TVL یا ارزش کل قفل شده، معیاری برای ارزیابی پروژه‌های دیفای
0

TVL یا ارزش کل قفل شده، معیاری برای ارزیابی پروژه‌های دیفای

بازدید : 281

قطعا یکی از معیارهای مهم در ارزیابی رشد حوزه دیفای (منابع مالی غیر متمرکز) ارزش کل قفل شده یا به اختصار TVL است. تی وی ال همان مقدار کل پولیست که در دیفای سپرده‌گذاری شده و با جمع کردن کل مقدار نسخه های توکنیزه شده بیت کوین ، ETH و استیبل کوین‌ها در پروتکل‌های مختلف دیفای محاسبه می‌شود.به صورت کلی TVL معیاری مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفای است. حال سوال این جاست که این ارزش کلی چگونه محاسبه میشود؟ در ادامه با فکت کوینز همراه باشید تا علاوه بر درک بهتر مفهوم TVL (Total Value Locked) در دیفای با 5 وب‌سایت برای بررسی ارزش کل قفل شده آشنا شوید.

 

ارزش کلی قفل شده مقداری است که نشان دهنده ارزش لحظه‌ای (در اصطلاح فیات به آن USD میگویند) همه دارایی‌هایی است که درحال حاضر در یک پروتکل خاص استیک شده‌اند. این دارایی‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • دارایی‌هایی که در پروتکل‌هایی با بازده ساده استیک شده‌اند و به سپرده‌گذاران این امکان را می‌دهند که به اندازه توکن‌هایی که سپرده‌گذاری کرده‌اند سود دریافت کنند.
  • دارایی هایی که در پروتکل‌های وام دهی استیک شده‌اند که در آن ها دارایی‌های سپرده‌گذاری شده شامل وثیقه‌های وام‌ها هستند.
  • دارایی‌های موجود در استخرهای نقدینگی در یک صرافی AMM (بازار ساز خودکار).
  • به عنوان دارایی پایه برای دارایی‌های مصنوعی، قراردادهای آتی و آپشن‌ عمل می‌کنند.
  • نقدینگی پروتکل‌های پرداخت که انتقال دارایی‌ها را از L2(لایه دوم) به شبکه اصلی ETH تسهیل می‌کند.
ارزش کل قفل شده
محاسبه ارزش کلی قفل شده

البته TVL هم ارزش های “قفل” شده را حساب می کند و نه نقدینگی موجود در کل آن مارکت را. مقدار ارزش کل قفل شده برای دیفای ارزش کل دارایی‌هاییست که در کل سیستم دیفای استیک شده‌اند. این مقدار نشان دهنده اهرم‌های معاملاتی که از دارایی‌های پایه ایجاد شده باشند نیست. برای مقایسه این موضوع می‌توانید منابع مالی را در نظر بگیرید که یک بانک در تمام مراحل وام دهی کسری از  سپرده  را نزد خود نگه می‌دارد.

محاسبه ارزش کلی قفل شده

TVL معیاری برای سنجش سالم بودن یک پروتکل دیفای است. برای تفسیر TVL یک دارایی می‌توان گفت،تی وی ال آن مقدار از سرمایه  یک داراییست که در کل اکوسیستم دیفای مورد استفاده قرار می‌گیرد و تصوری تقریبی از کاربرد آن به دست می‌دهد. برای اینکه این معیار در میان دارایی‌هایی با ارزش بازار متفاوت بیشتر قابل مقایسه باشد از یک نسبت TVL استفاده می‌شود. نسبت TVL به این شکل تعریف می‌شود:

کل ارزش بازار دارایی قفل شده / ارزش کل قفل شده

ارزش بازار در اینجا می‌تواند کل عرضه در گردش یا کل عرضه ضرب شده در قیمت یک واحد (توکن) از آن دارایی باشد. توجه به این عامل متغیر در این معیار بسیار مهم است.

محاسبه بالا زمانی دقیق است که ارزش توکن سپرده‌گذاری شده یک بار محاسبه شود. با این حال ماهیت پیچیده بازده استیکینگ دیفای شرایطی را به وجود می‌آورد که در آن ارزش توکن دو بار محاسبه می‌شود. برای مثال فرض کنید یک سرمایه‌گذار 10 ETH را در یک پروتکل استیک می‌کند و سپس در ازای آن اترها 10 توکن SETH (توکن‌های استیک شده اتریوم) دریافت می‌کند. آن 10 توکن SETH استیک اولیه ETH سرمایه‌گذار را تائید می‌کند و ممکن است پروتکل دیگری هم توکن‌های SETH را بپذیرد و به سرمایه‌گذار اجازه دهد توکن‌های SETH خود را استیک کند.

درحالی‌که سرمایه‌گذار به اندازه 10 ETH وارد فضای دیفای کرده است، زمانی که TVL محاسبه می‌شود یا TVL پیش از پروتکل محاسبه می‌شود به خاطر این محاسبه دوتایی میزان ارزش افزایش پیدا می‌کند. چنین شرایطی در دیفای رایج است و به همین دلیل هم در محاسبه ارزش کل قفل شده باید آزادی عمل وجود داشته باشد.

فایده ارزش کل قفل شده

اگر TVL را به عنوان معیاری از ارزش بازار کل عرضه در گردش در نظر بگیریم پس از لحاظ نظری هرچه نسبت TVL پایین‌تر باشد بهتر است، زیرا هر چه استخرهای استیکینگ اشباع شده بیشتر باشند ROI (بازگشت سرمایه) هر توکن کمتر می‌شود. بنابراین هر چه نسبت TVL بالاتر باشد ارزش یک دارایی باید پایین‌تر برود.

واضح است که با وجود خلاقیت موجود در دیفای همه توکن ها شبیه هم نیستند و عواملی بیشتر از TVL بر روی قیمت یک توکن تأثیر می‌گذارند. برای مثال کاربرد یک توکن اهمیت دارد و اگر استیکینگ توکن بازدهی نداشته باشد یک معیار TVL تقریباً بی‌ارزش خواهد بود. توکن‌های حاکمیتی ممکن است یک پریمیوم درخواست کنند.

با وجود اینکه ارزش کل قفل شده یک معیار جامع برای تعیین ارزش یک توکن نیست، هنوز هم به شکل گسترده‌ای از این معیار استفاده می‌شود و TVL یک نقطه مرجع عالی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. مانند نسبت قیمت به سهام در سهم‌ها. درواقع یک شاخص دیفای توسط Defi pulse (چیزی که باعث محبوبیت معیار TVL) ایجاد شده است و برای متعادل کردن وزن آن توسط معیار TVL در میان توکن‌های داخلی به کار می‌رود.

مطلب مفید: میزان اتریوم قفل شده در دیفای با افزایشی 12 درصدی رکورد زد

5 وب‌سایت برای بررسی ارزش کل قفل شده در دیفای

یکی از معیارهایی که برای محاسبه رشد منابع مالی غیرمتمرکز خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد ارزش کلی قفل شده است که به اختصار TVL نامیده می‌شود. این مقدار کل پولی است که در دیفای سپرده‌گذاری شده و با اضافه کردن کل مقدار بیت کوین ، اتر و استیبل کوین‌های توکنیزه شده که در پروتکل‌های مختلف دیفای سپرده‌گذاری شده‌اند محاسبه می‌شود.

سرویس‌های متعددی برای بررسی TVL در دیفای وجود دارند که برخی از آن‌ها را در این مطلب معرفی می‌کنیم. همچنین باید ذکر کنیم که با توجه به اینکه پروژه‌های جدید دیفای معمولاً بعد از چند روز، چند هفته و حتی چند ماه پوشش داده می‌شوند این اعداد 100 درصد دقیق نیستند. برای مثال در یک سرویس ارزش کل قفل شده می‌تواند به اندازه 18 میلیارد دلار باشد و روی دیگری 20 میلیارد دلار و روی سرویس دیگر 22 میلیارد دلار. دلیل چنین تفاوتی هم این است که همه وب‌سایت‌ها برای آمارهای دیفای یا از الگوریتم‌های متفاوتی استفاده می‌کنند یا زمان فهرست بندی آن‌ها باهم فرق دارد. بهتر است شروع کنیم.

دیفای پلاس (DeFiPulse)

دیفای پلاس رهبر مطلق صنعت دیفای است. دیفای پلاس معتبرترین وب‌سایتی است که در این زمینه وجود دارد اما در زمینه اضافه کردن پروتکل‌های جدید دیفای از سایر وب‌سایت‌ها کندتر است. به همین دلیل هم TVLای که در دیفای پلاس نشان داده می‌شود اغلب از سایر سرویس‌ها کمتر است. اما هنوز هم دیفای پلاس پرکاربردترین سرویس وب است، بنابراین بقیه رسانه‌ها هم از اعدادی که در صفحه اصلی آن‌ها نمایش داده می‌شود استفاده می‌کنند. اخیراً دیفای پلاس بیت کوین توکنیزه شده را از رتبه‌بندی خود حذف کرده‌ و آن را وارد یک رتبه‌بندی جداگانه کرده‌ است. درحال حاضر ارزش کل قفل شده در دیفای پلاس 20 میلیارد دلار به علاوه 4.7 میلیارد دلار بیت کوین توکنیزه شده است.

ارزش کل قفل شده
دیفای پلاس (DeFiPulse)

مطلب مفید:علیرغم رکود بازار، ارزش کل قفل شده در دیفای همچنان رو به افزایش است

سرویس DeBank

DeBank یک کیف پول دیفای، یک داشبورد دیفای و یکی از جامع‌ترین فهرست‌های راهنمای دیفای در جهان را ارائه می‌دهد. به همین دلیل هم TVL ای که روی وب‌سایت آن‌ها نشان داده می‌شود بیشتر از مقدار ارائه شده توسط دیفای پلاس است و مقدار آن در زمان نوشتن این مطلب 30 میلیارد دلار است. دلیلش این است که DeBank در زمینه فهرست بندی پروژه‌های جدید دیفای خیلی سریع‌تر عمل می‌کند و درحال حاضر 185 پروژه در فهرست دیفای خود دارد. همچنین طراحی آن هم به خاطر رنگ‌ها و تنظیمات فوق مدرن و کاربر پسندش نسبت به دیفای پلاس بهتر است.

ارزش کل قفل شده
سرویس DeBank

سرویس DeFiLama

اگر از Uniswap خوشتان می‌آید پس DeFiLama قطعاً برای شما مناسب است. دلیلش هم این است که DeFiLama با الهام گیری از Uniswap طراحی شده است (از نظر طراحی یکسان هستند). درحال حاضر DeFiLama با مقدار دامیننس MakerDAO بالای 15 درصد مقدار TVL را 26.76 میلیارد دلار نمایش می‌دهد. این سرویس 70 پروژه دیفای را فهرست بندی کرده است. و برای بررسی TVL پروژه‌هایی که هنوز بر روی سرویس‌های مشابه موجود نیستند می‌توان از آن به عنوان جایگزینی برای دیفای پلاس معروف استفاده کرد.

ارزش کل قفل شده
سرویس DeFiLama

سرویس بررسی ارزش کل قفل شده: CoinGecko

حتی CoinGecko و CoinMarketCap هم قدرت دیفای را درک کرده‌اند و چند ماه پیش دو فهرست ویژه معرفی کردند که از طریق آن امکان پیگیری تمام پروژه‌های دیفای که توسط MarketCap ارائه شده‌اند وجود دارد. در CoinGecko و در این صفحه خاص امکان بررسی ارزش کل قفل شده بر روی دیفای وجود دارد و درحال حاضر مقدار این ارزش 24 میلیارد دلار نشان داده می‌شود.

برای بررسی TVL هر پروژه کافی است صفحه داخلی هر پروژه را در CoinGecko باز کنید، در این صفحه می‌توانید اندازه TVL و اطلاعات مفید دیگری مانند نسبت TVL / ارزش بازار پیدا کنید. این سرویس برای پیدا کردن پروژه‌های دیفای که هنوز ارزش زیادی ندارند و به صورت بالقوه می‌توانند منجر به کسب سود قابل توجهی شوند مفید است.

مطلب مفید:آموزش سایت کوین جکو +ویدئو

سرویس EtherScan

با وجود اینکه EtherScan بهترین ردیاب توکن‌های اتریوم و ERC20 است، مواردی در صفحه دیفای آن وجود دارند که نیازمند بهبود هستند. به دلیل اینکه فهرست پروژه‌های دیفای موجود در آن نسبتاً کوتاه است میزان ارزش کلی قفل شده را 15 میلیارد دلار نشان می‌دهد. اگر هر 4 سرویسی که پیش از این معرفی شد به صورت هم‌زمان دچار مشکل شدند می‌توانید از این سرویس استفاده کنید (هرچند چنین چیزی کاملاً غیرممکن است). ما کاملاً مطمئن هستیم که EtherScan در آینده برای بهبود داشبورد دیفای خود بیشتر تلاش می‌کند.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x