عبارت بازیابی یا Seed Phrase در کیف پول
0

عبارت بازیابی یا Seed Phrase در کیف پول

بازدید : 270

معرفی

عبارت seed یا بازیابی، مجموعه‌ای از 12 تا 24 کلمه است که هدف آنها ارائه راهی آسان و ساده برای حمایت از کیف پول ارز دیجیتال ما است. به این ترتیب، اگر به هر دلیلی کنترل آن را از دست دادیم. می توانیم آن را فقط با استفاده از این کلمات به ترتیبی که در ابتدا به ما داده شده بازیابی کنیم.

یعنی در صورت خرابی، سرقت یا از بین رفتن تلفن هوشمند یا رایانه، می توانیم از عبارت seed استفاده کنیم. و کیف پول خود را از دستگاه دیگری بازیابی کنیم. همه اینها در حالی است که به آدرس های مرتبط با کیف پول خود و منابع مالی موجود در آن دسترسی پیدا می کنیم. بنابراین، عبارات seed به نوعی رمزگذاری کلیدهای خصوصی کیف پول ما هستند. اما به روشی بسیار دوستانه و قابل کنترل تر.

کلاً این عبارت را می توانیم در هنگام پیکربندی کیف پولی که در آن کلیدهای خصوصی را مدیریت می کنیم، مشاهده کنیم. به طوری که از استاندارد تعریف شده توسط پیشنهاد بهبود بیتکوین (BIP) BIP-39 پیروی کند.

عبارت بازیابی
عبارت بازیابی

این کلمات معمولاً توسط کیف پول به زبان انگلیسی نمایش داده می شوند. اگرچه برخی از کیف پول ها کلمات را به زبان های دیگر نیز ارائه می دهند. و این کار را آسان می کند. از طرف دیگر، به نظر نمی رسد که این کلمات رابطه خاصی با یکدیگر داشته و یا معنایی داشته باشند. اما واقعیت این است که به صورت رمزنگاری شده و با یک نظم خاص کنار هم چیده شده‌اند. بنابراین بیایید درباره این ویژگی عملی بیشتر بدانیم و با نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

نکته ی ایمنی

لازم به توضیح است که seed اجازه می دهد تا در صورت خراب شدن یا از بین رفتن دستگاه، پول را بازیابی کند. یا کدهای دسترسی را که برای کیف پول تنظیم شده است، فراموش کند. اما اگر یک کاربر قربانی دزدی seed شود، احتمالاً تمام ارزهای رمزپایه مرتبط با آن seed را از دست خواهد داد. زیرا قادر به بازیابی هیچ چیزی نیست. هرکسی که دانه داشته باشد قدرت کنترل وجوه را دارد و آنها را به مسیر دیگری منتقل می کند.

عبارت بازیابی یا عبارت seed چگونه کار می کند؟

عبارت سید (عبارت seed به انگلیسی) عملیاتی کاملاً ساده دارد که می توانیم آن را به یک سری فاز تقسیم کنیم. مکانیزم آن به شرح زیر است:

ابتدا ، توسعه دهنده کیف پول عملکرد عبارت بازیابی را به دنبال استاندارد BIP-39 یا برخی مشتقات آن پیاده سازی می کند. BIP-39 متمرکز بر ارائه روشی برای تولید کلیدهای خصوصی با استفاده از یک سری واژه های مهم است. که به پشتیبانی کیف پول ما کمک می کند. و در عین حال ساخت کلیدهای خصوصی و عمومی ایمن را نیز تضمین می کند.

استاندارد BIP-39 کلمات را به صورت تصادفی می گیرد. این کلمات عموما به زبان انگلیسی است. اگرچه می تواند از زبان دیگری نیز باشد. و یک جمله طولانی را با آنها ایجاد می کند (متشکل از 12 تا 24 کلمه). در اینجا هرچه تعداد کلمات بیشتر باشد، انتروپی و امنیت قابل انتساب به جمله حاصل شده بیشتر است.

آنتروپی در عبارت بازیابی

البته این کلمات از میان کلمات طولانی و با آنتروپی خوب (به صورت تصادفی) انتخاب شده اند. تا بهترین امنیت ممکن را ارائه دهند. هنگامی که الگوریتم های کیف پول این مجموعه کلمات را با توجه به انتخاب کاربر یا پیکربندی داخلی ایجاد کردند، از کاربر خواسته می شود تا آنها را به همان ترتیب داده شده ذخیره کند. این نکته مهم است. زیرا در غیر این صورت، کیف پول را نمی توان در صورت نیاز دوباره ساخت. بعلاوه، کیف پول از ما می خواهد که این کلمات را به همان ترتیب وارد کنیم. این لازمه‌ی تأیید آنها است.

آنتروپی
آنتروپی

در مرحله تولید کلید خصوصی کیف پول ما فعال می شود. این فرآیند به کمک استفاده از یک عملکرد رمزنگاری به نام PBKDF2 امکان پذیر میشود. این عملکرد یک استاندارد رمزنگاری برای استخراج کلیدهای ایمن برای حملات هکرها است. هکر طی یک حمله ممکن است بتواند عبارت و با آن کلید خصوصی ما را بدست آورد. این عملکرد PBKDF2 توسط کل عبارت بازیابی یا عبارت کامل seed کیف پول تغذیه می شود. این منبع آنتروپی یا بی نظمی در فرآیند اصلی استخراج خواهد بود.

کلید نهایی به عنوان عبارت دوتایی یا باینری سید شناخته می شود. و این یکی از مواردیست که در نهایت برای تولید کلیدهای خصوصی یا حتی کیف پول HD مورد استفاده قرار می گیرد. به طور خلاصه، عبارت بازیابی دوتایی ما عبارتیست که در نهایت به ما امکان می دهد کلید خصوصی خود را تولید کنیم.

استاندارد BIP-00032 یعنی اگر از کلمات مشابه در کیف پول های مختلف استفاده کنیم که از BIP-0032 پشتیبانی می کنند و از یک ارز رمزنگاری شده یکسان هستند، همیشه عبارت دوتایی یکسانی دریافت خواهیم کرد. و از آنجا می توانیم کلید خصوصی و بقیه کلیدهای عمومی را استخراج کنیم که متعلق به ماست.

اجرای عبارت بازیابی در کیف پول ها

بدون شک، یکی از مهمترین پیشرفتها در ارزهای رمزپایه، اجرای عبارت بازیابی بود. زیرا مدیریت و به خاطر سپاری این کلیدها بسیار ساده تر از کلیدهای خصوصی است. به عنوان مثال، در کیف پول های HD معمولاً عبارات بازیابی پیاده سازی می شوند و هنگام ایجاد کیف پول یک عبارت ایجاد می کنند. این کار با هدف تسهیل عملکرد و بهبودی کیف پول انجام می شود.

نکاتی برای محافظت از عبارت بازیابی

در مرحله اول ، هنگام پیکربندی کیف پول ، باید یک نسخه دقیق از عبارت seed تهیه کنید. بدون اشتباه تایپی و به ترتیب خاصی که نمایش داده می شود. سپس توصیه می شود از این عبارت چندین نسخه پشتیبان تهیه کنید و آنها را در مکان های مختلف و امن ذخیره کنید. این تضمین می کند که در هر صورت یا هر موقعیتی ، کیف پول و سرمایه‌ی شما در دسترس خواهد بود. می توان استراتژی هایی را برای توزیع کلمات در مکان های مختلف دنبال کرد. وقتی نوبت به تهیه نسخه پشتیبان در مکانی امن می رسد، منظور این است که آنها را روی کاغذ بنویسید و در یک مکان بسیار امن، به عنوان مثال در یک گاوصندوق نگهداری کنید.

عبارت بازیابی
عبارت بازیابی

لطفا توجه داشته باشید که اگر شخص ثالث پشتیبان شما را پیدا کند ، ممکن است به وجوه شما دسترسی داشته باشد. فکت کوینز به شما توصیه می کند که اگر رمزگذاری نشده اید، هرگز نباید نسخه پشتیبان از عبارات بازیابی را در ایمیل ها، تصاویر یا سایر رسانه های دیجیتال نگه دارید. از آنجا که خطر هک شدن آنها وجود دارد و شخص دیگری می تواند به وجوه شما دسترسی پیدا کند.

بسیاری از کیف پول ها می توانند لایه های امنیتی بیشتری را اضافه کنند. مانند تنظیم پین یا رمز عبور برای افزایش امنیت. اما توجه داشته باشید که این هرگز جایگزین عبارت بازیابی نمی شود. بنابراین اگر آن رمز ورود اضافی را گم کنید، دسترسی به آدرس‌ها و سرمایه‌ی خود را نیز از دست خواهید داد.

اگر هنگام تنظیم کیف پول، این فرصت را دارید که عبارت بازیابی خود را تنظیم کنید، این کار را نکنید. برای امنیت بهتر است به نرم افزار کیف پول اجازه دهید تا به طور تصادفی عبارت seed را تولید کند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x