تنگل (Tangle) فناوری جایگزین بلاک چین
0

تنگل (Tangle) فناوری جایگزین بلاک چین

بازدید : 1994

در این مقاله به بررسی تنگل (Tangle) یکی از فناوری های توزیع شده که رقیب بلاک چین است، می پردازیم.

برخی از ویژگی ها، مانند سازوکار اجماع، و نحوه ایجاد تغییرناپذیری داده ها، Blockchain را به یک بخش فوق العاده قدرتمند از فناوری دفتر توزیع شده (DLT) تبدیل کرده است. بدون این دو مفهوم ، بلاکچین موفق نخواهد بود.مطالعات نشان داده که Blockchain امروز مانند موتورهای دیزل قدیمی است: محکم و ایمن است ، اما خیلی راحت و سریع نیست.

فناوری های جایگزین

سه فناوری جدید ظهور کرده اند که جایگزینی برای بلاک چین هستند: Tangle و Hashgraph و Holochain . هر سه آنها تضمین می کنند که راه حل هایی برای رفع مشکلات Blockchain ارائه دهند.

یکی از نقاط قوت Blockchain قابلیت اجرای متوالی آن است: یک بلاک استخراج شده – که پس از تأیید اکثریت جامعه Blockchain – بر دیگری بنا شده است. بلوک بعدی در بالا قرار می گیرد و بلوک قبلی دیگر نمی تواند تغییر کند. این روش از انشعابات جلوگیری می کند. اما این توالی روند ساخت بلاک را نیز بشدت کند می کند.

تنگل (Tangle)
فناوری های دفترکل توزیع شده

اگر طبیعت این فرآیند را اعمال کند ، برخی از انسان ها وجود نداشتند: ساخت یک سلول فقط پس از پایان سلول دیگر ، کارایی لازم برای ایجاد موجودات زنده را ندارد. در عوض طبیعت تقسیم سلولی همزمان را اعمال می کند. علاوه بر این، طبیعت فقط اطلاعاتی را به سلول بعدی منتقل می کند که مربوط به آن سلول است. اما در Blockchain، اساساً کل تاریخچه تمام سلول های قبلی به سلول بعدی منتقل می شود.

کدام فناوری توزیع شده!!

در حالی که Tangle و Hashgraph نیز فناوری های دفتر کل توزیع شده هستند، با این وجود تفاوت های اساسی با بلاکچین دارند. آنها اساساً Blockchain بدون بلوک و زنجیره هستند. این اختلافات در زمینه انتشار اطلاعات و دستیابی به اجماع آشکارتر است. به طور دقیق تر، Tangle و Hashgraph “گراف های بدون دور جهتدار” هستند. این فن آوری ها نیازی به همگام سازی همه شرکت کنندگان – یا گره های شبکه – در همه زمان ها ندارند

تنگل (Tangle)

Tangle از “بلاک” استفاده نمی کند. در عوض ، اگر می خواهید تراکنش جدیدی در Tangle انجام دهید ، باید دو تراکنش قبلی را تأیید کنید. به این معنی است که شما یک تراکنش جدید به Tangle اضافه می کنید و به طور تصادفی دو تراکنش قبلی به شما تعلق می گیرد که باید آنها را تأیید کنید. با این کار آغازگر یک تراکنش جدید غیر مستقیم تأیید می کند که زیرمجموعه ای از Tangle معتبر است و مطابق با قوانین پروتکل است. این روش “اثبات کار” Tangle است .

تنگل (Tangle)
مقایسه تنگل و بلاکچین

توجه به این نکته مهم است که Tangle روند انجام تراکنش را با فرآیند رسیدن به اجماع ادغام می کند. دیگر لازم نیست معامله ای را شروع کند و سپس منتظر تأیید سایر نودها باشد. علاوه بر این ، از آنجا که برنامه های Tangle بدون مشارکت هیچ ماینری می توانند به توافق برسند، این فناوری می تواند هزینه معاملات را از بین ببرد. علاوه بر این، Tangle هرچه شرکت کنندگان بیشتری در آن حضور داشته باشند سرعت بالاتری خواهد داشت.

فناوری Tangle به خوبی مورد استقبال جامعه رمزارزپایه قرار گرفت زیرا می تواند سریع مقیاس بندی شود ، منبع باز است و معمولاً به عنوان یک دفتر توزیع عمومی اجرا می شود. اپلیکیشن برجسته آن Iota است ، پروژه ای که قابلیت همکاری و اشتراک منابع را در اینترنت اشیا تسهیل می کند.

مزایای تنگل (Tangle)

  • نیازی به ماینر ندارد(No miners)

تنگل (Tangle) ماینر ندارد، به این معنی که هیچ هزینه یا پاداشی به ماینرها داده نمی شود. بنابراین ماینری وجود ندارد که تراکنش ها را دستکاری کند.

  • مقیاس پذیری

Tangle مقیاس پذیرتر از Blockchain است. معاملات در این فناوری بسیار سریع پردازش می شوند.

معایب Tangle

  • از آنجا که این فناوری هنوز در دست توسعه و آزمایش است ، از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار است
  • ایمنی کمتر : این فناوری در برابر حملات سایبری آسیب پذیر است
  •   از برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی نمی کند.
0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x