سانی (Sunny) چیست؟ آموزش گام به گام استفاده از Sunny Aggregator
0

سانی (Sunny) چیست؟ آموزش گام به گام استفاده از Sunny Aggregator

بازدید : 369

سانی یک تجمیع کننده سود دیفای بر بستر بلاک چین سولانا است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا پروتکل و اپلیکیشن های خود را در آن پیاده سازی کنند.

اکوسیستم سولانا (Solana) از ابتدای سال 2021 است که به شکوفایی رسیده و با رشد و تکامل پله پله که در مورد این ارز دیجیتال شاهد بوده ایم، هم اکنون کلیه بخش های امور مالی غیر متمرکز یا دیفای سولانا (DeFi Solana)، به تکامل رسیده و آماده بهره برداری است. از طرفی در این اکوسیستم، ارز دیجیتال سانی (Sunny) نقش یک تجمیع کننده (Aggregator) را ایفا می کند. این ارز دیجیتال که توانسته تنها یک ماه پس از عرضه خود، رشد فوق العاده ای را تجربه کند، هم اکنون از ارزش کل قفل شده ای (TVL) بیش از 446 میلیون دلار برخوردار است.از این رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا به صورت کامل این رمز ارز را مورد بررسی قرار دهیم.

ارز دیجیتال سانی
TVL ارز دیجیتال سانی

ارز دیجیتال سانی (Sunny) چیست؟

اساساً سانی یک تجمیع کننده سود در حوزه دیفای است که بر بستر شبکه بلاک چین سولانا ایجاد شده و این امکان را در اختیار دیگر توسعه دهندگان قرار می دهد تا پروتکل ها و اپلیکیشن های کاربردی خود را بر روی این پلتفرم پیاده سازی و اجرا کنند. در حقیقت، سانی قادر است تا مدیریت تمامی امور مربوط به کشت سود (yield farming) را ساده تر کرده و جهت کسب سود بیشتر توسط کاربران، استراتژی‌ های ترکیبی را در اختیار آنها قرار دهد.

همچنین بخوانید: استیک بهتر است یا کشت سود؟ تفاوت این دو در چیست؟

علاوه بر این، خصوصیت اصلی ارز دیجیتال سانی، قابلیت ترکیب پذیری (Composability) است. این واژه در ساده ترین بیان آن، به معنای قابلیت همکاری، اتصال و تعامل بین پروتکل های دیفای است.

نکته: ترکیب پذیری یکی از ویژگی های اصلی امور مالی غیر متمرکز یا دیفای است که به قابلیت همکاری اجزاء در یک سیستم طراحی اشاره دارد. اساساً یک سیستم ترکیب پذیرتر، به عناصر مختلف خود این اجازه را می دهد تا در ترکیب ها و حالات مختلف و با حفظ ویژگی های منحصر به فرد خود، با یکدیگر کار کرده و بدین ترتیب نیازهای کاربران خاص را برآورده سازند.

Sunny Aggregator
وب سایت رسمی پروژه سانی: https://app.sunny.ag/

نحوه کارکرد سانی

بصورت کلی، سانی در سطحی بالاتر به نسبت سایر پروژه‌های کشت سود لایه ۲ قرار می‌گیرد؛ چراکه نوعی تجمیع کننده کشت سود به حساب می آید که مدیریت موقعیت ها یا پوزیشن ها (Positions) را بهینه کرده و سود حاصل از کشت سود را به حداکثر می ‌رساند.

در واقع ساختار ارز دیجیتال سانی توانسته تا مدل موفق تجمیع کننده سود یرن فایننس (Yearn Finance) که اتفاقاً مبتنی بر بلاک چین اتریوم است را تکرار کند. این موضوع از این جهت است که پلتفرم Sunny قادر است تا ساختار بلاکی را فراهم کند که با سایر پروژه های مبتنی بر بلاک چین سولانا نیز قابل ترکیب باشد. بصورت کلی، زمانی که کاربران *توکن های SPL خود را به استخرهای سانی واریز کنند، در ازای آن، agToken های استاندارد SPL را دریافت می کنند که نشان دهنده سهم هر کاربر از سود تعلق گرفته از هر استخر است. از طرفی، کاربران می توانند از این توکن ها در جهت دریافت خدمات مختلف از سایر پروتکل هایی که بر بستر بلاک چین سولانا هستند نیز استفاده کنند.

*نکته: برنامه توکن (The Token Program) که اصطلاحاً به آن توکن SPL نیز گفته می شود، نوعی رابط مشترک جهت ایجاد توکن‌ های قابل تعویض (Fungible Token) مثل توکن $LIKE Only1 و توکن‌ های غیرقابل تعویض یا NFT ها است که کاربردی مشابه با اجرای توکن های ERC20 و ERC721 بر بستر بلاک چین اتریوم دارد.

به عنوان مثال، یک استخر سانی را در نظر بگیرید که دارای 1000 توکن USDC و 1000 توکن agUSDC است. بنابراین، هر توکن agUSDC، ارزشی معادل 1 دلار USDC خواهد داشت و کاربران به ازای واریز هر 1 دلار USDC ، یک توکن agUSDC دریافت خواهند کرد. این یعنی اینکه تعداد توکن های agUSDC که کاربران دریافت می کنند، مستقیماً به نسبت دو توکن موجود در استخر وابسته خواهد بود.

Sunny Pools
استخرهای پروژه Sunny

توکن ارز دیجیتال سانی

بطور کلی، SUNNY توکن حاکمیتی SPL در تجمیع کننده ارز دیجیتال سانی است. در حقیقت دارندگان توکن SUNNY قادر هستند تا پروتکل غیر متمرکز سانی را از طریق فرآیند رای گیری اداره کنند.

قیمت رمز ارز سانی
قیمت لحظه ای توکن SUNNY

قیمت لحظه ای توکن SUNNY

قیمت حال حاضر توکن SUNNY در این لحظه (زمان انتشار مقاله) 0.006442  دلار است که به نسبت 24 ساعت گذشته، در حدود 16 درصد کاهش پیدا کرده است. از طرفی حجم کل بازار این ارز دیجیتال نزدیک به 21 میلیون دلار و ارزش معاملات 24 ساعت اخیر آن نیز رقمی در حدود 1.40 میلیون دلار است.

اطلاعات کلیدی در مورد توکن سانی

  • نام ارز دیجیتال: سانی (Sunny)
  • بلاک چین: سولانا
  • استاندارد توکن: SPL
  • آدرس قرارداد: SUNNYWgPQmFxe9wTZzNK7iPnJ3vYDrkgnxJRJm1s3ag
  • نوع توکن: حاکمیتی (Governance Token)
  • حداکثر عرضه: 19,884,700,000 توکن
  • میزان عرضه در گردش: 3,236,886,928  توکن

نحوه تخصیص توکن های سانی (Tokenomic)

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، حداکثر میزان عرضه توکن های SUNNY، رقمی نزدیک به 20 میلیارد توکن است که این تعداد توکن به شکل زیر عرضه خواهد شد:

  • 22٪ در میان مشارکت کنندگان اولیه Sunny (قابل عرضه طی برنامه 2 ساله)
  • 26% در خزانه داری DAO سانی
  • 52٪ در ذخایر این ارز دیجیتال جهت فرایند های استخراج و ایردراپ

کاربردهای توکن سانی

همانطور که اشاره داشتیم، کاربرد اصلی این توکن جهت حاکمیت در اکوسیستم ارز دیجیتال سانی است. در حقیقت دارندگان این توکن می توانند در مواردی همچون تصمیم گیری در مورد آینده این پروتکل نقش داشته باشند.

SUNNY Token

نحوه تخصیص توکن های SUNNY

نقشه راه و به روز رسانی ها

تا بدین لحظه، تیم توسعه دهنده سانی کماکان هیچگونه برنامه یا نقشه راهی برای این رمز ارز منتشر نکرده است. البته اخیراً چند به روز رسانی برای این رمز ارز منتشر شده که جدیدترین آنها، مهاجرت این ارز دیجیتال به یک استخر استخراج جدید است.

استخرهای ارز دیجیتال سانی
استخر Migration

دقت داشته باشید، چیزی که معمول این است که تمامی پروژه های حوزه دیفای، نقشه راه پروژه خود را منتشر کنند. البته این موضوع به هیچ وجه اجباری نیست، اما بدیهی است که بایستی سرمایه گذاران در مورد اهداف پروژه و نقاط عطف پیش روی آن، اطلاع داشته باشند.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال سانی

بنیانگذار پروتکل سانی، سوریا خوسلا (Surya Khosla) است که حساب رسمی توییتر ارز دیجیتال Sunny نیز گاهی اوقات پست های وی را بازپخش می کند. اما تا این لحظه، هویت دیگر اعضای تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال برای عموم کاربران ناشناس باقی مانده است.

توسعه دهندگان Sunny
نمایه حساب کاربری Surya Khosla در توییتر

شرکاء پروژه ارز دیجیتال Sunny

پروتکل سابر (Saber) بیشترین تأثیر را بر روی پلتفرم Sunny دارد؛ چراکه کاربران می توانند توکن های Saber LP را در اکثر استخرهای ارز دیجیتال سانی سهام گذاری یا استیک (Stake) کنند. این بدان معنا است که ارز دیجیتال سانی، یکی از محصولات جانبی پروتکل Saber است.

نکته: سابر یک صرافی استیبل کوین میان زنجیره ای پیشرو در بلاک چین سولانا است که نقدینگی مورد نیاز جهت پشتیبانی از استیبل کوین ها یا رمز ارزهایی که ارزش آنها به دارایی دیگری متصل است را فراهم می کند. از طرفی، سابر به عنوان شبکه اصلی نقدینگی میان زنجیره ای سولانا، فرایند انتقال دارایی ها را بین بلاک چین سولانا و سایر بلاک چین ها تسهیل می کند.

سرمایه گذاری بر روی سانی؛ خوب یا بد؟

به خاطر ماهیتی که حوزه امور مالی غیر متمرکز دارد، کاربران دیفای مجبور هستند تا از اغلب پلتفرم‌های کشت سود بصورت جداگانه استفاده کنند که نتیحتاً این موضوع سختی این کار را برای کاربران دوچندان می کند. خب این مشکل در بلاک چین سولانا بسیار واضح است و پلتفرم سانی بوسیله یک تجمیع کننده کشت این مشکل را رفع کرده است. اما این تنها یکی از مواردی است که به نوعی آینده روشن این ارز دیجیتال را برای ما ترسیم می کند. از این رو، در ادامه قصد داریم تا به موارد دیگری نیز اشاره داشته باشیم تا با بتوانیم دید بازتری هم نسبت به آتیه این پروژه ارز دیجیتال داشته باشیم.

همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، اساساً هیچگونه نقشه راه مشخص و مستنداتی هرچند اندک در مورد پروژه ارز دیجیتال سانی در دسترس نیست. از طرفی اگر قصد داشته باشیم تا در مورد این پروژه ارز دیجیتال، کمی اطلاعات تکمیلی نیز بدست آوریم، اطلاعاتی وجود ندارند تا با کنار هم قرار دادن آنها بتوانیم اهداف این پروژه را به طور کامل درک کنیم.

علاوه بر این، در وب سایت رسمی ارز دیجیتال Sunny نیز به جز همان اطلاعات اندکی که در بالا در مورد سوریا خوسلا ذکر کردیم، هیچگونه اطلاعات دیگری درباره تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران (شرکت کنندگان اولیه در پروژه سانی) فاش نشده است. در حقیقت تمامی این موارد نامعلوم باعث می شوند تا کاربران درباره سرمایه گذاری بر روی این پروژه مردد شوند. همچنین، تنها کاربرد قابل توجهی که توکن SUNNY دارد، استفاده جهت مدیریت پلتفرم این ارز دیجیتال است که البته نیز هنوز به مرحله تکمیل نهایی نرسیده است. پس این موضوع نیز باعث خواهد شد تا این توکن در آینده نتواند آنچنان که باید ارزشمند شود. در نتیجه، قیمت توکن SUNNY در محدوده بسیار پایینی در نوسان قرار داشته و حجم معاملات آن نیز به نسبت سایر رمز ارزها بسیار اندک است.

Sunny Aggregator to USD Chart
روند قیمتی توکن SUNNY

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال سانی از مدل تجمیع کننده یرن فایننس (Yearn Finance) استفاده کرده است. در حقیقت آنها موفقیت اولیه خود را زمانی بدست آوردند که TVL این رمز ارز به شدت در حال رشد بود. در حال حاضر ارز دیجیتال سانی از نظر سود TVL، پس از دو پروژه مبتنی بر اتریوم کانوکس فایننس (Convex Finance) و یرن فایننس (Yean Finance)، در رتبه سوم برترین ارزهای دیجیتال حوزه کشت سود قرار دارد که این موضوع به خودی خود نشان دهنده ابعاد پروژه سانی و اکوسیستم سولانا نیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کاهش ۱۰ درصدی ارزش قفل شده دیفای در طی ۴ روز و تسلط ۵۸درصدی اتریوم

رمز ارز سانی
رتبه بندی پروژه های مختلف از نظر سوددهی بر حسب TVL

APR یا نرخ درصدی سالانه (Annual percentage rate) کشت سود ارز دیجیتال سانی به نسبت دیگر پلتفرم های مشابه، بسیار بالاتر است. همچنین هیچگونه نیازی نیست تا کاربران این پلتفرم رقمی را جهت برداشت سود خود بپردازند. از طرفی، در حال حاضر کارمزد عملکرد پلتفرم سانی جهت استفاده از توکن هایی به غیر از توکن SUNNY؛ 16٪ است که این هزینه جهت پیاده سازی تصمیمات آینده این پلتفرم، به بنیاد Sunny DAO اختصاص می یابد.

استخرهای سانی
منبع: coin98insights

اساساً از دید اغلب کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال سانی پس از بدل گشتن به اولین و تنها تجمیع کننده سود در اکوسیستم سولانا، شروع پر قدرتی داشت. با این حال، علاوه بر کشت سود، سرمایه گذاران می توانند اقدام به خریداری توکن های SUNNY کرده و سپس آنها را با قیمت بالاتری بفروشند و از این طریق کسب سود کنند. البته باز هم بایستی یادآور شویم که به علت کاربردهای بسیار محدودی که این توکن دارد (تنها کاربرد این توکن حاکمیتی، جهت رای دهی در اکوسیستم سانی است)، رشد قیمت توکن سانی به کندی رخ می دهد.

اما در مورد اینکه آیا ارز دیجیتال سانی ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر، بایستی عنوان کنیم که این موضوع به نظر شخصی خود خواننده برمیگردد. همانطور که در مطالب مشابه پیشین نیز عنوان کرده ایم، مطالب وب سایت فکت کوینز تنها جنبه آموزشی داشته و هیچگونه توصیه یا مشاوره جهت سرمایه گذاری به کاربران نخواهد بود.

آموزش استفاده از تجمیع کننده سانی (Sunny Aggregator)

جهت شروع این فرایند، در قدم اول نیاز است به آدرس https://app.sunny.ag/ رفته و سپس اقدام به متصل کردن کیف پول ارز دیجیتال خود کنید.

سانی
منبع: frontierprotocols

جهت انجام این کار، بر روی گزینه زرد رنگ مشخص شده در تصویر بالا با عنوان اتصال کیف پول (Connect Wallet) کلیک کنید. سپس با گزینه های مختلفی جهت اتصال کیف پول های سازگار با پلتفرم سولانا، همچون فانتوم (Phantomمث ولت (MathWallet) و سولت (Sollet) روبرو خواهید شد. همچنین می توانید کیف پول های سخت افزاری مثل انواع کیف پول های لجر (Ledger) را نیز به این پلتفرم متصل کنید.

همچنین بخوانید: لجر نانو ایکس بهترین گزینه برای نگهداری NFT بازیها

پروژه ارز دیجیتال سانی

در قدم بعدی و پس از اتصال کیف پول ارز دیجیتال خود، اولین چیزی که با آن روبرو می شوید، پنل پاداش (Reward) است. در این بخش شما می توانید Farmers را بر اساس معیارهای مختلفی همچون بررسی وضعیت مزرعه‌ های آنها به کار بگیرید. دقت داشته باشید که از لحظه ای که کیف پول خود را به پروتکل سانی متصل می کنید، می توانید کلیه محصولاتی (سود) که آماده برداشت هستند را به کیف پول خود انتقال دهید که این موضوع به خودی خود یک نکته فوق العاده در مورد پلتفرم سانی است. همچنین لازم است دقت داشته باشید که پاداش هایی که جهت ارائه نقدینگی در این پلتفرم به کاربران اهدا می شود، در قالب توکن های SABER و SUNNY خواهد بود.

پروژه رمز ارز سانی

از تاریخ 12 سپتامبر 2021 (21 شهریور ماه 1400)، پانزده استخر نقدینگی در پلتفرم تجمیع کننده سانی قرار گرفته اند که تمامی این استخرها کاربران خود را ملزم می سازند تا فرایند تامین نقدینگی را با استفاده از توکن های Saber LP انجام دهند که این فرایند را نیز در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

پروژه ارز دیجیتال Sunny

آموزش دریافت توکن های SABER LP جهت تامین نقدینگی استخرهای Sunny

نکته مهم اول این است که جهت به دست آوردن توکن های Saber LP، نیاز داریم تا از برنامه Saber استفاده کنیم. شما می توانید این برنامه را از کلیک بر روی اینجا دانلود کنید.

پروژه رمز ارز Sunny

در این برنامه نیز در قدم اول باید کیف پول ارز دیجیتال خود را متصل کنیم. از طرفی، زمانی که بر روی گزینه اتصال کیف پول (Connect Wallet) کلیک کنید، ابتدا به شما یادآوری می شود که به یک کیف پول سازگار با بلاک چین سولانا (کیف پول هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم) نیاز دارید. پیشنهاد می کنیم که اینجا نیز همان کیف پولی را استفاده کنید که در بالا نیز از آن استفاده کردید. حال بایستی جهت ادامه مراحل بر روی گزینه ادامه (Continue) کلیک کنید.

استخرهای کشت سود Sunny

در اینجا صفحه ای برای شما به نمایش درخواهد آمد که می توانید راه های مختلفی که می توانید این برنامه را به کیف پول خود متصل کنید را انتخاب کنید.

سانی و سولانا

در این آموزش ما ازکیف پول Phantom استفاده می کنیم که یک کیف پول سازگار با بلاک چین سولانا است.

کیف پول فنتوم

در قدم بعدی بایستی رمز عبور خود جهت ورود به کیف پول فانتوم را وارد کرده و سپس از شما درخواست می شود تا به برنامه Saber اجازه اتصال دهید. در اینجا بایستی بر روی گزینه اتصال (Connect) کلیک کنید.

Phantom Wallet

با اتصال کیف پول خود به برنامه saber، شما آماده استفاده از این برنامه و ایجاد توکن های LP مورد نیاز برای تجمیع کننده سانی هستید. دقت داشته باشید که حتی اگر هدف اصلی شما این است که توکن های LP خود را در یک استخر بخصوص سانی استیک کنید، باز هم باید در ابتدا به استخر مربوطه در Saber رفته تا توکن های LP مورد نیاز استخر سانی (توکن LP) را ایجاد کنید.

همچنین بخوانید: راه اندازی پیامرسان Secretum بر بستر بلاک چین سولانا

حال برای انجام این کار، ابتدا باید از بخش منوهای قرار گرفته در بخش بالایی برنامه saber، بر روی گزینه استخرها (Pools) کلیک کرده و سپس استخر مد نظر خود را از لیست نمایش داده شده انتخاب کنید.

Sunny Pools

به عنوان مثال، در این آموزش، ما استخر  Saber جفت ارز wFTT-FTT  را انتخاب می کنیم.

اتصال سانی به کیف پول فنتوم

حال پس از وارد کردن مبالغ مورد نیاز، می‌توانید بر روی گزینه آبی رنگ واریز (Deposit) کلیک کنید.

انتخاب پوزیشن

در قدم بعدی از شما خواسته می شود تا فرایند تایید واریز خود را با کلیک بر روی گزینه Confirm Deposit، انجام دهید. با انجام این کار، کیف پول متصل شده شما ظاهر شده و درخواست تأیید تراکنش برای شما ارسال می شود.

تایید واریز

در اینجا شما می توانید مشاهده کنید که چه تعداد توکن wFTT-FTT LP استیک نشده در برنامه Saber موجود است. سپس شما قادر هستید تا این توکن ها را مستقیماً در استخرهای Saber قرار داده یا به پلتفرم سانی رفته تا APRهایی بهتر و توکن های SUNNY را به عنوان پاداش استیک کردن خود دریافت کنید.

تعیین تعداد توکن ها

در اینجا ما قصد داریم تا به پلتفرم سانی بازگردیم. جهت انجام این کار، مجدداً وارد پلتفرم سانی شده و استخری را که جهت استیک کردن در آن، توکن های LP را در سایر ایجاد کردیم را باز می کنیم. دقت داشته باشید که شما قادر هستید تا موجودی توکن های LP خود را (در تصویر زیر با رنگ قرمز مشخص شده است) مشاهده کنید. همچنین می توانید بر روی لینک مبلغ موجودی (Balance) نیز کلیک کرده تا کل مبلغ خود را استیک کنید. ضمناً می توانید مقدار اولیه وارد شده خود را نیز ویرایش کنید.

Saber

همچنین بخوانید: اوپن سی احتمالا به دنبال پشتیبانی از شبکه سولانا و کیف پول فانتوم است

با وارد کردن مبلغ، یک گزینه زرد رنگ جهت واریز توکن های Saber LP، برای شما به نمایش درخواهد آمد.

سابر LP

دقت کنید که با کلیک بر روی گزینه Deposit Sabre LP، یک گزینه از طرف کیف پول شما برای شما نمایش داده خواهد شد که از طریق آن از شما درخواست می شود تا تراکنش مد نظر را تأیید کنید. پس از انجام این کار، توکن های LP شما در این استخر قرار می گیرند. در اینجا می توانید یک اعلان کوچک (در سمت چپ پایین صفحه) در رابطه با تراکنش خود مشاهده کنید که اگر تمایل داشته باشید تا جزئیات کامل تراکنش خود را مشاهده کنید نیز، بایستی بر روی آن کلیک کنید.

همچنین می توانید مبلغ واریز شده را (بر اساس دلار) در بخش بالا و سمت راست (در کادر قرمز رنگ در تصویر زیر مشخص شده است) مشاهده کنید.

Saber wFTT-FTT LP

ضمناً از طریق گزینه پاداش (Rewards) نیز می توانید پاداش های اعطا شده به شما توسط استخر انتخاب شده را نیز مشاهده کنید.

دریافت پاداش های سانی

در آخر نیز، هر زمان که تمایل داشته باشید، می توانید با کلیک بر روی گزینه برداشت (Withdraw)، اقدام به برداشت دارایی های استیک شده خود کنید.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال سانی را می توان پیشرو و یکه تاز اکوسیستم سولانا دانست که می تواند کشت سود را از دیگر پروتکل های DeFi جمع آوری کرده و نقش یک تجمیع کننده را ایفا کند. اساساً این موضوع، مهمترین نکته ای است که بایستی در مورد ارز دیجیتال سانی و توکن آن (SUNNY) از آن اطلاع داشته باشیم.

برخلاف اکثر توکن‌ های حوزه DeFi، توکن‌ های SUNNY هیچگونه عرضه اولیه سکه (ICO) نداشت و شما می توانید جدا از راهی که در این مطلب به آموزش آن پرداختیم (کشت سود در پلتفرم Sunny Aggregator و کسب پاداش در قالب توکن SUNNY)، ارز دیجیتال سانی را از طریق برخی صرافی های ارز دیجیتال نیز خریداری کنید. است.

امیدواریم که تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال، در آینده ای نزدیک، اطلاعات جامع تری در مورد این پروژه حوزه کشت سود در اختیار کاربران و علاقه مندان آن قرار دهند.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x