شاخص پوئل (The Puell Multiple) چیست؟
0

شاخص پوئل (The Puell Multiple) چیست؟

بازدید : 1181

فرمول شاخص پوئل یا ضریب پوئل

فرمول شاخص پوئل بدین شرح است. با تقسیم ارزش روزانه بیت کوین هایی که به تازگی ماین شده اند بر میانگین متحرک 365 روزه، ارزش صدور روزانه بیت کوین به دست می آید. باید توجه داشته باشیم که ارکان این معادله همگی به دلار هستند. به واسطه ی این شاخص می‌توان فهمید که اگر فروش در چه سطحی انجام پذیرد بیشترین سود را برای ماینرها خواهد داشت.

ضریب پوئل
ضریب پوئل

بیشتر معیارها با هدف تعیین زمان یا تعیین کمیت چرخه های بازار بیت کوین، از منظر فاندامنتال، به طور کلی بر روی سرعت مقادیر مستقر در زنجیره یا عدم وجود آن متمرکز شده اند. بنابراین چرخه ها را از دید یک خریدار / سرمایه گذار تجزیه و تحلیل می کنند. Realized Cap، NVT Ratio، Market-Value-to-Realized-Cap (MVRV) و HODL Waves فقط چند معیار و تصویر قدرتمند هستند که بینش ارزشمندی را تا کنون ارائه داده اند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

Bitcoin’s Daily Issueance

نوع دیگری از معیارها، که اخیراً در جامعه کریپتو مورد توجه قرار گرفته است، ارزش دلاری سکه های استخراج شده به صورت روزانه(Bitcoin’s Daily Issueance) است. این معیار ثابت کرد که به طور مداوم تمام پایین ترین نوسان ها را بر اساس اوج های قبلی شناسایی می کند. این رابطه برای دو چرخه اصلی بازار خرس و گاو و همچنین چندین دوره کوتاه تر و طی سالهای اولیه برقرار بود.

ایده ساده و در عین حال مبتکرانه دیوید پوئل (David Puell) مبنی بر تنظیم میانگین متحرک سالانه، ابزاری جدید، قدرتمند و زیبا را برای سنجش چرخه های بازار از نظر سودآوری ماینینگ و فروشندگان اجباری تولید کرده است.

بازار خرسی و گاوی - شاخص پوئل
بازار خرسی و گاوی – شاخص پوئل

از آنجایی که سازوکار اصلی این همبستگی ها توسط پویایی سودآوری استخراج تعیین می شود. انتشار روزانه بیت کوین ناشی از پاداش های بلوک تاکنون کافی بوده است. یعنی معادل صدور روزانه سکه با میانگین نظری 1800 بیت کوین. با این حال، در اواسط سال 2020 به پایان می رسد ، هزینه معاملات جمع آوری شده توسط ماینرها در مقایسه با پاداش بلوک ، ناچیز نخواهد بود. رابطه این معیار برای آن، به احتمال زیاد باید شامل کل درآمد روزانه ماینینگ باشد. که علاوه بر پاداش بلوک، هزینه های معامله را نیز شامل می شود:

تلاش های قبلی برای تعیین کمیت اصول از منظر ماینر، به عنوان نقطه شروع از معیار PetaHashDollar (درآمد روزانه معدن، تقسیم بر PetaHashes روزانه) استفاده می شد. علاوه بر این، تمام میانگین های مختلفی که تاکنون برای محاسبه ضریب پوئل امتحان شده است، ثابت کرده اند که متریک معیار را به طریقی را منحرف می کند. آنها در دستیابی به یک راستای کاملاً مناسب از تمام قسمت ها ناکام ماندند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

چگونه می توان از ضریب پوئل استفاده کرد

دوره هایی وجود دارد که ارزش استخراج بیت کوین و ورود آن به اکوسیستم نسبت به حالت های نرمال بسیار زیاد یا بسیار کم است. درک این دوره های زمانی می تواند برای سرمایه گذار استراتژیک بیت کوین مفید باشد.

نمودار شاخص پوئل
نمودار شاخص پوئل

نمودار بالا دوره هایی را نشان می دهد که ارزش بیت کوین به طور روزانه در طول تاریخ بسیار کم بوده است (Puell Multiple وارد جعبه سبز شده)، که در آینده بازدهی بیش از حدی برای سرمایه گذارانی که بیت کوین را در این نقطه خریداری کرده اند، ایجاد کرده است. این نمودار دوره هایی را نیز نشان می دهد که ارزش صدور روزانه بسیار زیاد بود (Puell Multiple وارد جعبه قرمز شده)، و سود زیادی را برای سرمایه گذاران بیت کوین که در این نقطه فروخته اند به همراه داشته است.

کلام آخر

Puell Multiple را می توان چنین تفسیر کرد: «اگر همه بیت کوین های استخراج شده بلافاصله در بازار فروخته شوند، استخرهای استخراج چگونه با یک سال گذشته مقایسه می شوند؟» این معیار به تریدرها کمک می کند تا چرخه های بازار را از نظر جهانی بسنجند.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x