تفاوت بلاک چین و بیت کوین چیست؟
0

تفاوت بلاک چین و بیت کوین چیست؟

بازدید : 1694

قبل از بررسی تفاوت بلاک چین و بیت کوین، باید به تعریف درستی از بلاک چین برسیم. به بیان بسیار ساده، بلاک چین یک فایل کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات است. یا به اصطلاح فنی‌تر یک پایگاه اطلاعات است؛ به این معنی که اطلاعات موجود در بلاک چین در بسیاری از رایانه‌ها توزیع یا کپی می‌شود و بنابراین غیرمتمرکز است.

این غیرمتمرکز بودن یکی از مواردی است که بلاک چین را بسیار منحصر به فرد می‌کند. برخلاف یک پایگاه داده (Database) سنتی و متمرکز که اطلاعات و سوابط توسط یک مدیر مرکزی پردازش می‌شوند (مانند سیستم مرکزی یک شرکت یا دولت)؛ بلاک چین شفاف است و داده‌ها با توافق بین کاربران تأیید می‌شوند. به رغم این شفافیت، بلاک چین‌ها از امنیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. این به این دلیل است که هیچ حفره امنیتی خاصی برای هدف قرار دادن توسط هکرها وجود ندارد.

شبکه غیر متمرکز و توزیع شده؛ این تعریف کمی شبیه بیت کوین است

بلاک چین فناوری زیربنایی بیت کوین است. بنابراین، بیت کوین اولین نمونه عملی از بلاک چین بود و بدون بلاک چین، هیچ بیت کوینی وجود نداشت. به همین دلیل است که این دو نام اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

اما این بدان معنا نیست که بلاک چین و بیت کوین یک چیز هستند.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز یا سیستم پرداخت الکترونیکی همتابه همتاست که در آن کاربران می‌توانند بدون دخالت شخص ثالث (مانند بانک یا دولت) بیت کوین را انتقال دهند. اگرچه بیت کوین فقط یک نمونه از رمز ارزها است. سایر شبکه‌های ارز دیجیتال نیز توسط فناوری بلاک چین ارائه می‌شوند. بنابراین اگرچه بیت کوین از فناوری بلاک چین برای تجارت ارز دیجیتال استفاده می‌کند، اما بلاک چین چیزی فراتر از بیت کوین است.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

تفاوت بلاک چین و بیت کوین

 کاربردهای بلاک چین و تفاوت آن با بیت کوین

از آنجا که بلاک چین و بیت کوین با یکدیگر پیوند جدایی ناپذیری دارند، مدتها طول کشید تا مردم درک کنند که بلاک چین در واقع کاربردهای گسترده‌تری دارد. در حقیقت، پتانسیل‌های بلاک چین بسیار زیاد است به طوری که بسیاری از افراد (از جمله من) معتقدند که این فناوری، انقلابی در نحوه تجارت ما ایجاد خواهد کرد. دقیقاً مانند اینترنت که همه چیز را تغییر داد.

در اینجا فقط چند نمونه از کاربردهای بلاک چین که نشان می‌دهد فراتر از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است آورده شده است:

اجرای قراردادهای هوشمند

به لطف بیت کوین، از قبل می‌دانیم که بلاک چین برای تسهیل معاملات دیجیتال عالی است. اما همچنین می تواند برای رسمی سازی روابط دیجیتالی از طریق قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. با یک قرارداد هوشمند، می‌توان پرداخت‌های خودکار را پس از تحقق شرایط قرارداد آزاد کرد. این گزینه به صرفه جویی در وقت و کاهش یا حل اختلافات کمک می کند.

حفظ یک سیستم مشترک و شفاف از سوابق

بلاک چین راه حلی ایده آل برای حفظ بلند مدت، ایمن و شفاف اطلاعات است که همه طرفین می‌توانند به طور امن به آن دسترسی داشته باشند.

حسابرسی از زنجیره تأمین

بلاک چین به کاربران این امکان را می‌دهد تا سوابق مالکیت را جستجو کنند. به عنوان نمونه، شرکت معدن‌کاوی الماس De Beers شروع به استفاده از بلاک چین برای ردیابی الماس از معدن به مشتری کرده است.

ارائه مدرک بیمه

شرکت‌های بیمه نیز قصد دارد از بلاک چین برای ارائه اطلاعات اثبات بیمه استفاده کنند. این فناوری به افسران پلیس، بیمه ها و مشتریان کمک می‌کند تا بلافاصله پوشش بیمه را تأیید کنند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

جمع‌بندی

در این مقاله به تفاوت بلاک چین و بیت کوین پرداختیم و کاربردهای بلاک چین را شرح دادیم. در پایان بیایید به صورت موردی بلاک چین و بیت کوین را جمع بندی کنیم:

بیت کوین یک ارز دیجیتال است، در حالی که بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است؛ بیت کوین توسط فناوری بلاک چین اجرا می‌شود، اما بلاکچین کاربردهایی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است. بیت کوین بر ناشناسی تمرکز دارد، در حالی که بلاک چین برشفافیت تاکید دارد. همچنین بیت کوین ارز را بین کاربران منتقل می کند، در حالی که بلاک چین می‌تواند برای انتقال همه چیز از جمله اطلاعات یا حقوق مالکیت املاک استفاده شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه پرداخت است که بر بستر بلاکچین عمل می‌کند. بیت کوین یک سیستم پرداخت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه برای تایید تراکنش‌ها است. این پول زیرنظر هیچ نهاد مرکزی مانند بانک نیست و کاملاً غیرمتمرکز است.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر دیجیتال است که نسخه الکترونیکی یک دفتر کاغذی محسوب می‌شود و وظیفه ثبت فهرستی از تراکنش‌ها را برعهده دارد. بلاک چین یک پایگاه داده یا دیتابیس (Database) است که به صورت غیرمتمرکز مدیریت می‌شود.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x