • لند(land): واحد پایه زمین‌ در نقشه سندباکس لند است. هر لند ۹۶ در ۹۶متر در دنیای بازی مساحت دارد و امکان اجرای تمام بازی‌های بلاک‌چینی در آن هم هست.
 • ایالت یا استیت(state): به مجموعه‌ای از لندها هم استیت گفته می‌شود. بنابراین، در بستر سندباکس ظرفیت ایجاد تجربه‌های آنلاین متاورسی بزرگتر وجود دارد.

لندها به کاربران اجازه می‌دهند که فضایی برای بازی در اختیار داشته باشند و در ضمن، بازی‌ها را در این مکان پیاده‌سازی و خلق کنند. برگزاری مسابقات و دست‌یابی به توکن‌ها هم از راه لندها ممکن است.

درباره سند(sand) بیشتر بدانید

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، سند یکی از بخش‌های ضروری و مهم سندباکس (sandbox) است. سند در ماه آگوست سال ۲۰۲۰، در پلتفرم معاملاتی بایننس عرضه شد. توسعه‌دهندگان در تلاش‌اند که سند را وابسته به پلتفرم سندباکس کنند و ارزشش را هم متناسب و وابسته با آن تنظیم نمایند.

 • بازیکنان از توکن سند برای بازی‌کردن، خرید تجهیزات یا شخصی‌سازی پرسوناژهای آواتارشان بهره می‌برند. بازی‌سازان با سند از راه استیکینگ اقدام به کسب دارایی‌ها و لندها می‌کنند.فروش لندها باعث افزایش تقاضا برای توکن سند جهت خرید زمین‌ها می‌شود. هنرمندان هم سند را برای بارگذاری دارایی‌ها در بازار معاملات و خرید الماس یا همان جِم‌ها خرج می‌کنند.
 • سند توکنی حاکمیتیست که به دارندگانش اجازه تصمیم‌گیری در زمینه‌ امورات مختلف پلتفرم را تقدیم می‌کند. در این بستر از ساختار دائو(سازمان خودگردان غیرمتمرکز) استفاده می‌شود. دارندگان توکن حکومتی هم خودشان حق رأی در تصمیم‌گیری‌های مختلف سندباکس دارند و هم می‌توانند این حق را به دیگران اعطا کنند.
 • سند به کاربران اجازه استیکینگ هم می‌دهد. در نتیجه امکان درآمدزایی منفعل در پلتفرم فراهم می‌شود. با استیکینگ توکن های سند می‌توانید به توکن‌های بیشتری از این نوع دست‌ پیدا کنید. تنها راه رسیدن به جم‌ها و کاتالیست‌ها که برای خلق و تولید دارایی لازم‌اند هم استیکینگ sand است.
 • به ۵درصد از حجم معاملاتی که با سند انجام می‌شود، کارمزد تعلق می‌گیرد. ۵۰درصد از درآمدهای حاصل از کارمزدها هم به استخرهای استیکینگ می‌رود و حکم جایزه برای دارندگان توکن‌ها را دارد و ۵۰درصد هم متعلق به بنیاد پلتفرم است. در ادامه درباره بنیاد پلتفرم صحبت می‌کنیم.
 • بنیاد پلتفرم نقش حامی و پشتیبان اکوسیستم سندباکس را به عهده دارد. این بنیاد است که به ایده‌های جذاب کاربران گرنت یا کمک‌ هزینه می‌دهد تا محتوایی جذاب در بستر شبکه‌شان تولید کنند. تا به امروز، بنیاد به ۱۵ پروژه بازی و ۱۰۰ هنرمند کمک کرده است.

لینک مفید: توکن حاکمیتی (Governance Token) چیست؟

روند درآمدزایی در سندباکس (sandbox) چگونه است؟

درآمدزایی در سندباکس

برای درآمدزایی در پلتفرم سندباکس (sandbox) می‌توانید نگاهی به روش‌های زیر داشته باشید:

 • تولید دارایی‌ها با واکسل؛ با خلق دارایی‌ها به کمک واکسل در واکس‌ادیت و فروششان به عنوان NFT در بازار خریدوفروش.
 • تولید و خلق بازی‌؛ با تولید بازی‌های مختلف با استفاده از زمین‌ها یا همان لندهای موجود در پلتفرم.
 • تملک لند؛ خرید زمین یا همان لند و پُرکردن دارایی با محتواهای مختلف (NFT) برای افزایش ارزش آن.

لینک مفید: سندباکس، بازی متاورس آلفا خود را در 29 نوامبر عرضه خواهد کرد

مزایای بهره‌مندی از کمک‌های مالی سندباکس (sandbox) و خلق بازی‌های مختلف چیست؟

بنیاد حامی و پشتیبان سندباکس به پروژه‌های مختلف و هنرمندان کمک‌هزینه‌هایی برای تولید محتوا اعطا می‌کند. به عنوان کاربری که خواهان تولید محتوا در قالب بازی در سندباکس است، امکان استفاده از این کمک‌هزینه‌ها برایتان وجود دارد. از مزایای اصلی استفاده از گرنت‌ها(کمک‌هزینه‌ها) و تولید بازی در سندباکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلتفرم سندباکس از بسترهای مهمی است که در حوزه بازی‌های بلاک‌چینی هم رشد خیره‌کننده‌ای خواهد داشت. بنابراین، تولید بازی در آن به‌طور مجانی می‌تواند درآمد و شهرت خوبی به همراه داشته باشد.
 • تولید بازی در سندباکس با تملک حق اختراع همراه است و کپی‌رایت بازی در دستان سازنده آن قرار خواهد گرفت.
 • صاحب‌شدن لند در بستر سندباکس هم ارزش‌های زیادی به همراه دارد و می‌تواند سرمایه‌گذاری مفیدی باشد.
 • تولید بازی‌ها و کسب درآمد از راه اختصاص‌دادن توکن برای فروششان هم از مزایای استفاده از سندباکس است.
 • حضور در پلتفرمی که قرار است آینده بازی‌های آنلاین بلاک‌چینی را رقم بزند، ارزشمند خواهد بود.

لینک مفید: همکاری آدیداس با پلتفرم کوین بیس و بازی متاورس سندباکس

در آخر

سندباکس (sandbox) برای تولید محتوا در بستر خود با شرکت‌های مختلفی شراکت دارد. برندهایی مانند شوان دِ شیپ( Shaun the Sheep) و استودیوهای بازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی مانند کریپتوکیتیز(CryptoKitties)، سرمایه‌گذارانی نظیر اسکوئرانیکس(Square Enix) و شرکت‌های تولید بازی معروفی مانند آتاری(ATARI) با سندباکس همکاری و شراکت دارند.

سندباکس می‌تواند نقش مهمی در توسعه و ارتقا تولید محتوا در دنیای بلاک‌چینی داشته باشد. ایجاد پلتفرم‌هایی غیرمتمرکز و پر از ویژگی‌های جذاب مبتنی بر فناوری‌های تازه، آینده جدیدی برای دنیای محتوا در سال‌های آینده رقم خواهد زد.

4
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x