تفاوت بلاک چین و بیت کوین چیست؟
0

تفاوت بلاک چین و بیت کوین چیست؟

بازدید : 109

تفاوت بلاک چین و بیت کوین در چیست؟

بیایید در ابتدا و قبل از بررسی تفاوت بلاک چین و بیت کوین، به تعریف درستی از بلاک چین برسیم. به بیان بسیار ساده، بلاک چین یک پرونده کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات است. یا به اصطلاح فنی‌تر یک پایگاه داده است؛ به این معنی که داده‌های موجود در بلاک چین در بسیاری از رایانه‌ها توزیع یا کپی می‌شود و بنابراین غیرمتمرکز است.

این تمرکززدایی یکی از مواردی است که بلاک چین را بسیار منحصر به فرد می‌کند. برخلاف یک پایگاه داده سنتی و متمرکز – که سوابق توسط یک مدیر مرکزی پردازش می‌شوند (مانند سیستم مرکزی یک شرکت یا دولت)؛ کل بلاک چین شفاف است و داده ها با توافق کاربر تأیید می شوند. با وجود این شفافیت، بلاک چین ها از امنیت فوق‌العاده ای برخوردار هستند. این به این دلیل است که هیچ نقطه حمله اصلی برای هدف قرار دادن توسط هکرها وجود ندارد.

شبکه غیر متمرکز و توزیع شده؛ این تعریف کمی شبیه بیت کوین است …

بلاک چین فناوری زیربنای بیت کوین است و به طور خاص برای بیت کوین ساخته شده است. بنابراین ، بیت کوین اولین نمونه از بلاک چین در عمل بود و بدون بلاک چین، هیچ بیت کوینی وجود نداشت. به همین دلیل است که این دو نام اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند.

اما این بدان معنا نیست که بلاک چین و بیت کوین یک چیز هستند.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز یا سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر است که در آن کاربران می‌توانند بدون دخالت مقامات شخص ثالث (مانند بانک یا دولت) بیت کوین را انتقال دهند. اگرچه بیت کوین فقط یک نمونه از رمز ارزها است. سایر شبکه‌های ارز دیجیتال نیز توسط فناوری بلاک چین تأمین می‌شوند. بنابراین اگرچه بیت کوین از فناوری بلاک چین برای تجارت ارز دیجیتال استفاده می کند، اما بلاک چین چیزی فراتر از بیت کوین است.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

تفاوت بلاک چین و بیت کوین
بلاک چین

نگاهی به برنامه‌های گسترده بلاک چین و تفاوت آن با بیت کوین

از آنجا که بلاک چین و بیت کوین با یکدیگر پیوند جدایی ناپذیری دارند، مدتها طول کشید تا مردم درک کنند که بلاک چین در واقع کاربردهای گسترده‌تری دارد. در حقیقت، پتانسیل‌های بلاک چین بسیار زیاد است به طوری که بسیاری از افراد (از جمله من) معتقدند که این فناوری، انقلابی در نحوه تجارت ما ایجاد خواهد کرد. دقیقاً مانند اینترنت که همه چیز را تغییر داد.

در اینجا فقط چند نمونه از کاربردهای بلاک چین که نشان می‌دهد فراتر از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است آورده شده است:

اجرای قراردادهای هوشمند

به لطف بیت کوین، از قبل می‌دانیم که بلاک چین برای تسهیل معاملات دیجیتال عالی است. اما همچنین می تواند برای رسمی سازی روابط دیجیتالی از طریق قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. با یک قرارداد هوشمند، می‌توان پرداخت‌های خودکار را پس از تحقق شرایط قرارداد آزاد کرد. این گزینه به صرفه جویی در وقت و کاهش یا حل اختلافات کمک می کند.

حفظ یک سیستم مشترک و شفاف از سوابق

بلاک چین راه حل ایده آل برای حفظ سوابق بلند مدت، ایمن و شفاف دارایی ها است، که همه طرفین می توانند به طور امن به آن دسترسی داشته باشند.

حسابرسی از زنجیره تأمین

بلاک چین به کاربران این امکان را می‌دهد تا سوابق مالکیت کالا را جستجو کنند. به عنوان نمونه ای از این ، شرکت الماس De Beers شروع به استفاده از بلاک چین برای ردیابی مالکیت الماس از معدن به مشتری کرده است. هر کسی که بخواهد تأیید کند که الماس مشکلی نداشته باشد، سابقه کامل و شفافی در اختیار خواهد داشت.

ارائه مدرک بیمه

شرکت بیمه نیز قصد دارد از بلاک چین برای ارائه اطلاعات اثبات بیمه استفاده کند. این ابزار به افسران پلیس، بیمه ها و مشتریان کمک می‌کند تا بلافاصله پوشش بیمه را تأیید کنند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

جمع‌بندی

در پایان بیایید به صورت موردی بلاک چین و بیت کوین را جمع بندی کنیم:

  • بیت کوین یک ارز دیجیتال است، در حالی که بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است.
  • بیت کوین توسط فناوری بلاک چین تأمین می‌شود، اما بلاکچین کاربردهایی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است.
  • بیت کوین بر ناشناسی تمرکز دارد، در حالی که بلاک چین برشفافیت تاکید دارد.
  • بیت کوین ارز را بین کاربران منتقل می کند ، در حالی که بلاک چین می‌تواند برای انتقال همه چیز از جمله اطلاعات یا حقوق مالکیت املاک استفاده شود.
0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x