بلاک چین ترا (Terra Blockchain) چیست و چه می‌کند؟

بلاک چین ترا (Terra Blockchain) چیست و چه می‌کند؟
0
بازدید : 3573

بلاک چین ترا نامی است که اخیراً زیاد شنیده می‌شود و در حال رشد جایگاهش در اکوسیستم رمزارزهاست. این بستر ظرفیت رشد بالایی دارد و می‌تواند به امپراتوری بزرگی برای خودش تبدیل شود. البته نباید فراموش کرد که همه امپراتوری‌های بزرگ یک‌شبه به‌وجود نمی‌آیند و برای رشدشان به صبر نیاز است. در این مقاله از فکت کوینز به زبانی ساده از terra blockchain می‌گوییم و مسیر رو به رشدش را ارزیابی می‌کنیم.

بلاک چین ترا چیست؟

بلاک چین ترا

اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، بلاک چین ترا اختراع مجدد سیستم‌های مالی سنتی به سبک‌وسیاق مدرن است. آنچه سیستم‌های سنتی به ما تحمیل می‌کردند و می‌کنند اصلاً منصفانه نیست.

بنا به آن‌ها، ثروتمندان روزبه‌روز ثروتمندتر می‌شوند و فقرا هم فقیرتر. در این میان، قشر متوسط از همه بلاتکلیف‌تر می‌مانند و در بحبوحه پیوستن به فقرا یا درجازدن در جایگاه خود اسیرند. اما بلاک‌چین ترا به میدان آمده تا همه این مشکلات را از میان بردارد.

چگونه؟ با تمرکززدایی از سیستم‌ها. در حال حاضر، سیستم‌های مالی از راه موسسات متمرکز هدایت و مدیریت می‌شوند؛ بانک‌های مرکزی و موسسات بزرگ. روند و شیوه کار هم به این صورت است که همه می‌دانند چطور می‌توان بازارها و اکوسیستم مالی را دست‌کاری کرد و تغییر داد. برای همین است که عده اندک دارای سرمایه مدام در حال اثرگذاری روی بازارهای مالی مختلف‌اند.

اما تِرا در پی تغییر این بستر است. بلاک‌چین مذکور بخشی از دیفای است. ترا شرکتی مشخص نیست بلکه محصولی است که از سوی پایگاه و شرکت ترافرم لبز(Terraform Labs) عرضه می‌شود. البته باز هم شایان ذکر است که ترافرم لبز صاحب بلاک چین ترا نیست و فقط پروژه‌ها و پروتکل‌های دیگر را تشویق به عرضه و ارائه در بستر بلاک‌چین ترا می‌کند.

شعار آن هم می‌گوید که اگر رشد بلاک‌چین‌هایی مانند ترا سرعت و افزایش پیدا کند، پروژه‌های منبع‌باز هم سریع‌تر به بلوغ می‌رسند و چنین روندی به نفع همه خواهد بود.

لینک مفید: ارزش بازار دیفای به رکورد جدیدی دست پیدا کرد

تنوع اقدامات و پروژه‌های مختلف در بلاک چین ترا

ترا

زیر چتر ترا انواع پروژه‌ها، اپلیکیشن‌ها و افراد مشغول به فعالیت‌اند. از جمله پروژه‌هایی که در بستر این شبکه مشغول به کار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پروژه‌های مرتبط با ییلدینگ؛
 • پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری؛
 • تسهیلات رشد کسب و کارهای نوپا؛
 • پلتفرم‌های وام‌دهی و استقراض؛
 • پروژه‌های تولید توکن‌های بومی؛
 • و… .

در کنار همه این‌ها، محصولاتی در بستر بلاک‌چین ترا تولید می‌شوند که فقط سرمایه‌گذاران و بخش‌های امور مالی از آن‌ها منتفع نمی‌شوند بلکه برای عموم مردم کاربرد و سود دارند. برای مثال، پروژه‌ای مانند سوبرا (Suberra) از فناوری‌های ترا بهره می‌برد تا اشتراک ماهیانه به سرویس‌هایی مانند نت‌فلیکس را رایگان کند.

لینک مفید: آینده ییلد فارمینگ (Yield Farming) در دیفای؛ بررسی خطرات ییلد فارمینگ

رسالت بلاک چین ترا چیست؟

بلاک چین ترا

دو هدف و رسالتی که برای بلاک‌چین ترا در نظر گرفته شده است، شامل این موارد می‌شود:

 • رواج بلاک‌چین میان عموم؛
 • ایجاد ثبات در بازارهای رمزارزی.

این دو هدف در کنار یکدیگر پیش می‌روند. عموم کاربران خواهان ثبات شبکه‌ها و بازارها هستند و نوسانات دنیای رمزارزها هم به‌شدت بالاست. برای همین، ترس از شکست و ریسک‌ها مانع از حضور گسترده عموم در فضای بلاک‌چین و سرمایه‌گذاری در بازارهای مرتبط با رمزارزها می‌شود. بلاک‌چین ترا می‌خواهد که این موضوع و نگاه را تغییر بدهد. برای همین در راستای تغییر وضعیت، دو اقدام را در نظر دارد: ایجاد ثبات و جذب کاربران متعدد و مختلف. اما ایجاد ثبات چگونه ممکن است؟

لینک مفید: کسب درآمد غیر فعال در فانتوم، حتی زمانی که خواب هستید!

بلاک چین ترا چطور باعث ایجاد ثبات در بازار رمزارزها می‌شود؟

بلاک چین ترا

شبکه ترا متمرکز بر استیبل‌کوین‌ها (stable coin) فعالیت می‌کند. برای تازه‌واردان به دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی هم استیبل‌کوین‌ها پناهگاه‌های نسبتاً امن‌تری به‌شمار می‌روند. چرا؟ چون رمزارزهایی هستند که از نوسان به دورند و ارزهای حقیقی در جایگاه پشتوانه‌شان قرار می‌گیرند.

برای نمونه، ترا یو اس دی(TerraUSD) استیبل‌کوین این شبکه است که از با دلار پشتیبانی می‌شود. بنابراین، هر ترایواس‌دی همیشه معادل یک دلار است. برنامه بلاک‌چین ترا این است که هر ارز حقیقی در آینده، استیبل‌کوین خود را در بستر شبکه‌اش داشته باشد. چنین برنامه‌ای می‌تواند به رشد ارزهای دیجیتالی و شبکه‌های بلاک‌چینی در سراسر دنیا کمک زیادی کند.

لینک مفید: استیبل کوین چیست؟

درباره استیبل‌کوین ترا چه می‌دانید؟

شبکه ترا

شبکه اصلی ترا در سال ۲۰۱۹ میلادی عرضه و لونا (LUNA ) هم به عنوان رمزارز بومی‌اش معرفی شد. از برخی جنبه‌ها، این بلاک‌چین شبیه بلاک‌چین‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمندی نظیر اتریوم عمل می‌کند و به قراردادهای هوشمند هم اجازه تولید و عملیات در بستر خود می‌دهد. اما ویژگی و شاخصه منحصربه‌فردش استیبل‌کوین UST است. یواس‌تی استیبل‌کوینی با الگوریتم غیرمتمرکز است که دقیقاً به نسبت یک‌به‌یک از سوی دلار پشتیبانی نمی‌شود بلکه از رمزارز لونا بهره می‌برد.

به‌عبارت واضح‌تر، هرکسی می‌تواند با سوزاندن لونا اقدام به ضرب یو‌اس‌تی کند. بنابراین، سوزاندن یک دلار لونا می‌تواند باعث خلق یک UST شود. این مسیر قابلیت حرکت برعکس هم دارد. یعنی چه؟ منظور این است که هر دلار از UST می‌تواند برای ایجاد یک دلار لونا سوزانده شود.

لونا توکن بومی بلاک چین ترا است و ارزش بالایی در میان رمزارزهای بازار دارد. این توکن در میان ۱۰ رمزارز برتر قرار می‌گیرد. لونا کارش را با ارزش زیر ۱ دلار شروع کرد و حالا به ارزش بالاتر از ۱۰۰ دلار هم رسیده است. سرعت رشد این رمزارز بسیار بالاست و ظرفیت‌های رشد خوبی دارد.

در نتیجه، سازوکار استیبل‌کوین‌های بلاک‌ چین ترا به این صورت است که عملکرد دو کوین لونا و یواس‌تی به هم وابسته‌ است و موفقیتشان در گروی یکدیگر قرار دارد. هرچقدر که تعداد یواس‌تی‌های ضرب‌شده بیشتر شود، نیاز به سوزاندن لوناهای بیشتری هم وجود دارد؛ یعنی عرضه کمتر می‌تواند موجبات افزایش ارزش و قیمت را فراهم کند.

لینک مفید: نحوه انتقال وجه از شبکه ترا به پالیگان

آشنایی بیشتر با یواس‌تی‌

TERRA

رمزارز ترا بلاک چین در سال ۲۰۲۰ روانه بازار شد. ارزش بازارش به بیشتر از ۲ میلیارد دلار می‌رسد و در رشد و شکوفایی لونا هم نقش زیادی داشته است.

سعی بر این بوده که با ایجاد ارتباطاتی میان بلاک‌چین ترا و بلاک‌چین‌های دیگر به رشد و توسعه توکن‌های مبتنی بر آن کمک شود. UST را می‌توان در اتریوم، پلی‌گون، سولانا، بایننس اسمارت‌چین و به‌زودی در پولکادات هم پیدا کرد.

از استیبل‌کوین بلاک چین ترا فقط برای امور مالی و معاملات ساده حوزه دیفای استفاده نخواهد شد بلکه کاربردهای مهم‌تری هم دارد. برای مثال، پروتکلی موسوم به پروتکل میرر یا آینه( Mirror Protocol) در این شبکه موجود است که ارزش کلی آن به حدود ۲ میلیارد دلار می‌رسد و می‌تواند به رونق یو‌اس‌تی به شیوه‌های تازه کمک کند.

با این پروتکل، هرکس می‌تواند برای ضرب و عرضه رمزارزی تازه از UST به عنوان وثیقه بهره ببرد و پشتوانه‌ای از سهام ارزها و شرکت‌های واقعی را برای توکن خود در نظر بگیرد؛ اپل، تسلا و حتی توکن‌های مختلف موجود در بستر شبکه‌های نامتمرکز.

پروتکل دیگری که در بستر بلاک چین ترا استفاده می‌شود، پروتکل انکر(Anchor) است. این پروتکل به استاندارد طلایی درآمدهای غیرفعال در بستر بلاک‌چین شهرت دارد و به کاربران اجازه سپرده‌گذاری یواس‌تی و دریافت ۲۰٪ ییلد سالانه ثابت می‌دهد.

این فرایند ییلدینگ با لوریج‌کردن(LEVERAGE) سرمایه‌گذاری پاداش‌ها از بلاک‌چین‌های مختلف مانند ترا، اتریوم، سولانا و پولکادات به‌دست می‌آید. همه کاربران امکان سپرده‌گذاری رمزارزها در انکر را دارند و از ییلدینگ رمزارزها برای تولید سود استفاده می‌شود.

لینک مفید: رکوردشکنی توکن لونا؛ ترا به دومین پلتفرم بزرگ دیفای تبدیل شد

در آخر

بلاک چین ترا از پلتفرم‌هایی است که می‌تواند دنیای رمزارزها را با تغییراتی اساسی روبه‌رو کند. این شبکه از بسترهایی است که می‌خواهد به رواج شبکه‌های غیرمتمرکز کمک نماید و آگاهی‌ها نسبت به رمزارزها را بالا ببرد. باید دید که اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های مختلف این شبکه راه رشد را چطور پیش می‌گیرند. رمزارز اختصاصی ترا هم روند توسعه را به‌خوبی طی می‌کند و با مکانیزم‌های نوین سعی در بسط دنیای ارزهای دیجیتالی دارد. در آینده، باید منتظر خبرهای بیشتری از این بستر و رمزارزش باشیم.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x