ارز دیجیتال سولانا (SOL) چیست؟ اثبات تاریخ (Proof of history) چیست؟
0

ارز دیجیتال سولانا (SOL) چیست؟ اثبات تاریخ (Proof of history) چیست؟

بازدید : 238

ارز دیجیتال سولانا یک پلتفرم محاسباتی رمزنگاری است که هدف آن دستیابی به سرعت بالای تراکنش بدون قربانی کردن تمرکززدایی است. این مجموعه از رویکردهای جدیدی مانند مکانیزم «اثبات تاریخ» (proof of history) استفاده می کند. توکن بومی پلتفرم ارز دیجیتال سولانا، SOL است که برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و برای سهام استفاده می شود. همچنین به دارندگان، حق رای می دهد. در آگوست 2021، قیمت SOL، ناگهان از حدود 30 دلار در ابتدای ماه به 75 دلار در سه هفته افزایش پیدا کرد. ارز دیجیتال سولانا (SOL) از یکی از بزرگترین روندهای رمزنگاری در تابستان رونمایی کرد: راه اندازی یک پروژه کلکسیونی NFT. به طور کاملتر، Degenerate Ape Academy NFTs ، اولین پروژه بزرگ NFT که در بلاک چین سولانا راه اندازی شد. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی ارز دیجیتال سولانا می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

اما سولانا دقیقاً چیست؟

مانند اتریوم، سولانا هم یک ارز دیجیتال و هم یک بستر انعطاف پذیر برای اجرای برنامه های رمزنگاری است – از اجرای Degenerate Apes گرفته تا صرافی غیر متمرکز Serum (یا DEX). نوآوری اصلی آن سرعت است. سرعت از طریق مجموعه ای از فن آوری های جدید از جمله مکانیزم اجماعی به نام اثبات تاریخ. سولانا می تواند حدود 50،000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند – در مقایسه با اتریوم 15 یا کمتر. ارتقا ETH2 نیز که در حال انجام است، به گونه ای طراحی شده است که سرعت اتریوم را نسبت به اکنون افزایش دهد).

از آنجا که سولانا بسیار سریع است، ازدحام و هزینه ها همچنان پایین است. توسعه دهندگان امیدوارند سرعت بالا و هزینه های پایین در نهایت به سولانا این امکان را بدهد تا با پردازنده های پرداخت متمرکز مانند Visa رقابت کند. توکن بومی پلتفرم ارز دیجیتال سولانا SOL است که از آن برای پرداخت هزینه تراکنش و برای سهام استفاده می شود. SOL برای خرید و فروش از طریق صرافی هایی مانند صرافی کوین بیس (Coinbase) در دسترس است.

ارز دیجیتال سولانا
ارز دیجیتال سولانا

چه چیزی ارز دیجیتال سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هنگامی که بیت کوین اختراع شد، یک مشکل واقعا پیچیده را حل کرد: چگونه می توان به غریبه ها در هر نقطه از جهان امکان داد و ستد مالی از طریق اینترنت را بدون پردازنده پرداخت مانند ویزا (Visa) یا پی پال (PayPal) به عنوان واسطه داد. فناوری ای که تراکنش‌های غیر متمرکز را ممکن می سازد، بلاک چین نامیده می شود. اما بلاک چین ها معمولاً در مقایسه با شبکه های متمرکز یک نقطه ضعف عمده دارند: کند هستند. تا اوت 2021، اتریوم معمولاً در کمتر از 15 تراکنش در ثانیه را پردازش می کرد، در حالی که ده ها هزار مورد برای شبکه ویزا وجود دارد.

ارز دیجیتال سولانا یکی از بسیار راه حل های رمزنگاری جدید است که قصد دارد شبکه های رمزنگاری را سریعتر و مقیاس پذیرتر کند. این پلتفرم از مجموعه ای از فناوری های هوشمند استفاده می کند، از جمله مکانیسم جدیدی به نام «اثبات تاریخ» (Proof of history).

مطلب مفید: کاردانو(Cardano) چیست؟ – همه چیز درباره ارز دیجیتال کاردانو

اثبات تاریخ (Proof of history) چیست؟

همانطور که ممکن است بدانید، بیت کوین از مکانیسم اجماعی به نام اثبات کار استفاده می کند که از ماینرها برای تأیید تراکنش ها و تولید بیت کوین جدید استفاده می کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید، مانند کاردانو، از مکانیسم اجماعی به نام اثبات سهام استفاده می کنند؛ که در آن شرکت کنندگان در شبکه رمزنگاری خود را در معرض قرار می دهند تا فرصتی برای تأیید تراکنش ها و به دست آوردن رمزنگاری و کارمزد جدید ایجاد شود. در هر صورت، همه رایانه های شبکه باید در مورد برخی از حقایق – از جمله انجام تراکنش – به توافق برسند. سولانا از ترکیبی از اثبات سهام و مکانیزم جدیدی به نام اثبات تاریخ استفاده می کند. اثبات تاریخ به گونه ای طراحی شده است که اگر بین رایانه ها در یک شبکه غیر متمرکز فاصله باشد، بدون اینکه همه رایانه ها مجبور باشند کاری انجام دهند، با آنها ارتباط برقرار کرده و باعث شود به توافق برسند.

اثبات تاریخ (Proof of history) در پلترفرک ارز دیجیتال سولانا
اثبات تاریخ (Proof of history)

به عنوان مثال، در شبکه بیت کوین، ماینرها نقش مهم زمانبندی تراکنش‌ها را دارند، که سپس به صورت بلوک دسته بندی می شوند و توسط کل شبکه رایانه ها هر ده دقیقه تأیید می شوند. در تأیید تاریخچه وایت پیپر، خالق فناوری یادآور می شود که «برخی اعتقاد دارند مهمترین ویژگی الگوریتم اثبات کار بیت کوین این است که به عنوان یک ساعت غیر متمرکز برای سیستم عمل می کند.» در یک سیستم متمرکز، این ساعت وجود ندارد زیرا رایانه ها می توانند به صحت زمان بندی ها اطمینان داشته باشند.

همانطور که خالق فناوری می گوید، اثبات تاریخ «یک پرونده تاریخی ایجاد می کند که ثابت می کند یک رویداد در یک لحظه خاص در زمان رخ داده است.» همانطور که کارشناسان زیرساخت بلاک چین در Bison Trails توصیف می کنند: «این فرایند عمیقاً متفاوت از هر بلاک چین دیگری است که در آن تولیدکنندگان بلوک (اعتبارسنج ها) باید برای تولید بلوک و همگام سازی وضعیت شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بنابراین، می تواند بلوک ها را بسیار سریعتر تولید کند. پس با این حساب، این فناوری کلید مدیریت تراکنش های بیشتر در مقیاس شبکه است.»

مطلب مفید: چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) کیست؟ از اتریوم تا کاردانو

چگونه استیکینگ با سولانا کار می‌کند؟

رایانه هایی که شبکه را ایمن می کنند اعتبارسنج نامیده می شوند. شرکت کنندگان پلتفرم ارز دیجیتال سولانا (SOL) خود را برای اعتبارسنجی آماده می دانند، در مقابل شانس کسب SOL جدید و کاهش هزینه ها را نیز دارند. (اعتبارسنجی نیز نیاز به سطح بالایی از دانش فنی دارد.) توکن SOL همچنین به عنوان «توکن حکمرانی» عمل می کند، به این معنی که دارندگان همچنین می توانند در مورد ارتقاء و پیشنهادات حکومتی آینده که توسط جامعه سولانا ارائه می شود رای دهند.

مطلب مفید: هارد فورک آلونزو (Alonzo) چیست؟

جمع بندی

مانند اتریوم، Solana یک پلتفرم محاسباتی است که می تواند با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشد. قراردادهای هوشمند طیف وسیعی از برنامه ها، از بازارهای NFT و DeFi گرفته تا بازی ها و قرعه کشی های غیر متمرکز را تأمین می کند. از آگوست 2021، بسیاری از محبوب ترین برنامه های کاربردی پلتفرم ارز دیجیتال سولانا، DEX ها و برنامه‌های وام دهی هستند. اکوسیستم برنامه رمزنگاری در سولانا میلیاردها دلار دارایی پشتیبانی می کند. یکی از دلایلی که ممکن است یک کاربر برنامه ای را که روی Solana اجرا می شود انتخاب کند، مثلاً اتریوم، این است که سرعت زیاد است و ازدحام کم است – در نتیجه هزینه های بسیار پایینی دارد.

بلاک چین ارز دیجیتال سولانا می تواند از استیبل کوین و دارایی های پیچیده نیز پشتیبانی کند. تا اوت 2021، بیش از 700 میلیون دلار کوین USD در سولانا منتشر شده است. (راه اندازی USDC با همکاری کوین بیس و Circle از طریق بنیان گذاری مشترک کنسرسیوم CENTER انجام شد.) البته خطرات مربوط به برنامه های کاربردی و فناوری های رمزنگاری نوظهور وجود دارد، از نوسانات شدید گرفته تا احتمال سوء استفاده از باگ هایِ کشف نشده ی قراردادهای هوشمند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x