ارز دیجیتال تزوس (Tezos) چیست؟ همه چیز درباره تزوس
0

ارز دیجیتال تزوس (Tezos) چیست؟ همه چیز درباره تزوس

بازدید : 2175

تزوس (Tezos)

سیستم عامل های قرارداد هوشمند یکی از شلوغ ترین و رقابتی ترین بخش ها را در صنعت رمزنگاری  تشکیل می دهند. در حالی که حل مشکلات تکنولوژیکی فعلی برای گسترش فضا بسیار مهم است، روشهای مختلفی برای تأمین تقاضای زیاد برای زیرساختهای قرارداد هوشمند پایه وجود دارد. برای برنامه های غیرمتمرکز مالی و مدیریت دارایی های دیجیتال، تزوس  با نماد XTZ خود، یکی از مهمترین‌ها در این بخش تلقی می‌شود.

تزوس بلاکچینی است که برای پشتیبانی و اجرای قراردادهای هوشمند ساخته شده است. شبکه اصلی XTZ که در ابتدا در سال ۲۰۱۴ طراحی شد، در سال ۲۰۱۸ فعال شد. و به عنوان رقیب شبکه اتریوم به موفقیت متوسطی دست یافت. تزوس تحت نظارت بنیادی با همین نام، که یک نهاد سوئیسی و مسئول ارتقا، کمک هزینه ها، مشارکت های استراتژیک و سایر فعالیت هایی که باعث افزایش آگاهی از اکوسیستم تزوس می شود، است.

بیایید در ادامه ی این مقاله اطلاعات بیشتری را در رابطه با XTZ بررسی کنیم.

تزوس-چیست

بنیانگذاران تزوس

این پروژه که در ابتدا توسط آرتور بریتمن و همسرش کاتلین بریتمن آغاز شد. به دلیل اختلاف بین آنها و یوهان گورس، رئیس بنیاد تزوس، با تأخیرهای مختلفی روبرو شد. با این حال، پس از شروع سنگین، تزوس با موفقیت بازار خرس(Bear Market) را راه اندازی کرد. که تبدیل به یک پروژه موفقیت آمیز شد. XTZ در ژوئیه ۲۰۱۷ با تهیه ۲۳۲ میلیون دلار، اقدام به عرضه اولیه سکه (ICO) کرد. این امر آن را به یکی از بزرگترین ICO ها تبدیل کرده.

تزوس چگونه کار می کند؟

بیایید در این قسمت به نحوه کار Tezos بپردازیم.

تزوس مانند بیشتر رقبای خود در زمینه بلاکچین به عنوان بستری برای ایجاد و اجرای برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و همچنین تبادل دارایی فعالیت می کند. قراردادهای هوشمند در تزوس به زبان برنامه نویسی Michelson نوشته شده است. که به طور خاص برای پروتکل طراحی شده است. شرکت کنندگانی که بیش از ۸۰۰۰ XTZ دارند می توانند نماینده شوند. و از طریق ایجاد بلاکهای جدید شبکه را اداره کنند. مادامی که دارنده رمز ۸۰۰۰ XTZ نداشته باشد یا تمایل نداشته باشد سخت افزار مورد نیاز را تنظیم کند، می تواند این کارها را به شخص دیگری واگذار کند.

موارد استفاده از تزوس(Tezos)

مانند دیگر شبکه های بلاکچین، XTZ یک روش سریع برای تأیید معاملات مالی با میزان قابل قبولی از اعتماد است. در سپتامبر ۲۰۱۹، ژاندارمری بخش جرایم رایانه ای (C3N) به عنوان اولین آژانس های دولتی شناخته شد. که از تزوس برای تأیید هزینه های قضایی خود استفاده کرد. همچنین می توان از تزوس برای انتقال مالکیت دارایی های غیر نقدینگی مانند املاک و مستغلات، هنر و جواهرات استفاده کرد. به عنوان مثال، شرکتی به نام MountX از تزوس در زمینه املاک و مستغلات در مکزیک استفاده می کند.

 اهمیت رمز ارز تزوس(Tezos) در چیست؟

تزوس چند  تفاوت مهم با دیگر سیستم عامل های قرارداد هوشمند در فضای بلاکچین دارد. تزوس از اصلاح خود استفاده می کند تا امکان ارتقای شبکه را بدون نیاز به ایجاد دو بلاکچین مختلف فراهم سازد. به آنچه در مورد هارد فورک معروف بیتکوین، Bitcoin Cash، رخ داد، فکر کنید. هدف تزوس جلوگیری از این سناریوهاست. با این حال تزوس می تواند به صورت خودکار اصلاحات را انجام دهد و در مواردی از این دست بدون رو به رو شدن با اختلال خاصی ادامه دهد.

در حالی که Ethereum 2.0 یک جهش بزرگ برای اتریوم است اما به یک بلاکچین جدید و جداگانه نیاز دارد. در حالی که تزوس به راحتی با فضای  نظارتی در حال تغییر، سازگار می شود.

what-is-tezos

استیک تزوس

استیکینگ(Staking) کم هزینه‌: دارندگان ارز تزوس قادر هستند در ازای استیک کردن و یا واگذار کردن دارایی‌های خود پاداشی بگیرند. هیچ گونه محدودیتی در واگذار کردن توکن‌های Tezos وجود ندارد، اما بعضی از بیکرها می‌توانند برای تعداد پذیرش خود محدودیت مشخص کنند. کاربرانی که دارایی‌های خود را واگذار کنند، هر ۲۰ روز یک بار که معادل ۷ سیکل در شبکه ارز دیجیتال تزوس است، میزان مشخص از سود را دریافت خواهند کرد.

مدیریت قابل دسترسی: پلتفرم تزوس ازادغام بهترین ویژگی‌های الگوریتم‌های اثبات سهام سنتی و نمایندگی شده استفاده می‌کند. الگوریتم اجماع اثبات سهام لیکوئید (LPoS) علاوه بر توزیع پاداش‌ها، برای بیشتر اعضای شبکه شانس تاثیرگذاری روی شبکه (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) را فراهم می‌کند.

به‌روزرسانی‌های هماهنگ: وقتی که زمان هاردفورک یک بلاک چین فرا می‌رسد، احتمال نوسان قیمت و آفلاین شدن موقتی شبکه آن وجود دارد که استیمیت (Steemit) یکی از جدیدترین نمونه‌های آن است. ارز دیجیتال Tezos با دفتر کل خود اصلاح گرش می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

قراردادهای هوشمند تاییدپذیر: قراردادهای هوشمند و تاییدپذیر تزوس احتمال دارد در مقابل حملات سایبری نسبتا سرسختتر بوده. و به صورت کلی امن‌تر باشد. لازم به ذکر است که عدم ثبت حمله به شبکه تزوس، تا حدی به کم بودن تعداد برنامه‌های غیر متمرکز پشیبانی شده در این پلتفرم وابسته است.

 

ابتکار عمل آموزشی: تزوس برای تشویق توسعه دهندگان به تحلیل این پلتفرم، کمک هزینه‌های مالی سنگینی اختصاص داده است. تاکنون حداقل ۳۰ میلیون دلار برای این کمک هزینه‌ها اختصاص داده شده . و Tezos با همکاری دانشگاه کینگزلند (Kingsland University)، برای ایجاد آموزش آنلاین در این زمنیه بسیار تلاش میکند.

معایب ارز دیجیتال تزوس

تزوس، گزینه نامناسب برای استفاده‌های تجاری: پلتفرم Tezos از نظر فنی شایسته ی تحسین است. اما برای استفاده‌های تجاری خیلی گزینه مناسبی نیست. و در واقع چنین استفاده‌هایی هرگز از اهداف اصلی این پلتفرم به حساب نمی آیند. ارز تزوس ممکن است برای سرمایه گذاران، بیکرها و واگذارکنندگان دارایی از گزینه های مناسب باشد. اما کسانی که می خواهند با رمز ارزهای خود خرید و فروش انجام دهند، بهتر است بیتکوین، اتریوم یا دیگر ارزهای پیشرو در این زمینه را مد نظر قرار دهند.

تزوس، شبکه‌ای جوان: تمرکز تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال تزوس همیشه بر زبان برنامه نویسی آن بوده. و این موضوع ممکن است به ضرر سایر بخش‌ها تمام شده باشد. تاکنون تعداد زیادی از کاربران به سوی این شبکه جذب شده‌اند، با این حال تزوس هنوز هم یک شبکه نوپا و نابالغ محسوب می‌شود. و تمام پتانسیلهای آن هنوز هم به صورت کامل محقق نشده اند. با وجود پذیرش ارز دیجیتال تزوس توسط تعداد زیادی از کاربران، اعتمادی به ثابت ماندن هزینه کارمزد و سرعت تراکنش‌های آن وجود ندارد. و توسعه دهندگان نیز در این باره هیچ حرفی نزده اند.

جنجال‌های قبل: علت جدا شدن یوهان گورز، یکی از مهمترین چهره های پلتفرم Tezos ، مشکلات قانونی آن بود. درست است که به دلیل طی شدن زمان زیادی از این اتفاق و تلاش زیاد این پلتفرم، تزوس تقریبا چهره ی بهتری از خود نشان داده است. و اکنون به یک پلتفرم باثبات به نظرمی رسد. اما در مورد احتمال ایجاد اختلاف بین رهبران تزوس و اینکه آیا نتایجی همچون گذشته خواهد داشت یا نه نمی توان نظری قطعی داد.

 

تزوس-چیست

حاکمیت تزوس(Tezos governance)

تغییرات در تزوس از الگوی مسلط بر بلاکچین پیروی می کند. تغییرات اعمال شده در بلاکچین توسط نمایندگان از طریق به روزرسانی کد ارسال می شود. سپس سهامداران می توانند در مورد تصویب یا رد تغییرات رأی بدهند. به دلیل این الگوی خاص، اگر نمایندگان تغییرات پیشنهادی در بلاکچین را تأیید کنند، ممکن است اختلالهای اساسی به وجود بیاید.

این تغییرات می توانند شامل تغییرات سیستم مانند اصلاح در هزینه ها و یا هر چیز دیگری باشد.این امر همچنین منجر به ایجاد یک جامعه فعال می شود. که درباره تغییرات و قوانین جدید برای بهتر شدن سیستم مباحثه کند. به عنوان مثال، در نوامبر سال ۲۰۲۰ ، Tezos از به روزرسانی دلفی(Delphi update) استفاده کرد. که باعث کاهش حدود ۷۵% مصرف گاز شد. به روزرسانی هایی از این دست می تواند برای توسعه DeFi در بلاک چین تزوس قابل توجه باشد. این مساله نشان می دهد که چگونه حاکمیت زنجیره ای می تواند با روشهای جدید تطبیق پذیر باشد.

چگونه تزوس بخریم؟

یکی از راه‌های خرید رمز ارز تزوس مراجعه به صرافی های بین المللی مانند بیترکس(Bittrex) و بایننس (Binance)است. به این صورت که شما می توانید با ارائه ی ارزهای فیات یا رمز ارزهایی مانند بیتکوین و اتریوم برای خرید تزوس اقدام کنید. صرافی های ذکر شده به دلیل حجم معاملات بالا و امکانات خاصی که در اختیار کاربران قرارمی دهند دارای اعتبار بالایی هستند. اما برای کاربران ایرانی به دلیل الزام مرحله ی احراز هویت(KYC)، غیر قابل استفاده هستند.

تزوس-چیست

باید در نظر داشت که فایده ی استفاده از صرافی های ایرانی برای کاربران ایرانی این است که حسابهای نگهداری رمز ارز آنها هرگز مسدود نخواهد شد. یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی در این زمینه، بیت 24 است.  که امکان پرداخت و تسویه سریع برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال را مهیا کرده است. برای خرید XTZ می‌توان از این صرافی استفاده کرد.

قیمت تزوس

قیمت رمزارز تزوس هم درست مثل سایر ارزهای دیجیتال تحت تأثیر اخبار و وقایع مهم میباشد. البته روند بازار هم در قیمت آینده این ارز بی تأثیر نخواهد بود. اما از آنجایی که این شبکه بلاک چین خود اصلاح گر معرفی کرده است بی شک آینده روشنی در انتظار آن خواهد بود . در زمان انتشار این مقاله XTZ در حدود 5.69 دلار معامله میشود.

اما روند رو به رشد آن به گونه ایست که تحلیلگران تا پایان سال 2028 مبلغی بالغ بر 22 دلار را برای آن در نظر گرفته اند.

کیف پول تزوس

تزوس (با نام مستعار Tez یا Tezzie) را می توان با استفاده از بسیاری از کیف پول های نرم افزاری مانند Trust Wallet، ذخیره کرد. شما می توانید XTZ را از طریق نرم افزار شخص ثالث روی کیف پول های سخت افزاری Ledger یا Trezor نیز ذخیره کنید. اگر علاقمند به ذخیره تزوس هستید، محصول Locked Staking را در Binance Earn جستجو کنید.

جالب اینجاست که این رمز ارز برای نگهداری خود هیچ کیف پول خاصی را معرفی نکرده است . و یک کیف پول رسمی برای نگهداری تزوس وجود ندارد. با این حال طیفی از کیف پولها قادر به نگهداری تزوس هستند. بیایید در این قسمت تعدادی از کیف‌های مناسب برای نگهداری XTZ را به اختصار بررسی کنیم:

  • لجر نانو اس (Ledger Nano s): دلیل معرفی لجر نانو اس یه عنوان کیف پول مناسب برای نگهداری Tezos امنیت بالای آن است. و البته گستردگی طیف نگهداری از رمز ارزها آن را در موراد گزینه های مناسب برای نگهداری XTZ قرار داده است.
  • ترزور مدل تی (Trezor Model T): ویژگی خاص ترزور برای نگهداری رمز ارز دخیره ی آفلاین است. به این ترتیب کیف پول شما از دسترس هکرها در امان می ماند.
  • والت اتمیک (Atomic Wallet): والت بیش از صدها رمز ارز را حمایت می کند و تغییرات و بهبودی های آن به صورت هفتگی اعمال می شود.

 

کیف پول سخت افزاری
مقایسه انواع کیف پول ها سخت افزاری محبوب دنیا

 آینده ارز تزوس

در حالی که تزوس به اندازه اتریوم فعالیت شبکه و شتاب در ساخت DApp ندارد، اما دلیل بر این نیست که این بلاکچین بی ارزش محسوب شود. رویکرد منحصر به فرد برای به روزرسانی و رای گیری، ممکن است آن را به پلتفرمی بسیار سریع تر از برخی از رقبا تبدیل کند. که می تواند در طولانی مدت به یک مزیت بزرگ تبدیل شود. به دلیل اینکه تزوس ابزارهای مفید و منحصر به فردی را فراهم کرده است، می تواند برای مشتریان دولتی و صنعتی جذاب باشد.

با وجود مشکلات پی در پی که از ابتدا گریبانگیر ارز دیجیتال تزوس شد، حال می توان پیش بینی کرد که آینده‌ای درخشان در انتظار دارد. ابتکارهای این پلتفرم در زمینه الگوریتم اجماع، تامین امنیت قراردادهای هوشمند و روش‌های آپدیت مدرن، شایسته تحسین هستند.

با این وجود نباید این حقیقت را نادیده گرفت که ارز دیجیتال تزوس هنوز هم راه درازی پیش رو دارد. و اگر خواهان رسیدن به توانایی برای رقابت با بلاک چین‌های تخصصی مثل ترون (Tron) و نئو (NEO) است، باید تعدادی قابل توجهی از توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز را به پلتفرم خود جذب کند.

کمک هزینه‌های مالی ارز دیجیتال تزوس با همین هدف کنار گذاشته شده‌اند. ولی میزان اثرگذاری آنها غیر قابل پیش بینی است. علاوه بر این، ناتوانی این پلتفرم روی استفاده‌های تجاری و تجربه کاربری و نادیده گرفتن این دو مورد نیز می‌تواند از محبویت این پلتفرم در میان کاربران عادی کم کند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x